مقالات, مقاله های آموزشی

گل گازانیا

گیاه گازانیا ، این گیاه نوعی گیاه یک ساله بوده و در مکان هایی که از نظر آب و هوای معتدل است یک گیاه چند ساله به شمار می رود. از ویژگی های برگ های آن، سبز و صاف بودن روی برگ ها، سفید و کرکی بودن سطح پشتی برگ ها می باشد. گل های این گیاه همزمان با طلوع آفتاب، باز شده و در غروب آفتاب بسته می شوند.

 

 

معرفی، مشخصات و اطلاعات گل گازانیا |gazania Flower | مجله آنلاین بذرکو

در اواخر بهار شروع به گلدهی می کند و این گلدهی تا آغاز فصل سرما ادامه می یابد. قطر گل ها در حدود 5 الی 12 سانتی متر می باشد که بر روی آنها خطوط رنگی متفاوت با رنگ گلبرگ وجود دارد. در برخی از انواع این گیاه؛ گلبرگ ها باریک تر بوده و دمگل آنها 15 تا 30 سانتی متر می باشد. بعضی از انواع گازانیا، سطح زمین را به خوبی پوشش می دهند و به عنوان گیاهان کف پوش مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی دیگر از انواع آن دارای گل های درشتی بوده که به منظور کاشت در گلدان مورد استفاده قرار می گیرند. نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که در اثر تماس پوست با این گیاه، در برخی از افراد می تواند ایجاد حساسیت پوستی کرده به همین دلیل بهتر است از دست زدن به آن خودداری کرده و دور از دسترس حیوانات خانگی قرار گیرد. گل های گازانیا به رنگ های نارنجی، زرد، کروم و قرمز می باشد. گلبرگ ها نیز درلبه های خود دارای حاشیه های تیره و روشن مانند سفید، سیاه و قهوه ای هستند.

  

بذر گل گازانیا و نحوه کاشت آن

نام فارسی رایج: گازانیا
نام علمی: Gazania splendens
نام انگلیسی: Gazania 
خانواده: Asteracea/ Compositea
زادگاه: آفریقای جنوبی، موزامبیک، تانزانیا

نیازها و شرایط نگهداری گیاه گازانیا

 

بذر گل گازانیا و نحوه کاشت آن

آبیاری گیاه گازانیا: این گیاه در برابر خشکی مقاومت بالایی دارد و در صورتی که به صورت مرتب و منظم آبیاری شود، گیاه از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود. آبیاری بیش از اندازه و یا سنگین شدن خاک سبب پوسیده شدن ریشه و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. برای اینکه بدانید چه وقت زمان آبیاری گیاه است، باید حدود 4 سانتی متر عمق خاک، خشک شده باشد.

بذر گل گازانیا رز خط دار هیبرید آمریکایی بسته 5 عددی به همراه راهنمای کاشت
نوردهی گیاه گازانیا: این گیاه به نور مستقیم نیاز دارد. سعی کنید روزانه حدود 5 الی 6 ساعت در برابر نور خورشید قرار بگیرد. در صورت نگهداری در منازل، آنها را کنار پنجره های جنوبی و غربی قرار دهید. اگر میزان نور دهی گیاه کم شود سبب می شود برگ ها به صورت کامل شکل نگیرند و همچنین باعث عدم شکوفایی گل های آن خواهد شد.

خرید بذر گل گازانیا F2 پاکوتاه تک رنگ یاسی
دمای مناسب گیاه گازانیا: برای اینکه گیاه گازانیا بتواند گل بدهد نیاز دارد در دمایی بین 25 تا 30 درجه سانتی گراد قرار گیرد. از آنجایی که این گیاه گرمادوست است در صورت آبیاری صحیح، مشکلی برای گیاه به وجود نمی آید. در ضمن طوقه آن، قادر است کاهش دما تا صفر درجه سانتی گراد را تحمل کند اما اگر دمای هوا از 15 درجه کمتر شود گلدهی گیاه دچار مشکل شده و متوقف می شود.

 

پرورش گل گازانیا و مراقبت هایی که برای رشد بهتر این گیاه باید انجام دهید
خاک گیاه گازانیا: برای این گیاه نیز باید خاکی استفاده شود که زهکشی مناسبی داشته و برای این منظور می توانید از خاکی که حاوی شن و خاک برگ است استفاده نمایید. سعی کنید چنانچه آنها را در باغچه کاشته اید فاصله جانبی آنها حدود 15 الی 20 سانتی متر فاصله داشته باشند در ضمن می توانید در اطراف هر بوته مقداری خاک برگ بریزید. چنانچه برای خاک گیاه از خاک برگ، کود پوسیده دامی و یا ورمی پوست استفاده کنید نیازی به کود دهی نخواهد داشت، چرا که منبع غذایی گیاه را به این صورت تامین کرده اید. اما در صورتی که احساس کردید گیاه نیاز به کود دارد می توانید از کودهای محلول کامل یک مرتبه در فصل بهار و یک مرتبه در فصل تابستان استفاده نمایید.

هرس گیاه گازانیا: اگر گیاه پژمرده شد باید دمگل آن را جدا کنید تا با این کار سبب تحریک پذیری برای گلدهی گیاه شود.

خرید اینترنتی و پستی بذر گل گازانیا الوان

آفات و بیماری های گیاه گازانیا

از جمله آفاتی که می تواند این گیاه را مورد حمله قرار دهد، کنه تار عنکبوتی و شپشک آردآلود می باشد. برای دفع این آفات می توانید از سموم سیستماتیک استفاده کنید. سفیدک پودری نیز یکی دیگر از بیماری هایی است که این گیاه را تهدید می کند در صورت گرفتاری گیاه به این عارضه بر روی برگ های گیاه پودری سفید رنگ ایجاد می شود که به تدریج سبب کاهش رویش گیاه شده و برگ ها زرد رنگ شده و دچار ریزش می شوند. ریشه ها و ساقه های این گیاه ممکن است بر اثر آبیاری بیش از حد و یا سنگین بودن خاک گیاه، دچار حمله قارچ ها شده و در نهایت سبب از بین رفتن گیاه شود.

تکثیر گیاه گازانیا

معرفی، مشخصات و اطلاعات گل گازانیا |gazania Flower | مجله آنلاین بذرکو

کاشت بذر: برای این کار در اوایل فصل بهار بذرها را در خاک باغچه بکارید و یا می توانید در خاکی حاوی خاک برگ، خاک معمولی و شن بذرها را بکارید. فراموش نشود پیش از اینکه بذرها را بکارید بهتر است خاک را تا عمق پنج ساتی متری غبار پاشی کنید تا رطوبت خاک را تامین نمایید. نباید یش از حد خاک را خیس کنید چرا که سبب پوسیده شدن بذرها می شود. سعی کنید بذرها را خیلی در عمق نکارید در این حالت بذرها نتوانند سر از خاک بیرون آورند. از کیسه پلاستیکی برای ایجاد حالت گلخانه می توانید استفاده کنید. بعد از اینکه جوانه ها سر از خاک بیرون آوردند گلدان را روزانه به مدت چند ساعت زیر نور خورشید قرار دهید. در حدود بیست روز زمان می برد تا جوانه ها سبز شوند.

مشخصات، قیمت و خرید بذر گل گازانیا پاکوتاه الوان وانیا سید مدل O166 | دیجی‌کالا
قلمه زدن: روشی دیگر که برای تکثیر گیاه گازانیا به کار گرفته می شود، قلمه زدن می باشد. در این روش از نوک ساقه های جوان قلمه ای به اندازه 8 الی 10 سانتی متر تهیه کنید این قلمه نباید گل یا غنچه گل داشته باشد چرا که در این حالت با احتمال کمتری ریشه زایی انجام می پذیرد. برگ هایی که در انتهای قلمه وجود دارد را با کاتر جدا کنید به طوری که دو الی سه سانتی متر از قلمه فاقد برگ باشد. برای خاک قلمه ها بهتر است از خاک سبک و مرطوب استفاده نمایید. دمای هوا 18 درجه برای این عمل، مناسب است. گلدان باید در مکانی روشن اما با نور غیر مستقیم قرار بگیرد. برای تامین رطوبت نیز می توانید از نایلون بر روی ظرف کشت یا گلدان استفاده کنید. پس از گذشت حدودا پنج هفته قلمه ها ریشه می دوانند زمانی که ریشه ها به اندازه سه سانتی متر رسید می توانید قلمه ها را انتقال دهید.

گل گازانیا یکی از زیباترین گلهای فصلی - سرچنار فروشگاه ملزومات گیاهان آپارتمانی
تقسیم بوته: یکی دیگر از راههای تکثیر گیاه گازانیا، تقسیم بوته می باشد که در فصل پاییز و یا ابتدای فصل بهار انجام می پذیرد. برای این کار گیاه را به آرامی از بستر خود جدا کرده سپس به وسیله کاتری تیز و تمیز از قسمت طوقه یا همان قسمتی که برگ ها به ریشه متصصل شده اند به دو یا چندین قسمت تقسیم کنید و هر یک از این بخش ها را در گلدانی جداگانه بکارید.

 

اقتباس از:/cactushadi.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − هفت =