مقالات, مقاله های آموزشی

گیاه قلب ارغوانی یا برگ بیدی بنفش

نام انگلیسی : TRADESCANTIA PALLIDA

خانواده : COMMELINACEAE  – کاملیناسه

بومی : مکزیک

گیاه قلب ارغوانی یکی از گیاهان گلدار خانواده ی برگ بیدی می باشد و علت این نامگذاری بخاطر برگهای ارغوانی رنگش می باشد. این گروه از خانواده ی كملیناسه و دارای گونه های متعدد است و بیشتر آنها را برای تزئین طاقچه ی گلخانه ها و پشت پنجره ها و بالكن های سرپوشیده نگهداری می كنند و احتیاج به خاك مرغوب و تقویت شده دارد. تمام گیاهان این گروه دارای ساقه های رونده و برگ های بیضی شكل هستند كه اغلب با رنگهای متنوعی در طول برگ تزیین شده اند و برای پرورش در سبدهای آویزان بسیار مناسبند.

تکثیر گیاه قلب ارغوان و نکاتی برای نگهداری و پرورش این گل زیبا - نورین بلاگ
رشد آنها بسیار سریع است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می یابند. برای آنكه گیاه پرپشت و زیبائی شود، لازمست سرشاخه های آنرا مرتباً قطع نمود و هر ماهه كود مایع تقویتی به آن داد. بسیاری از آنها گل های سفید یا سوسنی و شیری رنگی می دهند كه جنبه تزئینی ندارد. گلهای آنها بیشتر در اواخر فصل تابستان ظهور می كند، ولی در مناطق معتدل گرم، در اواخر بهار گل می دهند.

قلب ارغوانی (گیاه) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انواع مختلف ترادسكانتیا  :

۱- تیره ترادسكانتیا كه به نام یهودی سرگردان (wandering Jew) مشهور است، دارای واریته های مختلفی به قرار زیر است :

blossfeldiana variegate كه دارای ساقه های پرزدار و برگ های كرم رنگ و حاشیه ی سبز و زیر برگ ارغوانی است .

گ fluminesis variegata كه بر روی ساقه های باریك و بلند آن برگ های بیضی شكل كشیده با خطوط سبز روشن و كرم و لبه سرخ رنگ می روید.

 fluminesis tricolor 

albovittata

۲- تیره زبرینا zebrine دارای ریشه های نابجاست و به سرعت در جهت نور رشد می كند. ساقه های گوشتی و ضخیم آن دارای برگ های سبز مایل به نقره ای با نوارهای سبز روشن با قرمز و سطح زیرین برگ ارغوانی روشن است. انواع مهم آن به صورت زیر می باشد :

pendula

purpusii

۳-تیره ی كالیسیا callisia دارای شاخه ای ترد و شكننده با رنگ ارغوانی روشن است. برگ ها دارای رگه های طولی به رنگ كرم و پشت برگ ها ارغوانی است.

۴-تیره سیانوتیس cyanotis دارای برگ های گوشتی پوشیده از پرزهای نرم و ساقه ارغوانی آن خود را به طرف پائین گلدان می كشاند.

۵-تیره ست كریزیا setcreasea كه دارای گونه های متعدد بوده و برگ های دائمی دارد. ساقه و برگ ها به رنگ ارغوانی تیره است. گلهای زردرنگ بسیار كوچكی تولید می كند كه جنبه ی زینتی ندارد. از انواع آن پورپورآ یا قلب ارغوانی است كه رنگ ارغوانی خود را پس از مدتی كه در سایه بماند از دست می دهد.

۶- تیره سیدرازیسsiderasis دارای برگ های پهن و برجسته با رگبرگ های كرم و زرد است كه به موازات طول برگ كشیده شده و پرزهای قهوه ای رنگی دارد كه سطح برگ را پوشانده و سطح زیرین برگ قرمز رنگ است. از انواع آن فوسكاتا fuscata است كه احتیاج به نور فراوان دارد.

گل لش ارغوانی

 

شرایط پرورش و نگهداری قلب ارغوانی :

نور مناسب قلب ارغوانی :

گیاه خود را در محیطی قرار دهید که نور به آن برسد گیاه قلب ارغوان یا همان  توانایی رشد در محیط های کم نور را نیز دارد اما برگ های آن به جای بنفش کم کم سبز می شوند و اجازه دهید که نور به این گیاه برسد اما در بهترین حالت آن را در معرض نور جانبی قرار دهید تا باعث پلاسیده شدن آن نشوید.

انواع گیاه برگ بیدی با قیمت خرید عمده - یونا فلور

آبیاری قلب ارغوانی :

گلدان های خود را در هفته ای دو بار آبیاری کنید . اما اگر گلدان های شما زیاد در آفتاب هستند و هوا گرم است نیاز به آبیاری بیشتری دارند. اگر پای گلدان شما خشک است نیاز به آبیاری دارد و این خود می تواند معیاری برای آب دادن باشد . هر چند وقت یک بار گلدان خود را در نظر داشته باشید تا ببینید پس از آبیاری چند روز بعد پای گل شما خشک می شود سپس با تجربه ای که کسب کرده اید گلدان خود را آبیاری کنید. در فصل زمستان که گیاه شما به خواب زمستانی رفته است نیاز به آبیاری چندانی نیست و همان آبیاری باران برای گلدان شما کافی است . با شروع شدن گرمی هوا و نزدیک شدن به بهار شروع کنید گلدان خود را آبیاری کنید.

خرید ارزان گیاه برگ بیدی بنفش - [با تخفیف]

رطوبت مورد نیاز قلب ارغوانی :

 گیاه قلب ارغوان را در اتاقی قرار دهید که ۴۰ درصد رطوبت داشته باشد. نوک قهوه ای برگ ها نشان دهنده خشکی هوا می باشد .

نگهداری از برگ بیدی بنفش

دمای مناسب قلب ارغوانی :

دمای متوسط از ۱۸ تا ۲۷ درجه سانتی گراد برای گیاه قلب ارغوان مناسب است.  گیاهان برگ بیدی بنفش می توانند دماهای بسیار پایین را تا ۱۰ درجه سانتی گراد تحمل می کند اما در هر حال بهتر است که محیط را برای  گیاه  برگ بیدی بنفش گرم کنید.

هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده، برگ های آن نرم و آبکی شده و رنگ خود را از دست می دهند. برگ های این گیاه در اثر تغذیه مصنوعی بیش از اندازه، ضخیم و سبز روشن می شوند. در این صورت باید تغذیه را متوقف کرده تا رنگ ابلق برگ ها، برگردد. لکه های سوخته قهوه ای روی برگ ها در اثر مواد براق کننده است. در هوای گرم وخشک نوک برگ ها به طرف بالا برگشته و سقوط می کنند. گلدان را به محل خنک تری برده و غبار پاشی کنید. قاعده ساقه نزدیک سطح خاک در اثر آَبیاری زیاد و یا زهکش نامناسب، می پوسد. در صورتی که برگ ها بد شکل وچسبناک شدند و حشرات سبز رنگی هم اطراف گیاه دیدید، باید هر دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید.

برگ بیدی | گیاه برگ بیدی - کافه گلدون فروشگاه انلاین خرید گل و گیاه در تهران

خاک مناسب قلب ارغوانی :

در کل گل قلب ارغوانی گیاه مقاومی است و داخل خاک سنگین هم رشد می کند اما اضافه کردن مقداری شن و یا خاک برگ به خاک باغچه باعث می شود زهکشی بهتر شود و گیاه از پوسیدگی در امان بماند.

گیاه برگ بیدی - راهنمای نگهداری و پرورش - فلورا گاردن

هرس قلب ارغوانی :

۱۰ سانتی متر از نوک ساقه های این گیاه را در فصل بهار یا در اوایل تابستان برش دهید که گیاهان  در گلدان مرطوب به راحتی ریشه می زنند.

نکات کلیدی نگهداری از گل ترادسکانتیا پالیدا یا برگ بیدی بنفش

تکثیر قلب ارغوانی :

قلمه هایی که حداقل یک گره داشته باشد تهیه کنید و مستقیم در خاک قرار سبک قرار بدهید، به راحتی تکثیر می شود. گل قلب ارغوانی در آب هم ریشه دار می شود و مدت ها می تواند در آب رشد کند و حتی گلدهی داشته باشد.

خرید و قیمت برگ بیدی(بنفش) از غرفه گیاهان آپارتمانی پاچیرا | باسلام

تعویض گلدان قلب ارغوانی :

گلدان های قلب ارغوانی نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارند و اگر اندازه گلدان مناسب باشد تا حدود ۳ سال یا بیشتر به زیبایی گل شما ضربه ای وارد نمی شود. اما برای این کار در بهار و تابستان ( بهترین زمان اوایل بهار ) فقط کافی است گلدان خود را وارونه کرده گل بیرون امده سپس ریشه ها را به صورت نهال در گلدان جدید بکارید.

 

منبع: http://www.sfim.ir/

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − یک =