مقالات, مقاله های آموزشی

گل مریم

گل مریم

گل مریم گلی خوشبو است که در صنعت عطرسازی کاربرد بسیاری دارد. این گل از نظر ظاهری نیز جلوه ای فوق العاده دارد.

از نظر تعداد گاهی کم تراکم و گاهی متراکم می شود. اگر زمستان در منطقه کاشت با تاخیر همراه است ، می توان غده هارا دیرتر در فصل بهار کاشت. در این صورت در ابتدای پاییز شاهد گلدهی خواهیم بود.

دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد در محیط گلخانه برای نگه داری گل در فصل زمستان ضروری است. در چنین شرایطی بعد از گذشت ۸ هفته شاهد ثمردهی خواهیم بود.

اگر شما هم جز علاقمندان به گل‌های معطر هستید، حتماً یکی از انتخاب‌های شما گل مریم است.
گل مریم جزء دسته گل‌های پیازی است که علاوه بر بوی خوش، ظاهر زیبایی هم دارد. گل مریم جز گل‌های چندساله می‌باشد که گلبرگ‌های آن به رنگ سفید می‌باشند و بسیار معطر است و به همین خاطر در صنعت عطرسازی از آن استفاده می‌شود. منشاء این گل زیبا که طرفداران بسیاری دارد کشور مکزیک می‌باشد که از این کشور به کشورهای جهان صادر می‌شود.

پیاز گل مریم درشت معطر - نازبو | پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه و لوازم وابسته

 

 

 

گل مریم برای رشد به نور مستقیم آفتاب و کوددهی در فصل رشد و خاک سبک، شنی و با زه‌کشی مناسب احتیاج دارد تا آب را در خود نگه ندارد. زمان گل‌د‌هی گل مریم بستگی به فصل کاشت پیاز آن می‌باشد و می‌تواند در فصل بهار، پاییز و همچنین فصل تابستان گل بدهد. این گل در کشورهای چون هند بیشترین استفاده را دارد و در مراسمات خود مانند عزا و عروسی از این گل‌ها استفاده می‌کنند. در کشورهای اروپایی نیز در زمینه عطر بیشتر استفاده می‌شود و هر ساله تعداد زیادی از این گل‌ها به اروپا صادر می‌شود. در کشورهای اروپایی شرایط مساعد برای رشد گل مریم وجود ندارد و به همین خاطر آن را وارد می‌کنند.

گل مریم رشد نسبتا خوبی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دارد. عطر خوش گل مریم طرفداران زیادی دارد و در صنعت عطرسازی بسیار کاربردی محسوب می شود.

Polianthes tuberosa 17 - سیدرضا بازیار

 

گل مریم نماد چیست:

این گل معطر و زیبا نماد نجابت، پاکی و صداقت در عشق است و اگر آن را به معشوق خود هدیه دهید، به این معناست که به پاکی و نجابت او ایمان دارید.

آخرین لیست قیمت گل مریم با تخفیف ویژه بازار خرید و فروش گل شاخه بریده |  گلستون

گل مریم از نظر شکل ظاهری دارای ساقه‌های بلندی می‌باشد که دارای برگ‌های مشابه ذرت است. تعداد برگ‌ها در قسمت‌های پایین ساقه بیشتر می‌باشد و در قسمت نوک ساقه گل‌های مریم وجود دارند که هم به صورت غنچه و هم به صورت باز قرار گرفته اند. شکل گلبرگ‌ها به صورت ستاره ای با جنس گوشتی می‌باشند.

گل مریم، معرفی+ نگهداری+ نماد+ عکس | کافه گلدون

شرایط مناسب برای رشد گل مریم:

برای رشد گل مریم باید شرایط محیطی و آب و هوای مناسب باشد که این گل بتواند رشد کند. اولین نکته‌ای که باید در کشت این گل به آن توجه شود نوع خاک مناسب می‌باشد. زمان کاشت پیازها در بهار است که هوا گرم می‌‍‌شود. البته اگر بخواهید پیازها را در فصل پاییز بکارید باید آن‌ها را تا زمان کاشت در انباری خنک با دمای 5/4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا جوانه نزنند. پیازهای گل مریم باید در محیطی آفتابی و دور از وزش باد کاشته شوند. به طوری که قسمت بالایی آن‌ها کمی بیرون از خاک باشد. بعد از کاشت حتما آبیاری کنید و نگهداری‌های لازم را انجام دهید.

