مقالات, مقاله های آموزشی

گیاه زیبای ماندویلا (خرزهره)

نام انگلیسی : MANDEVILLA

خانواده :   APOCYNACEAE  – خرزهره

بومی : آمریکای جنوبی

گیاه زیبای ماندویلا یک گیاه چندساله رونده می باشد و بومی جنگلهای گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی بوده و تحمل سرما را ندارد گیاه ماندویلا همیشه سبز می باشد و زمانی که به ۲۵ سانتی متر برسد از فصل بهار تا پاییز شروع به گل دادن می کند. گلهای گیاه ماندویلا به رنگ های صورتی ، سفید و یا قرمز و به شکل شیپوری می باشند. طول گل آذین معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است . برگهای آن به شکل بیضی و به رنگ تیره می باشند، طول برگها نیز ۶ سانتی متر می باشد.

Well Watered Mandevilla Flower Plant, For Garden, Rs 65/piece | ID: 22457669633

ماندویلا گیاه همیشه سبز می باشد که اگر خوب از آن مراقبت شود تا سالها زیبا می ماند . این گیاه تا ۴ متر رشد می کند و وقتی به ۲۵ سانتی متر برسد شروع به گل دادن می کند گلها که از فصل بهار تا پائیز باقی می مانند شیپوری شکل هستند و به رنگهای صورتی ، سفید و یا قرمز می باشند . طول گل آذین معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر می باشد . برگها بیضی شکل و به رنگ تیره می باشند ، طول برگها ۶ سانتی متر می باشد.

نحوه پرورش و نگهداری ماندولیا

شرایط پرورش و نگهداری گل ماندویلا :

دمای مناسب گل ماندویلا :

در هوای مناسب و گرم حدود ۱۸ الی ۲۹ درجه سانتیگراد این گیاه به شکل پیچی همیشه سبز رشد می کند اما هوای سرد موجب ریزش برگهای گیاه می شود حداقل دمایی که ماندویلا تحمل می کند حدود ۱۳ درجه سانتیگراد است و در این دما می بایست گیاه را به مکانی محافظت شده و گرمتر منتقل کرد. اگر چه احتمال دارد که با وجود محافظت گیاه از سرمای زمستانی ، برگهای گیاه باز هم ریزش کند و گیاه نیز فعالیت در تولید برگ جدید نداشته باشد اما با گرمتر شدن هوا مجدداً برگهای آن شروع به رویش و فعالیت می کنند. در زمانی که دما به این حد می رسد باید گیاه را به محیط داخل خانه آورد و آنرا در جایی قرار داد که بیشترین نور مستقیم را دریافت می کند (مثلا پنجره های جنوبی خانه). البته با وجود بهترین شرایط نوری در طی زمستان باز هم امکان ریزش برگهای این گیاه و یا عدم جوانه زنی و رشد برگهای جدید وجود دارد.

Mandevilla Plant Care, Tips for Growing and Training Mandevilla Vine

 

 

نور دهی گل ماندویلا :

این گیاهان برای رشد و گلدهی به نور کافی نیاز دارند. مسئله ای که باید توجه کرد عدم تحمل نور مستقیم آفتاب در هوای بسیار گرم و خشک توسط این گیاهان است. اما هر مقدار که دمای هوا ملایم تر باشد و هوا نیز از رطوبت بهتری برخوردار باشد مدت زمان بیشتری میتوان این گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار داد. به هر حال هر مقدار که شرایط دمایی و رطوبتی نیز نامناسب است سعی کنید که این گیاه به مدت حدود ۳-۲ ساعت در صبح هنگام (بخصوص اوایل صبح ) از نور مستقیم آفتاب برخورد باشد اما از ظهر به بعد را حتما در سایه به سر ببرد. کمبود نور و عدم وجود نور مستقیم آفتاب از جمله دلایل عدم گلدهی این گیاه و زیاد شدن فاصله بین برگها بر روی ساقه این گیاه است . نور شدید و نامناسب نیز منجر به سوختگی برگها خواهد شد .

What Is Dipladenia, and What Makes It Different from Mandevilla? | Martha  Stewart

 

آبیاری گل ماندویلا :

ماندویلا تا حدودی خشکی خاک را تحمل می کند . بنابراین می توان زمانی گیاه را آبیاری کرد که سطح خاک نسبتاً خشک شده باشد اما این برنامه آبیاری باید منظم باشد.  آبیاری بیش از اندازه این گیاه موجب پوسیدن ریشه های آن می شود که زردی و ریزش برگها و از بین رفتن گیاه را به دنبال خواهد داشت. از طرفی خشکی کشیدن بیش از اندازه نیز موجب ریزش گلها و یا عدم گلدهی، سوختگی نوک برگها و پژمردگی گیاه خواهد شد. هنگام آبیاری با ملایمت و به تدریج به خاک آب بدهید تا آب به تمامی قسمتهای خاک نفوذ کند. اگر گیاه به شکل گلدانی نگهداری می شود ، خروج آب از منافذ کف گلدان نیز مهم است زیرا نشانه آبیاری کافی گلدان و زهکش مناسب خاک می باشد. البته آب اضافی جمع شده در زیرگلدانی را خالی کنید تا مانعی بر سر راه خروج آبهای اضافی از گلدان نباشد. در طی زمستان و به دلیل کاهش فعالیت این گیاه می توان آبیاری را نیز کم کرد اما این به معنی خشک شدن کامل خاک گیاه نیست . مثلا هفته ای یک مربته کافی است . البته در این شرایط برخی از برگهای گیاه می ریزد که البته طبیعی است. باگرمتر شدن هوا و فرارسیدن بهار آبیاری را به تدریج افزایش می دهیم تا فعالیت گیاه از سر گرفته شود. از نظر رطوبت نیز در روزهای گرم تابستان انجام عمل غبارپاشی به شادابی طراوت این گیاه کمک می کند.

چگونه ماندویلا را پرورش دهیم | گل ماندویلا | نگهداری از ماندویلا | خرید گل آنلاین گندم VIP

خاک مناسب گل ماندویلا :

خاکی غنی و خوب زهکشی شده برای ماندویلا مطلوب است. می توان از ترکیب خاکی با سه نسبت مساوی از پیت ماس+خاک باغچه+شن استفاده کرد. در فصل رشد گیاه که بهار و تابستان است، تغذیه آن با کود فسفاته (به فرمول ۱۰-۲۰-۱۰) طبق دستورالعمل خود کود مورد نظر ضروری است و رشد و گل دهی را تسریع می کند.

Mandevilla

تکثیر گل ماندویلا :

برای تکثیر این گیاه می توان از نوک ساقه های جوان و جدید گیاه در فصل بهار و البته اواخر تابستان/اوایل پاییز قلمه هایی به طول ۱۰ سانیتمتر تهیه کرد. برگهای قلمه بجز دو برگ انتهایی قطع می شوند . مخلوط خاک برگ+شن را ابتدا  به خوبی خیس می کنمی و بعد از خروج آب اضافی از مخلوط خاکی نسبت به کاشت قلمه ها اقدام می کنیم. گلدان محتوی قلمه ها در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای حدود ۲۰ درجه قرار میگیرد و غبارپاشی روزانه و یا کشیدن پلاستیک بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت محیط کمک می کند و این امر تاثیر مثبتی در ریشه زایی قلمه ها دارد. ریشه زایی در طی ۲-۱ ماه طول می کشد و در طی این مدت باید مراقب بود که سطح خاک خشک نشود. در صورت تولید بذر نیز میتوان از بذرهای گیاه استفاده کرد. بذرها را بعد از تغیییر رنگ دادن پوشش بذر از سبز به قهوه ای از گیاه جدا می کنیم و از داخل پوشش در می آوریم . بذرها را می توان به مدت ۱۲ ساعت در داخل آب خیساند و بعد نسبت به کاشت آنان در مخلوط خاک برگ + شن اقدام کرد. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرها ۲۴-۱۸ درجه است و به مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و جوانه زنی در حدود یک ماه بعد روی می دهد.

Mandevilla Magic Trio günstig online kaufen | BALDUR-Garten

هرس گل ماندویلا :

سرزنی شاخه های ماندویلا موجب تحریک رشد شاخه های جانبی می شود که در نهایت گیاه حالتی بوته ای تر و پر پشت تر می یابد و گلدهی آن نیز بیشتر می شود و بهترین زمان سرزنی در طی بهار و بخصوص برای گیاهان جوان است. اگر به شاخه ها اجازه دهیم تا هر مقدار که می خواهند رشد کنند نتیجه آن بخصوص در مورد گیاهان گلدانی، گیاهی خواهد شد که کنترل شاخسار آن مشکل خواهد بود. سرزنی نیز به این صورت انجام می شود که از نوک شاخه مورد نظر کافی است که حداقل حدود ۱٫۵ سانتیمتر قطع و جدا شود.  همچنین در زمستان و زمانی که گیاه را به محیط داخل خانه منتقل می کنیم می توان حدود ۳۰ درصد طول هر ساقه را کوتاه کرد. 

The Power of Yellow - Greenhouse Product News

البته روش هرس بسیار شدیدتری را می توان برای این گیاه نیز اجرا کرد و آن مربوط به زمانی است که گیاه در خاک باغچه کاشته شده باشد و با فرارسیدن زمستان مجبور باشیم آنرا از خاک در بیاوریم تا از سرما خشک نشود . در این صورت گیاه را از خاک در آورده و تمامی شاخه ها به اندازه ای کوتاه می شوند که حدود ۲۵-۲۰ سانتیمتر از آنان باقی بماند. البته این گیاه در میان موادی که رطوبت را تا حدودی حفظ می کنند همانند پیت موس یا کوکوپیت قرار داده می شوند و یا در مخلوط خاکی کاشته می شوند  در مکانی سرد و تاریک (همانند زیرزمین خانه و یا انباری ) با دمای حدود ۱۵-۱۲ درجه سانتیگراد نگهداری می شوند. در بهار با افزایش دما گیاه را می توان به مکان مناسب منتقل کرد و کاشت تا رشد خود را از سر گیرد . البته حتما زمانی در بهار اقدام به انتقال گیاه به محیط بیرون کنید که دمای شبانه بالای ۱۵ درجه باشد.

اقتباس از:http://www.sfim.ir/

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 14 =