مقالات, مقاله های آموزشی

گل محبوبه شب

نام انگلیسی : Cestrum Nocturnum

خانواده : Solanaceae

بومی : آسیا مرکزی و آمریکای جنوبی

گل محبوبه شب درختچه ای چوبی چند ساله با یک یا چند ساقه سبز شکننده است و میتواند به ارتفاع ۲ تا ۳ متر بلندی قد برسد.دارای برگ های سبز و براق متناوب به طول تا ۱۲ سانتی متر و گلهای کوچک لوله ای زرد و سبز با حدود ۲٫۵ سانتی متر طول در انتهای ساقه میباشد که از اواخر بهار تا پاییز نمایان میشود. میوه آن خوشه کوچک مانند توت و تخم مرغی شکل به رنگ سیاه و سفید در تابستان و پاییز دیده میشود.

Night Blooming Jasmine - VerdeGo

شاخ و برگ های محبوبه شب نامنظم رشد می کنند و از هر طرف، امکان اضافه شدن ابعاد گیاه وجود دارد. به همین دلیل هر سال بعد از پایان فصل گلدهی، شاخه های گیاه را هرس می کنند تا منظم تر رشد کند. محبوبه شب گیاه فضای باز، حیاط و باغچه است. البته در فصل هایی که هوا خنک می شود گیاه را باید به داخل آپارتمان یا گلخانه منتقل کرد.

مهم ترین ویژگی این درختچه زینتی، گل های معطر آن است. بعضی از انواع گل های سفید، سبز، زرد و بنفش این گیاه، شب ها عطر خوشی از خود منتشر می کنند که باعث عطرآگین شدن فضا می شود.

Buy Cestrum Nocturnum Plant - Yellow Raat Rani online at plantsguru.com

Cestrum nocturnum plant. Figure 4: Cestrum diurnum plant. | Download  Scientific Diagram

Cestrum nocturnum | Hayloft

Cestrum elegans | Seasonal flowers, Plants, Home and garden

Cestrum elegans - Wikipedia

گلدهی گل محبوب شب :

در مهر ماه به تدریج آبیاری گیاه را کم کرده و گلدان را به راه پله یا یک مکانی که دمای زیر ۱۰ درجه و بیشتر از ۵ درجه داشته و تا آخر شب چراغی بالای سرش روشن نباشد مثل انباری پنجره دار یا راه پله پس از ۲ ماه گیاه را پس از استراحتی کوتاه داخل آورده شود و آبیاری را و گرما را از سر گرفته.

بعضی گلها یا گلهای خود را در شب باز میکنند یا بوی خود در شب پخش میکنند این نوع گلها در منطقه بومی خود هم این کار را به خاطر صرفه جویی در مصرف قند و انرژی میکنند  تا حشرات را در زمانهای بخصوصی به سوی خود جلب کنند مثل کاکتوس ها ، مثل گل ناز یا مثل همین محبوبه شب البته محبوبه شب در روز گلها را باز کرده و در شب بوی آن میفرستد که توجه داشته باشید بوی این گیاه حساسیت زا است. این گیاه در بسیاری کشور ها به عنوان علف هرز در نظر گرفته شده است. دلیل اصلی این امر سمیت گیاه و آسیب رسانی آن به دام (به خصوص گاو) و مرغ است . تمام بخش های این گیاه شامل ساقه، برگ و میوه سمی بوده و یک تهدید جدی برای دام است. همچنین برای انسان نیز سمی است.

Night Blooming Jasmine (L7495) in the Tropical Plants department at  Lowes.com

شرایط نگهداری گل محبوب شب :

نور موردنیاز گل محبوب شب :

به نور فراوان نیاز دارد در باغچه در جای آفتاب گیر کاشته شود ولی در گلدان کنار پنجره ی جنوبی و لی در اشعه ی مستقیم آفتاب در امان باشد.

Night Blooming Jessamine - Buchanan's Native Plants

آبیاری گل محبوب شب :

 این گیاه به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند. آبیاری مرتب این گیاهان در تابستان ضرورت دارد.

رطوبت موردنیاز گل محبوب شب :

به رطوبت متوسط نیاز دارد برای راحتی کار یه ظرف پر آب در اتاق خود داشته باشید تا بخار کند و اتاق مرطوب شود.

Night Blooming Jasmine (L7495) in the Tropical Plants department at  Lowes.com

دمای گل محبوب شب :

این گیاه همانطور که ذکر شد،گرمسیری است و مثل خواهر برادرهای خود یعنی بادنجان و خیار و کدو ، تحمل سرما را ندارد بهترین دما دمای ۲۰ تا ۲۶ درجه میباشد در صورت بالا رفتن دما غبار پاشی برگها را فراموش نکنید.

Florida Gardening Tips for May | Southern Living

خاک مناسب گل محبوب شب :

اولا واکنش خاک این گل باید کمی اسیدی باشد یعنی ۵.۵ تا ۶.۵.دما بهترین ترکیب ،ترکیب پیت ماس،کوپوست و خاک باغچه است.

Cestrum x cultum 'Cretan Purple' - Jessamine (4.5" Pot) | Little Prince To  Go

تکثیر گل محبوب شب :

تکثیر این گیاه، از طریق قلمه و بذر امکان پذیر است. در نقاطی که هوا ملایم و مرطوب باشد بذر این گیاه در زمین ریخته و پراکنده میشود و تولید نهالهای جدید می کند همچنین از پاجوش ها نهال های تازه ظاهر میشود . ریشه این گیاه خیلی قوی و استوار است .

Цеструм (ночной жасмин)

 

تغذیه گل محبوب شب :

این گیاه گلدار است و این یعنی قند اضافه برای تغذیه گلها و قند اضافه تر برای تولید بوی خوب.پس این همه قند یکجا فقط از طریق خاک قابل تامین نیست، و باید ماهی یکبار با کود کریستالون صورتی مخصوص گلدهی تغذیه شود.

Цеструм

هرس گل محبوب شب :

تمام شاخه های خشک شده و برگهای ضعیف و زرد خشک حتما از باید چیده شوند.

اقتباس از:www.sfim.i
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + بیست =