مقالات, مقاله های آموزشی

گل ناز آفتابی

جدول مشخصات

نام رایج گیاه ناز خرفه‌ای، ناز آفتابی
نام انگلیسی گیاه Portulaca grandiflora,rose moss,eleven o’clock,Mexican rose,sun rose, moss-rose purslane
نام علمی گیاه Portulaca grandiflora
دسته بندی گیاه گل‌های فضای باز
میزان آبیاری گیاه پس از خشک شدن خاک
نور مناسب گیاه آفتاب مستقیم (زیاد), آفتاب مستقیم (متوسط)
روش تکثیر گیاه قلمه زدن, کاشت بذر
خاک مناسب گیاه خاک باغچه، شن، خاکبرگ و کود پوسیده دامی با زهکشی مناسب
دمای مناسب گیاه 18 تا 22 درجه سانتیگراد
آفتها و بیماریهای گیاه حلزون، شپشک آردآلود، شته، مورچه
ویژگی خاص گیاه گل‌های زیبا و مقاوم
بذر گل ناز آفتابی و نحوه کاشت آن

معرفی

گل ناز آفتابی یا گل ناز خرفه ‌ای از خانواده گیاهان گل ‌دار، کلاد فراگیر دولپه ‌ای ‌های نو، راسته میخک سانان، تیره خرفه ئیان و سرده خرفه است. این گیاه با نام علمی Portulaca grandiflora بومی آرژانتین، جنوب برزیل و اروگوئه است. این گل در رنگ‌ های سفید، صورتی، نارنجی، قرمز و زرد وجود دارد و اوایل تابستان گل می ‌دهد. علت اصلی محبوبیت این گل، علاقه آن به انشعاب زیاد است. برای همین انتخاب مناسبی برای فضاسازی در شرکت ‌ها، پارک‌ ها و… است. این گیاه از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گلدهی دارد.

این گیاه بومی آرژانتین، جنوب برزیل و اروگوئه است.

بذر گل ناز آفتابی الوان | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

فضای نگهداری

این گل مقاومت زیادی در برابر گرما و خشکی دارد به همین دلیل مناسب کاشت در فضای باز است. دمای مناسب نگهداری از گل ناز آفتابی بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است. دمای پایین ‌تر از هجده درجه سانتیگراد جلوی رشد گیاه را می ‌گیرد. اگر در مناطق بارانی زندگی می‌ کنید، بهتر است به گل‌ ها آب ندهید. در واقع، این گل آن قدرها هم نیاز به نگهداری ویژه ندارد. این گل تنها به علف ‌های هرز حساس است و بهتر است مراقب رشد این علف‌ ها در اطراف گیاه باشید.

دمای مناسب نگهداری از گل ناز خرفه ای بین 18 تا 22 درجه سانتیگراد است.

 

آشنایی کامل با اصول نگه داری و تکثیر گل ناز آفتابی

میزان آبیاری

این گیاه به رطوبتی کم تا متوسط نیاز دارد. هر چند که این گل می‌ تواند هر از گاهی خشکی را تحمل کند، اما گل دادن آن زمانی بهتر می ‌شود که میزان آب مناسبی به گیاه برسد. پس اگر در مکانی زندگی می ‌کنید که آب و هوای خشکی دارد و میزان بارندگی کم است، آبیاری گل ناز آفتابی را فراموش نکنید. البته فراموش نکنید که آبیاری زیاد موجب از بین رفتن این گل می ‌شود. اگر میزان آبیاری مناسب نباشد، ریشه‌ های گل ناز خرفه ‌ای نمی ‌توانند به خوبی انشعاب پیدا کنند. در نتیجه میزان شکوفه دادن این گل در تابستان کاهش می ‌یابد. سیستم آبیاری قطره ‌ای برای این گل بسیار مناسب است. قبل از هر بار آبیاری، خاک گل ناز آفتابی باید خشک شود. به طور متوسط هفته ‌ای یک بار آبیاری برای این گیاه کافی است.

سیستم آبیاری قطره ‌ای برای این گل بسیار مناسب است.

 

بذر گل ناز آفتابي، پرپر سفيد – دانه

نور

بر خلاف آب این گل به نور کم حساس است و باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. گل ‌هایی که نور خورشید خوبی دریافت می‌ کنند، شکوفه ‌های بهتری می‌ دهند. علاقه گل ناز خرفه‌ ای آن قدر به آفتاب زیاد است که در روزهای ابری غنچه ‌هایش باز نمی ‌شوند. در واقع، سایه اجازه شکوفا شدن گل‌ ها را نمی ‌دهد؛ بنابراین این گل به حداقل 6 تا 8 ساعت نور خورشید در طول روز احتیاج دارد.

بذر گل ناز آفتابی سفید پرپر گلدانی | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

خاک مناسب

خاک مناسبگل ناز آفتابی، خاکی ماسه ‌ای و سنگلاخی است. زهکشی خاک نباید فراموش شود. خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، شن، خاکبرگ و کود پوسیده دامی است. این گل را به هیچ عنوان در خاک رس نکارید. PH  مناسب خاک گل ناز خرفه ‌ای بین 5.5 تا 7 است. اگر این گل را در گلدان می ‌کارید اطمینان حاصل کنید که گلدان منافذ زهکشی خوبی داشته باشد. بهتر است خاک را با خزه  و پرلیت مخلوط کنید. قسمت پایین گلدان را با یک لایه سنگریزه پر کنید.

ریشه این گل باید به راحتی نفس بکشد. برای بارور کردن این گل می ‌توانید از کود نیتروژن استفاده کنید. برای داشتن نتایجِ بهتر، گیاه را در فصل رشد کوددهی کنید. اوایل بهار زمان مناسبی برای کوددهی است. در اواسط تابستان نیز می‌ توانید برای بار دوم به گل ناز خرفه‌ ای کود دهید.

 خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، شن، خاکبرگ و کود پوسیده دامی است.

پرورش و نگهداری گل ناز آفتابی | زمزار | تفریح و سرگرمی

نحوه تکثیر

شما می‌ توانید با کاشت بذر یا قلمه ‌زدن این گل را تکثیر کنید. برای قلمه زدن باید ساقه ‌ای به طول 6 تا 7 سانتیمتر را انتخاب کنید. ساقه را به شکل اریب ببرید و آن را در ترکیب خاک مناسبی بکارید. نیازی نیست ساقه برگ زیادی داشته باشد، دو تا سه برگ کافی است. بهتر است ساقه را در گلدان بکارید و سپس به جای دیگری انتقال دهید.

کاشت این گل با بذر بسیار ساده است. بذرهای این گل بسیار ریز هستند و در فصل پاییز به شکل یک کپسول ایجاد می ‌شوند. بهترین ماه برای کاشت بذر گل ناز آفتابی، فروردین تا خرداد است.

ناز آفتابی کیسه ای و گلدان نشایی – فروشگاه گل، گیاه و خدمات فضای سبز سبزوانه

آفت‌ ها و بیماری‌ ها

این گیاه نیز مانند سایر گیاهان گل‌ دار در معرض آفات و بیماری ‌هایی خاص قرار می ‌گیرد. در فصل بهار شته‌ ها سراغ این گل می ‌آیند. این موجودات به بدن مورچه‌ ها می ‌چسبند و مورچه ‌ها آن‌ ها را به گل ناز آفتابی انتقال می‌ دهند. شته علاقه زیادی به خوردن ساقه این گل دارد. شته رطوبت گیاه را می ‌مکد و اگر به نوک گیاه در حال رشد بچسبد موجب از بین رفتن آن می ‌شود. حلزون‌ ها نیز بعد از باران از خاک بیرون می ‌آیند و می ‌توانند به این گل صدمه بزنند. شپشک آردآلود موجود دیگری است که این گیاه را به خطر می اندازد. این آفت در آب و هوای مرطوب وجود دارد و مانند پودری سفیدرنگ روی برگ ‌ها و گلبرگ ‌ها می ‌نشیند. برای از بین بردن این آفت‌ ها می ‌توانید از آفت کش های مخصوص استفاده کنید.

بذر گل ناز آفتابی الوان | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

 

دانستنی ‌های مفید

این گیاه دارای سمی است که برای حیوانات خانگی مضر است.

کاشت این گل در پارک ‌ها، باغ‌ های صخره ‌ای، چمن کاری ها، میادین و بلوارها برای تزیین، رایج است.

این گل مورد علاقه زنبورهای عسل است.

اقتباس از:pinfopedia.org
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 13 =