مقالات, مقاله های آموزشی

گل دوتسیای رعنا

آشنایی با گل دوتسیای رعنا

گل دوتسیای رعنا یکی از انواع گل در گلفروشی است که یک انتخاب مناسب و مقاوم برای محیط شهری و آپارتمان ها می‌باشد. به مقاله گل دوتسیای رعنا خوش آمدید. اگر علاقه‌مند به آشنایی با گل دوتسیای رعنا (Deutzia gracil)، نحوه کاشت و نگهداری و تکثیر این گیاه در منزل یا باغچه خود هستید، با ما در این مطلب همراه باشید. گل دوتسیای رعنا که در زبان فارسی با نام گل برفی نیز شناخته می‌شود گونه‌ای از گیاهان گلدار خانواده هیدرانسیا است. گل دوتسیای رعنا درختچه‌ای خزان کننده و بومی کشور ژاپن است. ظاهر خاص گل برفی سبب شده تا بسیاری از باغداران به فکر استفاده از آن باشند و برای کاشت در پرچین‌ها آن را انتخاب کنند.

Deutzia gracilis 'Nikko' | Farmyard Nurseries

خاستگاه گل دوتسیای رعنا

با استناد به آخرین تحقیقات گیاه‌شناسان، حدود ۲۱ گونه از گل برفی در کشورهای اروپایی و نواحی مدیترانه همچون کشور ترکیه وجود دارد. از گل دوتسیای رعنا تنها یک گونه در ایران یافت می‌شود. از دیگر مناطقی که گل برفی در آن انتشار جغرافیایی دارد می‌توانیم به مناطق مرکزی و جنوبی کشور ژاپن در شرق آسیا، نواحی شمال و جنوب شرقی کشور چین اشاره کنیم. در ایالات متحده آمریکا ایالت‌هایی مثل مریلند، جورجیا و آلاباما از رویشگاه‌های این گیاه به شمار می‌روند.

Deutzia gracilis 'Nikko' | Kiefer Nursery: Trees, Shrubs, Perennials

دوتسیای رعنا گلی زیبا از ایالات متحده آمریکا

نام گونه این گیاه که به زبان لاتین Deutzia نامیده می‌شود.به افتخار یک گیاه‌شناس نه چندان سرشناس هلندی به نام Johan van der Deutz در 1700 میلادی گرفته شده است.

 دوتسیا درختچه‌ای برگ‌ریز است که به دلیل ظاهر تزئینی ای که دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایالات متحده آمریکا و کشور انگلستان گل دوتسیای رعنا به شکل گسترده کاشته می‌شود. یکی از جالب‌ترین نکاتی که درباره گل دوتسیای رعنا وجود دارد این است که این گیاه جایزه انجمن گیاه‌شناسی سلطنتی کشور انگلستان را از آن خود کرده است.

Deutzia gracilis 'Nikko', Deutzie - Gartenpflanzen Daepp

 بررسی ویژگی‌های ظاهری گل دوتسیای رعنا

گل برفی به عنوان یک درختچه خزان کننده شاخه‌هایی آویزان به ارتفاع ۱/۲ متر دارد. به طور میانگین میزان گستردگی این شاخه‌ها را ۵/۱ متر تخمین می‌زنند. گل دوتسیای رعنا برگ‌هایی به شکل بیضی دارد که در سطح زیرین آن‌ها تعداد زیادی کرک وجود دارد که در بعضی از گونه‌های این گیاه مشاهده شده است که این کرک‌ها برگ‌ها را احاطه می‌کنند.

رنگ زیبای این گیاه در کنار دیگر گیاهان مکمل گل دوتسیای رعنا مطعمنا یک دسته گل سفید زیبا را بوجود می‌آورند.

۱) شکل ظاهری گل‌ها

گل دوتسیای رعنا دارای گل‌های بسیار معطر و خوشبو بوده که جلوه‌ای زیبا را به محیط اطراف خود هدیه می‌دهد. گل‌های معطر گل دوتسیای رعنا به دلیل ظاهر زیبا، بسیاری از موجودات را مانند پروانه‌ها، زنبورها و پرندگان را به سمت خود جذب می‌کنند. در فصلی مثل تابستان خوشه‌های گل دوتسیای رعنا نمایان می‌شوند. این خوشه‌های گل به شکل ستاره بوده و رنگ آن‌ها سفید است. از جمله خصوصیات جالب توجه گل دوتسیای رعنا این است که ساقه گل آن همراه با یک گل منفرد است که حالتی واژگون دارد.

Slender Deutzia Nikko Deutzia Gracilis Nikko | Deutzia Nikko |  vakantiehuiscuracaojanthiel.nl

گل دوتسیای رعنا همراه با رایحه ای خوشبو فضای محیط را دلنشین میکند

 نحوه محافظت از غنچه گل نیز در این گیاه به این شکل است که یک شیار در پای گل وجود دارد که نقش آن حفاظت و نگهداری از غنچه گل در برابر عوامل آسیب‌زننده است. گل‌های گل دوتسیای رعنا به‌وسیله یک یا دو لکه به صورت کامل تشخیص داده می‌شوند.

۲) سرعت رشد

 گل برفی در بین انواع مختلف از گیاهان به سرعت رشد بسیار آهسته شهرت دارد. طبق نتایج تحقیقاتی که به تازگی منتشر شده است سرعت رشد گل دوتسیای رعنا را بین ۵ تا ۱۰ سال در نظر می‌گیرند.

سایر ویژگی‌های مهم ظاهری

شاخه‌های گل دوتسیای رعنا بسیار باریک بوده و پس از گذشت مدتی به حالت پوسته پوسته تبدیل می‌شوند.

 یک ویژگی مشترک در بین تمامی گونه‌های گل برفی رنگ سبز تیره برگ‌ها است که به صورت مخالف در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. میوه گل دوتسیای رعنا به صورت کپسولی خشک بوده که دانه‌هایی بسیار کوچک در آن قرار می‌گیرند.

گل برفی در بین انواع مختلف گیاهانی که در خانواده هیدرانسیا هستند، به عنوان گیاهی پیازدار که به طور معمول دو برگ قاعده‌ای دارد شناخته می‌شود. از جمله خصوصیات جالب توجه گل دوتسیای رعنا این است که ساقه گل آن همراه با یک گل منفرد است که حالتی واژگون دارد.

Deutzia gracilis : vente Deutzia gracilis / Deutzia gracilis

دوتسیای رعنا همرا با ساقه باریک و گل های سفید

آشنایی با نحوه صحیح نگهداری و پرورش گل برفی

گل دوتسیای رعنا به دلیل گل‌های باریکی که دارد توصیه می‌شود تا در بیشتر روزهای آفتابی سال آن را در مکانی قرار بدهیم که نور کافی بتواند دریافت کند. به طور کلی می‌توان گفت که گل دوتسیای رعنا تمایل زیادی به آب و هوای گرم و تابستانی دارد.

آبیاری مناسب به محض اینکه مشاهده کردید
خاک خشک شده است،
باید آبیاری را آغاز کنید.
خاک مناسب خاک غنی از هوموس،
مرطوب اما با زهکشی خوب
نور مناسب در مکان آفتابی یا نیمه سایه قرار گیرد
دمای مناسب بین ۱ تا ۱۶ درجه سانتیگراد
دوره گلدهی اردیبهشت تا خرداد
تغذیه در اوایل بهار با کود معمولی گیاه را تغذیه کنید
هرس کردن بلافاصله پس از گلدهی سالی یک بار
از قسمت سرشاخه ها گیاه را هرس کنید.

 به همین دلیل بهتر است تا در فصلی مثل تابستان شرایطی مساعد برای آن فراهم کنیم. گل دوتسیای رعنا قابلیت سازگاری بالایی با خاک‌های مرطوب و زهکشی شده دارد. نکته مهمی که لازم است به آن توجه کنید این است که خاکی که قصد دارید برای نگهداری گل برفی انتخاب کنید باید گستره وسیعی از میزان اسیدیته یعنی مواد اسیدی، خنثی و قلیایی را در خاک خود داشته باشد.

