مقالات, مقاله های آموزشی

گل دیسنترا (Dicentra spectabilis)

به مقاله گل دیسنترا، تنها قلب شکسته گل ها خوش آمدید. گل دیسنترا  یا  قلب شکسته  گیاهی چند سال با گلهای سفید صورتی است. در این مطلب قرار است با ویژگی‌ها، نحوه نگهداری و علت نامگذاری قلب شکسته بر روی گل دیسنترا آشنا شوید.

قیمت و خرید Potato001 10Pcs گیاهان چند ساله Dicentra Spectabilis گل گیاهان خونریزی شده دانه های قلب (آبی) | مالتینا

دیسنترا

گل دیسنترا (Dicentra spectabilis) تیره‌ای از گیاهان دولپه‌ای است که برای نخستین بار توسط “کارل لیناینوس” گیاه‌شناس سوئدی به این عنوان نامگذاری شد. اجداد ژنتیکی این گیاه به دوران عصر یخبندان باز می‌گردند.

 در بین برخی از مردم این گیاه به دلیل ظاهری که شبیه یک قلب باز شده می‌ماند، به قلب شکسته نیز معروف شده است. به طور کلی می‌توان گفت که در طبیعت و بسیاری از باغ‌ها می‌توانید شاهد رشد گیاه دیسنترا باشید

گیاهان دیسنترا چند ساله هستند و در مواقع یخبندان شاخ و برگ‌ آن‌ها دچار ریزش می‌شود. این گیاه گونه‌های دیگری نیز دارد که به انواع آن‌ها قلب‌های در حال خونریزی گفته می‌شود.

گل باغ با برگهای بورگوندی. چه گل چند ساله برای کاشت در باغ و کشور

گل دیسنترا، گیاهی به شکل قلب که به قلب شکسته معروف است

 داستانی جالب از علت نامگذاری گل دیسنترا به نام قلب شکسته

نقل است که در روزگاران قدیم شاهزاده‌ای به شاهزاده خانمی علاقه بسیار داشت. شاهزاده خانم در تمام مدت هیچ‌گونه توجهی به پسر نداشت. پسر برای جلب توجه و محبت شاهزاده خانم، هدایای گوناگونی را برای او می‌فرستاد. یک روز پسر با دو شاخه گل دیسنترا روبه‌رو شد و هر دو را به شاهزاده خانم هدیه داد.

 شاهزاده خانم این بار هم تحت تاثیر این هدیه قرار نگرفت. شاهزاده از این واقعه به قدری ناراحت و مضطرب شد که با خنجری در دستانش، قلب خود را زخمی کرد. شاهزاده خانم که خیلی دیر متوجه عشقش نسبت به شاهزاده شد، با صدای بلندی فریاد زد: “قلب من برای شاهزاده‌ام همیشه خون خواهد ریخت”.

دانلود گل های خارق العاده. گلهای غیرمعمول شبیه تصاویر آشنا هستند

گل دیسنترا؛ نماد عشق در طبیعت با قلبی شکسته

مهم‌ترین خصوصیات ظاهری گل دیسنترا

گل دیسنترا با نام علمی Dicentra spectabilis گونه‌ای از خانواده گیاهان Papaveraceae به شمار می‌آید. گل قلب شکسته 75 سانتی‌متر ارتفاع دارد و گستردگی آن نیز به 50 سانتی‌متر می‌رسد. دیسنترا برگ‌هایی شبیه به سرخس دارد و گل‌های آن حالتی قلبی‌شکل و آویزان دارند. شکل قلب مانند زیبای این گل باعث شده که به عنوان یک هدیه عاشقانه به محبوب خود هدیه دهید. برای مثال گل دیسنترا یک هدیه مناسب برای گل عقد می‌باشد.

گل قلب خونین را در چه مناطقی می توان کاشت ؟ - فوت و فن های باغبانی | سایت گل و گیاه نارگیل

۱)  ویژگی‌های ظاهری گل‌های دیسنترا

در بیشتر گونه‌های دیسنترا، رنگ گل‌ها قرمز، صورتی، سفید و تیره بوده که بر روی ساقه‌های خمیده‌ای در فصولی مثل بهار و یا تابستان ظاهر می‌شوند. گل‌ها در این گیاه دو کاسبرگ ریز و همچنین چهار گلبرگ دارند. گل‌های گیاه قلب خونی ظاهری ظریف دارند.

هر کدام از شکوفه‌های این گیاه، دو گلبرگ بیرونی دارند که یکی از آن‌ها صورتی مایل به زرد و دیگری نیز که گلبرگ داخلی است، رنگی سفید دارد. در بهترین حالت و در طی دوران اوج رشد، این گیاه می‌تواند در فصولی همانند بهار تا حدود ۲۰ گل کوچک بر روی ساقه‌های خود ظاهر کنند.

گیاه دیسنترا به رنگ صورتی که در فصل بهار و تابستان ظاهر میشوند

۲) گلبرگ‌ها در دیسنترا چگونه هستند

دیسنترا ۴ عدد گلبرگ داشته که با استفاده از دو گلبرگی که در خارج از برگ قرار دارند، شکل قلب را به وضوح نمایان می‌کنند. دو گلبرگی نیز که در قسمت بیرونی قرار دارند، شکلی شبیه به قطره خون را از خود به نمایش می‌گذارند. در اکثریت گونه‌های گل دیسنترا کننده، گلبرگ‌های بیرونی در پایه به هم متصل شده و با کمک یکدیگر دو کیسه پایه را بوجود می‌آورند. این دو گلبرگ نهایتا در انتهای خمیده به سمت عقب گیاه آزاد می‌شوند. شاخ و برگ گیاه در اواسط تابستان وارد فاز خواب می‌شوند.

خرید بذر کمیاب گل قلب خونین مریم | DICENTRA SEEDS | BLEEDING HEART

۳) شکل ساقه‌ها و مدت زمان رشد گل دیسنترا

 گیاه دیسنترا  ‌همانطور که در ابتدای مطلب نیز به آن اشاره شد، یک گیاه علفی چند ساله است که در طول فصل بهار شکوفه‌های آن شروع به ظاهر شدن می‌کنند. ساقه‌های این گیاه حالتی قوس‌مانند داشته که به واسطه ریشه‌های ریزوماتیک می‌توانند فرصت رشد پیدا کنند. به طور کلی به باور محققان، دیسنترا گیاهی با رشدی سریع است که در طی آزمایشات مختلف مدت زمان رشد آن معمولا ۶۰ روز در نظر گرفته شده است.

نام گیاه دیسنترا
نام متداول قلب شکسته یا خونین
مکان مناسب به مکان نیمه سایه احتیاج دارد.
خاک مناسب خاک غنی از هوموس و مرطوب
آبیاری مناسب هفته ای یکبار به آبیاری نیاز دارد
دمای مناسب ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد
خاستگاه بومی آسیای شرقی و آمریکای شمالی
رنگ گل قرمز، صورتی، سفید
جدول نگهداری از گل دیسنترا به صورت خلاصه

خرید بذر کمیاب گل قلب خونین مریم | DICENTRA SEEDS | BLEEDING HEART

نیازهای گل دیسنترا در زمینه نگهداری

گیاه قلب خونریزی کننده به عنوان یکی از مهم‌ترین انواع گونه‌های گیاهان جنگلی، نقاط خنک به همراه سایه را در باغ‌هایی مرطوب ترجیح می‌دهند. این گیاهان را می‌توانید در ظروف نیز به راحتی کاشته و از آن‌ها مراقبت لازم را انجام دهید.

۱)  نور کافی و خاک مناسب؛ دو شرط اساسی برای مراقبت از گل قلب شکسته

دیسنترا را می‌توانید در آفتاب کامل نیز بکارید، به شرطی که خاک مورد نظر برای مراقبت و نگهداری از گیاه به حد کافی مرطوب باشد. نکته‌ای که لازم است به آن توجه کنید این است که قبل از کاشت گل قلب شکسته، خاک خود را با استفاده از مقادیری غنی کنید. با انجام این کار می‌توانید تا ترکیبات هوموس خاک مورد نظر خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهید.

 یکی از دلایلی که به شما توصیه کردیم تا چنین کاری را انجام دهید این است که همواره به گفته محققان حفظ رطوبت خاک به رشد هر چه بیشتر و بهتر دیسنترا کمک فراوانی خواهد کرد. با وجود اینکه گفتیم قلب شکسته به خاک مرطوب تمایل زیادی دارد اما این گیاهان در مواردی نمی‌توانند خاک‌های بیش از اندازه مرطوب و سنگین را تحمل کنند.

 در صورتی که گیاه خود را در مدت زمان طولانی در خاکی خیس، سنگین و مرطوب نگهداری کنید ممکن است پیامدهایی همچون پوسیدگی ریشه را برای دیسنترای شما به دنبال داشته باشد. تجربیات افراد با سابقه و دارای چندین سال تجربه در مراکز تحقیقاتی گیاه‌شناسی جهان نشان می‌دهد که گیاه قلب خونریزی‌کننده خاک‌هایی سرشار از هوموس به همراه مقدار اندکی رطوبت و همچنین دارای مقادیر زیادی از مواد آلی را ترجیح می‌دهند.

قیمت و خرید Potato001 10Pcs گیاهان چند ساله Dicentra Spectabilis گل گیاهان خونریزی شده دانه های قلب (آبی) | مالتینا

گل دیسنترا برای رشد خوب به مکان آفتابی یا نیمه سایه احتیاج دارد

۲) آبیاری؛ اساسی‌ترین نیاز گل قلب شکسته

گیاهانی همانند دیسنترا در طول تابستان، به ویژه در شرایط آب و هوایی گرم باید به خوبی آبیاری شوند. بهتر است در فصل تابستان دیسنترا را به خوبی آبیاری کنید. به طور متوسط در طول چنین فصولی این گیاهان هفته‌ای ۲ سانتی‌متر آب نیاز دارند. این میزان از آب هم می‌تواند به‌وسیله بارندگی و هم می‌تواند از طریق آبیاری دستی تامین شود. گیاه قلب خونریزی‌کننده در مقایسه با سایر گیاهان در برابر خشکی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.

Tränendes Herz weiß - tomgarten.de

۳) دما و رطوبت؛ دو عامل کلیدی در مراقبت از گل دیسنترا

با افزایش تدریجی دمای هوا در تابستان، گیاه قلب خونریزی‌کننده شروع به زرد شدن می‌کند. مشاهده این زردی امری کاملا طبیعی بوده و نشانه آن است که گیاه قصد دارد تا انرژی خود را برای زمستان ذخیره کند و همین‌ جزئیات می‌باشد که شناخت گل ها را این چنین مهم کرده است. دمای بهینه برای رشد دیسنترا در حدود ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه به طور کلی در مقابل گرما از تحمل مناسبی برخوردار است.

 حساسیتی که گیاهان دیسنترا به گرما دارند باعث می‌شود تا کاشت این گیاهان در مناطقی که از آب و هوای گرم‌تری برخوردار هستند، در مقایسه با مناطق سرد چالش‌برانگیز باشد. علاوه بر تمامی این موارد، گل دیسنترا ظریف بوده و در مقابل جریان شدید وزش باد نیاز به محلی برای مراقبت و نگهداری دارد. به طور کلی می‌توان گفت که فرایند نگهداری و پرورش دیسنترا بدون دردسر می‌باشد. اگرچه بسیاری از باغداران هنگامی که از تجربیات خود درباره نگهداری و مراقبت از گیاهان دیسنترا سخن می‌گویند، متوجه نکاتی خواهیم شد.

خونی | گیاه یاب

۴) میزان اسیدیته استاندارد  و تقویت زهکشی خاک

اما در رابطه با میزان اسیدیته خاک نیز موضوعی که توجه به آن ضروری است این است که دیسنترا خاکی با موادی کمی اسیدی را ترجیح می‌دهد. اما در مواردی مشاهده شده که حتی این گیاهان در خاک‌های خنثی نیز به خوبی رشد کرده و به حیات خود ادامه می‌دهند. برای کسب نتیجه مطلوب می‌توانید لایه‌های ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری از خاک مورد نظر را با کمپوست غنی کرده و سپس به خوبی بر روی تمامی قسمت‌های خاک توزیع کنید. برای اینکه هوادهی به گیاه بهتر صورت گیرد، می‌توانید زهکشی خاک را افزایش دهید.

