مقالات, مقاله های آموزشی

گل تاج خروس رشته اي

مشخصات گل تاج خروس رشته ای

خانواده: Amaranthaceae

نام علمي: Celosia cristata Fairy Fountains

گل تاج خروس گیاهی است که از ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر ارتفاع رشد می کند. گل تاج خروس چین چین است و شبیه تاج خروس است به همین دلیل به آن گل تاج خروس می گویند. انواع گل تاج خروس انواع مختلفی دارد که گل های طلایی، بنفش، قرمز، نارنجی، صورتی و… است. تاج خروس بزرگ، پهن و بسیار زیبا است گیاهی است در گلدان یک ساله که دارای برگ های سر نیزه ای شکل است. گل های آن در تابستان و اوایل پاییز به رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی و حتی زرد دیده می شود.

بذر گل تاج خروس چتری پا متوسط الوان - خرید بذر و ابزار کشاورزی

گل تاج خروس یک گیاه چند ساله با رشد نسبتاً سریع است که سالانه کاشته و مورد استفاده قرار می گیرد. برگ ها بیضی شکل و گل ها به صورت خوشه های مخروطی پر و پرمانند به طول ۱۵ سانتی متر در رنگ های مختلف در تابستان ظاهر می شوند حداکثر ارتفاع و عرض ۳۰ سانتی متر. تاج خروس ها به یک مکان روشن، خاک رس، آبیاری منظم و تغذیه با کودهای مایع نیاز دارند. کمترین دما قابل تحمل ۱۵-۱۰ درجه سانتیگراد است.

آموزش کاشت گل تاج خروس از دانه

انواع گل تاج خروس

گل های تاج خروس مانند سایر گل ها انواع مختلفی دارند. از معروف ترین این گل ها می توان به خروس، تاج خروس تاجی، تاج خروس دم گربه ای، تاج خروس افشان، پاکوتاه نقره ای کریستاتا، تاج خروس آرژانتا ژاپونی، تاج خروس شیلدسی ئی و تومپوزونی ئی وغیره ….. اشاره کرد.

تاج خروس چیست؟ معرفی و نگهداری از گل زیبای تاج خروس در مجله گلپینو

۱) تاج‌خروس تاجی

نام علمی: Celosia argentea

خانواده:   AMARANTHACEAE  – تاج خروس

بومی منطقه: نقاط گرمسير آسيا و آفريقا

خصوصیات تاج خروس تاجی

گیاه یک ساله ۲۰ سانتی متر قد دارد و دارای برگ های بیضی شکل و کشیده است.گل های آن در تابستان زرد طلایی، قرمز روشن و بنفش به نظر می رسد. از آن به عنوان گل حاشیه ای برای تزئین دسته گل ها با تولید گل های قرمز، زرد، صورتی و بنفش به شکل هرمی با لبه های تا شده و پر استفاده می شود. برگ ها و گل های این گیاه در بعضی مناطق از جمله آفریقا و آسیای جنوب شرقی برای غذا پرورش می یابد.

این گیاه یک گیاه دائمی است و به صورت یک ساله با برگ های سرنیزه شکل رشد می کند. گل ها در تابستان و اوایل پاییز ظاهر می شوند. تاج خروس برای رشد در باغ یا بالکن خانه شما بسیار مناسب است، زیرا این گل ها به هوای تازه، آفتاب و خاک مرطوب نیاز دارند.

نکته: گل تاج خروس یا  Celisia L نیز گونه ای از زلف عروس و تیره Amaranthaceae است که در گونه های مختلف به 1 متر ارتفاع می رسد.

معرفی و خواص درمانی تاج خروس دم گربه ای - معرفی گیاهان و میوه ها - فروشگاه  عطاری اینترنتی

۲) تاج خروس دم گربه ای

خانواده: Amaranthaceae

نام علمی: Amaranthus caudatus L.

نام انگلیسی: آن Amaranth می‌باشد.

رویش جغرافیایی: در اکثر کشورها و ایران در مناطق گرم و مرطوب پخش می شود. در باغ ها و مزارع گشت می زنید

مشخصات تاج خروس دم گربه ای

گیاهی از خانواده تاج خروس ها با برگ های بلند و خمیده که دم شاخه بیضی آن از لبه ها قرمز می گراید سنبله های گل در قاعده محور گل واژگون شده و گل ها کروی، کرکی در پایین محور گل و در قسمت بالا فشرده قرار گرفته است و به رنگ قرمز دیده می شوند.

تاج خروس دم گربه ای گیاه بسیار قدرتمندی است. این گیاه بیشتر در مناطق گرم، مرطوب، نیمه گرم و مرطوب جهان رشد می کند و بیشتر در خراسان رشد می کند. این گل دارای گل های زیبایی با ماندگاری نسبتاً طولانی است و علاوه بر خاصیت درمانی و دارویی در طب سنتی جنبه تزئینی نیز به خود گرفته است.

 بسیاری از افراد، بدون اینکه از خواص دارویی گیاه تاج خروس دم گربه ای طلاع داشته باشند، فقط از زیبایی آن لذت می بردند. می توان گفت در ایران تقریباً در بسیاری از زمینه ها می تواند رشد کند. این گیاه کاملا قابل مصرف است. این در واقع شامل گل، برگ، میوه و ریشه است. بیشتر برای حل مشکلات مربوط به ادرار استفاده می شود.

خواص و کاربرد تاج خروس دم گربه ای

از تمام قسمت های هوایی گیاه در طب سنتی استفاده می شود. ادرار آور است و برای درمان بواسیر استفاده می شود. همچنین برای دفع ادرار کند و دردناک استفاده می شود. ادرار آور و تصفیه کننده خون است. برای بواسیر، قطره قطزره دردناک ادرار نیز مفید است. در استفاده در فضای باز، برگ های خرد شده گیاه برخی از زخم های سطحی را بهبود می بخشد.

CELOSIA cristata BOMBAY PINK - Muller Seeds

۳) گل تاج خروس رشته‌ای

نام علمی: CELOSIA CRISTATA

خانواده:  AMARANTHACEAE  – تاج خروس

بومی منطقه: مناطق گرمسیری آسیا ، آفریقا و آمریکا.

نام های دیگر: Jewel box,Century mix,New Look,Pink Castle

مشخصات تاج خروس رشته ای

گیاهی یک ساله گلدان با برگ های نیزه ای. گل های آن در تابستان و اوایل پاییز به رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی و حتی زرد دیده می شود. این گیاه نسبتاً سریع رشد کرده و چند ساله است. حداکثر ارتفاع و عرض آن ۳۰ سانتی متر است. به یک مکان روشن، خاک گلدان لومی، آبیاری منظم و پوشش بالا با کودهای مایع نیاز دارد. کمترین دما قابل تحمل ۱۵-۱۰ درجه سانتیگراد است، شما به یک مکان روشن، خاک گلدانی لومی، با دمای ایده آل ۳۵-۳۵، آبیاری منظم و تغذیه با کودهای مایع نیاز دارید.

به سرما حساس است و طبق این اصل، کاشت معمولاً در آوریل یا اردیبهشت با فاصله ۲۰-۳۰ سانتی متر انجام می شود. همزمان با کاشت، کودها باید به خاک وارد شوند. گیاهان تاج خروس به کودهای شیمیایی حساس هستند و خیلی زود آسیب می بینند. استفاده از تاج خروس به عنوان غذا در هند، آفریقای غربی و آمریکای جنوبی افزایش یافته است.

خواص دارویی تاج خروس رشته ای

این گیاه خواص دارویی میباشد: خونریزی داخلی – مفید برای آبله مرغان – ضد التهاب – ضد اسهال و ضد اسهال – تقویت بینایی و شنوایی – تسکین دهنده سرماخوردگی است.

راهنمای نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی - گل تاج خروس رشته‌ای

۴) تاج خروس رشته ای زرد

نام علمی: Celosia argentea Century Yellow

خانواده: AMARANTHACEAE

مشخصات تاج خروس رشته ای زرد

تاج گل با نام علمی “CELOSIA CRISTATA” و متعلق به یک خانواده گرمسیری است که بومی آسیا، آفریقا و قاره آمریکا است. تاج خروس گلی است که به دلیل زیبایی چشمگیر و نگهداری نسبتاً آسان همیشه مورد استقبال قرار گرفته است.این گل در بیشتر مناطق ایران دیده می شود.

گل تاج خروس گیاهی در فضای باز است که می تواند انتخاب خوبی برای پرورش گلدان و نگهداری آن در بالکن شما باشد.این گل انواع مختلفی دارد و در رنگ های طلایی، بنفش، قرمز  نارنجی، صورتی و موجود است. این گیاه می کارد و پس از کاشت گل های زیبا به سرعت ظاهر می شود.

رشد بذر تاج خروس زرد در خاک غنی منجر به گل های بزرگتر می شود، گل ها ماندگاری بالایی دارند و خیلی دیر پژمرده می شوند. انواع مختلفی در رنگ و شکل مختلف مانند گل تاج خروس چتر طلایی، گل تاج خروس چتر قرمز موجود در سایت موجود است. این گیاه یک ساله به طول ۴۵ سانتی متر با برگ های بیضی شکل و کشیده است و گل های خوشه ای زرد آن در تابستان ظاهر می شود.

Celosia argentea L. | Plants of the World Online | Kew Science

۵)  تاج خروس افشان

نام انگلیسی گیاه: Celosia argentea, plumed cockscomb or silver cock’s comb      

نام علمی گیاه:  Celosia argentea L

مشخصات تاج خروس افشان

گل تاج خروس شعله ای یا تاج خروس افشان گیاهی علفی و چند ساله است که منشا گرمسیری دارد. این گیاه معمولاً به صورت یک ساله در مناطق معتدل پرورش می یابد. برگ های این گیاه متناوب، کشیده، بیضی و سبز روشن است و در اطراف ساقه عمودی این گیاه قرار دارد. تاج خروس شعله ای نسبتاً سریع رشد می کند و معمولاً تا ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر رشد می کند. این ارتفاع باعث افزایش شرایط مطلوب و زیستگاههای طبیعی گیاه می شود.

گل های تاج خروس افشان در اواسط بهار تا اواخر تابستان شکوفا می شوند. این گل ها به رنگهای زرد، صورتی، قرمز، بنفش و … در انتهای ساقه گیاه ظاهر می شوند. گل آذین تاج خروس شعله ای یک سنبله متراکم حدود ۱۵ سانتی متر است. این گیاه احتمالاً از مناطق گرمسیری آفریقا منشا گرفته است. اما امروزه در سایر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا و قاره آمریکا کاشته می شود.

آفت ها و بیماریهای گیاه تاج خروس افشان

 شته، بیماری لکه برگی، بوتریتیس، نماتد گره ریشه، پوسیدگی ریشه و ساقه

Celosia argentea - Wikiwand

6) تاج خروس پابلند (نقره ای) یا سلیسیا آرژنتا C. argentea

این گونه در ارتفاع یک متری با برگ های سبز تیره، کمی مایل به قرمز، با گل های قرمز و یک الگوی سفید، انواع مختلفی دارد، کشت این گونه معروف همیشه در ایران رواج داشته است.

The plant of Celosia cristata. | Download Scientific Diagram

7) تاج خروس پاکوتاه نقره ای کریستانا C.cristata

این نوع گل حدود ۲۰ تا ۵۰ سانتی متر ارتفاع دارد و در انتهای ساقه آن یک تاج بزرگ، پهن و چین دار وجود دارد. بر روی تاج های این گونه هزاران گل زرد، طلایی، بنفش، صورتی، قرمز و نخودی وجود دارد. به آن تاج خروس چتری نیز گفته می شود.

بذر گل تاج خروس الوان ایتالیایی - کهکشان بذر | فروش انواع بذر گل و گیاه

8) تاج خروس آرژانتا ژاپونی C. cristata variegatajaponica

گل های این نوع شبیه کلاهک اروپایی های باستان است. در هر گیاه این گونه، بسیاری از گل ها به رنگ بنفش، قرمز، نارنجی و صورتی رشد می کنند. این گیاه مانند مخروط است. به آن تاج خروس رنگی و تاج خروس الوان نیز گفته می شود و شبیه کاکل خروس است. گونه ای رایج است و در بیشتر مناطق ایران دیده می شود.

tajkhoorus  - درباره گل تاج خروس

۹) تاج خروس شیلدسی ئی C. childsii

این نوع خروس از تاج خروس مخصوص کشور هلند است و تاج های آن زرد است. به همین دلیل به آن  تاج خروس زرد نیز گفته می شود.

10) تاج خروس تومپوزونی ئی C. thompsonii

این گونه تاج خروس حدود ۶۰ سانتی متر ارتفاع دارد و دارای گل هایی به شکل تاجی شکل و قرمز روشن است. گل تاج خروس گل آذین نیز نامیده می شود.

خواص دارویی گل تاج خروس

ضد خون ریزی داخلی – مفید برای آبله مرغان – ضد بی اختیاری – ضد اسهال در خون ریزی مزمن – تقویت حس بینایی و شنوایی – رفع سرماخوردگی_ ضد سوزش ادرار . استفاده از تاج خروس رشته ای ای که به عنوان غذا استفاده می شد در هند، آفریقای غربی و آمریکای جنوبی افزایش یافت. برگ های این گیاه نیز خوراکی است و حاوی مقدار زیادی کلسیم است.

نگهداری و تکثیر گل تاج خروس • فست گل

شرایط نگهداری گل تاج خروس

این گیاه برای آب و هوای گرم در نظر گرفته شده و ۹۰ روز یعنی حدود سه ماه طول می کشد تا گیاه شکوفا شود.

نور

گل تاج خروس به مکانی با نور کافی احتیاج دارد، زیرا کم نور بودن باعث ریزش و کم رنگ شدن گل ها می شود. البته این گیاه در برابر سایه نیز مقاوم است اما در آفتاب رشد و نمو بسیار خوبی دارد. این گیاه بیش از سایه به نور خورشید نیاز دارد.

خاک

خاک مناسب برای این گیاه خاک لومی شنی حاصلخیز با زهکشی مناسب است. برای کاشت بهتر است خاک باغچه را با خاک کمپوست پیت ماس و کرم مخلوط کرده و تغذیه کنید.

آبیاری

آبیاری این گیاه به این منظور انجام می شود که خاک باید همیشه مرطوب باشد و یکی از گیاهانی است که به آب نیاز دارد اما آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه ها و نرم شدن ساقه ها می شود. هر زمان که خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید. بهتر است آبیاری عمیق انجام شود تا آب به طور کامل به ریشه ها نفوذ کند.

در روزهای گرم تابستان همیشه خاک این گیاه را حفظ کنید. هیچ گاه گیاه نباید چند روز روی زمین خشک باشد و هرگز نباید در آب غوطه ور شود. بهترین زمان آبیاری صبح است، زیرا اگر آب در اطراف گیاه بماند، در طول روز خشک می شود و ریشه ها زیر آب نمی مانند.

کوددهی

هرگز خاک تاج خروس را با کودهای شیمیایی مخلوط نکنید، زیرا این گیاه به کودهای شیمیایی بسیار حساس است. خاک برگ پوسیده مناسب ترین خاک برای تاج خروس است. بهترین کود برای این منظور کمپوست پوسیده است. فقط در فصل بهار می توانید از کودهای پتاس و فسفر استفاده کنید، زیرا این مواد به شکوفه زدن گیاه کمک می کنند. بدانید که استفاده از کودهای نیتروژنه باعث از بین رفتن گل ها می شود.

دما

بهترین دما برای این گل ها بین ۱۰ تا ۱۵ درجه است. در آب و هوای سردتر بهتر است این گل ها را از یک ماه تا یک ماه و نیم قبل از آخرین سرمای زمستان در خانه نگه دارید. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز هوای گرم و خشک را به خوبی تحمل می کند اما هوای سرد را تحمل نمی کند و باعث زرد شدن برگ ها می شود. آسیب در دمای زیر ۱۰ درجه می بیند. بهترین دما برای این گیاه بین ۲۵ تا ۳۵ درجه است و دما را تا ۴۰ درجه به خوبی تحمل می کند.

مشخصات، قیمت و خرید بذر گل تاج خروس چتری پابلند الوان وانیا سید مدل O77 |  دیجی‌کالا

تکثیر

این گیاه توسط بذر تکثیر می شود و شما می توانید آن را از این طریق پرورش دهید.

بذر: در این روش باید چند دانه گل در عمق نیم تا یک سانتی متر در خاک مرطوب و سبک مخلوط با خاک برگ بکارید. پس از کاشت بر روی گلدان ها، یک پوشش پلاستیکی با سوراخ قرار داده و گلدان را در مکان گرم قرار دهید.

جوانه زدن بذرها حدود ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد و پس از جوانه زنی باید پلاستیک را جدا کرد. آبیاری باید ملایم باشد تا بذرها به اطراف حرکت نکنند و فقط خاک مرطوب باشد. بهتر است در این مرحله از اسپری آب برای آبیاری استفاده شود.

بعد از جوانه زدن بذرها گلدان را در مکانی با تابش غیر مستقیم آفتاب قرار دهید و منتظر بمانید تا جوانه ها به برگ تبدیل شوند. بعد از ۹ روز می توانید گل ها را به بیرون منتقل کنید. در روز اول، گلدان را به مدت ۴ ساعت به بیرون منتقل کنید، در روزهای بعد، هر روز دو ساعت به این زمان اضافه کنید و در نهایت، پس از یک هفته تا هشت روز، گیاه را کاملاً به بیرون منتقل کنید.

برای انتقال آن ها به باغ حتماً حدود ۴۰ سانتی متر بین این گل ها بگذارید زیرا اگر فاصله هر گیاه كوتاه باشد گیاه كوتاه رشد كرده و گل ها جمع می شوند. بهترین زمان برای کاشت بذر از اسفند تا اواخر بهار است. حال، اگر می خواهید نهال های تهیه شده از این گل ها را در باغچه یا گلدان های داخل خانه بکارید، بهتر است این کار را در اردیبهشت ماه با رعایت همان مراحل کاشت بذر در باغ انجام دهید.

نکته: اگر به دنبال گیاهی گلدار برای باغچه یا تراس می گردید تاج خروس بسیار مناسب است. حتما آفتاب می خواهد و هوای باز بیرون و خاکش همیشه خیس باشد. خاک باغچه+ پیت ماس+ ورمی کمپوست برای آن مناسب است

هرس

هر زمان ساقه ها بیش از حد طولانی و علفی هستند، باید آنها را کوتاه کنید تا رشد بهتری داشته باشند. همچنین اگر گل های خشک روی گیاه دیدید آنها را بردارید

بذر تاج خروس افشان - دم روباهی

آفات و بیماری های

یکی از بیماری های گل تاج خروس پوسیدگی ریشه و بیماری لکه های برگ قارچی است. علت آلودگی گیاه به این بیماری ها آبیاری زیاد گیاه است. برای از بین بردن آن باید روش آبیاری را تغییر دهید و مرتباً این کار را انجام دهید تا خاک همیشه مرطوب باشد و ریشه ها و خاک در آب غوطه ور نشوند.

شته بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تأثیر قرار می دهد و از رشد و شکوفایی گیاه جلوگیری می کند، بنابراین هر زمان که احساس کردید تاج خروس به این بیماری مبتلا است از حشره کش های مخصوص برای از بین بردن آن استفاده کنید برای به دست آوردن یک گیاه گشنیز تاج خروس بسیار زیبا بهتر است همه شرایط رشد و نمو را فراهم کنید تا بتوانید گل  هایی زنده و سالم داشته باشید و از زیبایی آنها لذت ببرید.

جمع بندی (پرسش و پاسخ)

خواص دارویی گل تاج خروس رشته ای چیست؟

ضد خون ریزی داخلی – مفید برای آبله مرغان – ضد بی اختیاری – ضد اسهال در خون ریزی مزمن – تقویت حس بینایی و شنوایی – رفع سرماخوردگی_ ضد سوزش ادرار .

آفات و بیماری های گل تاج خروس رشته ای چیست؟

یکی از بیماری های گل تاج خروس پوسیدگی ریشه و بیماری لکه های برگ قارچی است. علت آلودگی گیاه به این بیماری ها آبیاری زیاد گیاه است. برای از بین بردن آن باید روش آبیاری را تغییر دهید و مرتباً این کار را انجام دهید تا خاک همیشه مرطوب باشد و ریشه ها و خاک در آب غوطه ور نشوند.

تاج خروس شعله ای (افشان) - پینفوپدیا :: جامع ترین دانشنامه اطلاعات کالا

انواع گل تاج خروس رشته ای چیست؟

۱) تاج‌خروس تاجی
۲) تاج خروس دم گربه ای
۳) گل تاج خروس رشته‌ای
۴) تاج خروس رشته ای زرد

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 1 =