مقالات, مقاله های آموزشی

گل مغربی

پرورش و نگهداری گل مغربی : این گیاه با نام عمومی Evening Primrose ،در طبیعت در انواع یک ساله،دوساله و چندساله وجود دارد.ولی نوعی که بوسیله باغبان کاشته میشود معمولا دو ساله میباشد.نکته جالب درمورد این گیاه این میباشد که گل های آن هنگام غروب شکفته میشوند و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده اند.این گیاه به سرما و هم چنین خشکسالی مقاوم بوده و نیاز به خاکی دارای زهکشی پسندیده دارد.میوه آن به شکل کپسول بوده و و حاوی دانه های قهوه ای روشن و تیره میباشد.این گیاه متناسب برای مرز بندی نمودن بوده و در حالا حاضر چین بزرگترین تولیدکننده آن میباشد.

How to Grow Evening Primrose, A Triple-Duty Plant | Gardener's Path

 

 

معرفی و نحوه پرورش و نگهداری گل مغربی

گل های این گیاه منظم،دو جنسی ،درشت و فنجانی بوده و در رنگ های سفید ،صورتی و زرد بسته به نوع آن دیده میشود ولی بیش گونه های آن گل های زرد دارند.گل ها بصورت منفرد جانبی و یا روی خوشه های انتهایی تشکیل میشوند.این گل ها دارای ۴ کاسبرگ زود افت بوده و هر گل ۴ پرچم کوتاه و ۴پرچم بلند دارد.ویژگی دیگر این گل این میباشد که در آن گلبرگ ها به کاسبرگ ها نچسبیده اند.

گل مغربی

این گیاه با گلهای زردخوش رنگ که معمولاً پس ازغروب آفتاب شکوفا شده و دارای عطردل انگیزی میباشد به همین دلیل به نام گل مغربی خوانده می شود.
رتفاع این گیاه بین ۵۰ سانتیمتر تا ۱ متر می باشد ، گستردگی آن هم تا ۱ متر میباشد حدودا ۲ تا ۵ سال وقت نیاز میباشد تا این گیاه به طور کامل رشد بکند.
ریشه های گل مغربی نسبتاً ضخیم و گوشتی بوده و به رنگ قرمز می باشند . برگ های این گیاه ساده و نیزه ای شکل میباشند ساقه آن نازک و کرکدار میباشد.

گل های این گیاه منظم، دو جنسی، به رنگ زرد روشن و فنجانی شکل میباشند.

خرید اینترنتی و پستی بذر گل مغربی پا بلند صورتی

این گلها دارای ۴ گلبرگ بزرگ و ۸ پرچم و کاسبرگ های زود افت می باشند و بصورت گل آذین خوشه ای در طول انشعابات اصلی و فرعی ساقه قرار دارند.
فصل شکوفایی گلها از اواخر بهار تا تابستان می باشد، این گلها برای پروانه ها و پرندگان زیاد جذاب می باشد.

میوه ی آن بصورت کپسول بوده و حاوی دانه هایی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره میباشد. وزن هزار دانه در این گیاه در حدود ۰/۴ تا ۰/۸ گرم میباشد.
دانه ها به آرامی رسیده میشند ، هنگامی که کپسول سخت می شود ،دانه هایی که از انتهای آن می افتند را میبایست بمنظور کاشت بذر جمع آوری نمود و تا وقت کاشتن در یخچال نگهداری شوند بهتر میباشد.

نام علمی : OENOTHERA FRUTICOSA 
خانواده : ONAGRACEAE – onagraceae
بومی منطقه : شمال شرقی آمریکا 

خواص دارویی گل مغربی :

گل قرنفل - باغ یونا - طراحی فضای سبز

این گیاه دارای خواص درمانی فراوانی میباشد که مهم ترین آنان عبارت میباشد از:نرم کننده پوست،ضد آلرژی،ضد التهاب،ضد سرطان،کاهش دهنده کلسترول و پرفشاری خون،آهسته بخش و مغذی میباشد.

فواید گل مغربی

ضد آلرژی، ضد تصلب شرائین، ضد التهاب، ضد سرطان، قابض، ملین، کاهش دهنده ی کلسترول، کاهش دهنده ی پُرفشاری خون، آهسته بخش، مغذی(تأمین کننده ی اسیدهای چرب لازم بدن) و وازودیلاتور(گشاد کننده رگ ها).

مضرات استفاه از گل مغربی

تاکنون عوارضی از مصرف خوراکی روغن گل مغربی دیده نشده است.

طریقه مصرف گل مغربی (پرورش و نگهداری گل مغربی)

گرچه بیش فرآورده های روغن گل مغربی بصورت خوراکی(کپسول) میباشد، اما فرآورده ای موضعی این گیاه همچون لوسیون، کرم، پماد و روغن های ماساژ هم وجود دارد.

بذر گل مغربی زرد معطر پابلند آمریکایی بسیار پرگل بسته 100 عددی با راهنمای  کاشت

ترکیبات گل مغربی

دانه های گل مغربی حاوی ۱۴ درصد روغن ثابت به نام “اوی نینگ پرایم روزاویل” یا OEP میباشد. این روغن ۵۰ تا ۷۰ درصد سیس لینولئیک اسید و ۷ تا ۱۰ درصد سیس گامالینولنیک اسید(GLA) در خود دارد. گل مغربی در شرایط سنی و آب و هوایی مختلف دارای مقادیر مختلفی از GLA میباشد. هم چنین در این گیاه ترکیب سیس ۶ و ۹ و ۱۲ اوکتاتری انولیک اسید وجود دارد.

بذر گل مغربی صورتی بسیار پرگل پاکوتاه گلدانی | فروشگاه کشاورزی گلس گاردن

ترکیبات دیگر این گیاه شامل مقادیر کمی اولئیک، پالمتیک و استئاریک اسید، استروئیدها، کامپسترول و بتاسیتوسترول میباشد.

بذر گل مغربی صورتی

شرایط پرورش و نگهداری گل مغربی

دمای مورد نیاز گل مغربی :

گل مغربی در اقلیم های مختلفی می روید و به خشکی مقاوم میباشد. اگرچه بذر این گیاه در دمای ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد جوانه میزند اما دمای مطلوب برای جوانه زنی بذر گل مغربی ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد میباشد.

بذر گل مغربی زرد معطر پابلند آمریکایی بسیار پرگل بسته 100 عددی با راهنمای  کاشت

خاک متناسب گل مغربی :

گل مغربی را در هر نوع خاکی میتوان کشت نمود، اما کشت در خاک های لومی – شنی حاصلخیز که از مقادیر مناسبی کلسیم برخوردار باشند، زیاد شدن عملکرد محصول را در پی خواهد داشت.این گیاه به غرقابی زیاد حساس میباشد. از این رو خاک میبایست از زهکش مناسبی برخوردار باشد. خاک شنی ، ماسه ای و لومی مرطوب و پسندیده زهکشی شده با ph حدود ۶ خاک متناسب برای این گیاه می باشد.این گیاه تحمل خاکهای آهکی ، شور، صخره ای ، خشک و کم عمق را هم دارد.

بذر گل مغربی (دارویی و زینتی) | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس  گاردن

نور مورد نیاز گل مغربی :

این گیاه بهتر میباشد برای گلدهی بهتر و بیش در آفتاب کامل قرار بگیرد، اگر در نیمسایه قرار داشته باشد در رشد آن تاثیر خواهد داشت.

بذر گل مغربی

آبیاری گل مغربی :

آبیاری به طور متوسط صورت بگیرد و در وقت خشک شدن سطح خاک گیاه می توان به آنرا آبیاری کرد.به طور کلی این گیاه تحمل خشکسالی را دارد.

بذر گل مغربی زرد

پرورش و نگهداری گل مغربی

تکثیر گل مغربی :

ساده ترین روش تکثیر این گیاه جدا نمودن شاخه های چوب نرم بدون گل و کاشت آن در محل نو میباشد.این قلمه های تهیه شده را تا زمانیکه به طور کامل استقرار یابندبه خوبی آبیاری کنیداین کار می تواند در هوای گرم از بهار تا اواسط تابستان صورت بگیرد.

بذر گل مغربی زرد دارویی بسته 50 عددی Yellow Evening Primrose Seeds  Oenothera biennis Seeds – South Seed Bank بانک بذر جنوب

تکثیر با بذر

گل مغربی | مشخصات، قیمت و خواص درمانی گیاه دارویی گل مغربی | سایت سروشت

تکثیر گیاه گل مغربی از راه بذر به خوبی امکان پذیر میباشد و بذر انواع یکساله در اوایل بهار و بذر انواع چندساله در اوایل تابستان در شاسی سردکاشته میشود ولی در پائیز کشت در محل اصلی صورت میگیرد.دمای کشت میبایست ۱۸-۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

اقتباس از:www.narinflower.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 3 =