مقالات, مقاله های آموزشی

گل شب تاب یا گینورا

شب تاب گونه گیاهی آسیایی از جنس Gynura و خانواده کاسنی است. این گیاه بومی مناطق مرکزی آسیا خصوصاً هند و اندونزی است که دارای برگ هایی با پوشش خز مانند و پرزهای بنفش رنگ است که در هیچ یک از گیاهان زینتی دیگر مشاهده نمی گردد و تماشای آن از زاویه مخصوص با نور خورشید لذت بخش است.

گل شب تاب

گینورا یا جینورا یا ژینورا  یا گل جنورا و … یکی از جذاب ترین گیاهانی است که می‌توانید در خانه پرورش دهید. پرزهای مخملی و بنفش گینورا شبرنگ هستند!

گینورا در گلخانه هاي گرم رشدونمو مي كند و رشد آن در نقاط آفتابي ساختمان به آساني صورت گرفته،گياه به صورت پيچ درآمده وتا چند متر رشد و نمو مي نمايد

آشنایی با گل ژینورا (گل شب تاب)

گل شب تاب یا همون گینورا

این گیاه غیر معمول رشد سریعی دارد و یک جوانه کوچک در عرض چند هفته می‌تواند توده گیاهی پرپشتی را پدید آورد! شاخه‌های کرک دار و خوشرنگ این گیاه می‌توانند تا ۱۵ سانتی متر بلند شوند. جدا از رشد سریعی که دارد، گینورا، به یک دلیل دیگر هم شناخته شده است! به خاطر گل‌های بدبویش!

پرورش گل سپر فارسی | معرفی و راهنمای گلهای زینتی | گلابتون

معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی - سپر فارسی

راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاهان زینتی - شب تاب

گل ژینورا یا گل مخملی بنفش و نحوه ی نگهداری و پرورش آن چگونه میباشد؟

برگهای پایینی آن زرد و در نهایت خشک می شود

ریزش برگ های پایینی پیر یک امر عادی می باشد (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده می ریزند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس آبیاری کم گیاه دلیل این مشکل خواهد بود مشکل را بررسی کنید و با توجه به دلیل به وجود آمدن آن را رفع کنید.

گیاه ژینورا یا شب تاب - عکس ویسگون

گلدان مناسب قلمه شب تاب

برای قلمه گینورا یک گلدان به قطر ۹ سانتی متر تهیه کنید و قلمه ها را به آن منتقل کنید. برای داشتن قلمه خوب ساقه را طوری در خاک بکارید که جفت برگ باقیمانده درست در سطح خاک باشد.سه هفته اول گلدان را با پلاستیک بپوشانید و هر روز به مدت ۵ دقیقه پلاستیک را بر دارید تا تهویه گیاه انجام بشه. توجه داشته باشید که حتما محیط کشت را مرطوب نگه دارید.

خرید و قیمت گل شبتاب(ژینورا) از غرفه گل و گیاه همیشه بهار شهر مجسمه ها |  باسلام

برگهاش تقریبا شل و بیحال شدن

کم آبی و آبیاری زیاد و سرما وگرما میتونه علت بروز این مشکل باشه. این گیاه به آبیاری بیش از اندازه حساس است و این شرایط یکی از دلایل پوسیدگی ساقه های این گیاه می باشد. آبیاری کم و خشکی کشیدن گیاه نیز موجب پژمردگی برگها و ساقه ها و سوختگی حاشیه و نوک برگها بخصوص در روزهای گرم می شود.

بعد از آبیاری برگها را تکان دهید تا قطرات آب از روی برگهای کرکدار گیاه بریزد در غیر اینصورت علاوه بر اینکه لکه های سوخته بر روی برگها بوجود می‌آید ممکن است بیماریهای قارچی شیوع یابند و موجب پوسیدگی و از بین رفتن برگها شود. بخصوص اگر آب سرد یا محتویات کلر آن زیاد باشد. به همین دلیل سعی کنید تا آب ابتدا به دمای هوای اتاق برسد و همچینن به مدت ۲-۱ ساعت آنرا به کناری گذاشته و بعد ازآن استفاده کنید تا در طی این مدت مقداری از کلر خود را از دست بدهد.

رطوبت محیط به شادابی برگها کمک می‌کند. یکی از بهترین روشها استفاده از زیرگلدانی حاوی سنگریزه است بدین صورت که یک زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنیدو سپس تا نیمه ارتفاع آن آب بریزید و گلدان حاوی گینورا را بر روی آن قرار دهید اما مراقب باشید تا انتهای گلدان گیاه با آب داخل زیر گلدانی در تماس نباشد. آب موجود در زیر گلدانی به دلیل گرمای محیط به تدریج تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می‌کند. با شروع فصل سرد و کاهش دما آبیاری را کاهش دهید به صورتی که در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک تقریبا خشک شود. ارگ دما به زیر ۱۳ درجه سانتیگراد رسید پیشنهاد می‌شود که آبیاری بسیار کاهش یابد.

خرید و قیمت گیاه ژینورا (شب تاب)کوچک با برگهای مخملی از غرفه گلخانه سبز  زیبای ما | باسلام

برای درشت شدن برگ های گل شب تاب چه باید کرد؟؟؟

نور مناسب و تقویت گیاه با کودهای کامل مخصوص به طور منظم و نیز آبیاری مناسب و به اندازه یکی از عوامل درشت شدن برگ ها می باشد.. به منظور تقویت گیاه باید از کودهای کامل مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچیک از کود رو در یک لیتر آب حل کرده و به مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت آبیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید.

گل ژینورا یا گل مخملی بنفش و نحوه ی نگهداری و پرورش آن چگونه میباشد؟

پژمرده شده برگهاي پاييني

در بخی ار فروشگاه های گل و گیاه از خاک سنگین برای این گیاه استفاده میکنن که وقتی گیاه را به خانه و یا فضای باز منتقل میکنید پس از خشک شدن خاک، این خاک بسیار سخت خواهد شد و به ریشه فشار میاره برای حل این مشکل حتما از گیاه قلمه بگیرید و سپس به یک گلدان حاوی پیت ماس منتقل کنید.

اقتباس از:golemanoto.ir
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 12 =