طریقه نگهداری و کاشت گل مریم در گلدان

– خاک مناسب

خاک مناسب برای رشد گل مریم باید حالت شنی و لومی داشته باشد و به هیچ وجه سنگین نباشد. پیاز و ریشه این گل بسیار به غرقابی شدن حساس می‌باشد و خاک باید به گونه ای باشد که آب را در خود نگه ندارد. اگر این گل غرقابی شود به مرور ریشه آن پوسیده شده و از بین می رود. برای رشد بهتر گل مریم از کودهای پوسیده برگی و گاوی می توان استفاده کرد. برای کاشت گل مریم در گلدان یک نکته که بسیار مهم است، تراکم پیازها می‌باشد اگر می‌خواهید گل‌های خوبی رشد کنند بهتر است که تراکم پیازها را کم کنید. در زمان چیدن گل‌ها سعی کنید گل‌ها را با ریشه برداشت نکنید این کار باعث می‌شود که پیاز گل در خاک بماند و در فصل دیگر شروع به گلدهی کند. 

گل مریم

-آبیاری 

خاک به دلیل شنی و سبک بودن آبگیری مناسبی ندارد و به همین خاطر بهتر است که مدام خاک گلدان مرطوب باشد البته همان طور که در بالا گفتیم آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود و باید در آبیاری دقت زیادی کنیم. گل مریم در صورتی که دچار کم آبی بشود رنگ شاخه و برگ‌های آن تغییر کرده و زیبایی خود را از دست می‌دهد و گل خوبی نخواهد داشت. در زمان کاشت پیازها در زمین ابتدا باید زمین را کاملاً مرطوب کرد و از زیاد آبیاری کردن خودداری کرد. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گل می‌شود و کم آبی باعث کاهش کیفیت گل، پس باید به یک میزان مناسب آبیاری شود.

آشنایی با نحوه کاشت و نگهداری گل مریم – سایت سبز کشت

-میزان نور 

نور مناسب برای رشد گل زیبای مریم باید به گونه‌ای باشد که 5 تا 6 ساعت به طور مستقیم با نور آفتاب در ارتباط باشد. مکان قرارگیری گل باید به صورتی باشد که در برابر نور مستقیم و زیاد خورشید باشد. هیچ گاه گل مریم را در سایه قرار ندهید این کار باعث آسیب به گل می‌شود و اصلاً رشد نخواهد کرد. این گل اگر نور مناسب نداشته باشد باعث از بین رفتن غنچه‌ها و عدم گلدهی و همچنین باعث ریزش گلبرگ‌های گل می‌شود. می‌توان گفت نور در رشد گل مریم نقش بسیار مهمی دارد و اگر میزان نور را به خوبی تعیین نکنید می‌تواند باعث عدم گل‌د‌هی گل شما شود.

گل مریم و نحوه ی نگهداری و مراقبت از آن و طرزکاشت این گل زیبا

-نحوه و میزان آبیاری 

خاک به دلیل شنی و سبک بودن آبگیری مناسبی ندارد و به همین خاطر بهتر است که مدام خاک گلدان مرطوب باشد البته همان طور که در بالا گفتیم آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود و باید در آبیاری دقت زیادی کنیم. گل مریم در صورتی که دچار کم آبی بشود رنگ شاخه و برگ‌های آن تغییر کرده و زیبایی خود را از دست می‌دهد و گل خوبی نخواهد داشت. در زمان کاشت پیازها در زمین ابتدا باید زمین را کاملاً مرطوب کرد و از زیاد آبیاری کردن خودداری کرد. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گل می‌شود و کم آبی باعث کاهش کیفیت گل، پس باید به یک میزان مناسب آبیاری شود.

گل و گیاه ایران

-میزان نور 

نور مناسب برای رشد گل زیبای مریم باید به گونه‌ای باشد که 5 تا 6 ساعت به طور مستقیم با نور آفتاب در ارتباط باشد. مکان قرارگیری گل باید به صورتی باشد که در برابر نور مستقیم و زیاد خورشید باشد. هیچ گاه گل مریم را در سایه قرار ندهید این کار باعث آسیب به گل می‌شود و اصلاً رشد نخواهد کرد. این گل اگر نور مناسب نداشته باشد باعث از بین رفتن غنچه‌ها و عدم گلدهی و همچنین باعث ریزش گلبرگ‌های گل می‌شود. می‌توان گفت نور در رشد گل مریم نقش بسیار مهمی دارد و اگر میزان نور را به خوبی تعیین نکنید می‌تواند باعث عدم گلد‌هی گل شما شود.

یک تصویر از یک بیل با خاک و گیاه 1006530

– دمای مناسب 

دما نیز مانند نور و خاک بسیار مهم می‌باشد. پیاز گل مریم جز آن دسته از گل‌ها می‌باشد که به سرمای زمستان حساس می‌باشد و در این فصل پیازها از زمین برداشته می‌شود و به انبار ها انتقال داده می‌شود. دمای پایین از 10 درجه سانتی گراد برای این گل کشنده می‌باشد و بهترین دما برای رشد پیازهای این گل دمای بین 15 تا 29 درجه سانتیگراد می‌باشد. دمای که باعث رشد بیشتر پیاز‌ها می‌شود دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد می‌باشد که دمای بسیار عالی برای رشد پیاز است. اگر به دمای هوا توجه نشود این عامل باعث از بین رفتن پیاز می‌شود که در این صورت مطمئناً گلی نیز به وجود نخواهد آمد.

بهترین زمان کاشت نهال درخت چه زمانی است؟ | ایده آل مگ

– نحوه کوددهی

کودهای زیادی در بازار وجود دارند که حاوی عناصر مفیدی برای رشد یک گیاه می‌باشند این عناصر عبارتند از: فسفر، پتاسیم، نیتروژن، می‌باشند. اما اگر خاک استفاده شده یک خاک مناسب و کامل باشد گل مریم نیز به کوددهی مکرر نیاز ندارد و می‌توان از کودهای پوسیده حیوانی و گیاهی نیز استفاده کرد. کود استفاده شده باعث رشد بهتر و تغذیه گل می‌شود. گل‌کاران گل مریم برای بزرگ کردن و تقویت سوخ‌ها از پتاسیم استفاده می‌کنند که باعث گل‌دهی بهتر پیاز می‌شود. میزان استفاده از کود پوسیده دامی در هر هکتار باید بین 20 تا 40 تن باشد که در زمان آماده سازی خاک برای کاشت پیاز باید با خاک به طور یکنواخت قاطی شود. در صورت کمبود فسفر در گل رنگ برگ‌های گل دچار تغییر خواهند شد. کمبود کلسیم در گل مریم باعث پوسیده شدن ریشه آن می‌شود. همچنین کمبود منیزیم باعث زردی برگ‌ها می‌شود و کمبود آن باعث تغییر رنگ برگ‌ها و حاشیه برگ‌ها می‌شود. برای آن که گل مریم ساقه‌های راست و قوی داشته باشد نیاز به قیم دارد. 

معرفی و روش کاشت گل مریم :: گلکده اَهورا | خرید آنلاین گل و گیاه آپارتمانی

 نحوه برداشت گل مریم

گل مریم بعد از مدت 90 تا 100 روز توان برداشت پیدا می‌کند. زمان برداشت‌ها متناسب با نوع ارسال می‌باشد. اگر گل‌هارا برای صادر کردن به کشورهای دور می‌خواهید بهتر است که گل‌های پایینی باز شده باشند. اما اگر گل‌هارا برای شهرهای نزدیک ارسال کنید بهتر است که نیمی از گل‌های مریم باز شده باشند. دمای مناسب برای نگهداری گل‌های برداشت شده در انبار 5 درجه سانتیگراد می‌باشد. زمان برداشت گل صبح زود می‌باشد. 4 تا 6 سانتیمتر از ساقه گل برای رشد سوخ بر روی قسمت پایینی گیاه باقی می‌ماند.

آموزش کاشت پیاز گل مریم و مطالب مربوط به زمان آن در سایت و مجله بذرکو

برداشت و نحوه نگهداری پیاز گل مریم

همان طور که گفتیم پیاز یا سوخ گل مریم بسیار به سرما حساس بوده و در فصل زمستان از خاک بر داشته شده و به انبار ارسال شده و در آنجا نگهداری می‌شود. زمان رسیدن گل مریم بین 7 تا 8 ماه طول می‌کشد. در طی این مدت برگ‌های که مسن‌تر هستند شروع به خشک شدن می‌کنند و می‌توان گفت که سوخ‌ها به خواب می روند. در این حالت سوخ‌ها از خاک خارج شده و ضایعات آن که شامل برگ‌های خشک می‌باشد کاملاً پاک شده و سوخ تمییز شده در انبار نگهداری می‌شوند. سوخ‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند دسته سوخ بالغ و دسته سوخ نابالغ، سوخی که دارای قطر بالاتر از 5/1 سانتیمتر باشد سوخ بالغ نامیده می‌شود و سوخی که دارای قطری پایین‌تر از 5/1 به عنوان سوخ نابالغ شناخته می‌شود.