۵) نحوه صحیح تامین کود مورد نیاز گیاه دیسنترا

گیاهان قلب شکسته نیاز آنچنانی به بحث تغذیه ندارند و در واقع زمان تعیین‌شده برای کوددهی به کیفیت خاک مورد استفاده شما بستگی دارد. اگر در منزل خود خاکی غنی و ارگانیک دارید که هر سال نیز آن را اصلاح می‌کنید، دیگر نیازی به تامین مواد مغذی گیاه نخواهید داشت.

۶) بیماری لکه‌برگی در دیسنترا

در مواردی این امکان وجود دارد که برگ‌های گیاه مبتلا به بیماری لکه‌برگی شوند. ساده‌ترین راه حل برای حل چنین مشکلاتی این است که در اسرع وقت آن دسته از شاخ و برگ‌هایی که دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند را از گیاه جدا کنید.

خونی | گیاه یاب

خاستگاه اصلی گیاه دیسنترا

شوهد و گزارشات مختلف نشان می‌دهند که گل قلب شکسته بومی آسیای شرقی و آمریکای شمالی است. در سال ۱۸۶۴ میلادی این گیاه توسط کارل لیناینوس، کاشف مشهور انجمن سلطنتی گیاه‌شناسی کشور انگستان کشف و سپس به جهانیان معرفی شد.

 در آمریکای شمالی و به ویژه آمریکا گل دیسنترا در جنگل‌هایی که در امتداد رشته‌ کوه‌های آپاچی قرار دارند و همچنین در ایالت‌هایی مانند پنسیلوانیای غربی و کارولینای شمالی یافت می‌شوند.

در آخر نیز باید بگوییم که…

گل دیسنترا علاوه بر ظاهر زیبا که جنبه تزئینی برای منازل و باغ‌ها دارد، گیاهی بسیار مفید در درمان و کاهش بسیاری از دردها و ناراحتی‌ها نیز می‌باشد. برخی از پزشکان طب سنتی عقیده دارند که گل قلب شکسته، مسکنی قوی برای التیام و بهبود دردهای سیستم عصبی به شمار می‌رود. ریشه دیسنترا قوی‌ترین بخش گیاه است که در راه‌حل‌های درمانی طب سنتی از آن برای پر کردن دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. شما همچنین می‌توانید از این گل برای افزایش زیبایی فضاهای داخلی و بیرونی منزل خود با رجوع به یک سایت گل فروشی استفاده کنید.

در این مطلب به معرفی گل دیسنترا، علت نامگذاری آن و نحوه نگهداری گیاه پرداختیم که امیدواریم برایتان مفید بوده باشد و خواندن مطالب لذت کافی را برده باشید. خوشحال میشویم اگر تجربه خود را از نگهداری گل دیسنترا با ما و سایر افراد در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

قیمت و خرید Potato001 10Pcs گیاهان چند ساله Dicentra Spectabilis گل گیاهان خونریزی شده دانه های قلب (آبی) | مالتینا

خواص درمانی گل دیسنترا چیست؟

برخی از پزشکان طب سنتی عقیده دارند که گل دیسنترا، مسکنی قوی برای التیام و بهبود دردهای سیستم عصبی به شمار می‌رود.

چرا به گل دیسنترا قلب شکسته یا خونین میگویند؟

روزگاران قدیم شاهزاده‌ای به شاهزاده خانمی علاقه بسیار داشت. روزی شاهزاده دو شاخه گل دیسنترا به شاهزاده خانم هدیه داد و شاهزاده خانم توجهی نکرد، سپس شاهزاده خنجر را در  قلب خود فرو کرد، و بعد از آن شاهزاده خانم با صدای بلندی فریاد زد: “قلب من برای شاهزاده‌ام همیشه خون خواهد ریخت”.

گل دیسنترا برای رشد بهتر به چه مکانی نیاز دارد؟

به مکان نیمه سایه احتیاج دارد.

گل دیسنترا برای به چه نوع خاکی نیاز دارد؟

خاک غنی از هوموس و مرطوب با زهکشی خوب نیاز دارد.

Compre 50/200 Seeds Dicentra Spectabilis Bleeding Heart Cottage Garden Plant Seeds barato - preço, frete grátis, avaliações reais com fotos — Joom

ازدیاد این گل به چه شکل است؟

به روش کاشت بذر در پاییز و تقسیم گیاه در زمستان امکان پذیر است.

بهترین دما  برای رشد گیاه دیسنترا چند درجه سانتیگراد است؟

حدود ۱۲ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هشت =