مقالات, مقاله های آموزشی

گل کریسمس (گل بنت قنسول)

گل بنت قنسول (Poinsettia) یا گل کریسمس، دکوری طبیعی و جذاب برای خانه ها است. در زندگی امروزی که اکثر انسان‌ها در محیط‌های آپارتمانی زندگی می‌کنند، وجود انواع گل ها در خانه می‌تواند حس طبیعت را در خانه زنده کند. گل بنت قنسول به عنوان یکی از زیباترین گل‌های آپارتمانی شناخته می‌شود که در سال‌های اخیر میزان استقبال از آن بیشتر شده است. این گل زیبا  بومی کشور مکزیک است. بنت قنسول به عنوان یک گل آپارتمانی از ارتفاع ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متر به فروش می‌رسد. برگ‌های قرمز رنگ و زیبای این گل باعث جذابیت بیشتر دکوراسیون خانه شما می‌شود و تاثیر مثبتی بر روی آن می‌گذارد. در این مطلب قصد داریم همه نکات مهم درباره این گل و نحوه نگهداری از آن را بیان کنیم.

گل بنت قنسول (گل کریسمس) - دانه برفی | نحوه ی نگهداری از گل کریسمس

آشنایی با گل بنت قنسول و دلیل نامگذاری آن به گل کریسمس

سرگذشت و تاریخچه گل بنت قنسول

در میان انواع گل ها، گل بنت قنسول به عنوان یکی از بهترین گل‌های آپارتمانی تاریخچه بسیار جالبی دارد. این گل برای اولین بار توسط آقای پوینزتیا که سفیر آمریکا در مکزیک بوده است، به آمریکا برده شد. بعد از ورود این گل زیبا به کشور آمریکا، در مدت زمان کوتاهی در این کشور معروف شد و سپس به سایر نقاط جهان نیز راه پیدا کرد. برای این گل زیبا افسانه زیبایی وجود دارد که جذابیت آن را بیشتر کرده است.

افسانه گل کریسمس

در کشور مکزیک دو خواهر و برادر فقیر زندگی می کردند. زمانی که شب کریسمس فرامی‌رسد، همه مردم  برای عیسی مسیح هدیه می دادند ولی این خواهر و برادر فقیر چیزی برای هدیه نداشتند. خواهر از این موضوع بسیار ناراحت می شود و دلش می‌شکند. برادر که ناراحتی خواهر خود را می بیند به او دلداری می دهد. برادر می گوید که ارزش هدیه به این است که آن را با تمام وجودت هدیه بدهی. در واقع احساس تو در هنگام دادن هدیه مهم‌تر است. خواهر حرف برادر خود را می‌پذیرد و به سمت کلیسا به راه می افتد.

فرارو | نگهداری بنت قنسول، گل کریسمس

افسانه گل کریسمس و هدیه بنت قنسول

 در بین راه یک دسته علف هرز می‌چیند و با خود می‌برد. زمانی که به کلیسا می‌رسد این علف‌ها را روبروی تابوت حضرت مسیح قرار می‌دهد. در این لحظه یک معجزه بزرگ اتفاق می‌افتد و علف‌های هرز تبدیل به یک گل زیبا با برگ‌های قرمز می‌شوند. در واقع خلوص نیت این خواهر و برادر باعث شده بود که حضرت مسیح این هدیه را به صورت ویژه بپذیرد. همین داستان و افسانه زیبا باعث شده است که امروزه بنت قنسول به عنوان گل کریسمس نیز شناخته شود و در این مناسبت به صورت ویژه استفاده می‌شود.

گیاه بنت قنسول از افسانه تا واقعیت - گلگونه

انواع مختلف گل کریسمس

گل بنت قنسول یا سرخ برگه، دارای نژادهای مختلفی است که تا به حال حدود ۱۰۰ گونه مختلف از آن شناسایی شده است. این گونه‌ها در ویژگی‌های کلی شبیه به هم هستند ولی در جزئیات تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. وجود برگ‌های رنگی در این گیاه باعث شده است که زیبایی خارق‌العاده ‌ای داشته باشد. تفاوت بین گونه‌های مختلف بیشتر به خاطر رنگ برگ‌ ها است. برای اینکه بتوانید بهتر با انواع مختلف بنت قنسول آشنا شوید، مهم‌ترین آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

آشنایی با گیاه بنت قنسول و نحوه نگهداری آن

۱- بنت قنسول قرمز

بنت قنسول قرمز پرطرفدارترین نوع این گل است که به گل کریسمس یا گل یلدایی هم معروف شده است. وجود گلبرگ‌های قرمز روشن در این گیاه به خوبی مشهود است و هر کسی می‌تواند آن را به راحتی تشخیص دهد. همچنین وجود برگ‌های سبز کلاسیک در این گیاه باعث شده است که هارمونی خوبی با رنگ قرمز داشته باشد و زیبایی آن را چند برابر کرده است. وجود گل‌های زرد کوچک در مرکز هر گلبرگ نیز به خوبی مشهود است و حس فوق‌العاده‌ای را در شما ایجاد خواهد کرد. میزان فروش این گل در ایام کریسمس به اوج خود می‌رسد و مردم در این زمان بیشترین خرید را انجام می‌دهند.

بنت قنسول

معرفی گل بنت قنسول قرمز

۲- بنت قنسول سفید

بنت قنسول سفید شباهت زیادی به گونه قرمز دارد ولی گلبرگ‌های آن دارای رنگ سفید است که این مورد به خوبی قابل مشاهده است. البته گلبرگ‌ها در اصل کرم‌رنگ متمایل به سفید است که با کمی دقت می‌توان به این موضوع پی برد. برگ‌های سبز رنگ این گل با قرار گرفتن در کنار گلبرگ‌های سفید یک ترکیب عالی ایجاد کرده است. بسیاری از افراد بنت قنسول سفید و قرمز را به صورت همزمان در خانه نگهداری می‌کنند تا از زیبایی هر دوی آن‌ها برخوردار شوند. برگ‌های قنسول سفید کمی کشیده‌تر است و طول بیشتری دارد.

10 نکته طلایی درباره نگهداری بنت قنسول و راهکار تحریک به گلدهی

۳- بنت قنسول مرمری

گل بنت قنسول مرمری به دلیل رنگ خاصی که دارد بسیار مورد توجه است. گلبرگ‌های این گل زیبا سفید مایل به کرم است که وجود سایه‌های صورتی جذابیت آن را بیشتر کرده است. خاص بودن رنگ گلبرگ‌ها باعث شده است تا نام بنت قنسول مرمری را برای آن انتخاب کنند. نکته جالب این است ک در گلبرگ‌ها حاشیه سبز لیمویی دیده می‌شود. به صورت کلی برگ‌های این گونه دارای اندازه کوچک‌تری هستند که با کمی دقت به ظاهر این گل می‌توان متوجه آن شد.

معرفی گل بنت قنسول - میهن کاکتوس

معرفی گل بنت قنسول مرمری

۴- بنت قنسول برگ پاییزی

همانطور که از نام این گل مشخص است، رنگ‌های پاییزی مانند صورتی، هلویی و زرد در آن به خوبی دیده می‌شود. برخی از افراد نیز آن را بنت قنسول طلایی می‌نامند. اگر دوست دارید که حس و حال پاییزی را در خانه خود زنده کنید، بنت قنسول برگ پاییزی همان چیزی است که شما به آن نیاز خواهید داشت. به صورت کلی ساختار این گل نیز شبیه به بنت قنسول قرمز است و تفاوت اصلی بین آن‌ها به رنگ مربوط خواهد شد.

گیاه زیبای بنت قنسول یا گل کریسمس

معرفی گل بنت قنسول پاییزی

۵- بنت قنسول صورتی

بنت قنسول صورتی دارای برگ‌های سبز پررنگ است. همچنین گلبرگ‌های این گل دارای رنگ صورتی روشن هستند. این رنگ خاص زیبایی بی‌نظیری به این گل بخشیده است و به همین علت جزو برترین گل‌های آپارتمانی به حساب می‌آید. گل قنسول صورتی در دمای پایین نیز رشد خوبی دارد و از این لحاظ با سایر گونه‌ها در این بخش متفاوت است. البته در این گیاه گلبرگ‌های سفید نیز رشد می‌کنند که ترکیب رنگ سفید و صورتی در کنار هم ترکیب زیبایی می‌سازد. خوشبختانه این گل در خانه‌های کم نور نیز رشد می‌کند پس برای خرید گل بنت قنسول، تردیدی به خود راه ندهید.

نحوه تکثیر و نگهداری بنت قنسول در منزل

معرفی گل بنت قنسول صورتی

روش کاشت و تکثیر گل بنت قنسول

حال که انواع مختلف گل بنت قنسول را شناختید، بهتر است که با روش تکثیر آن نیز آشنا شوید. خوشبختانه این گل روش تکثیر آسانی دارد و می‌توانید به سرعت آن را تکثیر کنید. در حال حاضر معمول‌ترین روش تکثیر آن استفاده از قلمه زدن ساقه است. با توجه به ساده بودن این روش، شما هم می‌توانید آن را به راحتی در داخل خانه انجام دهید. بهترین زمان برای قلمه زدن اوایل فصل بهار یا آخر زمستان است زیرا در این حالت سلول‌های گیاهی فعالیت بالایی برای رشد دارند.

برای تکثیر این گل زیبا، در ابتدا یک گلدان زیبا با اندازه مناسب انتخاب کند. به یاد داشته باشید که اگر گلدان‌ها را بیش از حد بزرگ انتخاب کنید، سرعت رشد قلمه‌ها پایین می‌آید. انتهای گلدان را با استفاده از تک‌های شکسته گلدان یا سنگ‌های بزرگ به خوبی پر کنید. این کار باعث می‌شود تا آب به راحتی از گلدان خارج شود و در انتهای آن باقی نماند. به طور کلی بنت قنسول یا گل کریسمس رطوبت‌دوست است و باید از خاکی با زهکشی بالا برای آن استفاده کنید. برای کاشت قلمه‌های این گل زیبا بهتر است که از پیت ماس در کنار پرلیت استفاده کنید.

گل کریسمس یا بنت قنسول گل یلدا

معرفی روش کاشت و تکثیر گل بنت قنسول

ترکیب خاک را به داخل گلدان اضافه کنید و روی آن را کمی با دستان خود فشار دهید. قلمه‌های مورد نیاز خود را از گیاه مادر جدا نمایید. این نکته را بدانید که طول استاندارد قلمه باید بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر باشد. برای انتخاب قلمه به سراغ قسمت‌های چوبی و قدیمی بروید زیرا احتمال رشد قلمه‌ها در این حالت بیشتر خواهد بود. در نهایت قلمه‌ها را در داخل گلدان قرار دهید و آن را آبیاری کنید. بعد از تمام شدن تمامی این مراحل کار شما به اتمام می‌رسد و بعد از مدتی قلمه‌ها شروع به رشد خواهد کرد.

معرفی کامل گیاه بنت قنسول بهمراه آموزش نگهداری

فوت و فن تکثیر گل کریسمس

برای اینکه قلمه زدن موفقیت آمیز باشد، باید به بعضی از نکات به صورت ویژه توجه کنید. مدت زمان لازم برای اینکه قلمه‌ها ریشه‌دار شوند، بین ۵ تا ۷ هفته می‌باشد. در طول این زمان باید مراقبت‌های لازم را از قلمه‌ها انجام دهید. برای رشد هر چه بهتر قلمه‌ها بهتر است که آن‌ها را به صورت مستقیم زیر نور آفتاب قرار ندهید زیرا در این حالت رشد قلمه‌ها با کندی روبرو می‌شود.

