مقالات, مقاله های آموزشی

گل تنباکو

با تنباکو خانه خود را تزئین کنید! گیاهان زینتی همیشه می‌توانند با ظاهر و خواص دیگر خود ما را غافل‌گیر کنند. گل تنباکوی زینتی از انواع گلها می‌باشد که برای تزئین باغچه‌ها و گلدان‌ها در خانه یا محل کار استفاده می‌شود. برخی از گونه‌های گیاهان زینتی علاوه‌ بر زینت‌بخشیدن به فضا، دارای خواص درمانی، دارویی و حتی خوراکی نیز هستند.

Nicotiana sylvestris (White Shooting Stars, White Tobacco) | North Carolina  Extension Gardener Plant Toolbox

گل تنباکو تزئینی

گل تنباکوی زینتی با نام علمی Nicotiana Sylvestris یکی از این گیاهان است که علاوه بر زیبایی زیاد، دارای خواص دیگری مانند استفاده در تولید تنباکو است. در این مطلب با این گل منحصربه‌فرد و شرایط نگهداری از آن آشنا می‌شویم.

در این مقاله قصد داریم درباره‌ی شرایط نگهداری، آفات و بیماری، تکثیر و خرید و قیمت گل تنباکوی زینتی صحبت کنیم.

در جدول زیر با گل تنباکو تزئینی آشنا می‌شویم:

اسم علمی Nicotiana Sylvestris
اسم فارسی گل تنباکو تزئینی
زادگاه آمریکای جنوبی ( آرژانتین)
ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر
نور زیاد و مستقیم
دمای زندگی گرمسیری و مرطوب

آشنایی با گل تنباکوی زینتی

گل تنباکوی زینتی یک گونه وحشی بومی مناطق آمریکای جنوبی مثل آرژانتین است و در بسیاری از موارد برای تزئین باغچه‌ها از آن استفاده می‌شود. بسیاری از گونه‌های دیگر گیاه تنباکو دارای زیبایی خاصی نمی‌باشند و مناسب استفاده در باغچه یا گلدان و همین‌طور مناسب استفاده در جعبه گل ها یا جعبه هارد باکس گل نیستند.

Nicotiana sylvestris - Wikipedia

گیاه تنباکوی زینتی از معدود گونه‌های زیبای این گیاه است که از زمان قدیم آن را در باغچه‌ها می‌کاشته‌اند. گیاه تنباکوی زینتی دارای بو و عطری بسیار قوی در هنگام شب است که می‌تواند پروانه‌ها را به‌خود جذب کند.

از دیگر خصوصیات ظاهری گل تنباکوی زینتی شکل برگ‌های آن است که کمی چسبندگی دارند و در اطراف ساقه و دم‌برگ دارای تیغ هستند. ضخامت برگ‌های گیاه زیاد و رنگ‌‌ آن‌ها سبز است. گل‌های این گیاه دارای رنگ سفید و حالت لوله‌ای است که آن‌ها در خوشه‌هایی بزرگ در بالای گیاه رشد می‌کنند.

 گل‌های گیاه می‌توانند تا ۷ سانتی‌متر از نظر طولی و دو سانتی‌متر از نظر عرضی رشد کنند. گیاه تنباکوی زینتی در بیشتر موارد به‌صورت یک‌ساله رشد می‌کند و فصل گلدهی آن اواخر تابستان است. برگ‌های گیاه در بهار جوانه زده و تا اواخر تابستان عمر می‌کنند.

Perfume Mix (Nicotiana) - Stokes Seeds

شرایط نگهداری گل تنباکوی زینتی

برای نگهداری از گیاه تنباکوی زینتی باید برخی نکات مانند نور، خاک، آبیاری و کوددهی مناسب را رعایت کرد. در صورت رعایت دقیق نکات نگهداری از این گل می‌توانید در طی عمر یکساله آن، گلی با برگ‌ها و گل‌های شاداب داشته باشید.

به‌صورت کلی فراهم کردن شرایط محیطی مناسب گل تنباکوی زینتی کار خیلی دشواری نیست. در ادامه به بررسی دقیق شرایط نگهداری از این گل زیبا می‌پردازیم.

حتی پروانه‌‌ها هم درگیره تنباکو هستند!

راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاهان زینتی - تنباکوی بالدار

۱) دمای مناسب گل تنباکوی زینتی

گیاهان زینتی برای رشد مناسب باید در دمای مناسبی نگهداری شوند. یکی از نقاط ضعف گیاهان بومی آمریکای جنوبی مقاومت کم در برابر سرما است. گیاه تنباکوی زینتی نیز برای رشد مناسب باید در دمای معتدل و گرم نگهداری شود.

کم‌ترین دمایی که گیاه تنباکوی زینتی می‌تواند تحمل کند ۵- درجه سانتی‌گراد است و دمای ایده‌آل رشد گل تنباکوی زینتی ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.‌

راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاهان زینتی - تنباکو زینتی

گل تنباکو تزئینی

۲) نور مناسب گل تنباکو

نور یکی از عناصر اصلی و لازم برای رشد گیاه است. برخی از گیاهان زینتی مانند گیاهان گرمسیری برای رشد مناسب نیازمند نور مستقیم خورشید هستند. گیاه تنباکوی زینتی نیز برای رشد ایده‌آل نیازمند نور مستقیم و زیاد خورشید است.

تنباکوی زینتی باید در طول روز حداقل ۸ ساعت نور خورشید را جذب کند. گیاهان از نور خورشید برای فتوسنتز توسط برگ‌های خود استفاده می‌کنند.

توتون و تنباکو - اَگروتوریسم

آبیاری گل نیکوتیانا

تمامی گیاهان برای ادامه حیات خود نیازمند آب هستند. حتی کاکتوس‌ها که گیاهانی بدون آب به‌شمار می‌آیند نیز باید در مقاطعی آبیاری شوند. گل زینتی تنباکو برای رشد ایده‌آل باید خاکی مرطوب داشته باشد.

البته باید توجه داشت که خاک گیاه باید دارای زهکشی مناسب باشد تا از جمع‌شدن آب در اطراف گیاه و آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود.

۳) خاک مناسب؛ عاملی مهم در رشد گیاهان

خاک یکی از عناصر اصلی برای رشد و تغذیه گیاه است چرا که گیاهان با ریشه‌های خود مواد معدنی آلی را از خاک دریافت می‌کنند. ترکیب خاک مناسب پرورش گیاه تنباکوی زینتی مخلوطی از خاک باغچه و خاک‌ پیت‌ماس است.

همچنین با توجه به نیاز به رطوبت بالا برای رشد بهتر گیاه، خاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا گیاه بتواند رشد خوبی را تجربه کند.

راهنمای نگهداری و پرورش گل و گیاهان زینتی - تنباکوی بالدار

۴) کوددهی گل نیکوتیانا

برای تغذیه بهتر گیاه و افزایش مواد معدنی و آلی خاک باید در دوره‌های مختلف و منظم خاک را کوددهی کرد. گل تنباکوی زینتی را می‌توان با کود‌های حیوانی پوسیده تغذیه کرد.

کودهای حیوانی دارای انواع مواد معدنی و آلی مناسب برای رشد گیاه هستند. باید توجه داشت که حتما از کود حیوانی پوسیده استفاده کنید و کود شما تازه نباشد زیرا می‌تواند ریشه‌ها و ساقه گیاه را بسوزاند.

۵) هرس کردن گیاه تنباکوی زینتی

هرس کردن گیاه از دو جهت می‌تواند رشد آن را سرعت ببخشد؛ یکی از جهت کاهش ساقه‌ها و شاخه‌های غیر مفید که میوه یا گل نمی‌دهند و دیگر از جهت سبک شدن گل و تقویت ساقه‌هایی که دارای گل بیشتری هستند.

برای هرس کردن گیاه تنباکوی زینتی کافی است که گل‌های پژمرده و برگ‌های خشک‌شده گیاه را از آن جدا کنید تا گیاه رشد بهتری را تجربه کند.

Tobacco Plant, Nicotiana 'Perfume' F1 Mix | YouGarden

آفات و بیماری‌های گل نیکوتیانا

آفات و بیماری‌ها با هجوم به گیاهان و تغذیه از برگ یا ساقه آن‌ها باعث می‌شوند که این موجودات زنده آسیب ببینند. گیاه تنباکوی زینتی دچار هجوم آفات و بیماری‌های خاصی نمی‌شود و به علت حالت زمخت برگ‌های آن، آفات نمی‌توانند به‌راحتی از آن تغذیه کنند.

تکثیر گل تنبالکو زینتی

بهترین روش تکثیر تنباکوی زینتی کاشت بذر این گیاه است. برای تکثیر گیاه تنباکوی زینتی شما می‌توانید بذر گیاه را در اوایل بهار بکارید. کاشت و پرورش بذر این گیاه باید به دقت صورت بگیرد.

Nicotiana Plants - F1 Perfume Mix | Dobies

ابتدا برای کاشت باید بذرهای گیاه را در آبی با دمای محیط ۲۴ الی ۴۸ ساعت خیس کنید تا جوانه‌زنی سرعت بگیرد. سپس از آب درآورده و در سینی‌های مخصوص نشاء، آن‌ها را بکارید.

خاک سینی نشاء باید سبک باشد تا بذرها بتوانند در آن جوانه بزنند. توصیه می‌شود برای آبیاری گیاه از روش اسپری آب و غبار پاشی اقدام کنید تا بذرها درون خاک جابه‌جا نشوند. جابه‌جایی بذرها درون آب می‌تواند باعث شود که آن‌ها دیگر جوانه نزنند.

جوانه‌زدن بذرها ممکن است با توجه به شرایط مختلف حداقل ۲ الی ۴ هفته طول بکشد. بعد از رشد مناسب گیاه و جوانه زدن برگ‌های آن می‌توانید نسبت به کاشت آن در باغچه یا گلدان اقدام کنید.

نکات مهم خرید گلدان مناسب برای گیاه تنباکوی زینتی

یکی از مهم‌ترین مولفه‌های گیاهان زینتی گلدانی است که این گیاهان در آن رشد می‌کنند. انتخاب گلدان مناسب برای افرادی که تا به حال گیاهان زیادی را پرورش نداده‌اند می‌تواند کار دشواری باشد.

برای انتخاب گلدان مناسب باید به نکات زیادی مانند جنس بدنه، عایق‌بندی بدنه، زیبایی ظاهری و البته زهکشی گلدان توجه کرد. در زیر نکات مهم انتخاب گلدان را بررسی می‌کنیم:

جنس بدنه گلدان: جنس بدنه گلدان باید به‌شکلی باشد که در کنار زیبایی و استحکام رطوبت گلدان را کاهش ندهد. همچنین برخی گلدان‌های پلاستیکی که برای ساخت آن‌ها از مواد آلوده استفاده شده ‌است می‌توانند خاک گلدان را آلوده کنند

عایق‌بندی گلدان: برخی گیاهان نسبت به دمای خاک خود بسیار حساس هستند و برای ادامه حیات باید دمای خاک گلدان آن‌ها را ثابت نگه داشت. استفاده از گلدانی که عایق‌بندی خوبی داشته باشد برای این کار بسیار مناسب است.

زهکشی گلدان: مهم‌ترین مولفه یک گلدان خوب زهکشی مناسب آن است. گلدان‌ها باید دارای زهکشی خوبی باشند تا در صورتی که گیاه نیاز به خاکی با رطوبت بالا داشت، بتوانند آب اضافی داخل گلدان را به خارج از آن منتقل کنند

۱) گیاه تنباکوی زینتی را از کجا بخریم؟

گیاه تنباکوی زینتی یکی از گیاهان زینتی خاص و نادر است و ممکن است در هر گیاه‌فروشی نتوانید آن را برای خرید پیدا کنید. پیشنهاد می‌شود برای خرید این گیاه اینترنت را جست‌وجو کنید تا بتوانید بذر یا گیاه آن را آنلاین سفارش دهید. در صورت موجود بودن این گیاه برای خرید حضوری پیشنهاد می‌شود آن را به‌صورت حضوری خریداری کنید.

Scented Nicotiana| 5 Large Plug Plants

گل تنباکو تزئینی

در هنگام خرید حضوری باید به برخی نکات مهم مانند رنگ برگ‌ها و شادابی گل‌های گیاه برای انتخاب یک گیاه مناسب و سالم توجه داشته باشید. گلدانی که فروشنده، گیاه را در آن برای فروش قرار داده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که گلدان گیاه شرایط ذکر شده برای یک گلدان خوب را نداشت پیشنهاد می‌شود بعد از خرید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

۲) قیمت گل تنباکوی زینتی

گیاه تنباکوی زینتی با توجه به شرایط خاص برای نگهداری از آن، ممکن است دارای قیمت‌های متفاوتی در شهرهای مختلف داشته باشد. ممکن است این گیاه در شهرهایی با دمای سردتر از قیمت بیشتری برخوردار باشد. قیمت این گیاه با توجه به مواردی مثل سن، جنس، نژاد و منطقه جغرافیایی شما می‌تواند متفاوت باشد.

معرفی توتون گل - گلهای شما همچنان میخندند

سوالات متداول گل تزئینی تنباکو

گل تنباکو تزئینی نیازمند چه مقدار نوری است؟

گل تنباکو تزئینی به دلیل رشد در مناطق گرمسیری، نیاز به نور زیاد و مستقیم خورشید دارد.

گل تنباکو تزئینی، گیاه بومی کدام کشور است؟

گل تنباکو تزئینی، گیاه بومی آمریکای جنوبی(آرژانتین) می‌باشد.

آیا گیاه تنباکو تزئینی هم به آفات و بیماری ها دچار می‌شود؟

گل تنباکو تزئینی به دلیل برگ های پهن خود، آفات نمی‌توانند از این گیاه تغذیه کنند.

گل تنباکو تزئینی به چه آب و هوایی حساس است؟

بررسی نکات اصولی کاشت، داشت و برداشت گیاه توتون | یکتابان

این گیاه نسبت به آب هوای سرد و خشک حساسیت نشان می‌دهد.

گل تنباکوی زینتی؛ گلی مناسب برای نگهداری در خاک‌های مرطوب

در این مطلب گل خاص تنباکوی زینتی و خواص آن را معرفی کردیم و با شرایط نگهداری از آن در کشور ایران هم آشنا شدید. گل تنباکوی زینتی از معدود گیاهان گونه خود است که قابلیت زینت‌بخشی نیز دارد.

گل‌های این گیاه به‌شکل لوله‌ای و به رنگ سفید است و در مناطق آمریکای جنوبی رشد می‌کند.

مهم‌ترین نکات نگهداری از این گیاه آبیاری منظم، خاک مرطوب، نور مستقیم و زیاد خورشید است. این گیاه را می‌توان در باغچه‌ها و گلدان‌های فضاهای باز کاشت و همچنین باید توجه داشته باشید که این گیاه توانایی تحمل هوای سرد را ندارد و باید در دمای مناسب از آن نگهداری کنید.

شما نیز می‌توانید نظرات خود را درباره‌ی این گیاه زینتی زیبا با ما در میان بگذارید.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =