مقالات, مقاله های آموزشی

گیاهان آپارتمانی وآفات

آفت گیاهان آپارتمانی : گیاهان هم مانند دیگر جانداران بیماری هایی دارند که این بیماری ها یا از عوامل داخلی یا از عوامل خارجی و آفت ها ناشی می شوند. آفت ها جانداران بسیار کوچکی هستند که در بیشتر مواقع ما متوجه وجود آنها در گیاه نمی شویم. بلکه با بروز کردن اطلاعات در برخی مشخصه ها و بیماری گیاه هان پی به این موضوع می بریم.

انواع آفت و بهترین سم برای از بین بردن آن ها در گیاهان آپارتمانی

 

گندم و جو Archives - گل سم سپاهان

آفت شته در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

شته ها آفت ۲ الی ۳ میلی متری است که به رنگ های سفید، زرد، سیاه، قهوه ای، سبز و قرمز مشاهده می شوند. شته ها معمولا با چسبیبدن به پشت برگ گیاه از شیره ی گیاه تغذیه می کنند. بر روی برگ ها در اثر تغذیه ی شته ها سوراخ هایی به وجود می آید. با پیدایش شته، گیاه به عسلک نیز دچار می شود. با ایجاد عسلک گیاه قادر به فتوسنتز نخواهد بود و همین باعث ضعف و رشد نکردن گیاه خواهد شد. شته ها در برخی از ماه های سال بالدار می شوند که امکان انتقال به دیگر گیاهان آپارتمانی در این شرایط ممکن است.

در زمان های اولیه برای از بین بردن شته ابتدا برگ و قسمت های مبتلا شده را جدا کنید سپس گیاه را به آرامی بشویید. البته می توانید بدون جدا کردن شته را از بین ببرید و فقط با شستشو این کار را انجام دهید اما زمان بر خواهد بود. همچنین امکان انتقال به دیگر گیاهان را مجاز می دارید. اگر گیاه کاملا به شته مبتلا شده آنرا از بقیه گیاهانتان جدا کنید و با سم آفت کش شته ها را از بین ببرید.

آفت شته در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

آفت کنه در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

کنه ها آفت های بسیار ریزی هستند که با سواخ سوراخ کردن قسمت های مختلف برگ وجود خود را نشان می دهند.

آفت کنه در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

آفت مگس سفید بال در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

مگس سفید بال بسیار ریز هستند و در پشت برگ های گیاه ساکن می شوند. با مکیدن شیره ی گیاه باعث ریزش برگ ها و رفته رفته موجب از بین رفتن گیاه می شوند. چون این آفت ها به راحتی قابل دیدن نیستند با تکان دادن برگ ها می توانید شاهد پرواز آنها از روی گیاهتان باشید. گفته می شود مگس سفید بال علاقه ی بیشتری به گیاهان رنگی دارد مثل حسن یوسف.

تنها راه حل مفید از بین بردن سفید بالک استفاده از سموم آفت کش در چندین مرحله است.

آفت مگس سفید بال در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

آفت شپشک آرد آلود در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

شپشک آرد آلود آفت کوچکی که بر روی ساقه، برگ و دم برگ گیاه لانه می کند و به رنگ سفید غبار آلود است. طوری که در نگاه اول شبیه تکه پنبه ای به نظر می رسد که روی گیاه افتاده است. این شپش گیاه با مکش شیره ی گیاه در دراز مدت باعث زردی و پژمردگی گیاه می شود.

برای رهایی از شر شپشک آرد آلود می توانید با تکه پنبه ای که آغشته به الکل است آنرا از قسمت های مختلف گیاه جدا کنید اما در تعداد زیاد بهتر است با استفاده از سم آفت کش این آفت را از بین ببرید.

آفت شپشک آرد آلود در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

آفت کنه عنکبوتی در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

کنه عنکبوتی آفت گیاهی که بسیار ریز است و با نگاهی دقیق می توان متوجه حرکت نقاط قهوه ای- مایل به قرمز بر روی برگ های گیاه شد. با وجود کنه عنکبوتی شاهد بروز لکه های زرد بر روی برگ های گیاه و تارهای عنکبوت ریزی می شوید. این آفت با تغذیه از گیاه شادابی و طروات گیاه را می گیرد.

برای از بین بردن آفت کنه عنکبوتی آبیاری منظم با آب سرد و رطوبت هوای بالا پیشنهاد می شود. در شرایط وخیم می توانید از سموم آفت کش نیز استفاده کنید.

آفت کنه عنکبوتی در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

آفت سپرداران در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

سپرداران حشره ی کوچک بیضی شکلی که بر روی بدنش پوششی سخت دارد. سپر این حشره به رنگ قهوه ای، خاکستری، سیاه و یا سفید است. برای یافتن سپرداران بر روی گیاه آپارتمانی باید با دقت بیشتری نگاه کنید چون بسیار ریز هستند. این حشره با چسبیدن و مکیدن شیره ی ساقه ی گیاه رفته رفته باعث بیماری گیاه می شود. همچنین بر روی برگ ها ماده ای براق بر جای می گذارند که این سند وجود سپرداران روی گیاهتان است.

برای از بین بردن تعداد کم این حشره از گیاه می توان از کف صابون استفاده کرد اما در تعداد بیشتر جواب نمی دهد و باید از سم آفت کش استفاده کرد.

آفت سپرداران در گیاهان آپارتمانی و روش های از بین بردن آن

دیگر روش های از بین بردن آفت گیاهان آپارتمانی

خاک مهم ترین جزء نگهداری گیاه است قبل از کاشت گیاه آپارتمانی ابتدا از پاکیزگی خاک از آفت ها مطمئن شوید چرا که اگر خاک مبتلا به آفت باشد گیاه شما نیز مبتلا می شود.

راهکاری ساده برای جلوگیری از آفت گیاه وجود دارد آن هم گذاشتن چند حبه سیر در کنار گل است. بوی سیر مانع از تجمع آفت بر روی گیاه می شود.

گذاشتن یا کاشتن جعفری نیز در کنار گیاهان آپارتمانی برای جلوگیری از تجمع آفت مفید است.

برای تقویت گیاه آپارتمانی به هیچ عنوان نباید از کود حیوانی تازه استفاده کنید بلکه کود مصرفی باید کاملا پوسیده باشد. زیرا در کود تازه امکان وجود حشره و آفت بسیار بالا است.

هر از چند گاهی گیاهتان را بررسی کنید تا در زمان های اولیه وجود آفت از ازدیاد آن جلوگیری کنید.

زمانی که متوجه آفتی در یکی از گیاهان آپارتمانی خود شدید ابتدا باید آن گیاه را از بقیه جدا و قرنطینه کنید. در طی این مدت از آب پیاز، ترکیب آب، فلفل و سیر برای ضد عفونی کردن گیاه استفاده کنید. با پنبه آغشته به الکل آفت ها را پاکسازی کنید. همچنین می توانید با کف صابون و آب این کار را انجام دهید. می توانید با شستشوی گیاه و برگ های آن سپس کج نگه داشتن گلدان ( به صورتی که آفت های شسته شده به خاک منتقل نشود) از شر آفت ها خلاص شوید. استفاده از سم آفت کش در شرایط حاد توصیه می شود.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 9 =