مقالات, مقاله های آموزشی

گل کاکتوس کلاه اسقف

گل کاکتوس کلاه اسقف 

نکات کاشت، نگهداری و پرورش این کاکتوس زیبا

 

خانواده: Cactaceae

پرونده:Astrophytum ornatum (var. mirbelli).JPG - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

نام علمي: Astrophytum ornatum

Astrophytum ornatum (Monk's Hood Cactus) • World of Succulents

 

آشنایی با گل کاکتوس کلاه اسقف
گل کاکتوس کلاه اسقف (Astrophytum myriostigma) یک گیاه بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است که به شکل بومی در سرزمین مکزیک و مناطق اطراف آن رویت می‌شود. این گیاهان به طور طبیعی در خاک‌های سنگی و در ارتفاعات بالا رشد می‌کنند و مواد مغذی را از طریق ریشه‌های بلند خود جذب می‌کنند. به طور معمول پنج قسمت در کاکتوس کلاه اسقف وجود دارد که با تکه‌های پشمی پوشیده شده‌اند و ظاهری فوق‌العاده و بی‌نظیر دارند. معمولا رنگ گل های کاکتوس کلاه اسقف در طیف رنگی سبز، قرمز، قهوه‌ای و بنفش قرار دارند.

چگونه کاکتوس را رنگی کنیم؟

 

در این گیاه برخلاف کاکتوس‌های دیگر، هیچ‌گونه خاری رشد نمی‌کند و باید گفت که کاملا بی‌خطر و ایمن است. این کاکتوس در ابتدا ساقه‌هایی گرد دارد و به‌مرور زمان، هرچقدر که گیاه پیرتر می‌شود، به شکل استوانه‌ای در می‌آید و بلندتر می‌شود.

این دسته از گیاهان پس از ۵ الی ۷ سال بالغ می‌شوند و شروع به گل دادن می‌کنند. در این مطلب نحوه نگهداری، تکثیر، آبیاری و دیگر نکات مهم درباره این کاکتوس زیبا را به طور کامل شرح داد‌ه‌ایم. با ما در این مطلب همراه باشید.

 

 

انواع گل کاکتوس کلاه اسقفی را بشناسید
کاکتوس کلاه اسقف یکی از زیرگروه‌های گل استروفیتوم است. انواع گل استروفیتوم به‌خاطر شکلی شبیه ستاره، با نام‌های کاکتوس ستاره‌ای و کلاه اسقفی و کلاه کشیش معروف هستند. جالب است که بدانید، نام های کاکتوس کلاه اسقف اشاره به شباهت این گیاه به کلاه‌های روحانیون دارند.

شرایط نگهداری کاکتوس

 

این دسته از گیاهان که یک از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین کاکتوس‌ها شناخته می‌شوند، دارای بیش از ۱۰۰ گونه مختلف هستند. معروف‌ترین گل‌های کاکتوس تاج اسقف با نام‌های آستریاس، اورناتوم، کاپری کورن، میروستیگما و نادم شناخته می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در سراسر دنیا پیدا کرد.

نکات نگهداری از کاکتوس کلاه اسقف
همه کسانی که تجربه نگهداری از کاکتوس کلاه اسقف را دارند، می‌دانند که این کار اصلا آسان نیست. این گیاه بسیار حساس است و نیازمند انجام امور مراقبتی به شکلی دقیق و منظم است. در ادامه با نحوه نگهداری گل کاکتوس کلاه اسقف و مراقبت از این گیاه و … آشنا می‌شویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نور مورد نیاز کاکتوس کلاه اسقف
گیاه کاکتوس اسقف لازم است بیشتر ساعات روز در معرض نور خورشید قرار بگیرد تا بهترین حالت ممکن را داشته باشد. اما باید بدانید که این گیاه می‌تواند با نور کمتر نیز رشد کند و سالم باقی بماند، اما سرزنده بودن و کیفیت آن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است تا جایی که ممکن است این گیاه را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

آبیاری گل کاکتوس کلاه اسقف
آبیاری کاکتوس کلاه اسقف یکی از موارد مهمی است که باید توجه زیادی به آن داشت، چرا که اگر نتوانید این کار را به‌درستی انجام بدهید، احتمالا گیاه خود را از دست می‌دهید. برای حفظ ظاهر مطلوب و سلامتی این کاکتوس لازم است، یک برنامه‌ریزی مشخص برای آبیاری داشته باشید.

در روزهای گرم سال لازم است، هر هفته مقدار کمی آب به کاکتوس کلاه اسقف بدهید، تاحدی‌ که خاک گیاه تا حد کمی مرطوب شود. همچنین با فرارسیدن روزهای سردتر، باید مقدار آبیاری را کاهش دهید و خاک گیاه را تا حد امکان خشک نگه دارید.

خرید بذر کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم سی وی فیوکوریا هانیا | Astrophytum ornatum cv Fukuriyo Hania x ornatum

 

دمای مناسب کاکتوس کلاه اسقف
بهترین دما برای نگهداری از کاکتوس کلاه اسقف، ۷۰ درجه فارنهایت است. لازم به ذکر است که در فصل زمستان دمای ۴۰ الی ۶۰ درجه فارنهایت نیز، شرایط بدی برای این گیاه نیست. در واقع هرچقدر دمای هوا به عدد ۷۰ درجه فارنهایت نزدیک‌تر باشد، شرایط رشد کاکتوس کلاه اسقف مناسب‌تر است، اما این بدین معنا نیست که این گیاه در دماهای دیگر رشد نمی‌کند.

رطوبت مناسب برای کاکتوس کلاه اسقف
کاکتوس کلاه اسقف می‌تواند بهترین شرایط را در آب‌وهوای خشک داشته باشد و اصلا با رطوبت بالا سازگار نیست. این گیاه در فصل زمستان می‌تواند، رطوبت را تا میزان ۵۰ درجه تحمل کند، اما از کیفیت آن کاسته می‌شود. شرایط مرطوب ممکن است، باعث ایجاد قارچ در این گیاه شود و حتی آن را به‌کلی از بین ببرد. پس لازم است برای حفظ سلامت کاکتوس کلاه اسقف، تا جایی که امکان دارد، آن را در شرایط خشک نگه دارید.

خاک مناسب گل کاکتوس کلاه اسقف
یک خاک خوب برای کاکتوس کلاه اسقف دارای دو واحد ماسه درشت، یک واحد پرلیت و یک واحد ورمی کولیت است. اگر موارد ذکر شده را در کیفیتی مناسب خریداری کنید، می‌توانید بهترین خاک ممکن را برای کاکتوس کلاه اسقف بسازید و شاهد رشد فوق‌العاده آن باشید.

بذر کاکتوس آستروفیتوم میروستیگما - بذرشاپ

کود مناسب گل کاکتوس کلاه اسقف
کاکتوس کلاه اسقف با در خاک قرار بگیرد که علاوه بر مناسب بودن، دارای کود مناسب باشد. برای اینکه بهترین خاک را برای این گیاه تأمین کنید، لازم است، مقداری از خاک منطقه بومی خود را با کود مناسب مخلوط کنید. می‌توانید از کودهای دارای نیتروژن و فسفات پتاسیم استفاده کنید و آن‌ها را با خاک مخلوط کنید. با استفاده از این ترکیب، کاکتوس کلاه اسقفی بهتر رشد می‌کند و عمر طولانی‌تری خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که اگر کوددهی کاکتوس کلاه اسقف بیش اندازه انجام شود، گیاه زرد می‌شود و شادابی خود را از دست می‌دهد.

هرس کاکتوس کلاه اسقف کار اشتباهی است
کاکتوس کلاه اسقف از دسته گیاهانی است که نیازی به هرس ندارد. هرس کردن به این گیاه آسیب‌های زیادی وارد می‌کند و هیچ‌گونه فایده‌ای ندارد. برای مراقبت از کاکتوس کلاه اسقف تنها لازم است قسمت‌های خشک شده و از مرده را از آن جدا کرده تا سلامت آن را حفظ کنید.

گلدان کاکتوس کلاه اسقف

اگر می‌خواهید بهترین شرایط را در گلدان کاکتوس کلاه اسقف به وجود بیاورید، باید زهکشی آن را جدی بگیرید، چرا که این گیاه از خاکی با زهکشی خوب لذت می‌برد. گل کاکتوس کلاه اسقف در شرایطی رشد می‌کند که می‌توانند با ریشه‌های خود مواد مورد نیاز را از اعماق زمین جذب کند؛ بنابراین لازم است گلدانی با ارتفاع نسبتا زیاد و ترجیحا جنس سفالی برای این گیاه در تهیه کنید تا بتواند بهتر رشد کند.

 

نازبو | بذر کاکتوس آستروفیتوم کاپریکورن میکس

تعویض گلدان گل کاکتوس کلاه اسقف
کاکتوس کلاه اسقف دارای رشد بسیار کندی است و معمولا به مدت زیادی می‌توانید آن را در یک گلدان نگهداری کنید. اما پس از گذشت ۳ سال لازم است گلدان را تعویض کرده تا گیاه بتواند در شرایط بهتری رشد کند و بزرگ‌تر شود.

برای کاشت گل کاکتوس کلاه اسقف در گلدان جدید لازم است، مراحل زیر را انجام بدهد:

در مرحله اول گیاه را به‌آرامی از گلدان خارج کنید
خاک‌های چسبیده به ریشه گیاه را جدا کنید
ریشه‌ها و قسمت‌های آسیب‌دیده را جداسازی کنید
گیاه را در گلدانی جدید با زهکشی و خاک مناسب قرار بدهید و مقدار کمی به آن آب دهید

Astrophytum ornatum - Monk's Hood Cactus

 

تکثیر گل کاکتوس کلاه اسقف
یکی از ساده‌ترین روش های تکثیر کاکتوس کلاه اسقف، تکثیر از طریق بذر است. برای انجام این کار بذر کاکتوس کلاه اسقف را در عمق چند میلی متری خاک ترکیب شده با کود قرار بدهید و آن را در محیطی گرم (حداقل ۷۰ درجه فارنهایت) قرار دهید و مقدار کمی به آن آب بدهید. لازم به ذکر است که معمولا رشد و جوانه زدن بذرها چندین هفته طول می‌کشد. پس از مشاهده جوانه می‌توانید آن را در گلدان‌های بزرگ‌تر قرار دهید و آن را پرورش دهید تا به گیاهی بالغ تبدیل شود.

قلمه زدن کاکتوس کلاه اسقف روش مناسبی نیست
بعضی از افراد بر این باور هستند که قلمه زدن کاکتوس کلاه اسقف راه مناسب برای پرورش این گیاه است، در حالی که کاملا در اشتباه‌اند. قلمه زدن کاکتوس کلاه اسقف ممکن است در برخی از موارد کارساز باشد، اما روش مناسبی نیست، چرا که در بیشتر مواقع گیاه را دچار مشکلات مختلف می‌کند و حتی ممکن است، موجب مرگ آن شود.

 

PlantFiles Pictures: Astrophytum Species, Monk's Hood (Astrophytum ornatum var. nudum) by cactus_lover

 

مشکلات و بیماری‌های رایج کاکتوس کلاه اسقف
بسیاری از افرادی که از گل کاکتوس کلاه اسقف نگهداری می‌کنند، دچار مشکلاتی از جمله تغییر شکل غیرعادی گیاه، پوسیدگی و از بین رفتن سلامت گیاه می‌شوند. در ادامه راهکارهایی برای حل این مشکلات و دلایل بروز آن‌ها را برای شما شرح داده‌ایم.

نازک و ضعیف بودن ساقه‌های کاکتوس کلاه اسقف
در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که کاکتوس‌های کلاه اسقف دارای ساقه‌های نازک و ضعیفی هستند که جلوه بدی دارند. این مشکل ممکن است، به دلیل نور ناکافی، آبیاری نامناسب یا کوددهی غلط رخ بدهد. برای حل این مشکل لازم است، گلدان گیاه را به مکان پرنورتری انتقال دهید و در آبیاری و کوددهی و سایر موارد مربوط به نگهداری آن بیشتر دقت کنید.

پوسیدگی ریشه و ساقه گل کاکتوس کلاه اسقف
یکی از مشکلات آزاردهنده‌ای که در کاکتوس‌های کلاه اسقف رخ می‌دهد، پوسیدگی ساقه‌ها و ریشه این گیاه است. این مشکل در بیشتر مواقع به دلیل تجمع آب اضافی در گلدان رخ می‌دهد. برای حل این مشکل لازم است، قسمت‌های پوسیده ساقه و ریشه را هرس کنید و گیاه را در گلدانی جدید قرار دهید و از تجمع آب در گلدان جلوگیری کنید.

 

گل ندادن کاکتوس اسقف؛ رایج‌ترین مشکل این گیاه
گل ندادن کاکتوس اسقف رایج‌ترین مشکل در میان دارندگان این گیاه است. برای حل این شکل باید چند نکته اساسی را در نظر داشت. در مرحله اول باید تقویم را بررسی کنید، چرا که ممکن است زمان گل دادن این گیاه فرا نرسیده باشد. باید بدانید که گل دهی کاکتوس کلاه اسقف ممکن است ۲ الی ۱۰ سال طول بکشد.

اما اگر در شرایطی هستند که گیاه شما حداقل ۲ساله است و هیچ شکوفه‌ای ندارد، باید مواردی از جمله خاک و نورگیری و محل مناسب رشد کاکتوس کلاه اسقف را بررسی کنید. شما می‌توانید با قرار کاکتوس کلاه اسقف در معرض آفتاب مستقیم و کوددهی مناسب، شانس گل دادن این گیاه را افزایش دهید.

زرد شدن و پژمردگی کاکتوس کلاه اسقف
در بسیاری از مواقع کاکتوس کلاه اسقف زرد یا پژمرده می‌شود که این مساله به‌مرور زمان ممکن است، منجر به مرگ گیاه شود. این مشکل بیشتر به دلیل آبیاری بیش از حد، رشد آفات، نور ناکافی و رطوبت بیش از حد رخ می‌دهد. اگر این مشکل برای شما پیش آمده است، احتمالا گیاه را در شرایط درستی قرار نداده‌اید. لازم است گیاه به طور مستقیم در معرض تابش خرشید قرار دهید و فقط زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک آن کاملا خشک است. همچنین اگر بروز آفات را در کاکتوس کلاه اسقف مشاهده کردید، می‌توانید آن‌ها با مقداری الکل و دستمال تمیز از روی گیاه پاک کنید و حتی در صورت نیاز اقدام به سم‌پاشی کنید.

Use and knowledge of Cactaceae in Northeastern Brazil | Journal of Ethnobiology and Ethnomedicine | Full Text

 

وجود بیماری‌های ویروسی در کاکتوس کلاه اسقف
کاکتوس‌های کلاه اسقف می‌توانند انواع مختلفی از ویروس‌ها را دریافت کند و دچار آن‌ها شوند. علائم اصلی بیماری در این گیاهان کاملا از روی ظاهر گیاه قابل‌مشاهده است. این گیاه در دمای بالا و شرایط خشک‌ به احتمال زیاد در معرض ویروس‌ها مختلفی قرار می‌گیرد، بنابراین لازم است، در این باره دقت بالایی داشته باشید تا آسیبی به گیاه وارد نشود.

اگر علائم وجود ویروس در کاکتوس اسقف را مشاهده کردی، لازم است با مواردی از جمله سم‌پاشی و تعویض خاک اوضاع را بهبود ببخشید. همچنین لازم است گیاه را حدود ۲۰ در فضایی دور از سایر گیاهان قرار دهید تا ویروس انتقال پیدا نکند.

وجود کنه‌های عنکبوتی بر روی کاکتوس تاج اسقف
کنه‌های عنکبوتی یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای سلامتی کاکتوس کلاه اسقف هستند. اگر گیاه را بررسی کردید و متوجه حضور حشرات بسیار ریز در پشت برگ‌ها شدید، احتمالا باید با این موجودات ریز مقابله کنید. اگر کنه‌های عنکبوتی به گیاه شما حمله کنند، برگ‌ها و ساقه‌ها قرمز و سپس زرد می‌شوند و ساختار آن را از بین می‌برند.

برای حل این مشکل لازم است، پشت برگه‌ها و نقاطی که این حشرات وجود دارند را با آب بشویید و سپس از آفت‌کش مناسب استفاده کنید. سپس گیاه را کاملا خشک کرده و شرایطی قرار بدهید که خورشید به طور مستقیم به آن بتابد.

Members of Cactoideae from North and South America with columnar... | Download Scientific Diagram

 

شته‌ها؛ موجودات کوچک دردسرساز
اگر متوجه تغییر ظاهر کاکتوس کلاه اسقف و زرد یا مخدوش شدن آن شدید، وجود شته‌ها را بررسی کنید. این موجودات بسیار کوچک می‌توانند در مدت کوتاهی تکثیر شوند و گیاه را کاملا از بین ببرند. برای مقابله با این موجودات لازم است به شکل منظم از سم‌ها و آفت‌های مناسب استفاده کنید.

با خرید کاکتوس کلاه اسقف فضایی دلنشین را در خانه ایجاد کنید
اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که علاقه زیادی به پرورش و نگهداری گیاهان دارید، گل کاکتوس کلاه اسقف، پیشنهادی فوق‌العاده برای شما است. از سوی دیگر قیمت کاکتوس کلاه اسقف بسیار مناسب است؛ بنابراین می‌توانید این گیاه را خریداری کرده تا فضای منزل خود را به محیطی سرزنده و باطراوت، همسو با طبیعت تبدیل کنید و جلوه زیباتری به منزل خود بدهید.

 

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + شانزده =