مقالات, مقاله های آموزشی

گل پالموناریا(گل ریه)

ـ خانواده: Boraginaceae

ـ نام علمی: Pulmonaria Sissinghurst White

بدون شک ظرافت گل پالموناریا (Pulmonaria) زبانزد است. کمی که در میان دنیای اسرار آمیز گل و گیاهان سفر میکنید به این نتیجه خواهید رسید که گل های کوچک جایگاه ویژه ای در میان طرفداران گل ها دارد. با ما همراه باشید تا بدانید گل پالموناریا چگونه میتوانند با تعدد گل های کوچک خود، هارمونی و رنگ چشم نوازی را به باغچه و یا گلدان های شما تقدیم کنند و با چه شیوه ای میتوان آن ها را در منزل پرورش داد.

معرفی انواع مختلف گل پالموناریا و خاستگاه آن

گل پالموناریا یک گل بسیار زیبا است که در گفتار عامیانه زبان انگلیسی به آن لونگورت (Lungwort) به معنای ریه هم گفته می‌شود. دلیل شناخته شدن این گل زیبا هم این است که برگ‌های آن بسیار شبیه به ریه هستند و همچنین از این برگ‌ها برای درمان ریه نیز استفاده می‌شود. البته در روش‌های سنتی از برگ این گل استفاده می‌شود. امروزه، این گیاه خوشه‌ساز بیشتر به عنوان یک گل تزیینی چند ساله شناخته می‌شود که زمانی ظاهر می‌شود و شکوفا می‌شود که اکثر گیاهان دیگر به سختی سر خود را از زمین بیرون می‌آورند.

انواع گل میزان رشد متفاوتی دارند و هریک مانند انسانی متفاوت هستند؛ گیاه پالموناریا نیز عموما کم رشد است، اگرچه ارتفاع ساقه‌های گل می‌تواند تا ۱۸ اینچ (۴۵ سانتی‌متر) برسد. زنبورها و سایر گرده افشان‌ها به شکوفه‌های این گل بسیار علاقه دارند. برگ‌ها دارای لایه‌ای ظریف از کرک بر روی خود و به رنگ‌های سبز رنگ و عمدتا خالدار هستند. گل‌های پالموناریا بیشتر به صورت ۵ گلبرگ، زنگ یا قیفی هستند که در اکثر مواقع به صورت دسته‌ای رشد می‌کنند. شکوفه گل‌های پالموناریا معمولا با رنگ صورتی شروع شده و سپس به بنفش مایل به آبی بالغ می‌شود، اما این می‌تواند بسته به گونه و تنوع متفاوت باشد.

Buy Barfield Pink Lungwort | Breck's

انواع مختلف گل پالموناریا

شاید اگر در اینترنت کمی جست و جو کنید، با انواع ظاهر گل پالموناریا مواجه شوید. در نظر داشته باشید که این گل زیبا از انواع مختلفی تشکیل شده است که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های ظاهری خاص خود را دارند. به عنوان مثال، در گذشته گلی با شکل برگ نقره‌ای جامد کشف شد که در ابتدا با نام Pulmonaria saccharata شناخته می‌شد. در ادامه نیز دانشمندان متوجه شدند که این گل از خانواده پالموناریا است. در ادامه با برخی از انواع گل پالموناریا آشنا می‌شویم.

File:Pulmonaria affinis in Aubin 01.jpg - Wikimedia Commons

1- گیاه پالموناریا آفینیس (Pulmonaria affinis)

گیاه آفینیس گونه‌ای خزان کننده با شاخ و برگ‌های معمولی از برگ‌های خالدار نقره‌ای است. این نوع یکی از بهترین گونه‌های Pulmonaria برای تحمل آفتاب است و شرایط نگهداری به نسبت آسان‌تری را هم در میان انواع دیگر پالموناریا دارد.

Pulmonaria longifolia subsp. cevennensis LUNGWORT - CFP Mail Order

2- گل پالموناریا لانگیفولیا (Pulmonaria longifolia)

Pulmonaria longifolia گونه‌ای همیشه سبز است که می‌تواند توده‌های بلند و باریکی به اندازه 2.5 سانتی‌متر بلند و 7.5 سانتی‌متر عرض ایجاد کند. این گیاه مانند Pulmonaria affinis، تحمل خوبی در برابر آفتاب دارد. از آنجایی که لانگیفولیا یک گیاه باغی استثنایی با مقاومت خوب در برابر کپک است، در تعدادی از پالموناریا های هیبریدی تازه ایجاد شده، به ویژه گونه‌های خالدار از جنوب و مرکز فرانسه معروف به پالموناریا لانگیفولیا اس اس پی، از نژاد این گل استفاده شده است.

Pulmonaria mollis - Wikipedia

3- گل پالموناریا مولیس (Pulmonaria mollis)

مولیس بزرگترین گونه این گل است که یک توده برگریز با ۵ سانتی‌متر ارتفاع و حداقل ۲ برابر بزرگ‌تر از انواع دیگر پالموناریا است. توده‌های بزرگ این گل را برگ‌های رنگ سبز تیره، نقره‌ای یا سبز روشن را تشکیل می‌دهد. همچنین مولیس هم مانند دو نوع دیگر مقاومت خوبی در برابر آفتاب دارد.

Pulmonaria officinalis - Wikispecies

4- گیاه پالموناریا آفیشینالیس (Pulmonaria officinalis)

آفیشینالیس گونه‌ای نیمه همیشه سبز با لکه‌های کلاسیک برگی‌شکل است. از اسمی این گل شباهت‌های بسیاری به نوع آفینیس دارد و از این رو بسیاری این نوع را با آفینیس اشتباه می‌گیرند. از این رو باید در حین خرید این گل بسیاری به این نکته توجه داشته باشید. گیاه آفیشینالیس گیاهی است که بسیار در خطر کپک‌ها قرار دارد. در گذشته بسیار از این گل برای ایجاد گل‌های هیبریدی استفاده می‌شد اما به دلیل مشکل کپک‌ها در نژادهای جدیدی دیگر خبری از آفیشینالیس نیست.

Pulmonaria rubra - Wikidata

5- روبرا؛ یکی از انواع زیبای پالموناریا (Pulmonaria rubra)

گیاه روبرا گونه‌ای نیمه‌همیشه‌سبز به طول ۲.۵ سانتی‌متر و با بیش از ۴۵ سانتی‌متر با برگ‌های سبز و پرمو بزرگ است. برخلاف سایر گونه‌های این گیاه، گل‌های روبرا قرمز سالمون هستند. نکته دیگری که درباره گل‌های روبرا وجود دارد این است که این گل زیبا در مقابل گرما مقاومت بالایی از خود نشان نمی‌دهد و از این رو باید در مکان‌های خنک آن را قرار داد.

Pulmonaria saccharata - Wikidata

6- گل زیبای ساکاراتا؛ از انواع پالموناریا (Pulmonaria saccharata)

گل ساکاراتا یک گونه دیگر نیمه همیشه سبز با شاخ و برگ معمولی خالدار نقره‌ای است که می‌تواند یک توده با ارتفاع و پهنای نیم‌متر روی زمین ایجاد کند. این گل زیبا را می‌توانید در کنار انواع دیگر پالموناریاهای خود در باغچه بکارید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

Pulmonaria vallarsae A.Kern. subsp. vallarsae - Portale alla flora del  Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi

7- والارسا؛ یک پالموناریا جذاب (Pulmonaria vallarsae)

در آخر والارسا گونه‌ای خزان‌کننده با برگ‌های لبه‌ای موج‌دار است که هم با برگ‌های خال‌دار و هم بدون خال یافت می‌شود و یک توده با ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر و پهنای نیم‌متری را ایجاد می‌کند. در نظر داشته باشید که والارسا یک گونه بسیار خاص است و به این راحتی‌ها نمی‌توان آن را پیدا کرد.

Pulmonaria Blue Ensign

گل‌های پالموناریای هیبریدی

با گذشت سال‌ها، تعداد و کیفیت هیبریدهای پولموناریا به طور چشمگیری افزایش یافته و بهبود یافته است. بسیاری از هیبریدهای اولیه از کشورهای اتحادیه اروپا، جایی که پالموناریا بومی رشد می‌کنند، به عنوان نهال‌هایی با منشاء وحشی یا باغی ایجاد می‌شدند. تنها تعداد انگشت شماری از ارقام این گل منتخب اتحادیه اروپا در ایالات متحده و کشورهای حوزه خاورمیانه موجود است و بسیاری از آنها فقط در مهد کودک‌های تخصصی کوچک در اتحادیه اروپا وجود دارند.

نسل فعلی هیبریدهای Pulmonaria توسط روی دیویدسون معرفی شدند. گل‌های هیبریدی که توسط این فرد ایجاد شدند، بسیار در مقابل گرما و رطوبت مقاوم هستند و شرایط نگهداری آسانی نیز دارند. رنگ هیبریدی‌های دیویدسون آبی روشن هستند که می‌توانند نگاه‌های بسیاری را به سمت خود جلب کنند.

Perennial Nursery: Pulmonaria saccharata 'Pink Dawn',...

کاشت گل پالموناریا

گیاهان پالموناریا ذاتا گیاهانی با عمر کوتاه هستند و تنها راه نگهداری طولانی مدت آنها تقسیم توده‌ها هر ۳-۵ سال یکبار است. بهتر است که این کار در فصل‌های پاییز و زمستان انجام شود. زمانی که می‌توان کل توده را بلند کرد، آن را جدا کرد و دوباره کاشت. البته هر فصلی که وقت داشته باشید گیاه را تقسیم کنید، کارساز خواهد بود.

این گل خاک مرطوب و با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی را در باغ ها ترجیح می‌دهد. در حالی که آنها کاملا به خشکی مقاوم هستند، یک خاک دائما خشک بهترین نتایج درازمدت را به همراه ندارد. همچنین سایه روشن با چند ساعت آفتاب صبحگاهی برای رشد ایده‌آل پالموناریا ترجیح داده می‌شود.

پالموناریا

در حالی که لنگورت‌ها برای مدت کوتاهی در محیط‌های بسیار تاریک نیز رشد می‌کنند، این شرایط ایده آل برای بهترین میزان رشد آن‌ها نیست.

 در سایه عمیق، جایی که گردش هوا اغلب کمتر از حد ایده آل است، بسیاری از انواع پالموناریا در طول تابستان تمایل به سفیدک پودری روی شاخ و برگ خود دارند. اگرچه این ناخوشایند است، اما به نظر می‌رسد که مشکلات کمی برای گیاهان ایجاد می‌کند، مگر اینکه گیاهان نیز تحت فشارهای اضافی ناشی از شرایط رشد نامناسب باشند. شاخ و برگ‌های آسیب دیده را می‌توان از پالموناریا خود جدا کرد و دور انداخت. چرا که گیاه خودش جای آن‌ها را شاخ و برگ‌های تازه و سالم، پر خواهد کرد.

Pulmonaria - Lungworts - A Comparison - Dorset Perennials

نکات نگهداری گل پالموناریا

پیدا کردن مکان مناسب برای گیاهان پالموناریا می‌تواند مشکل باشد، اما برای سلامت و بقای آن‌ها امری ضروری است. در حالی که آنها از سایه ارائه شده توسط درختان بالای سر لذت می‌برند، دوست ندارند برای رطوبت خاک با درختان رقابت کنند.

بنابراین اگر آنها را در زیر سایه بان درخت می‌کارید، آبیاری منظم آنها بسیار مهم است. همچنین گل‌های زیبای ریه می‌توانند در امتداد حصار، دیوار باغ یا سازه‌های دیگر که مقداری سایه را بدون به خطر انداختن رطوبت خاک فراهم می‌کند، به خوبی رشد کنند، همچنین می‌توانند در میان گیاهان چند ساله بلندتر کاشته شوند که در فصل بهار و تابستان روی آن‌ها سایه ایجاد می‌کنند.

پالموناریا هیچ مشکل آفت یا بیماری قابل توجهی ندارد. البته آن‌ها می‌توانند مستعد آسیب کپک پودری و راب باشند، که به طور کلی منجر به شاخ و برگ‌های غیر طبیعی و آسیب دیده می‌شود. به طور کلی، مراقبت از این گیاهان نسبتا ساده است. تنها باید مطمئن شوید که آب و سایه کافی دارند و سالانه به آنها غذا (کود مناسب) بدهید.

Pulmonaria (Lungwort) – A to Z Flowers

میزان نور خورشید مورد نیاز

نور مورد نیاز گل پالموناریا نباید خیلی قوی باشد. به طور کلی گیاه Lungwort در آفتاب غیر مستقیم تا سایه کامل رشد می‌کند. با این وجود می‌تواند مقدار کمی نور روشن را در اوایل بهار تحمل کند. در نظر داشته باشید که بهتر است گل را با فاصله از درختان بزرگ اما همچنان در زیر سایه آن‌ها بکارید تا از بین نروند. با این حال، آفتاب مستقیم شدید در هوای گرم می‌تواند گیاه را پژمرده کند و برگ‌های آن را بسوزاند. سایه زیاد نیز می‌تواند شکوفه‌های گیاه را به حداقل برساند.

PULMONARIA LONGIFOLIA 'ANKUM' - Cotswold Garden Flowers

بررسی میزان خاک مورد نیاز برای کاشت گل پالموناریا

گیاهان لونگورت ترجیح می‌دهند در خاک‌های هوموسی و غنی از نظر ارگانیک رشد کنند. خاک همچنین باید زهکشی خوبی داشته باشد. گیاهان pH خاک کمی اسیدی تا خنثی را ترجیح می‌دهند، اما می‌توانند خاک کمی قلیایی را نیز تحمل کنند.

Photo - Narrow leaved Lungwort - Pulmonaria longifolia - Observation.org

آبیاری گل پالموناریا

گیاهان پالموناریا به مقدار متوسطی از رطوبت نیاز دارند و در خاکی که خیلی خشک یا خیلی مرطوب است، شرایط سختی را برای رشد خواهند داشت. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان نباید بگذارید خاک گیاه خشک شود؛ برای این کار همیشه سعی کنید به میزان کمی به آن آب بدهید تا خاکی مرطوب داشته باشد. اما آنقدر آبیاری نکنید که گیاه برای مدت طولانی در خاک خیس بنشیند.

Lungwort : Pulmonaria officinalis — The Root Circle

دما و رطوبت مورد نیاز گیاه ریه

گیاهان ریه در دماهای ملایم رشد می‌کنند و در آب و هوای گرم و مرطوب تمایل به مبارزه دارند. به محض رفع خطر یخبندان در بهار شروع به رشد می‌کنند. هوای گرم تابستان ممکن است باعث پژمرده شدن آنها شود. با این حال، پس از رسیدن دمای پایین‌تر پاییز، باید دوباره بالا بیایند.

File:Boraginaceae - Pulmonaria officinalis-4.JPG - Wikimedia Commons

کود مورد نیاز برای کاشت گیاه پالموناریا در باغچه

لونگورت‌ها نیازی به کوددهی زیاد ندارد. همواره سعی کنید که در اوایل بهار، مقدار کمی کود باغی همه منظوره در اطراف گیاه بپاشید. همچنین مخلوط کردن کمپوست در خاک همچنین می‌تواند به رشد سالم کمک کند.

