مقاله های آموزشی

با فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون بیشتر آشنا شوید

پتوس و فیلودندرون دو تا از گیاهان محبوب و دوست داشتنی هستند که شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همین شباهت آن‌ها به هم باعث شده تا به‌راحتی با هم اشتباه گرفته شوند. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که هر دوی این گیاهان برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی محسوب می‌شوند و در صورت خورده شدن توسط این حیوانات می‌تواند باعث ایجاد مسمومیت شود. با وجود اینکه این دو گیاه اشتراکات زیادی با هم دارند و شرایط و نیازهای نگهداری تقریبا مشابهی دارند، اما دو گیاه کاملا متفاوت هستند که هر کدام شخصیت و نیازهای متفاوت و خاص خود را دارند. کافی است یک‌بار متوجه تفاوت این دو گیاه بشوید تا همیشه بتوانید به راحتی این دو گیاه را از هم تشخیص بدهید و یک حرفه‌ای باشید. پس با گل فروشی آنلاین گُل‌سِتان و مطلب تفاوت بین پتوس و فیلوندرون همراه شده و یکبار برای همیشه فرق بین پتوس و فیلودندرون را یاد بگیرید.

فهرست مطالب:

فرق بین پتوس و فیلودندرون

فرق بین پتوس و فیلودندرون

تفاوت های کلیدی که بین پتوس و فیلودندرون وجود دارد و می‌تواند به شما برای تشخیص آن‌ها کمک کند، شامل آرایه‌بندی علمی این دو گیاه، شکل و ساختار برگ‌ها، ریشه هوایی و دمبرگ، شرایط رشد گیاه و نیازهای رشد گیاه می‌شود، این موارد به‌طور دقیق به شرح زیر هستند:
آرایه‌شناسی گیاهی، اولین تفاوت بین پتوس و فیلوندرون

آرایه بندی در واقع شاخه‌ای از علم است که به دسته‌بندی و طبقه بندی ارگانیسم‌های زیستی می‌پردازد و گیاهان را به خانواده و انواع مختلفی تقسیم می‌کند. عمده فعالیت این شاخه از علم در زمینه تقسیم‌بندی و نام گذاری در حوزه گیاهان است. از نظر آرایه‌بندی فرق بین پتوس و فیلودندرون در این است که دو گیاه کاملا متفاوت از هم جدا هستند که هر کدام به سرده (جنس) مختلفی تعلق دارند. پوتوس از سرده پوتوسیان است و فیلودندرون از سرده فیلودندرون‌ها که یعنی هر کدام جنس متفاوتی دارند، اما نقطه اشتراک آن‌ها این است که هر دو از خانواده گل‌شیپوریان‌ها هستند.

مطالب مرتبط: راهنمای نگهداری از گیاه پتوس و راهنمای نگهداری از گیاه فیلودندرون

آرایه‌شناسی گیاهی ، اولین تفاوت بین پتوس و فیلودندرون
برگ‌های گیاه پتوس

شکل و ساختار برگ‌ها

یکی از آسان‌ترین راه‌های تشخیص تفاوت پوتوس و فیلودندرون از طریق شکل برگ‌های آن‌هاست. برگ‌های فیلودندرون بیشتر شبیه به قلب هستند و ساختاری نازک‌تر و نرم‌تر دارند. از سوی دیگر پوتوس برگ‌هایی بزرگ‌تر، ضخیم‌تر و واکسی‌تر دارد. تفاوت بین برگ‌های این دو گیاه در قسمتی که دمبرگ به یرگ متصل می‌شود واضح‌تر می‌شود. اگر نمی‌دانید دمبرگ کجاست باید بگوییم که دمبرگ در واقع همان میله‌ای است که برگ را به ساقه گیاه متصل می‌کند. محل اتصال دمبرگ با خود برگ در پوتوس صاف و مستطح است اما در فیلودندرون این قسمت مقعر و شبیه به قلب است.

شکل و ساختار برگ های پتوس و فیلودندرون
شکل و ساختار برگ‌ها

ریشه هوایی و دمبرگ، از جمله مواردی که فرق بین پتوس و فیلودندرون را مشخص می‌کند

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تفاوت بین پتوس و فیلودندرون را مشخص کند ریشه هوایی و خود دمبرگ گیاه است. هر دوی این گیاهان ریشه‌هایی مهاجم دارند که می‌توانند به گیاه کمک کنند تا از سطوح مختلف بالا بروند و رونده باشند. باوجوداین پتوس بین هر گره خود فقط یک ریشه هوایی بزرگ دارد، اما فیلودندرون در بین هر گره خود چندین ریشه هوایی کوچک دارد که همین مساله آن را تبدیل به گیاهی مهاجم‌تر و رام نشده‌تر می‌کند که به‌راحتی روی هر سطحی به حرکت خود ادامه می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم این دو گیاه به‌دلیل شرایط رشد مختلف، دمبرگ‌های مختلفی نیز دارند و می‌توان از روی آن‌ها فرق بین‌شان را تشخیص داد، به‌طوری‌که دمبرگ‌های پتوس حالتی تخت‌تر و دو بعدی دارند در حالی که دمبرگ‌های فیلودندرون کاملا گرد و نازک‌تر از دمبرگ‌های پتوس هستند.

بیشتر مطالعه: معرفی 19تا از گیاهان زود رشد که می‌توانید آن‌ها را در خانه‌تان پرورش دهید

فرق های بین گیاه پتوس و فیلودندرون - ریشه هوایی و دمبرگ
شکل و ساختار برگ های پتوس

عادت‌های رشد و برگ‌های جدید

یکی. یگر از راه‌های تشخیص تفاوت پتوس و فیلودندرون وجود کاتافیل است؛ کاتافیل درواقع تعدادی برگ ریز و کوچک هستند که در برخی گیاهان در زمان رشد برگ جدید از آن محافظت می‌کنند. هر چه‌قدر این برگ جوان بزرگ‌تر شود، کاتافیل‌ها دیگر رشد نمی‌کنند و پس از مدتی که به پایان ماموریت خود یعنی محافظت از برگ تازه رسیدند، خشک شده و می‌میرند. برگ‌های جوان فیلودندرون از میان همین کاتافیل‌ها می‌روید در صورتی که در پتوس خبری از کاتافیل نیست و برگ‌های جوان بدون هیچ حفاظی جوانه می‌زنند و بزرگ می‌شوند.

عادت های رشد و برگ های جدید گیاه پتوس و فیلودندرون
تفاوت بین پتوس و فیلودندرون

تفاوت در شرایط نگهداری، آخرین فرق بین پتوس و فیلودندرون

تا حد زیادی شرایط نگهداری از پتوس و فیلودندرون یکسان است. آن‌ها معمولا نور، آبیاری و دمای یکسانی می‌خواهند و نگهداری از هر دوی آن‌ها کاری ساده است، بااین‌حال برخی تفاوت‌ها در نگهداری از این دو گیاه وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

هر دو این گیاهان کماکان می‌توانند نور کم را مدیریت کنند و با آن مشکلی ندارند، اما پوتوس تحمل بیشتری درباره سایه دارد و این در حالی است که فیلودندرون در سایه زیاد زودتر کم‌پشت می‌شود و برگ‌های جدید آن کوچک و ضعیف می‌مانند. نکته دیگر در مورد تفاوت بین این دو گیاه این است که پتوس با سرعت کمتری دچار کم‌پشتی می‌شود و معمولا اندازه برگ‌های این گیاه با کم شدن نور، کوچک نمی‌شود. نکته آخر در مورد فرق بین پتوس و فیلندرون نیز این که تکثیر پتوس از طریق قلمه راحت‌تر از فیلودندرون است و قلمه‌های پوتوس طاقت بیشتری در برابر کم آبی دارند.

باغچه‌ای متفاوت درست کنید: 30 ایده جذاب و متفاوت برای درست کردن باغچه گلدانی

فرق بین پتوس و فیلودندرون - تصویر مربوط به تفاوت این دو گیاه در شرایط نگهداری
فرق بین پتوس و فیلودندرون

در مجموع سعی کردیم در این مطلب همه آنچه در مورد تفاوت های بین پتوس و فیلودندرون لازم است بدانید را برای شما بازگو کنیم تا از این به بعد موقع خرید گیاه به‌سادگی بتوانید فرق پتوس و فیلندرون را متوجه شده و باتوجه به شرایط نگهداری و سلیقه خود یکی را انتخاب کنید. این نکته نیز ناگفته نماند که گیاه دیگری وجود دارد که شباهت زیادی به پتوس و فیلودندرون دارد و حتی به آن پوتوس ساتن نقره‌ای نیز گفته می‌شود، اما این درحالی است که این گیاه اصلا یک پوتوس نیست و یکی دیگر از اعضای خانواده گل شیپوریان است که به‌صورت رونده رشد کرده و برگ‌هایی با لکه‌های نقره‌ای دارد که آن‌ها را درخشان می‌کند. در نتیجه اگر در بازار با چنین گیاهی مواجه شدید و دیدید مواردی که درباره فرق بین پتوس و فیلودندرون گفته شد در مورد این گیاه صدق نمی‌کند، بدانید که گیاه پیش روی شما یک پتوس نیست.

به‌عنوان حرف آخر نیز گفتنی است که اگر حین خواندن مطلب سوالی به ذهن‌تان رسیده و جواب آن را پیدا نکرده‌اید یا در مورد گل های خانگی سوالی دارید، آن را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن به آن پاسخ بدهند.
برگرفنه از سایت:www.golsetan.com/blog

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =