مقالات, مقاله های آموزشی

گیاهان جاذب پروانه‌ها به باغچه یا بالکن!

همانطور که می‌دانید پروانه‌ها به دنبال شهد و نوش از گلی به گل دیگر پرواز می‌کنند. این گیاهان یکساله گلدانی هر چیزی که یک پروانه بخواهد را به او می‌دهند. پروانه‌ها به دنبال غذا و پناهگاه برای در امان ماندن از عوامل خارجی هستند که چند گلدان پر از گل هر دو این نیازها را برای آنها فراهم می‌کند. اگر یک نعلبکی آب هم در کنار گل‌هاتان قرار دهید، ممکن است بیش از ۱۰۰ پروانه را در خانه‌تان گرد آورید!

برای اینکه پروانه‌ها را به باغچه خودتان جذب کنید، باید بدانید که آن‌ها در زندگی به چه چیزی بیشتر از همه‌چیزهای دیگر اهمیت می‌دهند: شهد گل. علاوه بر این، موارد دیگری که پروانه‌ها عاشق آن هستند شامل فضای باز آفتاب‌گیر، سرپناه در برابر باد، و آب تازه می‌شود.

 

   

 

نوع متداول نام علمی
   پیاز کوهی (سیرک) Allium
   گل‌ستاره‌ایان Aster
مونارد Monarda
دم‌موشی Buddleia
پونه‌سا Nepeta
میخک قرنفلی    Dianthus
گل گندم Centaurea
سوسن یک‌روزه    Hemerocallis
باب‌تیزیا Baptisia
پیربهار Erigeron
گل ابری    Ageratum
شکرتیغال    Echinops
رویئنه زرین    Solidago
گل راسن (هلنیوم) Helenium
گل ختمی    Alcea
اسطوخودوس Lavendula
یاس بنفش Syringa
ترمس (لوپن)    Lupinus
لیخنس Lychnis
پنیرک Malva
استبرق Asclepias
نعناع Mentha
بنفشه سه رنگ    Viola
گل آتشی (فلوکس)    Phlox
برگ نو (مندارچه) Ligustrum
سرخار گل    Echinacea
آرابیس    Arabis
مریم‌گلی    Salvia
ریش‌بز    Eryngium
گل داودی    Chrysanthemum
گل میمونی    Antirrhinum
سدوم (گل ناز)    Sedum
گل مروارید (گل عسل)    Lobularia
گل اشرفی    Coreopsis
گل آهاری    Zinnia

۱- گل ابری

گل ابری آبی رنگ بسیار زیبا و بی‌همتا است و به خاطر عادت رشدی مرتبی که دارد بسیار محبوب شده. گل‌های این گیاه مانند برس هستند و به رنگ‌های صورتی، سفید و آبی یافت می‌شوند. این گل را در گلدانی کوچک بکارید. اکثر گل ابری‌ها برای اینکه مدت بیشتری گل بدهند نیاز به سر زنی دارند.

۲- گل تکمه‌ای

گلبرگ‌های آبی براق و شهد زیاد گل، همان چیزی است که تعداد زیادی از پروانه‌ها را به خانه‌تان می‌کشاند. بعضی باغبانان این گل را به عنوان یک سبزی می‌کارند. به هر حال گل تکمه‌ای انتخاب خوبی برای داشتن یک باغچه پر از پروانه است.

۳- گل ستاره‌ای

واریته‌های گل‌ بزرگ گل ستاره‌ای ماننده خوابگاه دائمی برای پروانه‌ها هستند در حالی که واریته‌هایی با گل کوچکتر برای پوشاندن یک باغچه بزرگ عالی اند. واریته‌های کوتوله گل ستاره‌ای هم موجود است که ارتفاع‌شان از ۶۰ سانتی متر بیشتر نخواهد شد. این گیاه به خاطر تحملی که در برابر خشکی باغچه دارد شناخته شده است. اما بهتر است که در کاشت گلدانی آبیاری منظم تری داشته باشد.

۴- کوکب

از میانه تابستان تا اوایل پاییز زمان مهمی برای تغذیه پروانه‌ها است، و همچنین زمانی عالی برای پرورش گل کوکب. از واریته‌های خوراکی گل کوکب بگذرید و انواع کوتوله آن را بکارید. همانطور که می‌دانید گل کوکب در رنگ‌های زیادی یافت می‌شود.  این گل را باید در گلدانی با قطر دهانه حداقل ۳۰ سانتی متری بکارید و در طول فصل رشد خاک آن را همواره مرطوب نگه دارید.

۵- قرنفل

پروانه‌هایی که می‌خواهند قبل از تمام شدن زمستان از گل‌های گیاهی تغذیه کنند، حتما به سراغ قرنفل شما خواهند آمد! این گیاه را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. فراهم کردن چنین خاکی برای گلدان بسیار آسان تر از باغچه است. گل قرنفل گونه‌های متفاوتی دارد. بعضی گونه‌های آن دارای گل‌هایی دو رنگ است و گونه‌هایی دیگر نسبت به گرما مقاوم است. شما بر اساس منطقه و چیزی که می‌خواهید می‌توانید گونه مورد نظر خود را انتخاب کنید. این گیاه بدون مالچ پاشی عملکردی عالی دارد.

۶- گل تکمه‌ای

این گیاه با گل تکمه ای که در بالا به شما معرفی کردیم کاملا فرق دارد و تنها اسمشان یکی است. این گل تکمه‌ای از خانواده گل تاج خروس است. مانند پروانه خاکستری که در عکس می‌بینید، بسیاری از پروانه‌های دیگر هم گل به هم فشرده گیاه تکمه‌ای را دوست دارند. این گیاه زمانی که در گلدان کاشته شود ارتفاعی بیشتر از ۴۵ سانتی متر پیدا نمی‌کند. گیاهانی که از دانه کاشته می‌شوند گلدهی سریعی ندارند، پس اگر می‌خواهید سریعا در باغچه یا بالکن‌تان گل داشته باشید گیاهان کشته شد را از گلفروشی‌ها تهیه کنید.

۷- گل پنتا (Penta)

این گیاه، گلی یکساله است که در آب و هوای گرم و مرطوب پر از گل می‌شود. گل‌ها در رنگ‌های صورتی، سفید، بنفش و قرمز یافت می‌شوند. اگر گونه قرمز آن را در گلدان‌تان بکارید، علاوه بر پروانه مرغ مگس خوار را هم به گیاهان‌تان جذب می‌کنید. البته اگر این پرنده در منطقه شما زندگی کند. این گیاه به خوبی از طریق قلمه تکثیر پیدا می‌کند. اگر در منطقه‌ای با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید و زمستان‌های سردی ندارید، می‌توانید گل پنتا را برای ۳ سال در باغچه یا بالکن داشته باشید.

۸- گل اطلسی

اطلسی هم یکی از گل‌های محبوب بهار و تابستان است که در رنگ‌هایی بسیار گوناگون و زیبا یافت می‌شود. این گیاه هم گونه‌های زیادی دارد که از بعضی از آنها می‌توان به عنوان پوشاننده زمین استفاده کرد. اگر روی آنها کرمی دیدید، آن را با نوزاد پروانه اشتباه نگیرید. ممکن است این کرم یک آفت باشد. پس آن را خوب بررسی کنید و در صورت وجود آفت آن را از بین ببرید.

۹- گل آلیسوم یا عسلی

از اسم این گیاه هم معلوم است که پروانه‌ها به آن علاقه خواهند داشت! خوشه‌های گل آلیسوم در آب و هوایی متعادل بویی شبیه به بوی عسل دارند که پروانه‌های گرسنه و به دنبال شهد را به خود جذب می‌کنند. این گیاه را می‌توان در حاشیه گلدانی که گیاهی دیگر در وسط آن کاشته شده، کاشت، و یا اجازه داد از لبه‌های گلدانی آویز به پایین سرازیر شود.

۱۰- شاه پسند

بسیاری از پروانه‌ها نمی‌توانند در برابر گل شاه پسند مقاومت کنند. این گیاه به راستی که هزار رنگ است! حتی در یک خوشه گل هم رنگ‌ گل‌ها با هم فرق دارد. زرد، قرمز، صورتی، نارنجی، سفید و … . اگر گلدانی بزرگ دارید می‌توانید واریته‌های بزرگ تر گل شاه پسند را پرورش دهید که در حدود ۱۵۰ سانتی متر بلند می‌شوند.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + چهارده =