Pulmonaria rubra 'Redstart' | Best in Horticulture

تکثیر از طریق بذر گیاه پالموناریا و یا قلمه‌زدن

از آنجایی که بیشتر انواع پالموناریاها هیبرید هستند، معمولا تکثیر آن‌ها از بذر انجام نمی‌شود. در مقابل، بیشترین انتشار از تقسیم به صورت قلمه‌زدن اتفاق می‌افتد. پس از گل‌دهی یک گیاه بالغ، با احتیاط اطراف آن را حفر کنید و در عین حال ریشه آن را سالم نگه دارید. سپس باید به آرامی توده و ریشه‌ها را جدا کنید. در آخر، توده‌ها را در هر کجا که می‌خواهید دوباره بکارید.

Pulmonaria officinalis" by Imladris - Mostphotos

نکته‌ای که درباره خرید گیاه پالموناریا باید به آن توجه کنید

گل پالموناریا گلی است که به دلیل تنوع نژادهای مختلف، باید در حین خرید بسیار به انواع آن‌ها دقت کرد. چرا که هر نوع از این گل‌ها شرایط نگهداری خاص خود را دارند و در صورتی که نتوانید شرایط مناسب را برای آن‌ها فراهم کنید، به سرعت از بین می‌روند. با این حال اگر قصد خرید گل های مختلف را دارید، ما در وی آی پی شاپ به شما این امکان را می‌دهیم که گل مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب خریداری کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید.

Pulmonaria Majeste -- Bluestone Perennials

تزیین باغچه به کمک گل پالموناریا

گیاه زیبای پالموناریا، گلی است که می‌تواند جلوه‌ای جذاب را به باغچه یا گلدان شما هدیه کند. در نظر داشته باشید که ممکن است گل دهی پالموناریا در سال‌های ابتدایی رشد اتفاق نیوفتد، اما پس از یک یا دو سال، متوجه خواهید شد که این میزان صبر کردن، ارزشش را داشته است.

آفات و بیماری های گل پالموناریا چندان زیاد نیستند و تنها باید مراقب باشید که برگ‌های آن کپک سفیدرنگ نزنند. البته که این کپک‌ها باعث مرگ گیاه ریه شما نمی‌شوند و تنها رشد آن را با مشکلاتی مواجه می‌کنند.

Pulmonaria vallarsae A.Kern. subsp. apennina (Cristof. & Puppi) L.Cecchi &  Selvi

آیا گل پالموناریا سمی است؟

خیر؛ اطلاعاتی درباره سمی بودن این گل کوچک و زیبا منتشر نشده است.

Trevi Fountain Lungwort (Pulmonaria 'Trevi Fountain') in Fayetteville  Springdale Rogers Bentonville AR Arkansas AR at Westwood Gardens

آیا گل پالموناریا تنها یک گونه دارد؟

خیر؛ گل پالموناری گونه های مختلفی دارد که برخی از آن ها حساس به آفات هستند، برخی دیگر حساس به نور مستقیم آفتاب و برخی نیز بی دردسر هستند.

Pulmonaria vallarsae A.Kern. subsp. vallarsae - Portale alla flora del  Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi

گل پالموناریا چه گلی است؟

گل پالموناریا (Pulmonaria) یا لونگورت (Lungwort)، گلی کوچک، رنگارنگ، دارای 5 برگ بیضی شکل و تقریبا همیشگی است. اکثر گونه های این گل زیبا نیز دارای برگ هایی خالدار و زیبا هستند.

با شناخت این گل، در حقیقت با گوشه ای از انواع گل های مختلف آشنا شدید. برای آن که اطلاعات خود را تکمیل کنید کافی است که به مقالات دیگر سایت ما نیز سر بزنید و سوالات خود را در قسمت کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =