مقالات, مقاله های آموزشی

گیاهان آپارتمانی سمی وخطرناک

گیاهان آپارتمانی مضر و سمی

گل‌ها و گیاهان طراوت و زیبایی را به خانه‌های ما می‌آورند و چشم انداز آن را زیبا می‌کنند اما در نگهداری برخی از گونه گیاهان در خانه باید دقت کنیم، چون برخی از آنها سمی بوده و برای سلامت ما ضرر دارند. با ما همراه باشید تا این گل های سمی را خدمتتان معرفی کنیم.

در سال های اخیر به خاطر رونق زندگی آپارتمانی نگهداری از گل ها و گیاهان آپارتمانی گرانقیمت یا با قیمت های معمولی هم به امری مرسوم تبدیل شده است. در گذشته معمولا کسانی که به گل و گیاه علاقه داشتند از فضای باغچه یا گلخانه ای که در خانه ساخته می شد برای نگهداری گل و گلدان های خانگی استفاده می کردند اما حالا دیگر تقریبا دسترسی به این فضاها برای اکثریت افراد جامعه وجود ندارد و گل و گیاه معمولا باید در همان فضای بسته آپارتمان نگهداری شوند و پرورش پیدا کنند. در این میان برخی گیاهان آپارتمانی سریع الرشد و مقاوم و بسیار پرفروش، آلرژی زا هستند و برخی دیگر برای کودکان و حیوانات خانگی بسیار سمی و خطرناک شناخته شده اند. بنا به توصیه کارشناسان اگر فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارید این گیاهان آپارتمانی سمی و آسیب زا را از فضای خانه دور کنید.

گیاهان سمی از چه طریقی ما را مسموم می کنند ؟!

نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی سمی به تنهایی آسیبی به ما نمی زند و تنها در موارد خاص سبب مسمویت کودکان یا حیوانات می شود.مسمومیت می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد :

خوردن و یا لمس کردن برگ ها

خوردن گل ها ، ریشه ها و یا ساقه ها

تماس پوست با شیره ی گیاه

خوردن خاک گیاهان

توصیه می شود گیاهان سمی را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید تا از بروز مشکلات برای آنها جلوگیری کنید. همچنین می توانید گیاهان را در بیرون از خانه نگهداری کنید تا خیالتان از بابت خارج از دسترس بودن آنها آسوده باشد.بیشتر مراکز فروش گل و گیاه، برچسب هشدار سمی بودن بر روی گیاهان خطرناک نمی زنند. بنابراین قبل از اینکه هزینه ای برای این گیاهان پرداخت کنید بهتر است بیاموزید که کدام گیاهان آپارتمانی بیشترین خطر را برای افراد خانواده تان دارند و باید آنها را دور از دسترس قرار دهید.

گیاهان آپارتمانی و خانگی سمی و خطرناک

اینها 10 گیاه خانگی و آپارتمانی با بالاترین میزان سمیت و خطر هستند:

1. فیلودندرون

فیلدندرون

آن ها به راحتی رشد می کنند و نیاز به نگهداری و مراقبت کمی دارند. با این حال, این گیاهان حاوی کریستال های نامحلول در اگزالات کلسیم هستند، که عنصری سمی است و به طور بالقوه آنها را خطرناک می سازد.درحالی که کریستال های اگزالات کلسیم اغلب تاثیر بسیار خفیفی بر انسان دارند, اما ممکن است برخی افراد نسبت به آن ها حساسیت بسیاری نشان دهند. تماس با شیره این گیاه ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش در پوست, خارش و ورم لب ها و همچنین زبان شود.

اگزالات کلسیم همچنین برای حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها نیز سمی است. پس از بلع, ممکن است علائم احتمالی شامل:افزایش ترشح بزاق, تورم زبان, استفراغ, تشنج, کاهش هوشیاری, مشکلات تنفسی و مشکل بلع غذا ایجاد شود.اگر یکی از این گیاهان را در خانه خود دارید و حیوان خانگی شما برخی از این علائم را نشان می دهند, بدن آسیب دیده او را با یک حوله خیس و نم دار پاک کنید. مطمئن شوید که تمام گیاه قابل مشاهده را از پوستش از بین برده باشید.اگر می خواهید گیاه خانگی خود را نگه دارید, آن را در مکانی بالا نگاه دارید که خارج از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی است. هم چنین حتما پیچک ها و برگ هایش را اصلاح و هرس کنید.

2. دیفنباخیا

شرایط نگهداری دیفن باخیا | معرفی گل دیفن باخیا | انواع دیفن باخیا | ایران  درخت

دیفنباخیا, عصای خاموش نیز نامیده می شود, با برگ های بزرگ و رنگی اش قطعاً به فضای داخلی خانه شما زیبایی خاصی می افزاید. اما باید از این واقعیت آگاه باشید، که این گیاه خانگی می تواند برای کودکان و حیوانات خانگی خطری را ایجاد کند.برگ ها, ساقه و ریشه آن ها شدیداً سمی هستند. سلول های این گیاه حاوی کریستال های اگزالات کلسیم است که بسیار سمی هستند. یک ترکیب سمی دیگر که در این گیاه یافت می شود, پروتئینی به نام آسپاراژین است.هم کودکان و هم حیوانات خانگی در برابر این ماده سمی، آسیب پذیر هستند.هنگامی که برگ های آن جویده می شوند, کریستال های اگزالات کلسیم می تواند میزبان علائم از جمله بی حس کردن شدید, سوزش دهان, ریختن آب و تورم موضعی باشد. در موارد نادر, حتی می تواند باعث مشکل تنفس و بلعیدن شود.

3. خرزهره

خرزهره گیاهی بسیار سمی اما در دسترس گیاه خرزهره چه فواید و مضراتی دارد  مسمومیت گیاه خرزهره از جنگ ناپلئونی تا امروز | مراسم آنلاین

خرزهره یک بوته گل دهنده زیبا است که می تواند در داخل و خارج از خانه کشت شود. اما تمام قسمت های این گیاه برای انسان و حیوان سمی هستند.حاوی ترکیباتی به نام گلیکوزید است که باعث علائمی چون ضربان قلب نامنظم, ترشح بزاق بیش از حد, عرق ریختن, سوزش دهان, تهوع, استفراغ, اسهال, گرفتگی بینی, تنفس عمیق, عدم همخوانی و حتی مرگ از نارسایی قلبی می شود.لاتکس شیری اش می تواند پوست را تحریک کند. در واقع بهتر است هنگام تماس با این گیاه, دستکش بپوشید. اگر کودکان و حیوانات کوچکی در خانه دارید, این گیاه را از دسترس دور نگه دارید.هم چنین بقایای این گیاه را با دقت از بین ببرید، آن ها را بسوزانند چرا که دود تولید می کند. این گیاه برای خانه ای که گربه دارد، توصیه نمی شود.

4. پتوس طلایی

خرید و قیمت پتوس نئون از غرفه خانه جدید کاکتوس | باسلام

پتوس طلایی، یکی دیگر از گیاهان خانگی است که برای حیوانات خانگی خطرناک است. برای جلوگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA), این ماده را به صورت سمی برای گربه ها و سگ ها لیست کرده است.هم ساقه و هم برگ ها حاوی کلسیم نامحلول است، که پس از جویده شدن و گاز زدن ممکن است که برای گربه ها و سگ ها مضر باشد. کلسیم اگزالات موجب سوزش بافتی و ورم احتمالی لب ها, زبان, حفره دهان و راه هوایی فوقانی در هنگام جویدن می شود.اگر ورم شدید باشد, حیوانات حتی ممکن است نشانه هایی از مشکل تنفسی یا بلعیدن را نشان دهند. نشانه های بالینی دیگر مسمومیت در صورت شامل کدری،, کف کردن, وکمبود اشتها و استفراغ است.مراقبت صحیح باید برای اطمینان از عدم خوردن این گیاه توسط حیوانات خانگی انجام شود. علاوه بر این, این گیاه می تواند برای کودکان نیز سمی باشد.

5. سینگونیوم

روش تکثیر سینگونیوم و نکاتی برای نگه داری از این گیاه

این گیاه دوست داشتنی با برگ های بلند, بسیار زیبا به نظر می رسد و با هر دکور خانه ای تماس خوبی دارد. با توجه به زیبایی و نگهداری آسان آن, مردم سراسر جهان عاشق این هستند که بدون آگاهی از ماهیت سمی آن, در خانه های خود داشته باشند.هم انسان ها و هم حیوانات نسبت به طبیعت سمی آن آسیب پذیر هستند. آب یا شیره این گیاه شامل کریستال های اگزالات است که بسیار سمی هستند. تماس با شیره یا برگ هایش می تواند منجر به سوزش پوست, تورم و گزش در دهان, گلو و معده شود.هنگامی که سگ ها و گربه ها برگ ها را می بلعند, ممکن است آب از دهانشان سرازیر شود و در دهان, مشکل بلع, تورم و حتی استفراغ را نشان دهند. وقتی گیاه به سرعت رشد می کند و برگ هایش زیاد می ریزند, شما باید برگ های ریخته شده را بررسی کنید و هر چه زودتر آن ها را دور بیندازید.

6. تاج خار

تکثیر گل مرجان | اپلیکیشن زینگ | باربری آنلاین

یوروفیه ها و فرفیون ها مانند تاج خار برای انسان و نیز حیوانات خانگی سمی هستند. تمام قسمت های این گیاه سمی هستند و ممکن است موجب سوزش معده و دهان به همراه علائمی نظیر ترشح بزاق اضافی, تورم در مورد چشم ها و دهان, درد معده, تهوع, استفراغ و اسهال شود.تماس با پوست ممکن است باعث قرمزی, ورم و تاول شود. عنصر سمی در این گیاه دیترپن استر است که در شیره شیری موجود در رگ های این گیاه وجود دارند. بنت قنسول، گیاه گل سرخ سنتی کریسمس، نیز متعلق به خانواده فرفیون ها است. با این حال، مانند یوروفیه ها و فرفیون ها سمی نیست.

7. اسپاتی فیلوم

مشکلات اسپاتی فیلوم و درمان آن | بیماری اسپاتی فیلوم | کافه گلدون فروشگاه  خرید اینترنتی

اسپاتی فیلوم, که به گل چمچمه ای معروف است, یکی دیگر از جاذبه های زیبا و محبوب دیگری است که در رده خطرناکی قرار دارد. این گیاه حاوی کریستال های اگزالات کلسیمی است که برای گربه ها و سگ ها سمی هستند. این کریستال ها پس از جویدن برگ ها, ساقه ها و ریشه ها و نفوذ به بافت حیوانات حیوان که منجر به آسیب می شوند, آزاد می شوند.هنگامی که حیوان خانگی عناصر سمی این گیاه را هضم می کند, می تواند باعث ایجاد نشانه هایی از جمله سم در صورت, درد دهان, ریختن آب دهان, کف زدن و استفراغ شود. تورم متوسط تا شدید لب ها, زبان, حفره دهان و راه هوایی فوقانی نیز می تواند رخ دهد. هم چنین می تواند منجر به کم آبی و امکان نارسایی کلیه ها شود که شرایط بسیار شدیدی در حیوانات خانگی دارد.همچنین به خاطر آلکالویید لیکورین که در پیازها و ساقه هایش وجود دارد, برای انسان سمی است. در انسان این گیاه سمی می تواند باعث ورم لب ها, دهان و زبان, تهوع, استفراغ, اسهال و مشکل بلع شود.

8. کالادیوم

نگهداری گیاه آپارتمانی کالادیوم | مجله پی جو

زمانی که در یک مکان سرپوشیده رشد می کند, رنگ های زیبا و تزیینی اش مطمئناً به جذابیت اصلی اتاق اضافه می کند. این گیاه پیازی با شاخ و برگ های بلندش راحت رشد می کند و نیاز به نگهداری کمی دارد. با این حال, این گیاه گلدانی می تواند برای انسان ها و حیوانات سمی باشد.این گیاه برای سگ ها و گربه ها بسیار سمی است. یک ماده سمی دیگر, آسپاراژین است که در برگ های این گیاه یافت می شود. تمام قسمت های گیاه سمی هستند, به خصوص اگر مقادیر زیادی بلعیده شوند.

علائم مسمومیت پس از بلع, شامل تحریک و سوزش دهان, زبان و لب ها, آب ریزی بیش از حد از دهان , اسهال, صدای گرفته, استفراغ و مشکل در بلع می شود. ممکن است حتی باعث تاول زدن در دهان شود که ممکن است مانع حرف زدن و بلعیدن عادی شود.اگر در مقادیر بالا بلعیده شود, ممکن است مشکلاتی مانند به کما رفتن یا حتی مرگ ایجاد کند. در مورد سوزش پوست, مهم است که ناحیه آسیب دیده را به طور کامل با آب ولرم بشویید.

9. گوش فیل

نگهداری گیاه گوش فیل و نکاتی که در پرورش و مراقبت از این گیاه باید رعایت  کنید

گیاهان گوش فیل با برگ های بسیار بزرگ, در تقریباً هر محیط داخلی یک تماس سبز خوب را به فضا اضافه می کنند. مردم عاشق این گیاه برای شاخ و برگ های بزرگ و گرمسیری هستند که یادآور گوش فیل است.به علاوه رشد و نگهداری گیاهان گوش فیل آسان است. با کنار گذاشتن زیبایی, افراد کمی از این واقعیت آگاه هستند که این بیماری خطرناک است. مسمومیت ممکن است در صورتی رخ دهد که شما قسمت هایی از این گیاه را به خاطر مواد مضر آن مانند اسید اگزالیک و آسپاراژین (نوعی پروتئین) جذب کنید. برگ ها و ساقه ها مهم ترین بخش های گیاه گوش فیل هستند.بلعیدن آن، می تواند موجب علائمی نظیر:اسهال, تهوع, استفراغ, سوزش و تورم دهان, گلو و یا چشم ها شود. اگر کودک یا حیوان خانگی شما برگ ها را نوازش می کند, با پزشک خود مشورت بکنید.

 

10-مارچوبه زینتی 

راهنمای نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی - اسپاراگوس ستاسیوس

مارچوبه های زینتی یکی دیگر از گیاهان معمولی است که به خاطر شاخ و برگ ریز و پر مانندش بسیار دوست داشتنی است. از شاخ و برگ هایش نیز در آرایش گلها استفاده می شود.تماس خارجی با این گیاه می تواند برای گربه شما مضر باشد و همچنین می تواند موجب سوزش شدید پوست شود. چه بخواهید این گیاه را داخل خانه نگه دارید یا بیرون, آن را باید از دسترس دور نگه دارید.

هشدارها

اگرچه در طبیعتشان سمی هستند، اما گیاهانی که در بالا ذکر شدند زیبا هستند.

اگر می خواهید, می توانید این گیاهان را به دکوراسیون منزل اضافه کنید، تا زمانی که احتیاطات لازم انجام شود.

همیشه گیاهان را در قفسه های بلند نگهدارید تا از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خارج شوند.

به طور مرتب هر برگی را که ممکن است از گیاه بیفتد را بردارید.

برای جلوگیری از لمس آن ها با دستان برهنه از دستکش استفاده کنید.

کودکان خود را از خطرات ذاتی این گیاهان سمی آگاه کنید و به آن ها بیاموزید که به گیاهان دست نزنند.

به وضوح به گلدان های گیاهان سمی تان برچسب بزنید، تا اطمینان حاصل شود که میهمانانتان ایمن هستند.

همیشه هنگام برخورد با این گیاهان سمی دست خود را بشویید.

مرتب کردن گیاهان به طور مرتب برای جلوگیری از دسترسی کودکان و حیوانات خانگی به آنها مفید است.

اگر از ظروف آویزان استفاده می کنید, مطمئن شوید که به اندازه کافی محکم هستند تا از وزن گیاه محافظت کنند.

 

نکاتی برای نگهداری از گیاهان سمی در صورت داشتن نوزاد یا حیوان خانگی

گیاهان خانگی خطرناک برای کودکان

بیشتر این گیاهان را می توان به صورت آویزی از سقف یا پرده آویزان کرد. این روش از خطر مسمویت کودک یا حیوان خانگی تان می کاهد.

برخی از گیاهان سمی ذکر شده با گروهی از گیاهان آپارتمانی بی خطر شباهت های ظاهری دارند. درنتیجه می توان به جای نگهداری از گیاهان سمی از گیاهان بی خطر شبیه به آن ها استفاده کرد. مثلا گیاه زامیفولیا کمی شبیه به گیاه سرخس بوستون است.

برای دور نگه داشتن گیاهان آپارتمانی سمی بهتر است آن ها را در محفظه بسته شیشه ای نگهداری کنید.

بهتر است تا بزرگ شدن فرزندان تان از خرید و نگهداری گیاهان آپارتمانی سمی بپرهیزید.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

 

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

 

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − پانزده =