مقالات, مقاله های آموزشی

گل ستاره ای یا اشرفی

معرفی گل ستاره ای یا اشرفی

گل ستاره ای با نام انگلیسی Cosmos و نام علمی Cosmos sp. از خانواده Asteraceae ، گیاهی یک یا چندساله، بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. دارای برگ های ظریف، بریده بریده و به رنگ سبز تیره و گل هایی به رنگ سفید، صورتی، قرمز بنفش و ارغوانی است. گلدهی این گیاه از اواخر تابستان تا شروع یخبندان ادامه دارد. 

مشخصات، قیمت و خرید بذر گل ستاره ای پاکوتاه الوان وانیا سید مدل O115 |  دیجی‌کالا

این گیاه به دلیل داشتن گل های بسیار زیبا، جنبه تزیینی بالایی دارد و در طراحی باغ و پارک از آن استفاده می شود و علت نامگذاری آن هم به Cosmos همین است که این کلمه یک کلمه یونانی و به معنی دکوراسیون است و چون این گیاه در طراحی فضای سبز نقش دارد به این نام، نامگذاری شده است.

خرید بذر گل ستاره ای میکس پا کوتاه (شاه اشرفی)

در دورانی که ماجراجویان اسپانیایی در جستجوی ثروت‌های نهفته در مکزیک و انتقال آن‌ها به اسپانیا بودند، یکی از گنجینه‌هایی که یافتند، گل ستاره‌ای بود.  
در دهه‌ی اخیر، گل ستاره‌ای محبوبیت بیشتری را در میان باغبانان پیدا کرده زیرا پرورش آن ساده است، گل‌هایی تماشایی دارد و به خوبی زنبورها و پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند.

گل ستاره ای
گل ستاره‌ای مقادیر زیادی از گلبرگ‌های کاسه‌ای شکل با گستره‌ی فوق‌العاده‌ای از رنگ طلایی تولید می‌کند که بین 5 تا 7 سانتی‌متر (2 تا 3 اینچ) قطر دارند. با توجه به شاخ‌وبرگ غنی و شبکه‌ایِ این گیاه، طول آن به حدود 120 سانتی‌متر (4 فوت) می‌رسد. این گیاه در انتهای تابستان، توده‌ی گرد و زیبایی را تشکیل می‌دهد.


این گیاه همانند همتایش گیتی شویدی، پرورش ساده‌ای داشته و انتخابی عالی برای کودکان یا باغبانان تنبل می‌باشد. گل ستاره‌ای عاری از بیماری و مقاوم در برابر حرارت و بلایا است و به همین دلیل قادر است در دوران خشک‌سالی رشد کند و در شرایط سختِ باغ‌های شهری و کشتزارهای وحشی سالم بماند. با داشتن منطقه‌ای آفتاب‌گیر در هر باغ، این گیاهانِ انطباق‌پذیر قادر هستند که به صورت گلدانی یا زمینی کاشته شوند.

 بذر ستاره ای میکس پا کوتاه

تکثیر:

تکثیر این گیاه به دو روش صورت می گیرد:

کشت بذر: این روش درواقع روش اصلی کشت این گیاه است که یا با کشت مستقیم بذر و یا با نشاکاری انجام می شود. اگر قصد داشته باشیم که بذر را نشا کاری کنیم پس بهترین زمان کشت در خزانه، ۴تا۶ هفته قبل از آخرین یخبندان است و بعد با گرم شدن هوا ، گیاه به زمین اصلی انتقال می یابد ولی اگر بخواهیم با کشت مستقیم بذر این گیاه را تکثیر کینم بهتر است که بذر را در نیمه های فصل بهار که خاک به خوبی گرم است و خطر سرمای زمستان رفع شده است، کشت صورت گیرد.
تقسیم بوته: این روش مختص گونه C.atrosanguineus است زیرا ریشه های آن گوشتی بوده و به راحتی می توان تقسیم بوته را انجام داد.

کاشت بذر گل ستاره ای یا شاه اشرفی

بذرافشانی گل ستاره ای:

بذرافشانی در فضای داخلی از مارس تا آوریل و بذرافشانی در فضای خارجی بین ماه‌های آوریل تا مه صورت می‌گیرد.
می‌توان بذر را در اوایل بهار و 3 تا 4 هفته قبل از انتقال آن به بیرون، در فضای داخلی کاشت یا اینکه آن را مستقیماً در فضای بیرون و محلی که می‌بایست گل رشد کند، پخش کرد که در صورت برگزیدن راهکار دوم، می‌بایست اواسط یا اواخر بهار برای شروع عملیات در نظر گرفته شود. در مرحله‌‎ی جوانه‌زنی، خاک را به میزان متعادلی مرطوب نگاه دارید.

نحوه تشخیص بذر ستاره ای میکس پا کوتاه مرغوب
بذرافشانی داخلی:
از خاک دارای زه‌کشی مناسب استفاده کرده و تا عمق 3 میلی‌متری (8/1 اینچ) را با خاک بپوشانید. هنگامی که گیاه به قدر کافی برای فرایند حمل‌ونقل بزرگ شد، آن را به گلدان‌ کوچکی انقال دهید تا در آن رشد کند. 10 الی 15 روز قبل از انتقال گیاه به بیرون، آن را با شرایط هوای بیرون مانوس کنید و در این میان هرگونه عامل مربوط به تشکیل شبنم روی گیاه و سرمازدگی را در فاصله‌ی 15 سانتی‌متری (6 اینچ) گیاه نگه‌ دارید

راهنمای کاشت و تکثیر گل ستاره ای
بذرافشانی مستقیم:
زمین را به خوبی آماده کرده و با چنگگ، مسیرهای دقیقی را مهیا کنید. در صورتی که بیش از یک بار در سال از بستر مربوطه برای کاشت استفاده می‌شود، مناطق بذرافشانی‌شده را با حلقه‌ای از خاک و برچسب نشان‌گذاری کنید. بذرها را در عمق 1 میلی‌متری (یک‌هجدهم اینچ) و با فاصله‌ی 30 سانتی‌متری (12 اینچ) از یکدیگر بکارید.
بذرها را به صورت فاصله‌دار بکارید وگرنه در یکدیگر نفوذ کرده و جلوی رشدشان را می‌گیرند.
بذرها پس از گذشت 6 الی 8 هفته از کاشت، ظاهر می‌شوند که این موضوع را می‌توان به راحتی و با توجه به علف‌های هرز کنار این بذرها متوجه شد. بذرها را کم‌پشت کنید تا در نهایت باز هم فاصله‌ی 30 سانتی‌متری میانشان حفظ شود. بقایای حاصله از فرایند کم‌پشت‌کردن (بخش‌هایی از گیاه که پس از کم‌پشت‌کردن بذرهای اولیه حاصل می‌شوند) را با صرف دقت فراوان دوباره بکارید.

کاشت گل ستاره ای - کشتزار

کشت:

هنگامی که بذرها رشد کرده و دارای سه جفت برگ شدند، نوک برگ‌ها را قیچی کرده و حداقل یکی از آن‌ها را باقی بگذارید.
گونه‌های بلندتر را با استفاده از عصاهای تک‌پایه یا سه‌پایه و مقداری ریسمان سرپا نگاه دارید. شاخ‌وبرگ گل ستاره‌ای به صورت ظریفی از بخش‌های نخ‌مانند تشکیل می‌گردد. در هنگام گل‌کاری، ممکن است که گونه‌های بلندتر بالاتنه‌ی سنگینی پیدا کنند. در صورت کاشت گروهی، این مشکل کمتر نمود پیدا می‌کند زیرا برگ‌های پرمانند دوگانه در یکدیگر قفل شده و از یکدیگر حمایت می‌کنند.
گل ستاره‌ای از نظرژنتیکی با زیست‌گاه صحرایی انطباق دارد. به همین دلیل در باغ، نیازهای آن بسیار محدود می‌شود: یک منطقه‌ی آفتاب‌گیر با خاکی که کیفیت زه‌کشی متوسط رو پایین و همچنین رطوبت متوسط رو به پایین دارد. آن‌ها برای استقرارشان به رطوبت نیاز دارند اما همانند نمونه‌های بالغ، مقاومت خوبی در برابر خشکی نشان می‌دهند. در صورت نباریدن باران به مدت طولانی، رشد گل‌ها دچار نقصان می‌شود پس، فقط در شرایطی که خشک‌سالی ادامه‌دار باشد، گیاهان را آبیاری نمایید.
در صورتی که خاک، بیش از حد و طی برنامه‌ای منظم کود داده شود یا اینکه رطوبت خاک زیاد باشد، عملکرد رشد دچار نقصان می‌شود. کوددهی زیاد مانع گل‌کاری می‌شود.
گل ستاره‌ای یک گیاه کوتاه‌روز است و به همین دلیل است که پس از تابستان که روزها در نیم‌کره‌ی شمالی کوتاه‌تر شده و تاریکی طولانی‌تر می‌شود، شکوفه‌های بیشتری از گل ستاره‌ای مشاهده می‌شود. تا زمانی که سرما شدید نشده، انتظار رویش گل را داشته باشید.
در انتهای فصل، برای جمع‌آوری گل‌های پژمرده‌شده عجله نداشته باشید. پرندگان (علی‌الخصوص فنچ‌های طلایی) تمایل زیادی به مصرف دانه‌های این گل‌ها در فصل پاییز دارند و امکان دارد دانه‌هایی که از نوک این پرندگان بر روی زمین می‌افتد، رشد کرده و سال بعد جوانه‌های بیشتری از محصول را برای شما به ارمغان آورد.

بذر گل اشرفی الوان

بریدن گل‌های ستاره ای:

گل ستاره‌ای در دسته‌ی گیاهانی قرار می‌گیرد که پس از برش گلشان، دوباره شکوفه می‌کنند و این بدان معناست که هرقدر زودتر شکوفه‌ها را ببرید، غنچه‌های جدید سریع‌تر سربرآورده و جایگزین می‌شوند. غنچه‌ها بسیار زیاد ظاهر می‌شوند و حتی پس از برداشت گل‌ها، شما کماکان گستره‌ی متنوعی از رنگ‌ها را در باغتان خواهید داشت.
شکوفه‌ها را در ساعات اولیه‌ی صبح ببرید و ساقه‌هایی را که دارای گلبرگ‌هایی در آستانه‌ی بازشدن هستند، برگزینید. برگ‌هایی را که پایین‌تر از خط آب‌دهی گیاه قرار می‌گیرند، جدا نمایید. شکوفه‌ها پس از قرارگرفتن در ظرف به صورت کامل باز شده و در صورتی که انتهای ساقه‌دار گل را به مدت 20 ثانیه در آب جوش بگذارید، می‌توانید آن‌ها را تا یک هفته در داخل آب نگاه دارید.

نحوه پرورش گل اشرفی و شرایط نگهداری آن در منزل

موارد استفاده‌ی گل ستاره ای:

بسترسازی و مرزبندی، حیات وحش، باغ‌های پرورش زنبور یا پروانه، بریدن گل‌ها.این گل از نظر زیبائی واقعا بی نظیر می باشد و بیشترین زمره استفاده بخاطر زینتی بودن آن است و با داشتن گلهای همانند این نمونه گل در منزل و محیط آپارتمان در گلدانها شما حس آرامش و زیبائی خواهید داشت

بذر گل ستاره صورتی | خرید بذر انواع گل | فروشگاه بذر و نهال باغ بهشت

اصالت گل ستاره ای:

