مقالات

10 گیاه کم آب در دنیا

گیاهان مقاوم به گرما و کم آبی

هر فصلی گیاهان خاص خود را دارد، گیاهانی که با شرایط آب و هوایی آن فصل کاملاً سازگار باشند. فصل تابستان از سخت ترین فصل ها برای نگهداری گل ها و گیاهان است. بنابراین اگه قصد دارید که گیاه شما در تابستان هم طراوت و سبزی خود را داشته باشد از گیاهان مقاوم به گرما و خشکی استفاده کنید. در زیر با 10 گیاهی که در مقابل گرما و کم آبی بسیار مقاوم هستند، آشنا می شویم:

1. گیاه کاکتوس طلایی (مقاوم به خشکی)

کاکتوس طلایی، گیاه بومی کویر و دارای ظاهری گرد با روند رشد بسیار کند و آرام است. اما برای همین میزان رشد نیز به نور کافی و خاک غنی نیاز دارد. بدنه اصلی این گیاه سبز رنگ بوده و دارای گل های زیبای است که معمولاً در فصل بهار و تابستان شکوفا می شوند. کاکتوس طلایی به مراقبت و توجه زیادی نیازمند نیست و بسیار کم نیز به آب نیاز دارد.

2. آلوئه ورا (گیاه مقاوم به خشکی)

مصریان باستان این گیاه را گیاه جاودانه می نامیدند، زیرا خشک شدن و از بین رفتن آب تقریباً غیر ممکن است. آلوئه ورا دارای خواص درمانی زیادی است که از جمله آنها بهبود عملکرد دستگاه گوارش، مرطوب کننده پوست، کاهش التهاب زخم های کوچک، آفتاب سوختگی، درمان آکنه و … می باشند. آلوئه ورا به عنوان یک گیاه ساکولنت (گیاهی با برگ های گوشتی و آبدار) به آب پاک کمی احتیاج دارد و در یک محیط خنک و نورانی با نور غیر مستقیم می تواند سال ها در گلدان رشد کند. اگر قصد استفاده از این گیاه مفید را دارید، به یکباره بیشتر از یک سوم از برگ آن را قطع نکنید، زیرا موجب آسیب به گیاه می گردد. زیاد آب دادن به آلوئه ورا و قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید می تواند باعث خشک شدن گیاه شود.

3. کاکتوس گوشتی (مقاوم به خشکی)

این گیاه دارای دسته بندی و گونه های زیادی است که می تواند دست شما را برای انتخاب باز بگذارد. خوب است بدانید که کاکتوس گوشتی مناسب ترین گیاه برای نگهداری در حیاط هایی است که بسیار آفتاب گیر هستند. این گیاه مشابه کاکتوس های دیگر، برای رشد خود به نور زیاد نیاز دارد. از آنجایی که مقدار نوری که از طریق پنجره ها به درون خانه راه می یابند خیلی کمتر از فضای باز بیابانی است، بنابراین باید آن را در پر نورترین نقطه آپارتمان خود قرار دهید. در غیر این صورت این کسری نور را توسط نور مصنوعی تامین کنید.

4. گیاه آشوریا یا ساقه عروس (مقاوم به خشکی)

گیاه آشوریا، یک گیاه کوهستانی از نوع کاکتوس است که برای رشد خود به محیط خشک و آب کمی نیاز دارد. این گیاه را به دلیل نحوه رشد متفاوت با دیگر کاکتوس ها می توان در دسته گیاهان تزیینی قرار داد. گیاه آشوریا محیطی پر نور و روشن با تابش مستقیم را می پسندد، اما باید آن را از نور شدید و مستقیم خورشید در تابستان ها محافظت کرد. برخی از انواع گیاه آشوریا که دارای برگ هایی با حاشیه های رنگین هستند، نیازمند نور کافی هستند تا این رنگ ها از بین نرود. در هنگام آبیاری این گیاه از زهکشی گلدان اطمینان حاصل کنید تا آب جمع شده در گلدان باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

 

5. گل کاغذی (مقاوم به گرما)

این گل یکی از مقاوم ترین گیاهان در برابر گرما و خشکسالی است. این گیاه تنوع رنگی بالایی دارد و بیشتر در مناطق جنوبی ایران دیده می شود. گل کاغذی رشد خوبی دارد و از آن برای تزیین آلاچیق و نمای بیرون از منزل نیز استفاده می شود. این گل گرمسیری اگر در آب و هوای مناسب کشت شود، مدت 11 ماه از سال با گل های رنگارنگ شکوفا می گردد. اگر در منظقه سردسیر از گل کاغذی نگهداری می کنید، بهتر است آن را در گلدان بکارید و در زمستان آن را به داخل خانه منتقل کنید. بهترین رشد این گیاه زمانی است که حداقل دمای در شب 16 درجه سانتی گراد و حداکثر دما در روز 38 درجه سانتی گراد باشد.

آب پاک سازان اولین بازار آنلاین در حوزه تجهیزات آبی و دستگاه های تصفیه آب صنعتی و خانگی شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می کند. در صورت نیاز به مشاوره در ارتباط با خرید انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی ، دستگاه های آب شیرین کن و یا دستگاه های تصفیه آب خانگی می توانید از طریق همین لینک با متخصصان آب پاکسازان در تماس باشید.

6. گل ناز

این گل قادر است که در خاک خشک و ضعیف هم به خوبی رشد کند و به دلیل برگ های ضخیمش می تواند تا مدت طولانی بدون آب بماند. گل ناز در رنگ های متنوعی وجود دارد و برای رشد خود نیازمند گرمای کافی است. در کشور ویتنام به این گیاه، گل ساعت 10 می گویند چون گل های کوچیک این گیاه معمولاً ساعت 10 صبح شکوفا می شوند. این گیاه به نور کافی و خاک به خوبی زهکشی شده نیاز دارد. این گل یکی از مهمترین گل هایی است که معمولاً در باغ های قدیمی، پارک ها، میادین و بلوارها کشت می شود. کشت آن توسط بذر ریزی مانند چمن انجام می گردد و نگهداری و پرورش بسیار آسانی دارد.

7. گل شب بو

این گیاه با رنگ زیبا و بوی خوش، مقاومت خوبی در برابر گرما و خشکی دارد و به نیاز زیادی به آبیاری ندارد. این گل در دو نوع در طبیعت وجود دارد که نوع گرمسیری آن دارای عمر کوتاه تری است. گل شب بو در فصل بهار و تابستان شکوفا می گردد.به این گل، شب بوی ویرجینیایی نیز می گویند، زیرا در شب ها، گل های آن باز می شوند و در روز بسته می گردند. این گیاه نسبت به سرما مقاوم است و می تواند تا ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر رشد کند. گل شب بو دارای چهار گلبرگ و در رنگ های سفید، صورتی، ارغوانی و یاسی دیده می شود.

8. گل پتوس

پتوس در واقع به عنوان تصفیه کننده سمومی مانند: فرمالدئید، تولوئن، بنزن و زایلن می باشد که آن را به گیاهی مناسب برای اتاق خواب و فضای منزل تبدیل کرده است. پتوس در ظاهر سبز رنگ است، اما در دیگر گونه های آن، رنگ های سفید، سبز روشن و زرد نیز به صورت آبرنگی روی سطح برگ کشیده شده است. پتوس در هر نوع نوری به خوبی رشد می کند، اما نور متوسط برای آن ایده آل تر است. اگر قصد دارید آن را در خارج از خانه نگهداری کنید، از قرار دادن آن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

9. گیاه براکی کوم (مقاوم به خشکی)

 

براکی کوم، یک گل یکساله از خانواده گیاه بابونه است که کپه های انبوه از ساقه های نازک و شبکه ای ایجاد می کند. | تصفیه آب | از اواسط تابستان تا فصل یخبندان این گیاه، گل های کوچک و مدوری به رنگ آبی، ارغوانی، صورتی یا سفید می دهد. مرکز این گل به رنگ مشکی یا زرد است و عطر ملایمی دارد. گل براکی کوم به مراقبت کمی نیاز دارد، اما به ندرت در برابر گرما طاقت می آورد. این گیاه در فصل رشد خود هر دو هفته یکبار به تغذیه با کود نیاز دارد. این گل نسبت به وزش بادهای شدید حساس است و برای کاشت در گلدان های پنجره ای بسیار مناسب می باشد.

10. گیاه پامچال (مقاوم به تابستان)

این گل علاوه بر زیبایی خاص و بی نظیری که به باغچه خانه شما می دهد، دارای خواص دارویی فراوانی است. میزان آبیاری گل پامچال هفته ای یکبار است، اما اگر خاک غنی داشته باشد به خوبی رشد می کند. این گل برای بهبود بیماری های پوستی بسیار مفید است. گل پامچال از عجیب ترین گیاهان دنیا به شمار می آید، زیرا همه بخش های آن، از ریشه تا برگ ها، قابلیت خورده شدن دارد. گل پامچال گیاهی زود رس می باشد که در انواع مختلف بهاره و چند ساله یافت می شود. گل های این گیاه به صورت منفرد، فشرده، درشت و در وسط برگ ها هستند که در رنگ های سفید، صورتی، زرد، قرمز، آبی و زرد با لکه های نارنجی دیده می شود. برخی گونه های دیگر گل پامچال دارای گل های معطر می باشند.کاهش بارندگی و تکرار تجربه تلخ خشکسالی در ایران نیازمند اجرای برنامه های هدفمند و حساب شده ای است که در این میان کشت محصولات و گیاهان کم آب و دارای ارزش غذایی بالا، یکی از موثرترین راهکارها در این درباره می باشد. از آن جایی که آب های آشامیدنی و قابل مصرف در جهان رو به پایان هستند، کشت گیاهان مقاوم به کم آبی مهمترین راهکار ممکن برای مقابله با خشکسالی می باشد. نتایج تحقیقاتی که توسط سازمان جهانی منابع (WRI) صورت گرفته است، نشان می دهد که تا سال 2040 تعداد 33 کشور در جهان با بحران بسیار شدید آب روبه رو خواهند شد. در این میان ایران رتبه 13م را از لحاظ بحران کم آبی به خود اختصاص داده است، این در حالی است که در برخی کشورها نیز این بحران تا میزان سه برابر افزایش یافته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =