مقالات, مقاله های آموزشی

گل تکوما

نام انگلیسی : Tecoma spp

خانواده : Bignoniaceae

بومی : مناطق گرمسیری آفریقا و آمریکا

تکوما

تکوما در گذشته به نام‌های Tecomaria و Bignonia خوانده می‌شد و با پیچ‌اناری هم‌خانواده است. گونه‌های آن به شکل درختچه یا بالارونده وجود دارند. گل‌های استکانی یا شیپوری شکل آن در خوشه‌های انتهایی ظاهر می‌شوند. syn. Tecomaria capensis) Tecoma capensis) بومی جنوب آفریقا بوده و گیاهی بالارونده یا نیمه‌افراشته است که طول آن به ۵-۴ متر می‌رسد. گل‌های لوله‌ای آن که شبیه گل‌های پیچ امین‌الدوله است به رنگ قرمز متمایل به نارنجی و به طول ۵ سانتی‌متر بوده و به صورت خوشه‌های انتهایی در اواخر تابستان ظاهر می‌شوند. برگ‌ها شانه‌ای و دارای ۵ تا ۹ برگچه دندانه‌دار است. T. capensis ‘Aurea’ دارای گل‌های زرد رنگ است.

تکوما
syn. Pandorea jasminoides, Bignonia jasminoides) T. jasminoides) بومی استرالیا و گاهی بالارونده همیشه‌سبز با برگ‌های شانه‌ای با ۵ تا ۹ برگچه با نوک باریک است. گل‌های شیپوری شکل به طول ۵-۴ سانتی‌متر به رنگ سفید با ته رنگ قرمز یا صورتی در دهانه گل، به صورت خوشه‌ای در تابستان ظاهر می‌شوند.

آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما | ستاره

گلدهی گیاه در فصل تابستان رخ می‌دهد و گل‌ها از پایین خوشه به بالا باز می‌شوند و تا گل‌های پیر نمیرند گل‌های جوان باز نخواهند شد. این ویژگی عاملی است که باعث می‌شود تا گیاه مدت زیادی گلدار بماند و به این دلیل به آن گل بادوام هم می‌گویند. اگر گلها روی درخت کامل برسند می توان بذرها را پس از خشک کردن جدا کرد و تا یکسال هم قابل نگهداری هستند. بذرها سبک و کاغذی هستند. به عنوان تک درخت و یا ردیفی در حاشیه ها کاربرد دارد.  میوه دهی در اواخر تابستان صورت می گیرد و در طی این دوره نیازی به نطافت محوطه نمی باشد و حشرات جلب میوه نمی شوند. میوه دهی پاییزه نیز دارد.

تکوما | هایپر نهال

شرایط کاشت و پرورش گل تکوما :

کاشت گل تکوما :

نصف گلدان را شن و ماسه درشت و نصف دیگر را با خاک گلدان پر کنید و آن ها را به خوبی با هم مخلوط نمایید. سپس خاک را به طور کامل مرطوب کنید. بذر را به صورت تخت روی سطح خاک قرار دهید و با نوک انگشت فشار دهید و آن را با لایه نازکی خاک (۶ میلی متر) بپوشانید. گلدان را در یک مکان روشن (با نور غیر مستقیم خورشید) قرار دهید و دما را روی ۲۴ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. در شرایط مناسب، بذر گل شیپور طلایی ۳ روزه جوانه می‌زند اما ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد.
زمانی که نهال مجموعه سوم برگ را تشکیل داد به تدریج درجه حرارت را کم کنید و هر زمان که خاک در حال خشک شدن بود به گیاه آب دهید و خاک را مرطوب کنید. زمانی که اندازه نهال به ۱۰ سانتی متر رسید می‌توان آن را به زمین یا گلدان بزرگ تر منتقل کرد. در بهار بعد از رفع سرما می‌توان نهال را به زمین منتقل نمود.

تکوما | هایپر تره بار

نور مورد نیاز گل تکوما :

 تکوما برای رشد بهینه نیاز به دریافت نور کافی و مستقیم خورشید برای ۶ تا ۸ ساعت در روز دارد. گفتنی است در محیط سایه و نور غیر مستقیم خورشید هرچند گیاه و برگ‌های آن به خوبی رشد می‌کنند، ولی گیاه به گل نمی‌رود.

Sun Trumpets® Yellow Tecoma Plants for Sale | Free Shipping

خاک مناسب گل تکوما :

گل تکوما بهترین رشد را در خاک لومی حاصلخیز با میزان ماده آلی زیاد و زهکش کافی و مناسب دارد. همچنین ترکیبی از خاک معمولی باغچه + خاک برگ به همراه مقداری خاک پرلیت و یا شن نیز برای نگهداری و تکثیر گل تکوما در گلدان مناسب است.

کاشت درختچه گلدار تکوما و ختمی چینی در پارک های سطح منطقه چهار > پایگاه  اطلاع رسانی شهرداری اهواز

آبیاری گل تکوما :

گل تکوما در طبیعت و فضای باز نیاز آبی کمتری داشته و گیاهی مقاوم به خشکی است، ولی برای رشد مناسب در گلدان، نیاز به آبیاری منظم دارد. همچنین توجه داشته باشید، گیاه جوان تکوما نیاز به آبیاری بیشتر داشته و آبیاری روزانه برای گیاه مناسب است، ولی با افزایش سن گل از میزان آبیاری کاسته شده و می‌توان هر چند روز یک بار گیاه را آبیاری کرد. برای تشخیص زمان آبیاری گیاه هنگامی که ۱ تا ۲ سانتیمتری سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید به طوری‌که آب از زهکش کف گلدان خارج شود.

اجازه ندهید که آب در داخل زیر گلدانی باقی بماند، زیرا باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. همچنین از وجود زهکش کافی در کف گلدان مطمئن باشید.

بذر درخت کمیاب تکوما

دمای مناسب تکوما :

دامنه تحمل تغییرات دمایی تکوما به هوای گرم زیاد است، ولی به سرمای هوا حساس بوده و تا سرمای ۵- درجه را تحمل می‌کند و در دما‌های کمتر گیاه از بین می‌رود. هر چند درجه حرارت زیاد در تابستان برای گیاه قابل تحمل است، ولی باعث کاهش گلدهی می‌شود که می‌توان با آبیاری منظم روزانه آن را تعدیل کرد.

گل شیپور طلایی تکوما

کوددهی گل تکوما :

استفاده از کود کامل در زمان گلدهی به رشد بهتر و تولید گل‌های بیشتر کمک می‌کند. اگر گل تکوما را در گلدان نگهداری می‌کنید، در طول بهار و تابستان دو هفته یک بار به گیاه کود دهید و اگر آن را در زمین کاشته‌اید هر شش هفته تا هشت هفته یک بار در بهار و تابستان به گیاه کود دهید.

بذر درخت شیپوری طلایی

هرس گل تکوما :

با هرس کردن می‌توان اندازه درختچه تکوما را به راحتی تا ۱/۵ متر نگه داشت که این باعث می‌شود نگهداری و تکثیر گل تکوما به راحتی در گلدان و محیط آپارتمان قابل انجام باشد.

آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما | ستاره

آفات و بیماری‌های گل تکوما :

گل تکوما در محیط بیرون و طبیعت نسبت به آفات و بیماری مقاوم است، ولی در محیط گلخانه در معرض هجوم آفاتی مانند کنه قرمز و مگس سفید قرار می‌گیرد. برای مبارزه با این آفات می‌توانید از سموم حشره‌کش و کنه‌کش استفاده کنید.

اقتباس از:http://www.sfim.ir/

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × چهار =