مقالات, مقاله های آموزشی

گل لادن

معرفی گل لادن

گل لادن یکی از گیاهان سحر آمیز دنیای باغبانی است. مزایای پرورش این گل عبارتند از : رشد آسان و سریع سالیانه، برگ‌های قابل خوردن که در تهیه سالاد از آن استفاده می‌شود، شرایط سخت را ترجیح می‌دهد و در رنگهای مختلف موجود است.

نام  فارسی: گل لادن
خاستگاه: شمال بولیوی تا کلمبیا در آمریکای جنوبی
نام انگلیسی:
Nasturtium
نام علمی: TROPAEOLUM MAJUS
خانواده: TROPAEOLACEAE – تروپائولاسه
نامهای دیگر: Indian Cress – Monks Cress

برای خرید بذر گل لادن می توانید از طریق این لینک به فروشگاه نازبو مراجعه کنید

چگونه گل لادن پرورش دهیم؟ | ویکی چجور

مشخصات:

گل لادن با نام علمی “TROPAEOLUM MAJUS” گل لادن به انگلیسی ( nasturtium )بومی آمریکای جنوبی است و مشتاقان به باغبانی، به ویژه آنهایی که علاقه‌ی زیادی به گیاهان گلدار دارند، تمایل زیادی دارند که گل لادن هم جزو باغچه‌ی گلهای آنها باشد.

این گیاه گلدار شاخ و برگ‌های چتر مانندی دارد و گل‌های رنگارنگی را تولید می‌کند. اگر شانس دیدن رنگ‌های متنوع گل لادن را یافتید، قطعاً خواهید فهمید که چرا این گل در مناطق مختلف آمریکا، بومی شده است. این گیاه در مناطق عاری از سرما زدگی دوام می‌آورد.

انواعی از گلهای لادن که حالت رویشی به بالا دارند، می‌توانند برای تزیین دیوارهای باغچه و یا داربست‌ها به کار روند. انواع هیبریدی مختلف نیز با گونه‌های تولید کننده‌ی گل‌های تک رنگ و یا دو رنگ وجود دارند.

چیزهای دیگری هم در مورد این گیاه، علاوه بر گلهای زیبای آن وجود دارد؛ برگ‌ها و گلهای آن خوردنی هستند. برگ‌های ترد و نازک گل لادن طعم تند و فلفلی دارند و می‌توانند در سالادها، سوپ‌ها، ریساتو و غیره به کار روند. مراقبت از گلهای لادن آسان است و می‌توانند به طور مستقیم در زمین کشت شوند. آنها هم چنین می‌توانند در گلدان کشت شوند.

با این که انواع زیادی از گل لادن را می‌توان در سبدهای آویزان قرار داد اما نوع جمع و جور گل لادن، انتخاب بسیار عالی برای باغچه است. این مقاله دستور العمل‌هایی را در مورد کاشتن گل لادن از بذر، همراه با اطلاعاتی در مورد نور، آبیاری و شرایط خاک فراهم کرده است.

پرورش و نگهداری ، کاشت و تکثیر گل لادن - بوستان

انواع گل لادن :

1- speciosum
2- peregrinum
3- majus
4- peltophorum
5- minus

گل لادن خوراکی : از قسمتهای مختلف لادن برای مصارف غذایی استفاده می شود. بطور مثال ریشه گونه T.tuberosum است که بخصوص در کشورهای واقع در آمریکای جنوبی مصرف می شود.

بذر گل لادن زرد | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

 

نیازها و مراقبت از گل لادن :

آبیاری : اگر چه برگ‌ها به خاطر تغییرات فصلی، زرد رنگ می‌شوند اما زرد شدن برگ‌ها می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری اضافی و بیش از حد نیز باشد. گلهای لادن به آب خیلی زیادی نیاز ندارند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که بارندگی در طول تابستان زیاد است، پس به آبیاری گیاه نیاز نیست.

گر در چنین منطقه‌ای زندگی نمی‌کنید آبیاری عمیق به صورت دو بار در هفته کافی خواهد بود. قبل از آبیاری، خاک را با گذاشتن تکه چوب و یا انگشت خود در آن، کنترل بکنید. وقتی خاک خشک است گیاه را آبیاری بکنید. هم چنین گیاه را در صبح آبیاری بکنید.

