اخبار

۲۵ شهر خراسان‌رضوی در وضعیت قرمز قرار دارد/ ورودی‌های استان مسدود شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، محمدصادق معتمدیان در برنامه “اشاره” سیمای استانی خراسان رضوی اظهار داشت: وضعیت شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی حاد است بنابراین از 17 مرداد ماه از ورود همه انواع خودروها در چهار مسیر جاده‌ای گناباد، فیض‌آباد، قوچان و سبزوار تا اطلاع بعدی جلوگیری شده است.

استاندار خراسان رضوی گفت: این اقدام به دنبال اجرایی شدن طرح ممنوعیت سفر به خراسان رضوی با تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا و ابلاغ وزارت کشور حاصل شده و نیروی انتظامی با استقرار در مبادی و خروجی استان در این زمینه اعمال قانون می‌کند.

وی اضافه کرد: در قالب این طرح علاوه بر اعمال جریمه برای ورود به شهرهای قرمز، هیچ خوردویی اجازه ورود به استان خراسان رضوی را نخواهد داشت و طبق اقدامات انجام شده به هیچ عنوان مجوز برای تردد خودروهای مختلف به استان صادر نخواهد شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: از سوی دیگر در بخش هوایی و ریلی نیز ظرفیت ها به میزان 50 درصد به مدت 10 روز کاهش خواهد یافت چرا که هم اکنون روزانه 70 رام قطار به مقصد مشهد در حرکت است و بیش از 200 پرواز در هفته نیز در فرودگاه مشهد انجام می شود.

معتمدیان افزود:از هفته گذشته که طرح ممنوعیت سفر به خراسان رضوی مطرح شده تاکنون موجب کاهش 20 درصدی مسافران در مشهد شده است به طوری که طی این مدت ضریب اشغال تخت در مراکز اقامتی مشهد از 70 به 50 درصد کاهش یافته است و با ابلاغ و اجرای این طرح در روزهای آینده شاهد کاهش بیشتر مسافران خواهیم بود.

25 شهرستان در وضعیت قرمز

استاندار خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون 25 شهرستان خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارد و شرایط استان حادتر از سایر نقاط کشور است به طوری که تعداد مبتلایان کرونا در دوره اوج پنجم که از هفته چهارم مردادماه در خراسان رضوی آغاز شد قابل مقایسه با دیگر دوره های اوج کرونا نیست.

معتمدیان افزود: در حال حاضر از 33 شهرستان خراسان رضوی تنها یک شهرستان در وضعیت زرد و هفت شهرستان در وضعیت نارنجی و بقیه در شرایط قرمز کرونایی قرار دارند.

بیشتر بخوانید

70 درصد تست‌های کرونا در مرکز منتخب کووید19 سپاه قزوین مثبت می‌شود

جرایم سایبری در شرایط کرونایی در استان بوشهر افزایش یافت

آغاز عزاداری‌ ماه محرم زیر سایه کرونا؛ بزرگترین کتیبه محرمی کشور در بیرجند نصب شد

وی با اشاره به رشد صعودی آمار مبتلایان به کرونا در خراسان رضوی ادامه داد: تعداد روزانه بستری‌شدگان کرونا در استان با شروع دوره اوج پنجم از 190 نفر در روز به طور متوسط به 600 نفر در روز افزایش یافته است.

استاندار خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون 2 هزار و 700 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند و در بخش سرپایی روزانه هفت هزار نفر در مراکز منتخب 16 ساعته کرونا پذیرش می‌شوند.

معتمدیان افزود:هم اکنون 400 بیمار بدحال در مراکز مراقبت های ویژه بیمارستانهای خراسان رضوی بستری هستند و تمام تلاش این است که بتوانیم در این بخش مدیریت انجام شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 25 درصد از تخت‌های بیمارستانهای خراسان رضوی به بیماران کرونایی اختصاص دارد و برای افزایش تخت‌های بستری طی هفته گذشته پیگیری‌ها و اقدامات خوبی انجام شده است به طوری که 600 تخت جدید برای بیماران کرونایی اختصاص یافته است و همچنین 2 بیمارستان احداث شده در خراسان رضوی که هنوز افتتاح نشده‌اند برای بیماران کرونایی در نظر گرفته ده است.

به گفته استاندار خراسان رضوی این بیمارستانها شامل بیمارستان 200 تختخوابی امداد و نجات جنوب مشهد و همچنین بیمارستان 250 تختخوابی تربت حیدریه است که وزارت بهداشت اجازه داده است که در شرایط کنونی برای درمان بیماران کرونایی تجهیز و بهره‌برداری شوند.

70 درصد از بیماران کرونایی خراسان رضوی در مشهد بستری هستند

استاندار خراسان رضوی گفت: هم اکنون بیش از 20 درصد از بیماران بستری در مشهد از سایر استانهای کشور هستند و این در حالی است که 70 درصد از بیماران کرونایی استان در شهر مشهد تحت مداوا قرار دارند.

معتمدیان افزود: کاهش ورودی ها به مشهد و خراسان رضوی مهمترین راهکار کاهش بار بیماری کرونا در این استان است که طی هفته گذشته در این راستا پیگیری و اقدامات مختلفی انجام شده است. ستاد مبارزه با کرونا در خراسان رضوی اختیارات استانی ندارد و پیگیری مصوبات و اجرا و نظارت بر عملکردهای مصوبات ستاد کرونا را بر عهده دارد بنابراین تصمیمات مرتبط با کرونا به صورت متمرکز انجام می‌شود.

استاندار خراسان رضوی گفت: مدیریت استان اختیار تعطیلی را نداشت لذا شرایط حاد مشهد و خراسان رضوی از نظر تعداد بالای مبتلایان با نامه نگاری و پیگیری‌های مکرر به اطلاع مسئولان رسیده است و درخواست تعطیلی استان را داشته‌ایم که اکنون شاهد عملی شدن آن هستیم و این در حالی است که تعطیلی کامل، مشکلات و تبعات خاص خود را دارد و تمام ابعاد آن از نظر مسایل اجتماعی، روانی، اقتصادی و معیشتی جامعه باید سنجیده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 8 =