مقالات, مقاله های آموزشی

گل بورونیا

 

گل بورونیا (Boronia) سر به زیر است اما با اعتماد به نفس است. ویژگی های مختلف و متفاوت گل ها موجب میشود که برای شناخت آن ها به مشکل بر نخوریم. با دیدن گل بورونیا، انگار به رشته ای از فنجان های کوچک آویزان نگاه میکنیم. برای اینگه با نگهداری گل بورونیا، دانستنی های جالب و خاستگاه آن آشنا شوید، مطالب بعدی این مقاله را از دست ندهید.

معرفی بورونیا - گلهای شما همچنان میخندند

بورونیا از انواع گل‌های جذاب شمعدانی
گل بورونیا از گل‌های زیبا در راسته گل‌های شمعدانی است که به هیچ عنوان سمی نیست و می‌توان از آن در گلدان یا باغچه استفاده کرد. این گل زیبا شرایط نگهداری نسبتا خاصی دارید. برای مراقبت از گل بورونیا باید در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان آب اضافی به آن ندهید و همچنین به صورت منظم آن را هرس کنید.

اگر قصد کاشت گل بورونیا در باغچه را دارید، بد نیست بدانید که این گل باید تنها در بخشی از ساعات روز در تماس با نور مستقیم خورشید باشد، در غیر این صورت از بین خواهد رفت. اما دیگر شرایط نگهداری این گل چیست؟ چگونه می‌توان بورونیا را در منزل پرورش داد؟ برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر درباره این گل زیبا، در این مطلب با ما همراه باشید.

معرفی بورونیا - گلهای شما همچنان میخندند

آشنایی با خاستگاه گل بورونیا
گیاه بورونیا یک گیاه بومی استرالیا است که انواع مختلفی از آن را می‌توان در سراسر استرالیا یافت. ظاهر گل بورونیا این شکل است که گل‌های آن به رنگ صورتی روشن هستند و معمولا به صورت منفرد از بغل برگ‌ها با ۴ گلبرگ پراکنده تشکیل می‌شوند. برگ‌های سبز روشن در هنگام له شدن به شدت معطر می‌شوند. وقتی عمر گل‌‌های بورونیا تمام شود، گلبرگ‌های جدید به شکل جوانه بسته می‌شوند و میوه در داخل آن می‌رسد. انواع گل میتوانند بسیار زیبا باشند اما قطعا زیبایی و عطر بورونیا شما را مجذوب خود خواهد کرد.

Pinnate Boronia (Boronia pinnata) - Garden.org

معنی گل بورونیا و دوستی با روح
هر گل معنای خاص خود را دارد و در جاهای خاصی استفاده می‌شود. گل بورونیا به معنای ترمیم زخم‌های روابط شکست خورده است. به زبانی دیگر، بورونیا به ویژه در شرایطی که یک رابطه در حال پایان است یا به پایان رسیده است مفید می‌باشد. این گل به شما این امکان را می‌دهد که با شرایط آرامش بیشتری داشته باشید و در نتیجه تمایل داشته باشید که پایانی دوستانه‌تر برای رابطه بیابید.

بوی گل زیبای بورونیا ممکن است برای افرادی که در مورد فعالیت‌های خاصی در زندگی خود وسواس دارند مفید باشد. بوی گیاه بورونیا به ذهن اجازه می‌دهد تا آرام شود و از وسواس‌ها اجتناب کند تا آن فعالیت‌ها مانع تمرکز شما روی فعالیت‌تان نشوند.

 

Red Boronia (Boronia heterophylla) - Plants | Candide

خاصیت درمانی بورونیا
از اسانس گل بورونیا برای التیام ضایعات ویروس هرپس بر روی زخم‌های سرد استفاده می‌شود که در واقع این عمل با رقیق کردن این اسانس با آب انجام می‌شود. همچنین از این اسانس برای درمان تبخال هم استفاده می‌شود. برای کمک به بهبود علائم مربوط به تبخال، توصیه می‌شود از اسانس بورونیا به صورت خارجی و به طور منظم استفاده کنید و همزمان آن را به صورت خوراکی مصرف کنید.

Boronia | Boronia crenulata 'Super Dooper' - Native Plant Project
انواع مختلف بورونیا
بورونیا گیاهی است که بسیاری از باغبانان عاشق آن هستند. آن‌ها گروهی از درختچه‌های کوچک تا متوسط هستند که برخی از آن‌ها عطر جذابی دارند. همچنین گل‌های بورونیا از زرد تا قهوه‌ای تیره متفاوت است که هر نوع رنگ خاص خود را دارد.

بورونیاها دارای انواع متنوعی هستند که برخی از آن‌ها دارای میزان رشد کمی هستند. این در حالی است که برخی از انواع بورونیاها می‌‌‌توانند تا بیش از ۴ متر رشد کنند. وجه اشتراک انواع بورونیاها با هم این است که همه گونه‌ها دارای گل‌هایی هستند که از ۴ گلبرگ باز می‌شوند و هشت پرچم دارند.

احتمالاً خوشبوترین گونه بورونیا نوع B.Megastigma است؛ البته این بدنی معنا نیست که مگاستیگما خوشبوترین گل جهان است. بلکه تنها در میان انواع بورونیاها خوشبو است. در ادامه با برخی از انواع گیاه بورونیا آشنا می‌شویم.

 

اسامی انواع گونه های گل بورونیا
B. megastigma (Brown). B. megastigma lutea
B. denticulata (Mauve). B. ‘Jack Maguires Red ‘
B. anemonifolius – The Sticky Boronia. B. muelleri
B. coerulescens – The Blue Boronia. B. ‘Purple Jared’.
B. heterophylla (Pink) B.. B. ‘Purple Jared’.
crenulata
جدول انواع گونه های گل بورونیا

Boronia pinnata pink - Pinnate Boronia - Australian Native Plant

 

۱- گل بورونیا هتروفیلا
بورونیا هتروفیلا با گل‌های قرمز درخشان در بهار یکی از درخشان‌ترین گل‌های بورونیا است. این گیاه که در اصل به عنوان یک گیاه برای محوطه‌سازی رشد می‌کرد، مورد علاقه پرورش‌دهندگان گل‌های شاخه بریده نیز است. البته محبوبیت این گل بیشتر به دلیل رشد سریع، شاخ و برگ بسیار معطر و گل‌های صورتی معطر فوق‌العاده آن است.

۲- بورونیا مگاستیگما
اگر گیاهی را برای خوشبو کردن در بهار می‌خواهید، بورونیا مگاستیگما لوتئا همان گیاه است. مگاستیما لوتئا در استرالیای غربی رشد می‌کند و به سه رنگ قهوه‌ای، قرمز و زرد دیده می‌شود. درختچه بورونیا مگاستیما جذابیت‌های خود را در فصل بهار به نمایش می‌گذارد و می‌توانید از آن در باغچه یا گلدان خود به راحتی استفاده کنید و آن را پرورش دهید.

۳- بورونیا جک مگوایر
اگر به دنبال یک بورونیا با گل قرمز برجسته هستید، جک مگوایر رد همان چیزی است که باید پیدا کنید. این نهال با نام اصلی Uncle Jack’s Red یک نهال بورونیا مگاستیگما است و از سال 1928 در میان باغچه‌ها دیده می‌شود.

شاخ و برگ جک مگوایر معطر است و این گیاه جذاب در اواخر زمستان تا بهار که گل کامل دارد ستاره واقعی باغ شما خواهد بود. مانند بسیاری از بورونیاها، جک مگوایر قرمز عمر زیادی ندارد، اما با زهکشی و آفتاب خوب به نظر می‌رسد بتوانید تا چند سال از زیبایی آن استفاده کنید.

Boronia pinnata |
۴- بورونیا مولری
گیاهان بومی فشرده و کم رشد یک دارایی برای هر باغی هستند. گیاه Boronia muelleri یکی از این گیاهان است که گل‌های جذاب و شاخ و برگ‌های معطر آن به جذابیت کلی باغ یا باغچه شما می‌افزایند. مولری گونه‌ای است که به طور گسترده رشد می‌کند و نهایتا طول درخچه‌ها آن به یک متر می‌رسد.

۵- گل بورونیا جارد بنفش
گل بورونیا جارد بنفش مانند همه بورونیاها از اواخر زمستان تا بهار گل می‌دهد و این یکی با گل‌های فوق‌العاده خیره کننده است. Boronia Purple Jared به رنگ بنفش تیره و با رایحه‌ای قوی، انتخابی عالی برای هر باغی است. همچنین برای رشد در ظروف و عالی در باغ حسی مناسب است. ارتفاع جارد بنفش به ۱ تا ۱.۵ متر می‌رسد و تا حدود ۱ متر هم از مساحت باغچه را اشغال خواهد کرد.

Boronia Lipstick

آماده کردن محیط برای کاشت گل بورونیا
بورونیا به سرده‌ای از گیاهان گلدار بومی استرالیا اشاره دارد که به خاطر رایحه معطر قوی و شکوفه‌های صورتی، سفید و بنفش پر جنب و جوششان تحسین می‌شوند. اگرچه ده‌ها گونه مختلف وجود دارد، اما تقریبا همه دارای شاخ و برگ‌های سرسبز و شرایط رشد مطلوب هستند. با کاشت بورونیا در خاک مرطوب و در عین حال با زهکشی خوب، مطمئن شوید که مقدار زیادی نور خورشید را دریافت می‌کند، و هرس مکرر آن پس از گل دهی، می‌توانید آن را شکوفا کنید و از زیبایی که به باغچه خانه شما می‌آورد لذت ببرید.

انتخاب محیط مناسب در برابر نور
یک نقطه خوب در باغ خود انتخاب کنید. بورونیا می‌تواند در برابر نور کامل خورشید مقاومت کند، اما با نور جزئی یا کم نور بهتر عمل می‌کند. سعی کنید منطقه‌ای را کنار بگذارید که بیش از چند ساعت در روز نوردهی مستقیم دریافت نمی کند. دیوار در امتداد ضلع شرقی خانه شما یا لبه‌های تختی که توسط گیاهان بزرگتر سایه می‌اندازد اغلب می‌تواند موقعیت ایده آلی ایجاد کند.

 

Boronia Plum Bells
شرایط نوری مناسب برای نگهداری گل بورونیا
گل بورونیا خود را از مناطق باز و نقاط داغ پنجره که در آن هیچ اثری از خورشید وجود ندارد، نگهداری نکنید. البته لازم به ذکر است که محافظت از بورونیا در مقابل نور شدید خورشید بعد از ظهر در اواسط تابستان، زمانی که دمای بالا می‌تواند برگ‌ها را بسوزاند و آب را از بین ببرد، بسیار مهم است.

انتخاب خاک مناسب
خاک کاشت خود را آزمایش کنید. برای این کار یک کیت آزمایش خاک را از فروشگاه لوازم باغبانی محلی خود بردارید تا اسیدیته محل رشد انتخابی خود را بیابید. خاک مناسب گل بورونیا باید کمی اسیدی بوده و تعادل pH آن بین ۵.۵ تا ۶.۵ باشد. هر چیزی خارج از این محدوده، بقای بورونیا را دشوار می‌کند.

شما می‌توانید pH خاک خود را با مخلوط کردن مقدار کمی سنگ آهک آسیاب شده کاهش دهید یا با افزودن گوگرد خاک آن را بالا ببرید. اگر PH خاک شما مناسب نیست، می‌توانید با استفاده از خاک مناسب گیاه را در گلدان نیز پرورش دهید. یک گلدان بزرگ با زهکشی در پایین و همچنین خاک با زهکشی خوب انتخاب کنید.

Boronia Plant Box | Boronia 'Plum Bells' - Native Plant Project
زهکشی مناسب
مطمئن شوید که محل رشد گل بورونیا شما سطح و زهکشی خوبی دارد. بورونیا بسیار مستعد پوسیدگی ریشه است، به این معنی که سیل، جمع شدن حشرات یا خاک بیش از حد مرطوب می‌تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. ساده‌ترین راه برای جلوگیری از عوارض ناشی از رطوبت، افزودن ۲ تا ۳ اینچ (۵.۱ تا ۷.۶ سانتی‌متر) شن نخودی به کف چاله‌ای است که هنگام کاشت حفر می‌کنید. شن متراکم به فیلتر کردن آبی کمک می‌کند که در غیر این صورت ریشه درختچه را اشباع می‌کند.

عدم خیسی بیش از حد
مواد دیگر، مانند کمپوست یا مخلوط خاک گلدان نیز می‌توانند در مناطقی که فقط اندکی نگهدارنده آب هستند به خوبی کار کنند. مطمئن شوید که مکانی را انتخاب کنید که پس از بارندگی شدید خطر جمع آوری رواناب را نداشته باشد.

در صورت لزوم خاک خشک را با مواد آلی غنی کنید. اگر با یک نوع خاک رسی یا شنی کار می‌کنید، یک ماده اصلاحی خوب می‌تواند با تزریق رطوبت و مواد مغذی حیاتی به آن کمک کند. یک مشت پیت ماس، قالب برگ، یا کمپوست آشپزخانه را به خاک شل اضافه کنید و مطمئن شوید که خاک کاملا با آن مخلوط شده است.

Boronia pinnata | Australian Plants Society

نکاتی درباره گیاه بورونیا
برای نگهداری مناسب از گیاه بورونیا، بهتر موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

۱. هنگامی که گیاه شما شکوفا شد، می‌توانید آن را با کود دانه‌ای آهسته تغذیه کنید. بلافاصله پس از کاشت گیاه را کود ندهید، زیرا می‌تواند ریشه‌های آسیب دیده را بسوزاند.

۲. بورونیا خود را از باد محافظت کنید. بورونیا به راحتی توسط بادهای شدید آسیب می‌بیند، به خصوص در شرایط گرم و خشک. به همین دلیل، ایده خوبی است که محل رشد خود را دور از مناطق باز و کانال‌های باریک و تند مانند کوچه هایی که ممکن است حتی یک نسیم ملایم را تشدید کنند، آماده کنید. اگر محل زندگی شما مسطح باشد یا درختان اطراف آن کم باشد، اهمیت این کار دوچندان خواهد بود.

Boronia pinnata

نحوه کاشت گل بورونیا در باغچه
ابتدا برای کاشت بذر بورونیا باید گونه مورد نظر خود را انتخاب کنید. جنس بورونیا شامل ۱۶۰ گونه مختلف از درختچه‌های گلدار است. از این میان، بورونیا مگاستیگما (بورونیای قهوه‌ای) و بورونیا هتروفیلا (بورونیای صورتی) محبوب‌ترین و آسان‌ترین نوع کشت را در باغچه‌های خانگی دارند. انواع دیگر عبارتند از گونه‌هایی به نام‌های ledifolia، umbelata و repanda که همگی دارای گل‌های رنگارنگ و الگوهای برگ جذاب هستند. در نظر داشته باشید که هر یک از این گونه‌ها ممکن است برای باغ شما مناسب باشد، مشروط بر اینکه شرایط رشد مناسب را ارائه دهد.

بیشتر انواع بورونیاها از قلمه‌ها به جای بذر کشت می‌شوند. به همین دلیل، خرید آن‌ها از قبل در گلدان رایج است. ضمنا شما می‌توانید به رشد گیاه خود در ظرف اصلی خود ادامه دهید یا اگر ترجیح می‌دهید آن را در یک گلدان بزرگ‌تر بگنجانید، بعدا آن را به خاک منتقل کنید.

Boronia pinnata (Boronia pinnata) - PictureThis

نحوه کاشت گل بورونیا در باغچه
بهتر است بورونیا را در اوایل بهار بکارید. بهترین زمان برای کشت بورونیا درست پس از آخرین یخبندان فصل است. به این ترتیب، گیاه جوان بورونیا شما در معرض هیچ‌گونه افراط شدید دما قرار نخواهد گرفت. قبل از تلاش برای پیوند نمونه گلدان خود به خاک فضای باز، صبر کنید تا هوا به طور مداوم گرم شود. هنگامی که به درستی از آن‌ها مراقبت شود، برخی از گونه‌های مقاوم‌تر مانند crenulata و Tyagi Ruby باعث می‌شوند که در زمستان آینده شاهد گل دهی بورونیا خود باشید.

برای کاشت بورونیا یک سوراخ کم عمق حفر کنید. از یک ماله دستی برای بیرون آوردن فرورفتگی تقریبا دو برابر پهنای سیستم ریشه استفاده کنید. تنها باید حدود ۳-۴ اینچ (۷.۶-۱۰.۲ سانتی‌متر) در پایین باشد، زیرا سیستم ریشه اکثر گونه‌ها درست زیر سطح خاک قرار دارد. ابعاد گلدان می‌تواند به عنوان یک مرجع مفید باشد.

کاشت در گلدان
بورونیا را با یک لایه شن بکارید. سپس شن را در یک حلقه پهن در اطراف پایه گیاه پخش کنید که حدود ۲-۳ اینچ (۵.۱-۷.۶ سانتی متر) از ساقه شروع می‌شود. در ادامه سنگ‌ریزه‌های متراکم به خنک نگه داشتن ریشه‌های زیرین کمک می‌کند و از تبخیر رطوبت گرانبها در زیر گرمای آفتاب ظهر جلوگیری می‌کند؛ از این رو استفاده از آن‌ها را فراموش نکنید.

Boronia pinnata 'South West Rocks' | Gardening With Angus

آموزش کاشت بورونیا در گلدان
به‌عنوان جایگزینی برای شن، می‌توانید از تراشه‌های چوب سخت، مالچ پلاستیکی یا لاستیکی، یا سنگ‌های بزرگ و مسطح استفاده کنید که می‌توانند زیبایی دلپذیری را در باغ‌های زینتی ایجاد کند. همچنین نشان داده شده است که لایه‌ای از مالچ سخت مانع از حرکت پاتوژن‌های قارچی مسئول بیماری‌های مضر می‌شود.

آبیاری گل بورونیا باید هر ۲ الی ۳ روز یک بار انجام شود. البته هیچ قانونی برای زمان آبیاری بورونیا یا دقیقا میزان رطوبت مورد نیاز آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی، بهتر است خاک اطراف ناحیه ریشه را زیر نظر داشته باشید و هنگامی که شروع به خشک شدن کرد به آن آب خوبی بدهید. در ضمن، مراقب باشید که بورونیا خود را بیش از حد آبیاری نکنید. اشباع خاک ممکن است ریشه‌ها را غرق کند یا آن‌ها را در برابر پوسیدگی آسیب‌پذیر کند.

کوددهی گل بورونیا در حین رشد و نگهداری
کوددهی گل بورونیا باید کمی پس از شکوفا شدن گل انجام شود. در حدود زمانی که اولین جوانه‌ها شروع به باز شدن می‌کنند، خاک را در پایه گیاه بچرخانید و مقدار محافظه کارانه‌ای از کود آلی متعادل به آن اضافه کنید. همچنین می‌توانید از چند مشت غذای گیاهی بومی نیز استفاده کنید. این مواد، بورونیا را با مواد مغذی مورد نیاز برای تولید شاخ و برگ‌های سالم، پر جنب و جوش و بادوام تامین می‌کند.

File:Boronia serrulata Ku-Ring-Gai Chase National Park.jpg - Wikimedia  Commons
مشکلات گل بورونیا و راه درمان آن ها
هرس گل بورونیا باید تا اندازه انجام شود که ارتفاع گل به یک سوم ارتفاع قبلی برسد. در نظر داشته باشید که در حین هرس کردن نباید شکوفه‌های دیرشکفته را نیز از بین ببرید. چرا که آن‌‌ها گاهی اوقات به صورت مرحله‌ای باز می‌شوند و لزوما نشانه‌ای از توقف رشد نیستند.

مشکلات گل بورونیا و راه درمان آن
از یک حشره کش پیشگیرانه برای محافظت در برابر آفات و بیماری های گل بورونیا استفاده کنید. ماده شیمیایی دقیقی که شما نیاز دارید به گونه‌ای که پرورش می‌دهید و نوع تهدیدی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنید بستگی دارد.

به همین خاطر بهتر است که با یک متخصص گیاهان منطقه‌ای مشورت کنید تا در مورد انواع آفات و بیماری‌های موجود در منطقه خود بیشتر بدانید. مهمترین چیز این است که گیاهان خود را قبل از اینکه آفات و بیماری‌ها به یک مسئله تبدیل شوند درمان کنید در غیر این صورت، ممکن است برای نجات آن‌ها خیلی دیر باشد.

تعدادی از آفاتی که تمایل به هدف قرار دادن بورونیا دارند عبارتند از ملخ، سوسک سیاه، نماتد، کرم ساقه خوار و پسیل. همچنین اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در آن مهاجمان مضر مانند فیتوفتورا و بوتریتیس رایج هستند، ممکن است لازم باشد از یک قارچ کش جداگانه استفاده کنید.

File:Boronia serrulata flowers 02.jpg - Wikimedia Commons.

در آخر؛
خرید گل میتواند بسیار در روحیه شما موثر باشد و اگر اهل کشاورزی باشید، کاشت و پرورش آن نیز بسیار شوق آور است. با کاشت بورونیا، جذابیت را به خانه خود هدیه کنید. گل بورونیا یک گل زیبا و مناسب برای نگهداری در منزل و انواع باغچه‌ها است که زیبایی آن هوش از سر می‌پراند. با خواندن این مقاله فراگرفتیم که میشود به راحتی با نور زیاد و آبیاری به موقع، از گل بورونیا نگهداری کرد. این نکته را نیز به خوبی متوجه شدیم که تنها زیبایی این گل نیست که آن را به گزینه ای مناسب برای تمام خانه ها تبدیل کرده است؛ بلکه خواص آرامبخشی و انرژی بالای آن نیز چشمگیر است.

آیا گل بورونیا سمی است؟
خیر؛ گل بورونیا با اینکه بسیار شبیه به گل موگه است اما بر خلاف آن اصلا سمی نیست.

خواص گل بورونیا چیست؟
این گل میتواند با عطر خود موجب آرامش ذهن و اعصاب شود. به همین دلیل بسیار مناسب برای مواقعی است که مشغله ذهنی بسیاری دارید و یا در معرض پایان یک رابطه هستید.

آیا گل بورونیا تنها یک رنگ دارد؟
خیر؛ این گل در رنگ های صورتی، قهوه ای، قرمز، زرد و بنفش یافت میشود و برخی از گونه های آن نیز بسیار معطر هستند.

گل بورونیا یک نوع دارد؟
خیر گل بورونیا حداقل 11 گونه مختلف دارد که اکثر آن ها به زیبایی و عطر خوب معروف هستند. معروف ترین آنها هم دو گونه B.Megastigma و Boronia Purple Jared هستند.

How to grow and care for boronias | Better Homes and Gardens

اکنون که به طور کامل با گل بورونیا و خواص اعجاب انگیز آن آشنا شدید، چه چیزی برای شما درباره این گل سؤال شده است؟ کدام قسمت برای شما مفیدتر بود؟ برای ما در قسمت کامنت ها نظرات خود را به اشتراگ بگذارید و فراموش نکنید در مقالات دیگر سایت، گل و گیاهان جالب دیگری نیز منتظر شما هستند تا با آن ها آشنا شوید و آن ها را به خانه برید.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + دو =