مقالات, مقاله های آموزشی

گل نرگس

گل نرگس نماد تحسین، شجاعت، امید، تولدی دوباره و زندگی طولانی و نماد عشق یک طرفه هم هست.

نرگس ها جز اولین گل هایی هستند که در فصل بهار می بینیم و نشان دهنده پایان زمستان هستند. به همین دلیل ، آنها نماد تولدی دوباره و آغاز کار های جدید هستند.

هم چنین می توانید از این گل برای همدردی یا عذرخواهی استفاده کنید. در افسانه ها می گویند اگر یک شاخه نرگس بخرید، بدشانسی می آورید ؛ اما یک دسته گل نرگس با خودش خوش شانسی، شادی و خوشبختی می آورد.

نرگس گل متولدین اسفند میباشد.

اطلاعات مفید درباره گل نرگس و خواص درمانی گل نرگس در پارسی گل

گیاه شناسی گل نرگس

نرگس دارای پیازهای کشیده گلابی شکل است که این پیازها دارای ورقه های فلسی و مطبق هستند. پیاز های نرگس دارای مواد سمی از نوع آلکالوئیدها می باشند. عطر نرگس شاداب کننده است و برای مخاط و سینوس ها مفید است و از سرماخوردگی جلو گیری می کند. گل نرگس خواص بسیار زیادی دارد که شما می توانید آن را از قسمت خواص گل نرگس مشاهده فرمایید.

این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد. گل نرگس در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان به صورت خودرو می روید. در کشور ولز این گل به عنوان گل ملی شناخته شده است.

گل نرگس گل عاشقان | معرفی، نگهداری و خواص گل نرگس | کافه گلدون

تاریخچه گل نرگس

در مورد گل نرگس یک داستان قدیمی وجود دارد که بسیار معروف شده است. لاتین نرگس Narci، برگرفته از نام یک خدای یونانی است. طبق افسانه‌ها، وقتی نارسیس (خدای یونان باستان)، در حال تماشای انعکاس چهره‌اش در آب رودخانه بود، در آن لحظه به نوعی عاشق عکس خود شده است و برای لمس یا گرفتن آن به سمت رودخانه رفته و در نهایت در این رودخانه غرق شده است.گل‌های زرد زیبایی شروع به رشد کردند و چون دقیقا در همان مکان غرق شدن نارسیس بودند، مردم باور داشتند که این گل‌ها مربوط به اوست. به همین دلیل این گل را گل نارسیسوس یا همان گل نرگس نام گذاری کرده اند.

نرگس در زبان انگلیسی با دو نام Narcissus و Daffodil شناخته می‌شود. هر دوی این اسامی به گل نرگس اشاره دارند و یکسان هستند. برخی معتقدند اسم نارسیسوس از کلمه یونانی “نارکائو” به معنی بی حس کردن می‌آید زیرا پیاز این گیاه برای حیوانات سمی است.

نماد گل نرگس

برخی معتقدند خم شدن گل نرگس هلندی به سمت زمین نمادی از خم شدن نارسیسوس به سمت آب و تماشای خود در آب است برای همین گاهی این گیاه نمادی از پوچی و عشق دروغین است. گل نرگس معانی خیلی بیشتری دارد که شما می توانید آن را در نماد گل نرگس مشاهده کنید.

60 عکس گل نرگس باکیفیت برای پروفایل و والپیپر گوشی، فوق العاده و خاص -  مینویسم

عطر گل نرگس

یکی از خوش بو تری و لذت بخش ترین عطر ها در صنعت گل ، عطر همین گل نرگس است که طرفداران خیلی زیادی دارد و اکثر مردم حتما با آن آشنایی دارند.

پیامبر اکرم(ص)  در مورد عطر این گل می فرمایند: گل نرگس را حتما هر روز یا در هر هفته ، در طول ماه و یا در کل عمر خود حتما یک بار استشمام کنید. بوییدن این گل باعث می شود جنون و جذام و برص از انسان دور شود.

اما علی  (ع) می فرمایند: گل نرگس را در سال حتما یک بار استشمام کنید ، زیرا در دل انسان حالتی وجود دارد که تنها با بوییدن گل نرگس خوب می شود.

امام رضا (ع) می فرماید: استشمام گل نرگس، مانع ابتلا به زکام در زمستان می گردد .

بذر گل نرگس

خواص بوییدن گل نرگس

نرگس ها انواع زیادی دارند که گونه های آن را می توانید در هر نقطه به راحتی پیدا کنید.شما می توانید انواع گل نرگس را با کلیک به روی لینک مشاهده کنید.

مناسب ترین خاک برای گل نرگس

نرگس از گل های پیازی محسوب می شود و مانند همه گل های پیازی خاک سبک را دوست دارد و خاک های سنگین و رسی را نمی پسندد. اگر خاک باغچه یا گلدان تان رسی است ، برای بهتر شدن زهکشی آن کمی شن را با آن مخلوط کنید. برای باغچه گل نرگس استفاده از کودهای حیوانی مناسب است و برای گلدان های نرگس داخل آپارتمان ورمی کمپوست ، کود مناسبی است.

آبیاری گل نرگس

نرگس، گیاهی است که آبیاری زیاد را دوست ندارد و در صورت افراط در آبیاری ، برگ هایش بیش از حد بزرگ شده و گل نمی دهد زیرا این گیاه برای گل دادن باید کمی خشکی ببیند. ماندگاری گل نرگس در هوای سرد بیشتر است ودر دمای بالاتر گل ها زودتر پژمرده می شوند. نرگس در بعضی از ساعات روز برای گلدهی به نور خورشید نیاز دارد.

انتخاب پیاز گل نرگس

اگر مهارت زیادی در کاشت گیاهان پیازی ندارید، بهترین گزینه برای شروع گل نرگس است زیرا کاشتن پیاز آن تا زمان گل دادنش آسان است و اگر در انتخاب پیاز توجه کنید ، بسیار باصرفه است.

پیاز نرگس رادر فصل پاییز بخرید و در نظر داشته باشید پیازی را انتخاب کنید که هیچ گونه بریدگی، خراش یا دندانه نداشته باشد همچنین چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است باید بدانید پیاز بزرگ تر گل بزرگ تر به شما می دهد.

پیازهای نرگس دو مدل هستند نوع اول آنها فقط یک نوک (دماغه ) دارد و مدل دیگر دو دماغه دارد که گل های درشت تری هم می دهد. هر دماغه، یک ساقه و گل می دهد.

پیازنرگس باید دارای ریشه باشد و نباید از بالای آن ساقه ای سبز شده باشد. اگر نمی خواهید سریع گل نرگس را بکارید ، پیاز آن را در یخچال نگهداری کنید ، باید در نظر داشته باشید که محل نگهداری پیازها عاری از گاز اتیلن باشد زیرا این گاز پیاز نرگس بی بار کرده و سبب گل ندادن آن می شود پس پیاز نرگس را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید.

فروش پیاز گل نرگس شیراز

چطور گل نرگس پرورش دهیم؟

۱- یک گلدان سنگی یا سفالی برای کاشتن پیاز نرگس انتخاب کنید زیرا استفاده از گلدان سبک به علت اینکه ممکن است نرگس ها در مرحله گردن غازی، یک طرفه شوند و گل ها به یک سمت باز شوند درست نیست و سبب واژگون شدن گلدان می شود.

۲- گلدانی با عمق ۱۸ سانتی متر انتخاب کنید زیرا عرض گلدان باید به گونه ای باشد که هنگام کاشت ، پیازها از هر طرف پنج سانتی متری از دیواره گلدان فاصله داشته باشند.

۳- برای عبور آب اضافی و زهکشی مناسب کف گلدان را سوراخ کنید .

۴- قبل از کاشت پیازها را دوساعت در آب ولرم قرار دهید . البته باید فقط انتهای پیاز در آب باشد و نباید به علت پوسیده شدن پیاز کل پیازرا در آب قرار دهید.

۵- گلدان را تا نیمه از خاک پر کنید به صورتی که دوسوم پیاز زیر خاک باشد و خاک دور پیازها را بگیرد.

۶- گلدان را آبیاری کنید و در جایی گرم در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

۷- دو تا سه هفته طول می کشد تا پیاز شروع به رشد کند پس تا زمانی که ساقه ها از خاک سر نزده اند دیگر به آن آب ندهید.

۸- پس از شروع رشد ساقه گلدان هرگز نباید کاملا خشک بماند.

۹- هر دو هفته یک بار تا باز شدن گل ها به گلدان کود تقویتی همراه آب بدهید.

۱۰- برای جلوگیری از رشد کج ساقه ها از یک قیم استفاده کنید

۱۱- هنگام گل دادن گیاه ، گلدان را از زیر آفتاب مستقیم بردارید.

پیاز گل نرگس شیراز ( تجهیزات کشاورزی ) - کود کامل و کود بهاره

آیا گل نرگس سمی است؟

پیاز و برگ ها ی نرگس حاوی آلکالوئید های سمی هستند که خورده شود، سبب مسمومیت در فرد می گردد از عوارض خوردن این پیازها تهوع، دل پیچه و اسهال می باشد. مواد ترشح شده از ساقه های نرگس برای دیگر گل های شاخه بریده هم مانند رزها، میخک، فریزیا و لاله مضر است.

 

فروش پیاز گل نرگس ژونکی - نرگس زرد

علت گل ندادن گیاه نرگس

پیاز ها برای گل دادن به عوامل ایجاد انگیزش زمستانه احتیاج دارند .از هر پیاز پایه ای به طول ۳۰-۴۰ سانتیمتری تولید شده که گل ها در بخش انتهایی و برگ ها به شکل نواری هستند.

هنگام رشد پیازها در منزل گل ها تنها یکبار تشکیل می شوند .برای بهاره سازی باید پیاز ها در پاییز کشت شده و در دمای ۶-۸ درجه سانتیگراد به مدت ۸-۱۰ هفته در شرایط تاریکی نگهداری شوند و تحت شرایط نور و یا تاریکی متناوب قرار گیرند.

در نظر داشته باشید که محل نگهداری پیازها عاری از گاز اتیلن باشد زیرا این گاز پیاز نرگس بی بار کرده و سبب گل ندادن آن می شود پس پیاز آن را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید.

اقتباس از:shermila.net

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + سیزده =