نور: این گیاه در آفتاب کامل، بهترین رشد را دارد. اگر مکان کاشت حداقل 6 ساعت نور خورشید را دریافت کند، گیاه زنده می‌ماند و دوام می‌آورد. این گیاه می‌تواند سایه‌ی آفتاب را نیز تحمل کند اما اگر گیاه را در مکانی که نور خورشید فراوان را دریافت نکند قرار دهید، گل دادن فراوان آن را نخواهید دید.

اگر در منطقه‌ی گرمسیری زندگی می‌کنید، توصیه می‌شود که آن را از سوزانده شدن توسط آفتاب بعد از ظهر، حفاظت بکنید. اگر گیاه را درون خانه نگه می‌دارید، مکانی را پیدا کنید که در آن، گیاه در معرض بادهای شدید و یا جریان‌های سرد قرار نگیرد.

دما: بهترین گلدهی را در دمای حدود 25 درجه دارد . هر مقدار که هوا گرمتر شود عمر گلها نیز کوتاه تر می شود و با فرارسیدن روزهای گرم تابستان و افزایش دما به بیش از 28 درجه سانتیگراد از گلدهی گیاه کاسته می شود به همین دلیل بسیار لازم است تا گیاه را در برابر تابش نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهرهای گرم تابستان حفاظت کنیم.

خاک: شرایط خاک سبک با زهکش خوب مناسب این گیاه است و در خاکهایی که از نظر مواد غذایی فقیر است نیز رشد می کند. گلدهی این گیاه در خاکهایی که فقیر از مواد غذایی هستند اثبات شده است بنابراین بهتر است که در مخلوط خاکی این گیاه از کود پوسیده دامی و یا خاک برگ استفاده نشود.

کوددهی وتغذیه: بکارگیری کود برای این گیاه باید با احتیاط صورت گیرد زیرا غنی بودن محیط رشد آن موجب کاهش گلدهی گیاه لادن می شود. بنابراین بهتر است که اولا از کودهایی که حاوی میزان بیشتری از فسفر در برابر نیتروژن است استفاده کنیم و همچنین میزان غلظت کود را که کارخانه سازنده برای سایر گیاهان زینتی توصیه کرده است به نصف و حتی یک چهارم کاهش داده  و سپس استفاده کنیم.

فصل کاشت گل لادن : اواخر زمستان تا اوایل بهار

بذر گل لادن رنگارنگ گلدانی | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

 

تکثیر گل لادن :

تکثیر و کاشت گل لادن به سه رو ش انجام می گیرد:

1- تکیر با بذر: معمول تری روش تکثیر گل لادن از طریق بذر است. گیاه لادن به آسانی توسط بذر تکثیر می شود فقط مسئله عدم امکان انبار کردن بذر برای مدت طولانی است. هنگام خرید بذر گل لادن و کاشت آن دقت داشته باشید که بذرها تازه باشند در غیر اینصورت از توانایی جوانه زنی آنان (قوه نامیه) کاسته میشود.

برای کاشت بذر از محیطی سبک همانند شن ساده استفاده کرد. عمق مناسب کاشت بذرها نیز حدود 2-1 سانتیمتر است. گلدان حاوی بذر را میتوان در مکانی با دمای 4 درجه سانتیگراد نگهداری کرد تا زمانی که دانهالها ظاهر شوند که معمولا یک ماه طول می کشد و سپس گیاهان جوان را به تدریج به مکانی با دمای بیشترعادت داد. دمای بالا در زمان جوانه زنی بذرها میتواند جوانه زنی را با تاخیر مواجه کند و حتی جلوی آنرا بگیرد.

2- ساقه زیر زمینی : نمونه هایی را که ساقه های زیرزمینی دارند را نیز میتوان با تقسیم ساقه‌های زیرزمینی در فصل رکود و استراحت این گیاهان تکثیر کرد.

3- قلمه ساقه: قلمه ها را به  طول حدود 15 سانیتمتر در اواخر تابستان از گیاه مادری تهیه کرده ، برگهای موجود در قسمت پایین قلمه را قطع کرده و در بستری سبک متشکل از خاک معمولی+ خاک برگ می کاریم. گلدان حاوی قلمه ها را باید در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار داد و همواره محیط را مرطوب (البته نه خیس و غرقابی) نگهداشت تا قلمه ها تولید ریشه کنند.

بذر گل لادن هلندی همزادن و نحوه کاشت آن | نازبو

 

آفات گل لادن و بیماریها:

شته ها، کنه های تارعنکبوتی و شپشک ها می توانند مشکلاتی را برای این گیاه ایجاد کنند. در شرایط مرطوب و زهکش نامناسب خاک همراه با سایه بیش از اندازه محیط برخی بیماریهای قارچی بخصوص سفیدک پودری و بیماری لکه برگی میتواند شیوع یابد.

علت زرد شدن برگ گل لادن : شته‌ها می‌توانند از شاخ و برگ تغذیه بکنند در نتیجه به آنها آسیب بزنند. برای جلوگیری از هجوم آنها، شما می‌توانید به طور فیزیکی آنها را از بین ببرید و یا برگ‌ها را با آب اسپری بکنید. هم چنین شما می‌توانید برگ‌ها و پایین آنها را با محلول صابونی بشویید و پاک کنید.

نحوه صحیح کاشت گل لادن

خواص گل لادن :

می‌توان از گل لادن برای راحتی دفع، مقابله با سرماخوردگی و مراقبت از مو استفاده کرد.

اگر جز افرادی هستید که جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌تان را پر از داروهای رنگ و ورانگ نمی‌کنید، اگر اعتقادی به داروهای امروزی ندارید و به قول بنده خدایی آن‌ها را گچ می‌دانید و اگر طرفدار داروهای گیاهی و طبیعی هستید این مطلب به دردتان می‌خورد. می‌خواهیم 3 خاصیت گل لادن را بازگو کنیم.

لوئی چهاردهم دستور داد این گل را به خاک فرانسه وارد کردند تا از قابلیت تزئینی آن استفاده کنند. اما باید بدانید که این گل علاوه بر رنگ‌های زیبا و دل انگیز آن خواص درمانی نیز دارد. می‌توان از این گل لادن برای راحتی دفع، مقابله با سرماخوردگی و مراقبت از مو استفاده کنید.

خرید اینترنتی و پستی بذر گل لادن الوان

گل لادن برای راحتی دفع

دانه‌های خشک گل لادن خواص ملینی دارد. در واقع این دانه‌ها عمل دفع را راحت‌تر می‌کند. 70 گرم دانه‌ی خشک گل لادن را پودر کنید. 150 گرم عسل به آن اضافه کنید. هر روز تا زمانی که حالتان بهتر شود 3 قاشق چای‌خوری میل کنید.

معرفی گل لادن TROPAEOLUM MAJUS – تجربه سبز نهالیاب

 

گل لادن برای مقابله با سرماخوردگی

سرماخوردگی، سرفه، برونشیت و غیره. گل لادن مانند یک پزشک مهربان به سراغ درمان گلو و سینه‌ی شما می‌رود. گلبرگ‌ها و برگ‌های خشک گل لادن را دم و میل  کنید. این دم کرده تب شما پایین می‌آورد و خواب راحتی به شما هدیه می‌دهد.

مشخصات، قیمت و خرید بذر گل لادن پا کوتاه الوان وانیاسید | فروشگاه کشاورزی  آنلاین

گل لادن برای مراقبت از مو

یکی دیگر از خواص گل لادن یاری رساندن به موهای آسیب دیده است. گل لادن باعث درخشندگی و تقویت موها می‌شود و با ریزش آن‌ها مقابله می‌کند. برای این کار داخل یک لیتر آب یک مشت برگ، گلبرگ و دانه های خشک لادن را ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید این جوشانده خنک شود. موهایتان را با شامپوی همیشگی‌تان شستشو دهید و این محلول را روی موهایتان بریزید. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و آب بکشید.

گل لادن عکس :

بذر گل لادن | گل لادن | کشت بذر گل لادن | نگهداری از گل لادن | لادن الوان

بذر گل لادن زرد | فروشگاه بذر، نهال و لوازم کشاورزی | گلس گاردن

خرید پستی بذر گل لادن (گلبهی) - Tropaeolum seed | فروشگاه بذر مغان
بذر گل لادن | گل لادن | کشت بذر گل لادن | نگهداری از گل لادن | لادن الوان
اصول کاشت و نحوه نگهداری گل لادن | مجله پی جو
اقتباس از:www.nazboo.com
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =