مقالات, مقاله های آموزشی

گل مارگریت

معرفی

گل مارگریت گونه ‌ای از گل داوودی است که از نظر ویژگی ‌های ظاهری با گل داودی متفاوت است. مارگریت بوته ‌ای شکل است و شاخ و برگ همیشه سبز دارد، در آب و هوا و خاک مناسب، می ‌تواند گلی چند ساله باشد اما در آب و هوای سرد، معمولاً گلی یک ساله است. این گیاه بومی جزایر قناری است و به رنگ ‌های سفید، زرد، صورتی، پرتقالی و چندین رنگ دیگر شکوفا می ‌شود. گل‌ های این گیاه از اواسط بهار تا اواسط پاییز شکوفا می ‌شوند اما عطر چندانی ندارند. بوته این گل می ‌تواند 60 تا 90 سانتیمتر ارتفاع و به اندازه 90 سانتی متر عریض شود.

گل مارگریت - TimGol

این گیاه بومی جزایر قناری است و به رنگ ‌های سفید، زرد، صورتی، پرتقالی و چندین رنگ دیگر شکوفا می ‌شود.

گل زینتی مارگریت گیاهی مناسب برای حاشیه کاری و تعیین مرز در فضای سبز، کاشت به عنوان کف پوش ، کاشت در گلدان و یک گزینه عالی برای تهیه دسته گل می باشد.
گل مارگریت - گلمون - خرید و معرفی انواع گیاهان آپارتمانی در گلمون

گل مارگریت از خانواده استاراسه، گیاهی علفی دائمی با قاعده چوبی و بومی جزایر قناری می باشد. گل مارگریت در اصل نوعی داوودی می باشد اما از نظر ویژگی های بوته، گل و …با داوودی متفاوت است. از  گل زینتی مارگریت برای حاشیه کاری و تعیین مرز در فضای سبز، کاشت به عنوان کف پوش ، کاشت در گلدان و به عنوان شاخه بریده استفاده می شود و بوی خاصی نمی دهد. گل زینتی مارگریت که گیاه زینتی شستا نیز نامیده می شود؛ دارای برگ های نیزه ای شکل با رنگ سبز تیره و گل هایی به رنگ های سفید، زرد و صورتی می باشد که قسمت وسط گل نیز به رنگ سفید یا زرد روشن کاملا متمایز و مشخص است.

بذر مارگریت - دمبرگ

گل مارگریت از گل های زینتی پرطرفدار و محبوب می باشد که در هنگام خرید گل به عنوان گل شاخه بریده و دسته گل یک گزینه عالی به حساب می آید. 

روش و شرایط نگهداری گل مارگریت

فضای نگهداری

گل مارگریت - گلمون - خرید و معرفی انواع گیاهان آپارتمانی در گلمون

گل مارگریت برای رشد و شکوفایی هوای معتدل و تا حدی خنک را ترجیح می‌ دهد اما بهتر است در مکان ‌هایی کاشته شود که دما از منفی 5 درجه سانتیگراد کمتر نمی ‌شود. این گل را می ‌توان در گلدان نیز نگهداری کرد. از نظر میزان رطوبت محیط، مارگریت هوای خشک با مرطوب کم را ترجیح می ‌دهد. بهترین دما برای نگهداری این گیاه در گلدان حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد است.

چگونه از گل مارگریت نگهداری کنیم ؟

گل مارگریت از دسته گیاهان بسیار مقاوم برای کاشت در باغ یا باغچه می باشد که منظره دلربایی را نیز می آفریند. همچنین قابلیت کاشت آن در گلدان نیز میسر می باشد.

نور

گیاه زینتی شستا به مکانی با نور کامل آفتاب که روزانه حداقل دارای شش ساعت آفتاب مستقیم باشد، نیازمند است. از آنجا که در روزهای گرم تابستان به دلیل گرمای زیاد ممکن است پژمرده شود؛ بنابراین در در چنین روزهایی بهتر است که در مکانی نیمه سایه قرار گیرد.

بذر گل مارگریت پابلند سفید - بوستان

خاک

گل مارگریت به خاک نسبتا حاصلخیز نیازمند است. خاک این گل باید بیش از اندازه مرطوب و غنی نباشد و از زهکشی خوبی نیز برخوردار باشد. برای این منظور خاکی مخلوط از خاک برگ و کود پوسیده که هم غنی است و هم زهکشی خوبی دارد برای این امر توصیه می شود. در میزان آبیاری خاک باید دقت کافی صورت پذیرد چرا که ابیاری بیش از اندازه منجر به پوسیدگی ریشه های گیاه می شود؛ اما در مقابل آبیاری منظم و به موقع منجر به رشد و گلدهی بهتر می شود.

گل مارگریت | بذر گل مارگریت | کشت بذر گل مارگریت | نگهداری گل مارگریت

دما

دمای ایده آل و مناسب این گیاه حدود 25 درجه سانتیگراد می باش. اما از آنجا که با گرم تر شدن هوا از میزان گلدهی آن کاسته می شود؛ بهتر است در طی روزهای گرم تابستان به مکانی نیمه سایه نیمه آفتاب منتقل شود تا گلدهی گیاه مختل نگردد. تحمل واریته های مختلف این گل نسبت به سرما متفاوت می باشد. معمولا قسمت های هوایی گیاه تحمل دمای زیر 10 درجه سانتیگراد را نداشته و از بین می رود. اما قسمت های زیرزمینی در برخی از واریته ها تا 4- و حتی در برخی دیگر از واریته تا20- درجه سانتیگراد را تحمل می نماید و بنابراین توصیه می گردد در فصل زمستان قسمت های هوای گیاه را از نزدیکی سطح خاک قطع نموده و با قرار دادن لایه ای از خاک برگ یا کود گاوی بر روی خاک، قسمت های زیرزمینی و ریشه های گیاه را از یخ زدگی محافظت نمایید.

بذر گل مارگریت

آبیاری

گل مارگریت نیاز به آبیاری منظم دارد. در ماه‌ های گرم سال اهمیت آبیاری منظم برای این گیاه بیشتر می‌ شود. بهتر است این گل را زمانی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد. این گیاه به آبیاری بیش از اندازه حساس است و در صورت قرار گرفتن در آب زیاد دچار پوسیدگی ریشه می‌ شود.

بهترین دما برای نگهداری این گیاه در گلدان حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد است.

Marguerite Daisies for Impact! | Rotary Botanical Gardens

فواصل بین آبیاری گیاه زینتی شستا باید به گونه ای تنظیم شود که سطح خاک تا حدودی خشک شده باشد و بعد اقدام به آبیاری بنماییم. چرا که رطوبت بیش از اندازه ابتدا منجر به ریزش برگ های گیاه شده و سپس با پوساندن ریشه، کاملا گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب و رطوبت نیزعارضه چوبی شدن ساقه های پایینی را در پی دارد. بنابراین در میزان آبیاری گیاه باید کاملا دقت نمایید.

Blue Marguerite (Felicia amelloides) | My Garden Life

زمان گلدهی

زمان گلدهی این گل با توجه به نوع مراقبت از اردیبهشت ماه تا آبان ماه می باشد. در فضای آزاد و باغچه زمان گلدهی عمدتا در تابستان می باشد.

خرید پستی بذر گل مارگریت - Leucanthemum seed | فروشگاه بذر مغان

کوددهی

معمولا این گل زینتی نیاز چندانی به کوددهی نداشته و در خاک معمولی هم خوب رشد می نماید؛ اما کوددهی و تغذیه مصنوعی گیاه در افزایش میزان گلدهی و بهبود عملکرد گیاه موثر است.

گل مارگریت

هرس کردن

به منظور تحریک گلدهی بیشتر گیاه، بهتر است که ساقه ها و گل های پژمرده مرتبا زدوده شوند. همچنین بر طبق نظر کارشناسان بهتر است که اولین گل های گیاه در فصل بهار را حذف نماییم تا انرژی گیاه صرف شاخه زایی بیشتر و گلدهی بهتر گیاه گردد.

پرورش و نحوه نگهداری گل مارگریت | پی جو - بانک مشاغل برتر شیراز

تکثیرگیاه مارگریت

برای تکثیر مارگریت سه روش متداول می باشد:

کاشت بذر: بذر گل مارگریت را می توان هم در فضای باز و هم در خزانه کاشت. زمان مناسب برای کاشت بذر در فضای آزاد زمانی است که دما تقریبا بالای ده درجه سانتیگراد باشد. بنابراین در فصل بهار می توان اقدام به کاشت بذرها در فضای آزاد نمود. در این حالت باید شرایط لازم برای جوانه زنی بذر اعم از نور، رطوبت، دما و … فراهم شود که در این صورت بعد از 7 تا 21 روز شاهد جوانه زنی بذرها خواهیم بود. برای کاشت بذر گل مارگریت در خزانه و فضای بسته، بهترین زمان اواخر زمستان می باشد.

معرفی گل مارگریت(Shasta daisy) و انواع آن |گُل‌سِتان

تقسیم بوته: در این روش گیاه را کاملا از خاک خارج نموده و ریشه آن را به چند قسمت تقسیم می نماییم و سپس هر قسمت را  در مکانی جدا کشت می نماییم. زمان مناسب برای تقسیم بوته در اوایل بهار یا اواخر پاییز می باشد.

بذر گل مارگریت سفید (شستا) پابلند | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس  گاردن

قلمه زدن ساقه: در این روش از نوک ساقه گیاه که گلی ندارد قلمه گرفته، برگ های پایینی را حذف نموده و آن را در خاک سبک و محیط گرم کشت می کنیم. فصل مناسب برای تهیه قلمه تابستان می باشد.

گل مارگریت (۷۰،۰۰۰ تومان)

آفات و بیماری های گل مارگریت

کاهش رشد، رنگ پریدگی برگ ها، کاهش گلدهی، ریزش غنچه های گل، افتادگی ساقه ها، عدم استحکام ساقه ها و نداشتن توان نگهداری وزن گل ها و علفی و کشیده شدن بیش از اندازه ساقه های گل مارگریت همه از نشانه های کمبود نور در محیط رشد گل می باشد.

ریزش برگ های این گل زینتی و نهایتا پوسیدگی ریشه ها نشان دهنده آبیاری بیش از اندازه گیاه می باشد.

چوبی شدن ساقه های پایینی گل، نشان دهنده کمبود میزان رطوبت می باشد.

زرد شدن قسمت های جدید گل و بدشکل شدن برگ ها از نشانه های آلودگی گیاه زینتی شستا به شپشک آردآلود می باشد که برای رفع آن باید از سموم طبق نظر کارشناس استفاده شود.

بذر گل مارگریت

گل مارگریت کمتر مورد هجوم آفت ‌ها قرار می ‌گیرد. سه آفت کنه تار عنکبوتی، شته و شپشک آردآلود می‌ توانند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کنند. برای از بین بردن این آفت‌ ها می ‌توانید از آفتکش های مخصوص استفاده کنید. همچنین این گیاه در صورت کمبود نور و آبیاری بیش از اندازه ممکن است به بیماری ‌های قارچی و پوسیدگی ریشه دچار شود.

ساده‌ ترین روش برای تکثیر این گیاه تقسیم ریشه یا بوته است. برای این کار می ‌توانید گیاه بالغ را در فصل بهار به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را در گلدان جداگانه بکارید.

اصول کاشت و تکثیر گل مارگریت

 

دانستنی‌ های مفید

این گل برای حیوانات خانگی مثل سگ و گربه سمی است. خوردن آن برای حیوانات خانگی عوارض گوارشی ایجاد می ‌کند.

نام گیاه مارگریت از لغت یونانی مروارید گرفته شده است که نشانگر رنگ شکوفه‌ های این گیاه است. برخی‌ ها بر این باور هستندکه نام گیاه مارگریت برگرفته شده از نام همسر هنری پنجم، مارگارت آنجو است. او همیشه این گیاه را روی پرچم شخصی خود نصب می ‌کرد.

مارگریت کیسه ای یا گلدان 4 – فروشگاه گل، گیاه و خدمات فضای سبز سبزوانه

خانواده کاسنیان، «Compositae» خانواده ‌ای بزرگ شامل 20 هزار گونه گیاه است. دلیل نام گذاری این خانواده با عنوان کامپوزیتا یا مرکب این است که گیاهان این خانواده دارای گل‌ های تکی زیادی در سر یک شاخه هستند.

این گل نماد پاکدامنی و بی گناهی است

اقتباس از:www.gol.gift
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + دو =