Deutzia gracilis 'Nikko', Deutzie - Bauer Baumschulen AG

۱) خاک مناسب گل برفی

به طور معمول گل دوتسیای رعنا توانایی رشد در بیشتر خاک‌ها را دارد اما خاکی که توصیه می‌شود گیاه را در آن بکارید باید از نوع موارد زیر باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

۱) خاک شنی

۲) خاک ماسه‌ای

۳) خاک مرطوب و غنی

۴) خاکی زهکشی شده

۲) نور کافی برای دوتسیای رعنا

به شما پیشنهاد می‌کنیم تا گیاه خود را در مکان‌هایی قرار دهید که آفتابی و یا نیمسایه باشد. یکی از دلایل توصیه به انجام چنین کاری این است که گل دوتسیای رعنا بهترین حالت گلدهی خود را زمانی نمایان می‌کند که آفتاب کامل در محل مراقبت و نگهداری وجود داشته باشد.

۳) دمای بهینه برای رشد گل دوتسیای رعنا 

افراد با‌تجربه‌تر توصیه می‌کنند تا محلی را برای قراردادن درختچه انتخاب کنید که محدوده دمایی آن بین ۱ تا ۱۶ درجه سانتیگراد باشد. یکی از خصوصیات قابل توجه این گل علی‌رغم اینکه گفته شد تمایل زیادی به آب و هوای نسبتا گرم دارد این است که این گیاه می‌تواند در برابر هوای سرد مقاومت خوبی از خود نشان دهد. برخی از کارشناسان می‌گویند که درختچه دوتسیای حتی می‌تواند دمای ۱۵- سانتی‌گراد را نیز به خوبی تحمل کند و به رشد خود ادامه دهد.

۴) آبیاری مناسب برای گل دوتسیای رعنا

به صورت کلی درختچه دوتسیای نیاز به میزان متوسطی از آبیاری داشته و در فصول رشد خود به آبیاری زیادی نیاز دارد. به عنوان نمونه در فصل تابستان هنگامی که در برخی از رویشگاه‌های این گیاه مثل آمریکا آب و هوای نسبتا گرم و خشک غالب است، دوتسیای را باید دو نوبت در روز آبیاری کنید.

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن توجه کنید آبیاری گیاه در مواقعی است که می‌خواهید آن را در گلدان قرار دهید. در صورت قراردادن گیاه در گلدان، باید مراقب خاک باشید زیرا به محض اینکه مشاهده کردید خاک خشک شده است، باید آبیاری را آغاز کنید. شایان ذکر است که افزودن مقداری مالچ به پایه گیاه می‌تواند به حفظ فضای باغ و یا زمین کشاورزی شما از علف‌های هرز کمک فراوانی کند.

Zierliche Deutzie (Deutzia gracilis) - Hecke kaufen - HeckenpflanzenTotal

وجود یک برنامه آبیاری منظم و دقیق از ضروریات رشد گل دوتسیای رعنا است

۵) نحوه هرس کردن گل دوتسیای رعنا

از مهم‌ترین مواردی که باید در رابطه با نحوه هرس کردن گل برفی رعایت کنیم، با توجه به اینکه بسیاری از افراد علاقه‌مند به نگهداری گیاه دغدغه مراقبت و نگهداری صحیح از این گیاه را دارند، هرس کردن اصولی گیاه است. گل برفی باید حتما به صورت مرتب هرس شود. در صورت عدم انجام چنین کاری گل دوتسیای رعنا ظاهری ژولیده پیدا خواهد کرد.

 برای هرس کردن این گیاه به شما پیشنهاد می‌کنیم تا بدون اتلاف وقت و پس از پایان دوران گلدهی اقدام به هرس کردن سرشاخه‌های گل کنید. همزمان با هرس کردن سرشاخه‌های گل، باید بعضی از شاخه‌های قدیمی گیاه را از ناحیه زمین قطع کنید. با انجام چنین کاری می‌توانید فضای بیشتری را برای شاخه‌های تازه و نیرومند باز کنید.

بهتر است تا شاخه‌هایی که خشک و ضعیف به نظر می‌رسند را قطع کنید. یکی از مهم‌ترین دلایل برای توصیه به انجام چنین کاری این است که شاخه‌ها در صورت خشک شدن باعث بوجود آمدن بیماری برای گل دوتسیای رعنا خواهند شد.

 راه منطقی‌تر برای هرس مفید و موثر درختچه دوتسیای، هرس کردن گیاه پس از پایان دوران گلدهی گیاه است. بسیاری از کارشناسان گیاه‌شناسی توصیه می‌کنند تا برای بهبود شکل و کاهش اندازه گیاه برای رسیدن به حد استاندارد بهتر است تا گیاه را از قسمت‌های بالایی آن هرس کنید. اگر شما قصد دارید تا به صورت مجموعه‌ای گیاهان دوتسیای رعنا را پرورش دهید بهتر است تا گیاهانی که بیش از حد مورد انتظار رشد کرده‌اند را با استفاده از هرس کردن به خوبی نازک کنید.

Deutzia magnifica | Pflanzen kaufen online

آشنایی با نحوه تکثیر گل برفی

بسیاری از منابع معتبر در رابطه با پرورش و نگهداری گیاهان، سه روش عمده را برای گل دوتسیای رعنا توصیه می‌کنند در ادامه این موارد را به صورت کلی ذکر کرده‌ایم:

۱) کاشت بذر گل دوتسیای رعنا در فصل بهار

۲) تقسیم بوته

۳) قلمه زدن چوب نرم در فصلی مثل تابستان و قلمه چوب سخت در فصل پاییز

تکثیر از طریق کاشت بذر گل برفی در بهمن ماه و باید در فضای آپارتمان انجام شود. برای انجام این کار به شما توصیه می‌کنیم که پس از کاشتن بذرها روی آن‌ها را با استفاده از لایه نازکی از خاک به خوبی بپوشانید. به طور میانگین جوانه‌زنی این بذرها کیفیت خوبی داشته و در دمای ۱۸ درجه سانتی‌گراد، پس از گذشت مدت زمان سه ماه شروع به جوانه‌زنی خواهند کرد.

Baumschule Eggert - Blütensträucher, Baumschulen, Heckenpflanzen -  Zwergdeutzie Nikko, Deutzia crenata Nikko direkt vom Pflanzenversand der  Markenbaumschule bestellen!

انتقال بذرها به محل مناسب

هنگامی که نشاءها به رشد مطلوب خود رسیدند، باید آن‌ها را برای فصول سردی مثل پاییز و زمستان به گلدان‌های مخصوص منتقل کنید. در توضیح بیشتر روش دقیق انجام این کار شایان ذکر است که اگر گل دوتسیای رعنا در حال سپری کردن اولین زمستان خود می‌باشد، بهتر است در این مورد هم گلدان‌های مخصوصی را تهیه کنید و گیاهان خود را در آن قرار دهید.

 پس از اینکه سرما به صورت کامل رفع شد می‌توانید در اواخر فصل بهار و یا اینکه در ابتدای فصل تابستان گل برفی را به فضای سبز و یا محل اصلی منتقل کنید. اما شاید در این بین آسان‌ترین راه، به‌کارگیری قلمه‌های خشبی برگرفته از بوته حین خواب زمستانی است. اما با این وجود باز هم می‌توانید از قلمه های نیمه خشبی برگرفته شده در انتهای فصل تابستان و یا در آغاز فصل پاییز استفاده کنید.

اگر قصد دارید تا با استفاده از قلمه‌های چوب نیمه رسیده گل دوتسیای رعنا را تکثیر کنید، باید به موضوع مهمی توجه کنید و آن هم کشت قلمه‌ها است. قلمه‌های چوب نیمه رسیده گیاه دوتسیای در ماه‌هایی مثل اردیبهشت و یا خرداد ماه برای اینکه ریشه‌دار شوند باید در گلخانه کشت شوند.

قلمه‌هایی که حالت ریشه‌دار شده دارند، بیشترین سهم از قلمه‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر تمامی این موارد گفته شده، می‌توانید از قلمه‌های چوب نیمه رسیده که ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر طول دارند همراه با پاشنه و یا چوبی که در سال قبل از آن استفاده کردید نیز کمک بگیرید.

Zierliche Deutzie - Deutzia gracilis - Gartencenter Zulauf - Pflanzen kaufen

بهترین زمان برای پیوند زدن گل برفی

بهترین زمان برای پیوند زدن درختچه های برگریز دوتسیای بالغ فصل زمستان است که بدون برگ هستند. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا هنگام پیوند زدن این گیاه، به ابعاد قسمتی که قصد دارید آن را پیوند بزنید به خوبی توجه کنید. افراد با سابقه در این زمینه توصیه می‌کنند تا در اواسط فصل تابستان گیاه را به ابعاد ۲ در ۲ متر پیوند بزنید.

موارد منع نگهداری و آفات گل دوتسیای رعنا

Deutzia gracilis 'Nikko' | Farmyard Nurseries

۱) سمی بودن گیاه

شواهد مختلف بیانگر این است که اگر می‌خواهید گل دوتسیای رعنا را در فضای آپارتمان نگهداری کنید باید مراقب حیوانات خانگی خود باشید. به عنوان نمونه در صورت تماس گربه‌ها و سگ‌ها با این گیاه، احتمال منتقل شدن مواد سمی مثل ساپونین به بدن آن‌ها وجود دارد. ساپونین ماده‌‌ای سمی است که نه تنها در این گیاه بلکه در همه گونه‌های خانواده هیدرانسیا وجود دارد.

در مناطقی که خرگوش‌ها در آن حضور دارند، توصیه شده تا از کاشت گیاه دوتسیای رعنا پرهیز کنید. به طور کلی باید گفت شدت علائم مسمومیت در هر دو گونه حیوانات وحشی و اهلی به ساختار بدن حیوان و میزان مصرف شده بستگی دارد.

گل های دوتسیای رعنا سمی است و برای حیوانت خطرناک است
Deutzia gracilis » Vendita Piante Online

۲) حشرات و آفات

اگر از این گیاه به طرز صحیح مراقبت و نگهداری انجام نشود، فلس‌ها، حشرات توری، کنه‌های عنکبوتی، کاترپیلارها و انواع مختلفی از کرم‌ها می‌توانند به گیاه حمله کنند.

در آخر نیز باید بگوییم که…

گل دوتسیای رعنا به دلیل رنگ‌ زیبای گل‌ها و بوی معطری که دارد چشم‌انداز زیبایی را برای منازل و باغ‌های شما ایجاد می‌کند. بسیاری از باغداران از این گیاه برای پوشش زمین خود استفاده می‌کنند. از دیگر نکات قابل توجه درباره گل برفی می‌توانیم به دوام بالای آن اشاره کنیم و بسیاری از افراد تجربه سال‌ها نگهداری از این گیاه را دارند. این گیاه علاوه بر جنبه ظاهری و استفاده در دکوراسیون به دلیل فتوسنتز بالایی که دارد، مقاومت بالایی نسبت به آلودگی هوا نیز دارد. به همین دلیل می‌توانید در شهرهای شلوغ و پرجمعیت گل دوتسیای رعنا را مهمان خانه‌های خود کنید.

در این مطلب به معرفی درختچه گل دوتسیای رعنا، نحوه نگهداری آن به صورت صحیح و همچنین آموزش تکثیر این گیاه به صورت کامل و جامع پرداختیم تا دیگر سوالی راجع به این گل ذهن شمارا درگیر نکند. اگر در بین دوستان و آشنایان خود کسی را میشناسید که علاقه مند به نگهداری درختچه های گلدار است، لینک مقاله را برایش ارسال کنید تا همانند شما با این گیاه زیبا آشنا شود.

Zwergdeutzie, Deutzia gracilis | Hauenstein AG

آیا گل دوتسیای رعنا سمی است؟

در صورت تماس حیوانات با این گیاه، احتمال دارد مواد سمی مثل ساپونین به بدن آن‌ها منتقل شود.

آیا گل دوتسیای رعنا در فصل زمستان مقاوم است؟

گل دوتسیای رعنا بیشتر تمایل به هوای گرم دارد اما این گیاه می‌تواند در برابر هوای سرد مقاومت خوبی از خود نشان دهد.

گل دوتسیای رعنا باید هر چند وقت یکبار هرس شود؟

دوتسیای رعنا باید هر دو سال یکبار هرس شود. در مورد هرس سخاوتمندانه رفتار کنید، زیرا دوباره با شکوه تر از قبل جوانه می زند.

از چه طریقی میتوان گل دوتسیای رعنا را تکثیر کرد؟

از طریق ۳ روش میتوانید گل دوتسیای رعنا را تکثیر کنید که عبارتند از:
۱) کاشت بذر گل دوتسیای رعنا در فصل بهار، ۲) تقسیم بوته، ۳) قلمه زدن

گل دوتسیای رعنا به چه نور و خاکی نیاز دارد؟

به مکان کاملا آفتابی و خاک غنی با زهکشی خوب نیاز دارد.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − شانزده =