مقالات, مقاله های آموزشی

گل های خوشبو

وقتی می‌خواهید یک باغچه خانگی راه بیندازید یا گیاهی را به خانه بیاورید نکات زیادی را باید مدنظر بگیرید. اینکه رنگ و ظاهر این گیاه جدید به باغچه و خانه شما بیاید یا نه یکی از این نکات است، اما همه چیز به زیبایی و ظاهر نیست. عطر نیز مساله مهمی است که علاوه بر ظاهر، زیبایی و ساختار لایه دیگری را به طراحی شما وارد می‌کند. تصور کنید از کنار باغچه یا خانه‌ای رد شوید و بدون اینکه چیزی ببینید ناگهان بینی شما بویی خوش از گل‌ها را استشمام کند، ناخودآگاه چشمان شما به دنبال منبع بو می‌گردد و توجه شما به زیبایی ظاهری آن‌ها نیز جلب می‌شود. بنابراین عطر و بوی خوش مساله‌ای مهم است و می‌تواند حس تازگی و درجریان بودن را منتقل و سکوت شب یا گرمای تابستان را لذت‌بخش کند.

 

فهرست گل‌ها:

۱. سوسن زنجبیلی سفید، گلی از گل های خوشبو با عطری عالی

گل‌های سفید و چشم‌گیر این گیاه عطری عالی دارند که ترکیبی از سوسن و میوه است. عطر خوب این گیاه در غروب بیشتر می‌شود.

سوسن زنجبیلی سفید ، گلی از گل های خوشبو با عطری عالی
سوسن زنجبیلی سفید

۲. سوسن عنکبوتی

گل‌های این گیاه شبیه به عنکبوتی است که روی برگ‌ها نشسته است. این گیاه عطری قوی و شامه‌نواز دارد، اما باید بدانید که گیاهی سمی است و خوردن آن می‌تواند آسیب‌های جدی وارد کند.

مطلب پیشنهادی:120 نوع از گیاهان سمی برای انسان و حیوانات خانگی با اعلام درجه سمی بودن

گل سوسن عنکبوتی
سوسن عنکبوتی

۳. گاردنیا، گل خوشبو با نگهداری آسان

گادنیا گیاهی است که نگهداری از آن آسان است و می‌تواند در هر منطقه‌ای چه سرد، چه گرمسیری گل بدهد. گل‌های شیری رنگ و بزرگ این گیاه بسیار زیبا هستند و عطری شیرین و قوی، البته به اندازه یاس دارند.

گل گاردنیا ، گل خوشبو با نگهداری آسان
گل گاردنیا

۴. یاس کرپ

یاس کرپ درختچه‌ای همیشه سبز است که به‌خاطر گل‌های خاصش محبوب است. گل‌های این گیاه شبیه به چرخ است و عطری شیرین و قوی دارد. این گیاه ترجیح می‌دهد در آفتاب کامل باشد و زیبایی برگ‌های سبز خود را به رخ دیگران بکشد.

گل یاس کرپ
یاس کرپ

۵. یاس پادشاه روز

گیاهی با قد بلند که مناسب نگهداری در گلدان است و می‌تواند در تمام روز عطر شیرینی از خود منتشر کند. گل‌های این گیاه به‌صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند و جز گل های خوشبو و یکی از گل محبوب در کشور هندوستان است.

یاس پادشاه روز
یاس پادشاه روز

۶. فلفل شیرین، از جمله گل های معطر با گل های سفید

فلفل شیرین درختچه‌ای زیباست که به‌خاطر گل‌های سفید و معطرش محبوب است. نگهداری از این گیاه آسان است و می‌تواند زنبورها یا پروانه‌ها را به خود جذب کند. این گل علاوه بر عطر خوبی که دارد، زیبایی خاصی به باغچه می‌دهد.

۷. نرگس، گل خوشبو و پرطرفدار

نرگس گلی زیبا، محبوب و تاریخی است که عطر دلنشین و فراوانی دارد. نگهداری از این گیاه کار آسانی است و می‌توانید برای سال‌ها از آن نگهداری کنید و در هر بهار از عطر زیبایش لذت ببرید. این گل از گل های آپارتمانی و خوشبو علاوه‌بر باغچه قابلیت نگهداری به‌عنوان گل شاخه بریده نیز داد. در نتیجه می‌توانید هر از گاهی یک شاخه آن را چیده و داخل محیط خانه نگهداری کنید.

گل نرگس

۸. بنفشه

یکی از گل های معطر که در صنعت عطر سازی نیز محبوب بالایی دارد، بنفشه است. این گیاه یکی از گل‌های محبوب در قرن 19 در اروپا بوده است. بنفشه برخلاف اسمش رنگ‌های زیاد و عطری شیرین و دلنشین دارد.

گل بنفشه
بنفشه

۹. مگنولیا

گل های خوشبو مگنولیا در بهار و تابستان شکفته می‌شود و عطری دلنشین و دوست داشتنی دارد. این گیاه به نور زیاد احتیاج دارد تا بتواند گل‌های خوشبو خود را شکوفا کند

تیره ماگنولیا (Magnoliaceae) - آیدانا

مگنولیای جنوبی

 

مگنولیا (Magnolia)در نهالستان میرنیا

 

۱۰. گلیسین

این گیاه می‌تواند لبه دیوارها یا نرده‌ها رشد کند و گل‌هایی واژگون دارد که در رنگ‌های سفید، آبی و صورتی رشد می‌کنند. گل‌های گلیسین عطر خوب و شامه نوازی دارد که بسیار دلپذیراند و بستگی به نوع گیاه، این عطر می‌تواند قوی یا ضعیف باشد.

گل گلیسین
گلیسین

۱۱. گل عسل، گل خوشبو محبوب زنبورها

گل‌های کوچک و خوشبوی این گیاه می‌تواند زنبورها یا پروانه‌ها را به خود جذب کند تا برای آن گرده افشانی کنند. این گیاه از خانواده شب بوهاست بنابراین عجیب نیست که عطری دلنشین و دوست داشتنی داشته باشد.

گل عسل

۱۲. فلوکس

فلوکس در رنگ‌های مختلفی از سفید و صورتی گرفته تا قرمز و بنفش موجود است. حتی برخی از انواع فلوکس دو رنگ هستند و رنگ‌هایی ترکیبی دارند. گل‌های زیبای فلوکس می‌توانند اطراف خود را خوشبو و عطرآگین کنند.

 

گل فلوکس
فلوکس

۱۳. دم موشی قفائی

دم موشی قفائی درختچه‌ای همیشه سبز است که گل‌هایی سفید صورتی یا بنفش می‌دهد. این گیاه می‌تواند تمام سال گل‌هایی خوشبو داشته باشد و نکته مثبت آن این است که گیاهی سرسخت بوده و توانایی تحمل کم‌آبی را دارد.

گل دم موشی قفائی
دم موشی قفائی

۱۴. پیونی، گلی از گل های خوشبو از جنوب اروپا و آسیا

پیونی یا گل صد تومانی اهل جنوب اروپا و آسیاست و به صورت درختچه رشد می‌کند. این گل زیبا با برگ‌های سبز تیره‌ای که دارد در بهار و تابستان شکوفا می‌شود و عطری شیرین و دلنشین دارد.

گل پیونی ، گلی از گل های خوشبو از جنوب اروپا و آسیا
گل پیونی

۱۵. میخک

میخک گیاهی اصیل و تاریخی است که رشدی آهسته دارد و عطر گل‌های آن شبیه به وانیل است. در برخی از مناطق ایران از این گل برای ساخت دست‌سازه‌های زینتی استفاده می‌شود معطر کردن آن‌ها استفاده می‌شود.

گل میخک
میخک

۱۶. اسطخودوس

اسطخودوس حدود 39 گونه مختلف دارد و جز گل‌های زینتی محسوب می‌شود که عطری فوق‌العاده دارد. بین گونه‌های مختلف اسطوخودوس عطری‌ترین نوع آن گونه‌های هیبریدی آن‌اند که هم گل و برگ‌های آن عطرآگین هستند.

گل اسطخودوس
اسطخودوس

۱۷. ملکه شب، گل خوشبو شب

همان‌طور که از اسم ملکه شب پیداست این گل زیبا در شب بوی خوبی از منتشر می‌کند. ملکه شب گیاهی اهل آمریکا و در واقع نوعی کاکتوس است که شب‌ها شکوفا می‌شود. گل‌های بزرگ و خاص این گیاه علاوه بر زیبایی بسیار خوشبو نیز هستند.

گل ملکه شب ، گل خوشبو شب
گل ملکه شب

۱۸. یاسمن شب گل

گل‌های این گیاه شباهت زیادی به یاسمن دارند. آن‌ها سفید و کوچک هستند و می‌توانند عطری شامه‌نواز داشته باشند. یکی از زیبایی‌های این گیاه ساقه‌های نارنجی رنگ آن است که در کنار گل‌های سفیدش بسیار چشم‌نواز می‌شود. گل‌های یاسمن شب بو، در فصل بهار و شب‌ها شکوفا می‌شود و فضای خانه‌تان را معطر خواهند کرد.

گل یاسمن شب گل
یاسمن شب گل

۱۹. گل نخود، از جمله گل های معطر با رنگ ها مختلف

گل نخود گیاهی با گل‌هایی معطر و دوست داشتنی است که در رنگ‌های زرد، سفید و قرمز تیره پیدا می‌شود. گل‌های گل نخود در بهار و زمستان شکوفا می‌شوند و عطری قوی دارد.

گل نخود ، از جمله گل های معطر با رنگ ها مختلف
گل نخود

۲۰. لاله عباسی

لاله عباسی گلی خاص است که در زبان انگلیسی با اسم گل ساعت چهار هم شناخته می‌شود، چراکه گل‌های این گیاه در عصر باز می‌شوند و تا شب باز می‌مانند. یکی از نکات جالب و مثبت این گیاه داشتن گل‌های رنگارنگ در کنار یکدیگر است، گل‌هایی که هر کدام رنگ خاص خود را داشته و زیبایی منحصربه‌فرد خود را دارند. با لاله عباسی نه‌تنها خانه خود را زیبا خواهید کرد، بلکه عطر و بویی دلنشین نیز در خانه شما طنین‌انداز خواهد شد.

گل لاله عباسی از جمله گل های خوشبو
گل لاله عباسی

۲۱. گل شکلات، آخرین گل از گل های معطر

آخرین گل از گل های معطر گل شکلات است. این گل علاوه بر ظاهر خاص و گل‌های قهوه‌ای-قرمزی که دارد عطرش نیز خاص و یکتاست. گل شکلات عطری مثل شکلات دارد و شب‌ها باز می‌شود. نکته جالبی که در مورد این گیاه وجود دارد این است که هرچقدر هوا گرم‌تر باشد این گل عطر بیشتری پخش می‌کند و اوج هنر آن در تابستان است.

                                                                       گل شکلات

22.گل پیچ شمعی یا هویا

این گیاهان همیشه سبز، تشکیل شده است که بیشتر به صورت بالا رونده هستند. گونه مورد نظر، بوی هندوستان است و ارتفاع آن از حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی‌متر و گسترش آن به ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، می رسد.

هویا شاخه های تقریبا آویزان دارد و برگهای آن تخم مرغی شکل وسبز رنگ پریده است. گل های گوشتی آن ۵ سانتی متر قطر داشته و سفید ومعطر و ستاره ای می باشند و قسمت مرکزی آنها سرخ رنگ است.

گل ها از اواسط بهارتا اواخر تابستان ظاهر می گردند. و می تواند گل خوشبو برای بالکن شما باشد.

 

خوش بوترین گلها

23. پلومریا

پلومریا یا فرانگی پانی یکی از آسان‌ترین گیاهان و یا می توان گفت یکی از درختان خوشبو گرمسیری برای رشد و پرورش است که همیشه سبز است که دارای ۸ گونه می‌باشد.

پلومریا یکی از گلهای معطر باغچه ای می باشد که زمان شکوفایی گل آن طولانی بوده و پر عطر است. از اسانس آن برای تولید عطر و موادی طبی با خواصی آرامش بخش و تسکین‌دهنده استفاده می‌شود.

به رنگ‌های سفید با مرکز زرد، قرمز، صورتی، و کرم رنگ است. برخی از رنگ‌های ترکیبی آن به‌قدری زیباست که به یک اثر هنری مصنوعی شباهت دارد.

 

10 گل برتر

10. تنباکوی بالدار

یکی دیگر از گیاهان خوشبو و معطر تنباکوی بالدار است که با نام های دیگری چون تنباکوی یاس ، گل توتون و تنباکوی فارسی نیز در دنیا شناخته میشود.

این گیاه بومی جنوب برزیل و شمال آرژانتین میباشد. دارای عطر قوی در شب است و موجب جلب پروانه ها و گرده افشانی توسط آنها می‌شود.

بر خلاف بسیاری از گونه های این جنس که دارای اهمیت تجاری در تولید دخانیات میباشند.

این گل عمدتا به عنوان یک گیاه زینتی کشت و پرورش داده میشود و ارقام و هیبریدهای متعددی از آن مشتق شده است.

ارتفاع این گونه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر است و فواصل آنها ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر است.

 

تنباکوی بالدار

 

 

 

سوالات پرتکرار شما در مورد گل های خوشبو

گل‌های خوشبو مناسب آپارتمان کدام‌اند؟

گل ارکیده، اسطوخودوس، شمعدانی، شمعی، موگه، مریم، بداغ و یاسمین از جمله گل‌های خوشبو و مناسب آپارتمان هستند و می‌توانند فضای آپارتمان را خوشبو و دوست داشتنی کنند.

گل‌های خوشبو مناسب اتاق خواب کدام است؟

برخی گل‌ها علاوه بر عطر خوبی که دارند می‌توانند اکسیژن خوبی را برای اتاق خواب تامین کنند. از جمله این گل‌ها می‌توان به گاردنیا، یاس سفید، والرین و اسطوخودوس اشاره کرد.

آیا گل رز معطر است؟

بله، گل رز جزء گیاهانی است که عطر خوبی دارد. حتی انواع مختلفی از این گل وجود دارد که در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود. این گل عطری شیرین و ملایم دارد که مناسب اکثر سلیقه‌هاست.

 

 

اقتباس از:www.golsetan.com و www.delgarm.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =