مقالات, مقاله های آموزشی

گل نسرین یا آماریلیس

گل‌های بزرگ ، و سهولت گل‌دهی، آماریلیس یا نسرین را به گیاهی محبوب و مورد تقاضا در سراسر جهان بدل نموده است.

معرفی گل آماریلیس

نام  فارسی: آماریلیس
خاستگاه: پرو ، جنوب برزیل و آرژانتین
نام های انگلیسی: Amaryllis
نام علمی: Hippeastrum spp
خانواده:   AMARYLLIDACEAE – پیاز
بومی منطقه ای: آمریکای جنوبی
تعداد گونه ها: 75 گونه
رنگ گل ها: سفید، قرمز، ارغوانی و یا صورتی

 

 

 

یکی از گیاهان زیبای پیازی است که گلهای بسیار زیبا و خوشگلی داره، با کمی صرف زمان و دقت میتوان آن را به گلدهی رساند.که میتونید از مهر تا اسفند ماه اون رو بکارید و دوره گلدهی اون از بهمن ماه تا خرداد ماه می باشد. گل های زیبای اون چشم نواز هستند و برای محیط خانه و محل کار فوق العاده جذاب است. نام انگلیسی این گیاه Amaryllis و نان علمی آن Hippeastrum می باشد. پس با ما همراه باشید تا هر آنچه برای کاشت و نگهداری این گیاه نیاز دارید رو به شما آموزش بدیم.

پیاز گل آماریلیس - گل آماریلیس - شرکت بهرویش | فروشگاه آنلاین کشاورزی

در اصل این گیاه را در فضای باز می کارند و در پاییز به گلدهی میرسد که گیاه گلدانی با تغییراتی همراه بوده است.آماریلیس بومی مناطق گرمسیری جنوب آمریکا می باشد.گل‌های بزرگ این گیاه و سهولت گل‌دهی، آماریلیس را به گیاهی محبوب و مورد تقاضا در سراسر جهان تبدیل کرده است. این گل دارای گونه‌های مختلفی با گل‌هایی شیپوری شکل و  به رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی، حنايی و نارنجی و یا با طرح‌های راه‌راه می‌باشد.

فروش گل آماریلیس

توضیحات:

آماریلیس (نام علمی: Amaryllis) گیاهی علفی و پیازدار است که بومی آمریکای جنوبی میباشد. گل آماریلیس امروزه در اکثر کشورهایی که آب و هوی مدیترانه ای دارند کاشته میشود.

• از آنجایی که گل آمارلیس در زمستان گلهای خود را حفظ میکند ، گیاه زینتی محبوبی به شمار می آید. از آماریلیس به عنوان گل شاخه بریده، گیاه زینتی گلدانی و گیاه زینتی فضای سبز استفاده میشود.

پیاز گل آماریلیس بلادونا صورتی

• گل آماریلیس ، گیاهی علفی است که بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر ارتفاع و بین ۱۰ تا ۵۰ سانتیمتر گستردگی دارد و ۵ الی ۱۰ سال زمان نیاز است تا گل آماریلیس به رشد کامل خود برسد.

• گلهای برجسته قیفی یا شیپوری شکل معمولا از زمستان تا بهار روی ساقه‌های گلدهنده بدون برگ ظاهر میشوند. در پایان فصل زمستان که گلدهی گل آماریلیسپایان مییابد ، برگهای گل آمارالیس شلاقی و براق نمایان میشود و تا تابستان آتی سبز میماند.

 

آماریلیس

کاشت:

پیازها را به این صورت میکارند که گردن و شانه‌های آن بالای خاک قرار گیرد. ریشه‌های همراه پیاز را حذف نمیکنند. (در باغچه: مناطق گرم در پاییز و در سایر مناطق در بهار – در گلدان تمام سال میتوان کاشت) گلدانی مناسب است که عرض دهانه آن حداقل ۵ سانتی‌متر از اندازه دور کمر پیاز بزرگتر باشد. ترکیب بستر گلدان بهتر است دارای خاک باغچه + خاک برگ+ شن و ماسه و پیت‌موس یا کود حیوانی پوسیده کهنه باشد.

با گذشت عمر پیازها اندازه گلها و پیازها میتواند خیلی بزرگ باشد.حداقل دمای محل نگهداری گلدان 13درجه سانتیگراد مثبت برای توسعه ریشه‌ها پس از کاشت نیاز است.

عطر و ادکلن با رایحه گل آماریلیس - مجله اینترنتی ارشاکو

 

گلدان را در محل نورگیر تا روشن کامل قرار دهید. و مرتبا آبیاری کنید تا زمانیکه رشد گیاه سرعت بگیرد. (گلدهی را میتوان با کاهش دادن دما و سایه کردن محل به تاخیر انداخت یا طولانی‌تر کرد)

پس از پایان گلدهی، ساقه گلدهنده را حذف و هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را کودیاری کنید (به مدت 3 تا 5 ماه). پس از آن در اواسط یا اواخر تابستان ممکن است برگهای گیاه به زردی گراییده و گیاه آماده زمستانگذرانی بشود. در این زمان آبیاری کاهش یافته و کودیاری انجام نمیشود.

گل نسرین (آماریلیس) - بانوی باغ

پس از خشک شدن برگها آبیاری را متوقف و به گیاه اجازه بدهید تا حدذاقل ۸ هفته به خواب زمستانی برود. (در صورتی که آبیاری ادامه پیدا بکند. گیاه به خواب نمیرود و برگهایش سبز میماند که روی گلدهی سال آینده تاثیر منفی میگذارد). پس از زمستانگذارانی دوباره میتوانید کشت کنید.

برای بزرگتر شدن پیاز اصلی پاجوشها را حذف/جدا میکنند. به این صورت گیاه شما تنها ولی قوی میماند.

آماریلیس

خاك مناسب:

گیاهان پیازدار به خاك های سبك احتیاج دارند. برای آماریلیس مناسب ترین بستر مخلوطی است  از رس، ماسه، كود حیوانی پوسیده و خاكبرگ. این مواد را به نسبت مساوی با هم مخلوط كنید.

نور و گرما:

گیاهی است تا حدودی گرما دوست و روشنایی پسند. نور مستقیم آفتاب باعث شكوفایی گلهایش می گردد.

خرید پیاز گل آماریلیس هلندی دو رنگ قرمز سفید واریته دانه برف amaryllis snowflox Bulb

آبیاری :

متوسط و منظم . بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان خشک شود و سعی گردد از آب سبک استفاده شود ( آبیاری بیش از حد ، باعث از بین رفتن این گیاه خواهد شد.)

آماریلیس

آفات و مشکلات :

در مورد گل آماریلیس مراقب مگس پیاز نرگس و لاروها باشید. یکی از آفات مهم آماریلیس، کنه پیاز است. این حشره سفید رنگ، هشت پا دارد. کنه پیاز به پیاز گل خسارت می زند و موجب کم شدن رشد و زردی برگ ها می شود. ضمناً گل دهی گیاه متوقف می شود. برای حفاظت گیاهان از کنه ها، سمومی بنام کنه کش وجود دارند که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نگهداری پیاز گل در محل خنک و خشک موجب پیشگیری از انتشار این آفت می شود.حشرات ریز دیگری به برگ ها حمله می کنند. در صورت مشاهده آفات ِ برگ خوار گلدان را از اتاق خارج کنید و روی برگ ها حشره کش بزنید.

خرید پیاز گل آماریلیس هلندی هیبرید F1

بیماری های ، لکه قرمز، ویروسی موزاییک و پوسیدگی ریشه و ساقه ، آماریلیس را تهدید میکند. در صورتی که به گل آماریلیس نور کافی نرسد، گلدهی صورت نمیپذیرد.

گاهی آماریلیس در شرایط نامطلوب دچار بیماری می شود، مهمترین این بیماری ها، بیماری لکه برگی است.این بیماری که عامل قارچی دارد موجب ایجاد لکه های قهوه ای رو برگ می گردد. با استفاده از سموم قارچ کش عوامل بیماری زا را از بین ببرید.

آماریلیس

تکثیر آماریلیس :

۱ -کاشت بذر: زمانی که کپسول های بذر آماده شدند باید سریعا کاشته شوند، در صورت نگهداری قدرت جوانه زنی را از دست میدهند .
قبل از کاشت ، بذرها را به مدت ۱۲ ساعت در آب قرار دهید وسپس در عمق ۱ سانتیمتری بکارید.
گیاه بعد از گذشت ۳ سال به سن گلدهی میرسد.

۲-جدا کردن پیازکهای جانبی- برش پیاز 🙁 معمول ترین روش ازدیاد نسرین )

در فصل پاییز بعد از زرد شدن برگها ، پیاز مادری را از خاک بیرون آورید و پیازکهایی که به اندازه ۱/۳ و یا ¼ پیاز مادری میباشند را جدا کرده و بکارید…پیازها را به این صورت میکارند که گردن و شانه‌های آن بالای خاک قرار گیرد. ریشه‌های همراه پیاز را حذف نمیکنند.

معرفی گل آماریلیس - گلهای شما همچنان میخندند

گلدانی مناسب است که عرض دهانه آن حداقل ۵ سانتی‌متر از اندازه دور کمر پیاز بزرگتر باشد. در این روش وقتی آماریلیس را تکثیر کنید رنگ گل ها ثابت می ماند (رنگ گل های ازدیاد یافته مطابق رنگ آماریلیسی خواهد بود که پیازش را تکثیر کرده اید.

 

اقتباس از:www.nazboo.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =