مقالات, مقاله های آموزشی

گل پنج انگشت

خانواده: V.agnus-castus

پنجه‌برگ (گیاه) - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

 

 

نام علمي: Potentilla

گياهي است که به علت دار ابودن برگ هاي مرکب که شامل ٣ تا ۵ برگچه مي باشد به آن پنج برگ نيز مي گويند. از تيره گل سرخيان است و اکثر گونه هاي آن بومي سردسير شمالي جهان مي باشد. گياهان اين تيره از جنس علفي يک ساله و چوبي دائمي را شامل مي شود. تعدادکمي از گونه هاي آن در شمار درختچه هاي زينتي مي باشد که دائمي و در برابر سرما مقاوم هستند.

Creeping Cinquefoil (Potentilla reptans) - Plants | Candide

 

يکي ديگر از مزاياي قابل توجه درختچه پنج انگشت مقاوم بودن آن در برابر آفات و امراض مي باشد. به طوري که درختچه هائي که در يکي از باغ هاي گياه شناسي کاشته شده بود در مدت شصت و پنج سال به علت مصونيت آنها در برابر امراض و آفات هيچ گونه احتياجي به سم پاشي و توجه مخصوص پيدا نکردند.

 

 

Buy Dwarf Creeping Cinquefoil (Potentilla) | FREE SHIPPING | Wilson Bros  Gardens | 10-Pack of Pint Pots

 

 

پنج انگشت گياهي است دوستدار نور آفتاب و دوران کامل گل دادن آن به نور آفتاب بستگي دارد. در نقاط کم آفتاب و مخصوصاً در سايه رشد و نمو آن امکان پذير نيست . اين گياه در انواع خاک هاي نرم غير رسي، شني و دامنه هاي کوهستاني با آب فراوان به خوبي رشد و نمو نموده و درختچه اي نيرومند با شاخ و برگ ها و گل هاي فراوان مي شود. در خاک هاي ضعيف و با رطوبت کم نيز به حيات خود ادامه مي دهد ولي رشد و نمو آن ضعيف است . بذر پنج انگشتي پس از ريزش گل هايش در نيام هائي به  وجود مي آيند و در پائيز که بذر رسيده مي شود بايد جمع آوري شود و سپس نسبت به هرس آن اقدام نمود.

 

Buy Dwarf Creeping Cinquefoil (Potentilla) | FREE SHIPPING | Wilson Bros  Gardens | 10-Pack of Pint Pots

 

ازدياد

بذ رهاي پنج انگشتي را بلافاصله پس از رسيدن بايد کاشت ولي تکثير به وسيله قلمه نيز از شاخه هاي نرم و نيمه چوبي و همچنين چوبي آن امکان پذير مي باشد.

 

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − چهار =