در دورانی که ماجراجویان اسپانیایی در جستجوی ثروت‌های نهفته در مکزیک و انتقال آن‌ها به اسپانیا بودند، یکی از گنجینه‌هایی که یافتند، گل ستاره‌ای بود.  
در سال 1789، این گل به وسیله‌ی همسر سفیر اسپانیا، راه خود را به سمت انگلستان پیدا کرد. نیم قرن دیگر گذشت تا اینکه گل ستاره‌ای به صورت غیرمستقیم از طریق انگلستان و اسپانیا و به صورت مستقیم از طریق مکزیک، وارد خاک آمریکا گردید.
باغداران همواره تمایل به بهبود مادر طبیعت دارند و این‌گونه است که امروزه کشت‌های متنوعی از گل ستاره‌ای در دسترس می‌باشد. بسته به گونه‌، این گیاهان در هر منطقه و با ارتفاع 30 الی 200 سانتی‌متر (1 تا 7 فوت) رشد می‌کنند.

معرفی گل شاه اشرفی (شویدی) - گلهای شما همچنان میخندند

آبیاری:

علی رغم اینکه برخی از گونه های این گیاه به خشکی مقاومت دارند ولی بهترین رشد، زمانی صورت می گیرد که آبیاری منظم باشد. ولی باید توجه داشت که آبیاری زمانی صورت گیرد که سطح خاک خشک شده است زیرا خیس بودن خاک و رطوبت بیش از حد، سبب توسعه بیماری ها قارچی و پوسیدگی گیاه می شود.

خاک:

این گیاه در خاک های فقیر به خوبی رشد می کند. فقط نکته ای که باید لحاظ شود، زهکش مناسب خاک است که گیاه دچار خفگی نشود. البته تغذیه مناسب خاک به رشد بهتر آن کمک می کند ولی افزایش بیش از حد مواد مغذی، باعث رشد بیش از حد گیاه می شود.

فروش عمده بذر گل ستاره ای پابلند پرگل تک رنگ سفید F1 و F2

دما:

هر چند گل ستاره ای می تواند گرمای هوا را تحمل کند ولی باید توجه داشت که گرمای شدید به خصوص در روزهای تابستان به گیاه آسیب می زند پس باید در بعد از ظهرهای تابستان در سایه نگهداری شود. از طرفی نمی تواند سرمای زیاد را تحمل کند و اگر دما به صفر برسد، می میرد.

نحوه پرورش و نگهداری گل ستاره ای | ساعدنیوز

نور:

اگرچه می تواند شرایط نمیه سایه را تحمل کند ولی بهتر است برای رشد بهتر، در آفتاب کامل قرار بگیرد.

مراقبت ها:
– حذف گل های پژمرده، سبب تحریک گلدهی می شود.

– اگر طول ساقه اصلی زیاد بلند شد، می توان با کوتاه کردن آن، سبب تحریک تولید شاخه های جانبی و افزایش طول دوران گلدهی و میزان تولید گل گردید.

بذر گل ستاره ای الوان گلدانی پاکوتاه | فروشگاه بذر و نهال گلس گاردن

شرایط نگهداری شاه اشرفی مکزیکی / گل ستاره ای مکزیکی

خاک هایی با پی اچ 6 تا 8.5 و به خوبی آبیاری شده را ترجیح می دهد. 
گلدهی بهتر در آفتاب کامل رخ می دهد. اگرچه این گیاهان نسبت به سایه نیز مقاوم هستند.
جوانه زنی بذرها در دمای 24 درجه سانتیگراد و حدود 7 تا 10 روز طول می کشد. گلدهی معمولاً حدود 60 تا 90 روز پس از جوانه زنی بذور رخ می دهد.
باران های شدید می تواند برای این گیاهان ایجاد مشکل نماید زیرا به دلیل ظریف بودن شاخه ها، سبب شکستن آنها خواهد شد.
گل ستاره ای مکزیکی می تواند گرما را برای مدت طولانی در صورت وجود رطوبت کافی تحمل کند.

مقابله به آفات شاه اشرفی مکزیکی / گل ستاره ای مکزیکی

حلزون ها، شته ها و شپشک ها می توانند از این گیاه تغذیه نموده و برای آن ایجاد مشکل نمایند. همچنین سفیدک پودری و ریزوکتونیا نیز از جمله بیماری های این گیاهان می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 5 =