ویدئو کاشت گل مریم در گلدان آموزش قدم به قدم | گلفروشی آنلاین VIP Shop

دمای مورد نیاز برای سوخ‌ها: در انبار سوخ‌ها را برای ترمیم در دمای 27 تا 35 درجه سانتی گراد نگهداری می‌کنند این دما باعث ترمیم زخم‌های پیاز می‌شود. سوخ‌های اصلی که در سال آینده باردهی مناسب را ندارند کنار گذاشته می‌شوند و برای کاشت از سوخ های استفاده می‌کنند که آماده گلدهی می‌باشند و میزان این گلدهی باید بین 2 تا 3 سال باشد. دما با عملکرد مناسب پیاز رابطه مستقیم دارد به طوری که دمای 18 تا 30 درجه سانتیگراد باعث عملکرد بسیار خوب سوخ می‌شود. در این میان باید گفت دمای 20 درجه سانتیگراد بهترین دما برای رشد سوخ‌های گل مریم می باشند. شاید برای شما سوال باشد که دما را به حسب چه چیزی تنظیم می‌کنند. باید گفت دما را با توجه به قطر سوخ، وزن سوخ و محیط نگهداری تنظیم می‌کنند و در کشورهای بیشتر دما را بر حسب محیط تنظیم می‌کنند و در کشورهای آسیایی مانند هند دما بر حسب قطر تنظیم می‌شود.

معرفی گل مریم و روش کاشت و نماد آن |گُل‌سِتان

روش تکثیر گل مریم:

گل مریم به دو طریق می‌توانند افزایش پیدا کنند. این گل‌ها هم به روش بذر و هم به روش سوخ قابل افزایش هستند. سوخی که یک بار گل داده است دیگر قادر به گلدهی نمی‌باشد و  از سوخ‌های کوچکی که در اطراف سوخ اصلی ایجاد شده‌اند امکان رشد دارند. فصل بهار بهترین زمان برای کاشت گل مریم می‌باشد به همین خاطر سوخ‌های کوچک که قابلیت گلدهی دارند را در خطوطی با فاصله  30 سانتی متر از هم قرار می دهند. فاصله هر سوخ هم باید 10 سانتیمتر از هم باشد که به خوبی رشد کند. در زمان کاشت باید به ارتفاع قرار دادن سوخک در خاک دقت کرد چون اگر ارتفاع آن در خاک زیاد باشد چند ماه دیرتر شروع به سبز شدن می‌کند و عمق لازم برای کاشت 4 تا 7 سانتیمتر می‌باشد که در خاک‌های شنی این عمق باید بیشتر از خاک‌های رسی باشد. بهترین نوع سوخ برای رشد و گلدهی سوخ‌های دوکی شکل می‌باشند و سوخ‌های که حالت پهن دارند زیاد مناسب نمی‌باشند این سوخ‌ها بعد از مدت 2 یا 3 سال شروع به گلدهی می کنند. در مورد سوخ‌های که آماده گلدهی هستند باید با فاصله زیاد آن‌ها را در خاک قرار داد. یعنی حدود 60 تا 70 سانتیمتر از هم دور باشند.

گل مریم، معرفی+ نگهداری+ نماد+ عکس | کافه گلدون

 پیاز گل مریم

این پیازها در ماه‌های پایانی تابستان شروع به گلدهی می‌کنند. البته کشورهای که دارای زمستان سردی نیستند می‌توانند این سوخ‌ها را در ماه های پایانی بهار در خاک قرار دهند و فصل گل‌دهی آن ها به پاییز می‌رسد. امروزه با پیشرفت عمل و فناوری دستگاه‌های آزمایشگاهی طراحی شده است که می‌تواند هر سوخ را به چند سوخ جدا از هم تقسیم کند به گونه‌ای که هر سوخ یک قطعه زایش داشته باشد. می‌توان گفت این فناوری که در کشورهای جهان اول ساخته شده است و مورد استفاده قرار گرفته است می‌توان گفت این فناوری کمک شایانی را در افزایش تولید سوخ گل مریم کرده است.

گل مریم

خرید گل مریم

گل مریم همیشه جز گل‌های دوست داشتنی بوده است و در ایران طرفداران بسیاری دارد این برای هدیه دادن و تزیین سفره عقد نیز استفاده می‌شود. این گل علاوه بر رنگ سفیدی که دارد و نشان از عشق پاک و مهربانی است دارای یک رایحه معطر و آرامش‌بخش می باشد. این گل امروزه به صورت باکس‌های گل مریم و به صورت شاخه‌ای به فروش می‌رسد که هر شاخه آن از 10 هزار تومان به بالا قیمت دارد. البته امروزه رنگ‌های دیگر گل مریم در بازار وجود دارد که بسیار جذاب و زیبا می‌باشد اما باید گفت  گل مریم سفید جز ناب‌ترین مدل‌های گل می باشد. از این گل برای تزیین ماشین عروس نیز استفاده می‌شود اما به دلیل قیمت بالای که دارد تعداد کمی از آن استفاده می‌شود. گل مریم علاوه بر عطر و شکل زیبایی که دارد دارای خاصیت درمانی نیز می باشد. در بسیاری از کشورها از ریشه آن در غذاهای خود استفاده می‌کنند و از گلبرگ‌های آن نیز دمنوش‌های آرامبخش می‌سازند.

 

اقتباس از:shermila.net
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 19 =