هر وقت که ریشه‌زایی قلمه‌ها انجام شد و اولین برگ‌ها را مشاهده کردید، قلمه را در گلدان جدید قرار دهید تا بعد از مدتی گل کریسمس زیبایی داشته باشید. حتما از بهترین خاک و گلدان برای این کار استفاده کنید تا طول عمر و سرعت رشد بنت قنسول بیشتر شود.

گل کریسمس گیاهی مخصوص شب کریسمس و مراسم اون هست - مجله گلپینو

بیماری‌های گل بنت قنسول و علل آن‌ها

گل بنت قنسول نیز مانند سایر گیاهان می‌تواند دچار بیماری‌های مختلفی شود در نتیجه آن‌ها دچار آسیب گردد. بر همین اساس باید این بیماری‌های مهم را شناخت و برای درمان آن‌ها از روش‌های مناسب آن استفاده کرد. برای اینکه بهتر با بیماری‌ها و مشکلات رایج گل یلدایی آشنا شوید، بخشی از مهم‌ترین آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

8 Fun Facts to Know About Poinsettias - National FFA Organization

معرفی و شناخت انواع بیماری های گل بنت قنسول ودرمان آن

۱- سوختگی کنار و دور برگ‌ها

در بعضی از گل‌های یلدایی می‌توان مشکل سوختگی کنار برگ‌ها را به خوبی مشاهده کرد. این مساله به دلیل کمبود عنصر کلسیم بروز می‌کند. در واقع این مشکل یک هشدار مهم درباره کمبود کلسیم است که باید در کمترین زمان ممکن برای آن راهکاری بیندیشید. خوشبختانه امروزه انواع کود‌های کلسیم‌ دار برای گل‌های آپارتمانی عرضه می‌شوند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مشکل سوختگی کنار برگ‌ها را به راحتی حل کنید.

یکی دیگر از دلایل مهم سوختگی کنار برگ‌ها، تابش آفتاب سوزان در طول تابستان است که به بافت این گیاه آسیب وارد می‌کند. به همین جهت همیشه توصیه می‌شود که بنت قنسول را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار دهید تا مشکلاتی نظیر این مورد در آن ایجاد نشود.

Colored Poinsettias Sale Online, 54% OFF | blog.ceo.org.pl

۲- زرد شدن برگ ها

یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد با‌ آن مواجه می‌شوند زرد شدن برگ‌های بنت قنسول است. این مشکل بیشتر به دلیل آبیاری بیش از حد رخ می‌دهد. زمانی که شما آبیاری را بیش از حد انجام می‌دهید، به مرور زمان ریشه این گیاه دچار آسیب می‌شود و حالت گندیدگی پیدا می‌کند. همیشه سعی کنید که آبیاری را با توجه به نیاز آبی گیاه انجام دهید.

Many colors of Poinsettia plants - Container Water Gardens

گل بنت قنسول سالم و بی آفت

 نبود زهکشی درست هم می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌های این گل شود. زمانی که آب اضافی از انتهای گلدان خارج نشود، در آن تجمع پیدا کرده و به ریشه آسیب‌های زیادی می‌زند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق بهتر است که حتما از خاک مناسب به همراه یک گلدان زیبا و سالم استفاده کنید. برنامه آبیاری را هم به صورت منظم دربیاورید و در روز مشخص شده آن را انجام دهید.

Overcoming my poinsettia guilt | Yadkin Ripple

۳- رشد کم

بسیاری از کسانی که گل کریسمس را در خانه نگهداری می‌کنند از مشکل کم رشد بودن آن شکایت می‌کنند. این مساله زمانی پیش می‌آید که خاک گلدان مواد غذایی کافی برای رشد این گیاه را نداشته باشد. در واقع عامل اصلی رشد کم بنت قنسول فقط غذایی است. در این حالت باید از اول از همه به فکر تقویت خاک با مواد مغذی باشید. استفاده از کود‌های مغذی در چنین شرایطی بسیار مفید خواهد بود. با افزایش عناصر غذایی مهمی همچون نی%D

نوشته های مشابه