مقالات, مقاله های آموزشی

گل بهاری وریزیا و روش های نگهداری آن

نام انگلیسی : Vriesea sp

خانواده : bromeliadaceae

بومی : آمریکای مرکزی و جنوبی

گل وریزیا دارای ۱۹۰ گونه، از گیاهان چندساله گلخانه ای زینتی است گل آذین گونه های مختلف ، گوناگون با حالت های مورب یا افقی می باشد. به طور کلی گونه هایی که دارای گلهای زرد هستند، در روز به گل می روند وآن هایی که گلهای سفید دارند، در شب گل می دهند گونه مذکور، بومی گینه است و ارتفاع آن به حدود ۴۵ سانتی متر می رسد. گیاه وریزیا حالت روزت دارد و شامل برگهای سبز تیره با لکه ای عرضی ارغوانی تیره می باشد. گلهای این گیاه شمشیر مانند بوده و دم گلی در حدود ۶۰ سانتی متر دارد که نصف آن شامل گل آذین سنبله با براکته های قرمز و گلهای زرد است. گلها در اواخر تابستان ظاهر می شوند.

برگهای برافراشته آن که به صورت گلی گرد هم روئیده است دارای انحنای ظریفی است. این برگها دارای بافتی محکم و به شکل ناودان بوده پشت و روی آنها را نوارهای عرضی قهوه ای رنگ بسیار منظمی پوشانده است. مجموعه گلهای آن که روی پایه برافراشته ای به طول چهل سانتیمتر قرار گرفته است حاوی کاسبرگ ها ظاهر می گردد دوام چندانی ندارد.

این گل جز گلهای اصطلاحا Monocarpic میباشد یعنی پس از گلدهی مرده و پاجوش یا بچه ی آن جای خود را میگیرد پس از پایان دوره ی طولانی گلدهی گیاه را کف بر کرده تا اجازه رشد سریع تر بچه داده شود.می توان با پوشیدن پلاستیک و قرار دادن سیب رسیده یا  موز زیر پوشش آن ،گیاه را وادار به گلدهی کرد.

شرایط پرورش و نگهداری گل وریزیا :

دمای مناسب گل وریزیا :وریزیا (m226421) | ideas

بهترین دما برای گل وریزیا دمای ۱۵ الی ۳۰ درجه میباشد . در صورت گرم بودن زیادی حتما گیاه را آبپاشی کنید بنابراین دمای داخل منزل و اتاق برای پرورش این گل مناسب است در نظر داشته باشید که دمای شب ۲ الی ۳ درجه پایین تر از دمای روز باشد. اگر برگها خشک ، چروک و لوله شده است یعنی هوا سرد است و گیاه تشنه است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کرده و آبیاری کنید و اگر برگها چروک خورده و قهوه ای میشوند یعنی هوای محیط خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری ببرید،غبار پاشی را فراموش نکنید.

آبیاری گل وریزیا :

عکس آبیاری گل دوربری شده ⚡ پیکس دانلود

به طور میانگین هفتگی ۲ بار آبیاری برای رشد گل وریزیا کافی است و حتما حفره ی میانی گل را همیشه پر از آب نگه دارید. اگر گیاه از قاعده ی برگها شروع به پوسیده شدن نموده و برگها میریزند یعنی آبیاری زیاده از حد صورت گرفته است.اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود سپس ابیاری کنید. در زمستان هفته ای یکبار و در تابستان هفته ای دو بار آبیاری کافی است.

رطوبت مورد نیاز گل وریزیا :

آب دادن به گل و گیاهان آپارتمانی و باغچه

این گیاه، گیاهی استوایی است پس هوای مرطوب را دوست خواهد داشت برای تامین رطوبت می‌توانید آنها را با دسته‌ای از گیاهان دیگر در یک جا قرار دهید یا آب بدون کلر روی برگ‌ها اسپری کنید و یا زیر گلدانی وریزیا را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود. با این روش بدون اینکه هر روز نیاز به غبار پاشی باشد رطوبت مورد نیاز گیاه‌تان تامین می‌شود.

نور مناسب گل وریزیا :

شرایط نگهداری گیاه وریزیا | یکتاپرس

در جنگل های آمریکای جنوبی مثلا آمازون پوشش گیاهی بسیار فشرده و به صورت سایه آفتاب است؛ بنابر این نور کمتری به این گل ها می رسد پس در نتیجه برای اتاق های سایه آفتاب و سایه بسیار مناسب است در ضمن نسبت به بقیه آناناسی ها به سایه مقاوم تر است. در صورت روشن تر بودن مراقب اشعه مستقیم آفتاب باشید تا برگ ها نسوزد.

خاک مورد نیاز گل وریزیا :

خاک مناسب گلدان چگونه خاکی است؟ - باغ بهشت

در جنگل به دلیل آب و رطوبت زیاد و نور کمتر ،تجزیه ی مواد به کندی صورت میگیرد و خاک به اصطلاح آلی است تا معدنی،در منزل یا گلخانه میتوان از خاکهای آلی مثل پیت ماس و ترکیت ان با پرلیت به صورت نصف نصف  استفاده کرد تا آب را به راحتی رد بدهد البته  این گل را در خاک ارکیده یا خزه  هم میتوان کاشت تا  در تنه ی درخت یا درز دیوار ها قرار داد.

کود دهای گل وریزیا :اصول کاشت، تکثیر و پرورش گل وریزیا در خانه

باید ماهی یکبار با نصف مقدار توصیه شده آن هم با کودهای مایع تغذیه شود.این حفره ی وسط گل خیلی مهم است و هم میتوان کود را روی خاک ریخت ولی ریختن داخل حفره بهتر است.

تعویض گلدان گل وریزیا :

گیاه وریزیا بروملیاد زرد

این گیاه پس از بزرگ شدن دیگر نیازی به تعویض گلدلن ندارند و فقط بچه های آنها را جهت مستقل شدن و تشکیل خانواده جدا کرده و به گلدانی دیگر منتقل کنید.

تکثیر گل وریزیا :گل گیاه ورزیا _کوکداما_انتریوم گیاه

این گیاه با روش کاشت بذر تکثیر میشود. بذرها را به صورت پراکنده در سطح کمپوست مخصوص بذر و قلمه، بکارید. خاک را مرطوب کرده و ظرف را با کیسه پلاستیکی شفاف و یا شیشه بپوشانید دمای محیط باید در حدود ۲۷ درجه سانتیگراد ثابت بماند تا بذر ها ۳ هفته بعد جوانه بزنند. بعد از ظهور جوانه ها می توانید دمای محیط را کمی پایینتر بیاورید. زمانی که نهالهای بذری ۶ تا ۸ برگ تولید کردند. آنها را بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر و کمپوست مخصوص و گیاهان خانواده آناناس و یا کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. شما می توانید وریزیا را پس از گلدهی، با جدا کردن پاچوشهای آن نیز تکثیر کنید.

آفات و بیماری های گل وریزیا :

بیماری ها و آفات گل رز و روش های مقابله با آن ها

اگر گلها ظاهر شده ولی برگها در حال خشک شدن هستند : کاملا طبیعی است،پاجوشها از این به بعد ظاهر شده و رشد خواهند کرد.بعد از اینکه گیاه مادری از بین رفت پاجوشها را جدا نموده و هر کدام را به یک گلدان کوچکتر منتقل کنید.

اگر برگ ها زرد رنگ شده و لکه های قهوه ای در سطح زیرین انها مشاهده میگردد : عامل ان حشره افت است.هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم بر طرف گردند.

اگر برگها رنگ خود را از دست داده اند : نور کافی نیست و یا تغذیه ی مصنوعی مورد احتیاج است.شرایط را بازدید کنید گیاه را به محل روشنتری منقتل کرده و یا طبق دستور تغذیه نمایید.

اگر نوک برگها قهوه ای شده اند و خشک میشوند : یا هوا خیلی خشک است و یا گیاه کم ابی کشیده است.در صورت لزوم گلدان را ابیاری و غبار پاشی کنید.

اگر برگها حالت زنگ زدکی پیدا کرده اند : از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید،پارچه و یا اسفنج مرطوب برای تمیز نگهداشتن برگها مناسب تر است.

اقتباس از:http://www.sfim.ir

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

آدرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − 1 =