مقالات, مقاله های آموزشی

گل برگ عبایی “گیاهی در قالب همدم”

گل برگ عبایی (cast iron plant)، آهن سرسخت گیاهان است! گیاهی سرسبز با برگ های پهن و کشیده میتواند همراهی دوست داشتنی برای زینت بخشیدن به خانه شما باشد. این گل برگ عبایی فوق العاده حتی در محل کار و دیگر مکان ها نیز میتواند با استقامت و زیبایی خود، حسی سرشار از انرژی و حال خوش را به شما تقدیم کند.

گیاه برگ عبایی - راهنمای نگهداری و پرورش - فلورا گاردن
در این مقاله با انواع گل برگ عبایی، شرایط نگهداری مناسب گیاه برگ عبایی، دلیلی محبوبیت و روش تکثیر این گیاه زیبا میپردازیم و شما پس از خواندن این مطالب میتوانید با عشق از گل برگ عبایی خود مراقبت کنید و حتی بیماری های آن را درمان کنید.

معرفی گیاه برگ عبایی
معرفی گیاه برگ عبایی و خصوصیات ظاهری
گل برگ عبایی، گیاهی سازگار

گیاه برگ عبایی - راهنمای نگهداری و پرورش - فلورا گاردن
زمانی که صحبت از گل و گیاهان آپارتمانی می‌شود، افراد زیادی یاد گل‌های ضعیفی می‌افتند که عمر چندان زیادی ندارد. اما این موضوع در مورد تمامی گیاهان آپارتمانی صادق نیست. بلکه گیاهانی موجود هستند که می‌توانند کم لطفی صاحبانشان و عدم رسیدگی آن‌ها را تحمل کنند. گل برگ عبایی یا Aspidistra یکی از همین گیاهان است که مقاومت بسیار بالایی دارد.

آسپیدیسترا به خاطر جذابیت ظاهری و برگ‌های بزرگی که دارد، جزو گیاهان آپارتمانی پر طرفدار محسوب می‌شود. همچنین این گیاه در برابر شرایط نامساعد نگهداری مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهد. البته باز هم باید به محل نگهداری و نیازهای گیاه توجه کنید تا برگ‌های شادابش همیشه خانه یا دفتر کار شما را زیبا کند. در ادامه مطلب نیز شما را بیشتر با نژادهای مختلف گیاه زینتی برگ عبایی و نکات بسیار مهم نگهداری آن آشنا خواهیم کرد.

گل برگ عبایی | معرفی + نکات مهم نگهداری + تکثیر و قلمه زدن عبایی

انواع گیاه برگ عبایی؛ از سبز خالص تا شعله اژدها
اگر نمی‌دانید که نژادهای مختلف گل برگ عبایی چیست و چه ویژگی‌هایی دارند، بدون خواندن این مقاله، مسیر نسبتا سختی را پیش‌رو خواهید داشت؛ زیرا این گیاه زینتی دارای تنوع نژادی بالایی است. به طور کلی خاستگاه گیاه برگ عبایی به کشورهای ژاپن و تایلند باز می‌گردد. به همین دلیل بیشترین تنوع نژادی این گیاه را می‌توان در چنین کشورهایی دید. خوشبختانه دیگر تنوع بالای گیاه آسپیدیسترا دیگر به کشورهای آسیایی شرقی محدود نیست. بلکه می‌توان انواع نژادهای برگ عبایی را در داخل کشور پیدا کرد. اگر شما هم مشتاق هستید که نژادهای مختلف این گیاه زینتی را بیشتر بشناسید، تا آخر این مقاله هراه ما باشید.

Aspidistra elatior (Baran, Bar Room Plant, Barroom Plant, Cast Iron Plant, Haran, Iron Plant, Parlor Palm, Variegated Cast Iron Plant) | North Carolina Extension Gardener Plant Toolbox

معرفی گونه های مختلف گل برگ عبایی

فرارو | روش‌های نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی «برگ عبایی»
نژاد های مختلف آسپیدیسترا
اصلی‌ترین نژاد گیاه برگ عبایی با برگ‌های سبز خود را معرفی می‌کند. گل برگ عبایی سبز دارای برگ‌های پهن و سبز رنگی است که در نژادهای مختلف کشت می‌شوند. همچنین چند نژاد گوناگون وجود دارند که همگی دارای برگ سبز هستند. به همین دلیل کار تشخیص نژاد اندکی سخت‌تر شده و توسط افراد عادی قابل انجام نیست. البته هر نژاد از نظر طرح روی برگ و رنگ‌بندی آن خود را معرفی کرده تا کار تشخیص نژاد را راحت‌تر کند. اکنون نوبت شماست تا اطلاعات کاملی درباره این گیاه بدست بیاورید و به راحتی آن را تشخیص دهید.

برگ عبایی آشاهی

1- برگ عبایی آشاهی Ashahi

یکی از اصلی‌ترین نژادهای گیاه برگ عبایی که در گلخانه‌های کشور بسیار دیده می‌شود، آشاهی (Ashahi) است. نژاد آشاهی دارای برگ‌های سبز بوده که رنگ نسبتا تیره‌ای دارند. همچنین در برگ‌های این نژاد رگه یا طرح‌ها خاصی دیده نمی‌شود. به همین دلیل اگر به گیاهانی علاقه دارید که به شدت سبز هستند، نژاد آشاهی مناسب شما خواهد بود. البته باید دقت کنید که این سبزی به مرور زمان کمتر می‌شود؛ زیرا در برگ عبایی آشاهی با بالا رفتن سن گیاه رنگ برگ‌ها به سفید تغییر خواهد کرد.

برگ عبایی لنون

             2- گل عبایی Lennon a Song       

   گل برگ عبایی آواز لنون یکی از جذاب‌ترین نژادهای این گیاه است که برگ‌های بسیار زیبایی دارد. در برگ‌های این نژاد دیگر شما رنگ سبز مطلق را نخواهید دید. بلکه در مرکز برگ‌ها لکه‌ها و طرح‌های زردی دیده می‌شوند که بسیار جذاب هستند. همچنین در این گیاه برگ‌هایی دیده می‌شوند که کاملا سبز تیره بوده و حس و حال نژاد آشاهی را منتقل می‌کنند. بدیهی است که چنین ترکیب رنگ شگفت انگیزی جذابیت ظاهری گیاه را افزایش می‌دهد.

گیاه کوردیلین و انواع آن - راهنمای نگهداری - فلورا گاردن

۳- برگ عبایی قرمز، شعله درخت اژدها!
نژاد گل برگ عبایی قرمز در واقع با نام کوردیلین (Cordyline) در دنیای گل و گیاه شناخته می‌شود. همچنین در زبان انگلیسی نام این گیاه Flaming Dragon Tree قرار داده شده که به معنای شعله‌های درخت اژدها است. به طور کلی این واریته از گیاه برگ عبایی از نظر ظاهری کاملا متفاوت بوده و برگ‌های قرمز رنگ آن کاملا چشم نواز است.

نژاد برگ قرمز در مقابل واریته‌های سبز که در بخش‌های قبلی معرفی شدند، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. همچنین این گیاه باید در شرایط نوری بهتری قرار بگیرد تا بتواند نهایت زیبایی خود را به نمایش بگذارد. در صورت عدم نگهداری صحیح نیز برگ‌ها در کمترین زمان ممکن تغییر شکل می‌دهند.

Aspidistra elatior - Wikipedia

۴- نژاد ابلق
با شنیدن واژه ابلق به یاد انواع سانسوریا ابلق با رگه های طلایی می افتید اما داستان در زمینه گل برگ عبایی کمی متفاوت است! واریته گل برگ عبایی ابلق به کشورهای چین و ژاپن باز می‌گردد و نام علمی آن Aspidistra Elatior است. این گیاه که در دسته Liliaceae قرار می‌گیرد و از نظر ظاهری یک ویژگی کاملا منحصر به فرد دارد. در نژادهای دیگر گیاه برگ عبایی ساقه دیده می‌شود که برگ‌ها روی آن قرار دارند. اما در نژاد ابلق هیچ ساقه‌ای موجود نیست و برگ‌ها سر از خاک در می‌آورند. به همین دلیل می‌توان واریته ابلق را یکی از خاص‌ترین نژادهای برگ عبایی دانست.

رنگ برگ‌ها در واریته ابلق کاملا سبز تیره است و هیچ رنگ در آن‌ها موجود نیست. همچنین گیاه به شکل بوته‌ای رشد کرده و حداکثر ارتفاع آن به ۵۰ سانتیمتر می‌رسد. ناگفته نماند که برگ عبایی ابلق به شدت مقاوم بوده و نیاز چندان به تعویض خاک یا کوددهی در زمان کوتاه ندارد.

برگ عبایی ابلق

۵- آسپیدیسترا (گیاه برگ عبایی) بنفش
گل برگ عبایی بنفش جزو همان واریته یا گیاهان کوردیلین است که ظاهر تقریبا مشابهی دارد. در برگ‌های این نژاد دیگر خبری از یک رنگ نیست، بلکه می‌توان رد پای رنگ سفید را نیز دید. به همین دلیل این گیاه دارای ظاهری جذاب بوده و می‌تواند فضای دلنشینی را ایجاد کند. همچنین باید بدانید که این گیاه به سادگی یافت نمی‌شود و قیمت نسبتا بالایی دارد. همچنین آسپیدیسترا بنفش به شدت به نگهداری صحیح حساس بوده و در صورت عدم رسیدگی واکنش سریع نشان می‌دهد.

آشنایی با گیاه برگ عبایی و نحوه نگهداری آن
گل گیاه برگ عبایی بنفش تازه

فروش گیاه آپارتمانی برگ عبایی
۶- گل برگ عبایی سفید
به طور کلی گیاه برگ عبایی سفید دارای نژاد جداگانه‌ای است و بسیار زیاد نیز یافت می‌شود. اما جالب است بدانید که درصد زیادی از افراد این نژاد را به درستی تشخیص نمی‌دهند. همانطور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، برگ‌های نژاد آشاهی به مرور زمان تغییر رنگ داده و سفید می‌شوند. به همین دلیل درصد زیادی از افراد گیاه برگ عبایی آشاهی را با نژاد سفید اشتباه می‌گیرند. ولی در واریته سفید برگ‌ها از همان ابتدا رشد سفید بوده و صرفا چند رگه سبز در آن‌ها قابل مشاهده است.

نگهداری انواع گل برگ عبایی بنفش و قرمز + هرس و تکثیر در آب
مشخصات ظاهری گیاه برگ عبایی
برای اینکه درک درستی از شکل گل برگ عبایی پیدا کنید، باید توجه ویژه‌ای به نژاد این گیاه داشته باشید. آسپیدیسترا در دسته Liliaceae قرار می‌گیرد که همان سوسن‌ها هستند. همچنین در تمامی واریته‌ها گیاه دارای ظاهر یکسانی بوده و صرفا در رنگ یا چند ویژگی جزئی متفاوت است. البته که یک گیاه برگ عبایی از نظر ظاهری دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

۱- شکل برگ‌ها
به طور کلی برگ‌های گیاه کشیده و پهن بوده و بیضی شکل هستند. در واریته‌های دارای ساقه مانند آشاهی و آواز لنون، برگ از روی ساقه رشد می‌کند. همچنین در حالت عادی که گیاه سالم است، باید برگ‌ها در محل اتصال به ساقه کاملا رو به بالا باشند. همچنین در روی برگ‌ها نباید لکه، حفره یا شکاف دیده شود؛ زیرا این موارد بیماری‌های گیاه را نشان می‌دهند. ناگفته نماند که رگه‌های زرد رنگ کوچک در برخی از نژادها طبیعی هستند.

۲- ساقه‌ها
به غیر از نژاد ابلق که برگ‌ها از دل خاک رشد می‌کنند، سایر واریته‌های گل برگ عبایی دارای ساقه هستند. در نژادهایی که برگ سبز وجود دارد، ساقه نیز به رنگ سبز است، اما در کوردیلین می‌توان دید که رنگ ساقه‌ها قهوه بوده و به قرمز میل می‌کند. توجه کنید که ساقه‌های گیاه نباید هیچگونه شکستگی یا ترکی داشته باشند. همچنین اگر در ساقه تار عنکبوت مشاهده کردید، باید به فکر سم پاشی گیاه باشید. البته که حرکت هرگونه حشره‌ای روی ساقه یا خاک، برای گیاه خطرناک است.

شرایط نگهداری از گل برگ عبایی در منزل و نحوه تکثیر آن | ستاره
گیاه برگ عبایی، خطرناک یا مهربان؟
احتمالا برایتان این سوال پیش آمده باشد که آیا گیاه برگ عبایی سمی است؟ باید بگوییم که درصد زیادی از افراد تصور می‌کنند که گیاه برگ عبایی سمی است و مشکلاتی را برای سلامت انسان ایجاد می‌کند. اما با قاطعیت می‌توانیم بگوییم که هیچ کدام از واریته‌های آسپیدیسترا سمی نیستند و هیچ خطری برای سلامت انسان ندارند. همچنین اگر از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، نیازی نیست که نگران سمی بودن گیاه برای حیوانات خود باشید؛ زیرا گل برگ عبایی هیچ خطری برای حیوانات ندارد. اما باید توجه کنید که خوردن برگ‌ها گیاه ممکن است که مشکلات گوارشی را برای انسان یا حیوان ایجاد کند.

Variegated Aspidistra

هزینه‌های کاشت و نگهداری
گل برگ عبایی قیمت چندان زیادی ندارد و قرار نیست که هزینه زیادی روی دوش شما بگذارد. همچنین قیمت گلبرگ عبایی به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال برخی از گلفروشی‌ها این گیاه را در گلدان‌های گران قیمت می‌فروشند. بدیهی است که در چنین شرایطی نیز باید هزینه بیشتری بپردازید.

اما در برخی از گلخانه‌ها می‌توان چند برگ عبایی را خریداری کرد و در گلدان‌های گوناگون کاشت. در چنین شرایطی قیمت کلی گیاه کاهش چشمگیری خواهد داشت. البته که گیاه برای نگهداری صحیح به کودها و سم‌های مخصوص نیاز دارد که باید هزینه خرید آن‌ها را در نظر بگیرید.

Lennon’s Song Aspidistra

آموزش نگهداری از گیاه برگ عبایی
نگهداری گل برگ عبایی کار چندان سختی نیست؛ زیرا این گیاه مقاومت بالایی در برابر شرایط سخت دارد. همچنین در صورتی گیاه مشکل خاصی پیدا کند، به سادگی می‌توان بیماری را تشخیص داد و درمان کرد. اما برای حفظ شادابی گیاه و لذت بردن از زیبایی برگ‌های آن باید چند نکته مهم را در ذهن داشته باشید. در این بخش از مطلب قصد داریم به شما بگوییم که محل مناسب نگهداری گل برگ عبایی چه ویژگی‌ها دارد و چگونه باید از این گیاه به درستی نگهداری کرد.

وضعیت نور
باغبانان هنگام فروش برگ عبایی ابلق به شما این اطمینان خاطر را می‌دهند که گیاه نیاز چندان زیادی به نور ندارد. البته که این گفته کاملا درست بوده و برای تامین نور مشکل خاصی نخواهید داشت. میزان نور مورد نیاز گل برگ عبایی بسیار ناچیز است. به همین دلیل نباید گیاه را در برابر نور مستقیم آفتاب قرار دهید؛ زیرا روی برگ‌ها سوختگی به وجود می‌آید. پس باید گلدان را در محیطی با نیم سایه قرار دهید که نور کافی را به طور غیر مستقیم برساند.

میزان آبیاری
اگر از واریته‌های سبز استفاده می‌کنید، باید خاک را به صورت مرطوب نگاه دارید. همچنین میزان آب مورد نیاز گل برگ عبایی بسیار کم است و نباید گیاه را زیاد آبیاری کرد. توجه داشته باشید که آبیاری پشت سر هم این گیاه موجب پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود. زمانی که ریشه‌ها پوسیده شوند نیز در مدت کوتاهی تمامی برگ‌ها قهوه‌ای خواهند شد. همچنین آبپاشی روی برگ‌ها با اسپری و تمیز کردن آن‌ها به سلامت گیاه بزرگی کمک می‌کند.

دمای محیط و نگهداری
گیاه با نشان دادن چند علامت به شما نشان می‌دهد که دمای مناسب گلدان برگ عبایی چقدر است. برای مثال اگر حس می‌کنید که برگ‌ها رطوبت زیادی دارند، باید گلدان را به محلی گرم‌تر انتقال دهید. البته باید دقت داشته باشید که همان دمای اتاق کاملا برای گلدان کافی است. اگر هم گیاه را در حیاط یا تراس نگهداری می‌کنید، نیازی نیست که خیلی نگران سرما باشید؛ زیرا گیاه می‌تواند در دمای زیر صفر نیز سالم بماند. اما باید به بالا رفتن رطوبت خاک به شدت دقت کنید.


کوددهی گیاه
کود دهی در زمان مناسب گیاه را به خوبی تغذیه کرده و باعث شادابی آن می‌شود. کود مورد نیاز گیاه برگ عبایی همان کود کامل است که در گل‌فروشی‌ها به سادگی پیدا می‌کنید. این نوع کود آهن مورد نیاز گیاه را کاملا تامین کرده و منابع سرشاری از اسید هیومیک دارد. همچنین باید کوددهی گیاه را در فصل بهار و تابستان روی خاک مرطوب انجام دهید. دقت کنید که اگر این کار روی خاک خشک انجام شود، ریشه‌های گیاه خواهند سوخت.

خاک ایده‌آل گیاه
خاک کمپوست که در گلخانه‌ها موجود است، خاک مناسب گیاه برگ عبایی خواهد بود. البته برای خاک گلدان این گیاه می‌توان از ترفندهای مختلفی نیز کمک گرفت. بهتر است در لایه اول یا همان کف گلدان اندکی شن و خاک رس بریزید تا آب اضافی خارج شود. با انجام این کار از بزرگترین خطر برای برگ عبایی که رطوبت زیاد است جلوگیری خواهید کرد و زهکشی مناسب گیاه را به آن تقدیم خواهید کرد.

تمیز کردن برگ‌ها
از آنجایی که نباید خاک گلدان زیاد مرطوب باشد، نمی‌توان گیاه را زیاد آبیاری کرد. به همین دلیل باید از ترفندهای دیگری کمک بگیرید که رطوبت را به برگ‌ها برسانید. برای مثال برگ‌های بزرگ را با دستمال نرم‌ دار گردگیری کنید تا برگ‌ها براق شوند. البته از دستمال تمیز و ضد عفونی شده و کاملا نو استفاده کنید تا قارچ‌ها یا سایر آفت‌ها به از سایر گیاهان منتقل نشوند. همچنین اسپری‌های براق کننده برگ گیاهان آپارتمانی برای انجام این کار چندان ایده‌آل نیستند.

گل دهی گیاه برگ عبایی
مشخصات گلدان مناسب گیاه آسپیدیسترا
گل برگ عبایی رشد و پاجوش چندان زیادی ندارد و برای تعویض گلدان زحمت زیادی روی دوش شما نمی‌گذارد. به همین دلیل با انتخاب یک گلدان مناسب در همان ابتدا می‌توانید خود را برای چند سال راحت کنید. در این بخش از مطلب قرار است به شما بگوییم که یک گلدان برگ عبایی چه ویژگی‌هایی دارد، به همین دلیل اگر به دنبال یک گلدان مناسب هستید، این بخش را تا انتها دنبال کنید.

سایز گلدان
کاشت گل برگ عبایی در یک گلدان کوچک کار نادرستی است که این گیاه را از پای در می‌آورد. به همین دلیل باید در همان ابتدا گلدانی را انتخاب کنید که اندازه کاملا مناسبی را دارد. همچنین باید گلدان به اندازه‌ای بزرگ باشد که ریشه به راحتی در خاک متراکم شود. پس از رشد گیاه که ریشه‌ها تراکم زیادی پیدا می‌کنند، می‌توان برای تعویض گلدان اقدام کرد.

زمان تعویض گلدان و خاک
همانطور که گفته شد، زمان تعویض گلدان برگ عبایی خیلی کوتاه نیست و می‌توان این کار را هر ۴ یا ۵ سال یکبار انجام داد. همچنین بهتر است این کار را در فصل بهار انجام دهید تا بستر مناسبی برای رشد گیاه فراهم شود. در هنگام تعویض گلدان باید گیاه را به آرامی خارج کرده و در خاک مناسب بعدی قرار دهید. همچنین خاک خشک و دارای کود زیاد برای تعویض گلدان این گیاه مناسب نیست. قبل از کاشت نیز حتما چند حفره در کف گلدان ایجاد کنید.

شرایط نگهداری برگ عبایی
تکثیر گیاه برگ عبایی، راهی برای رسیدن به چند گلدان
تکثیر گیاه آسپیدیسترا بسیار ساده است و به راحتی می‌توانید چند گلدان جدید از این گیاه را به دست بیاورید. برای انجام این کار باید ریزوم‌ها را با قیچی باغبانی یا تیغ تیز از داخل خاک جدا کنید. سپس باید آن‌ها را در گلدانی جدید با خاک مرطوب و کود مناسب قرار دهید تا رشد کنند.

همچنین بهتر است که ابزار را قبل از کار ضد عفونی کنید تا بیماری‌ها بین گیاهان منتقل نشود. بهترین زمان برای تکثیر گیاه نیز فصل بهار است. اگر هم تجربه زیادی برای انجام این کار ندارید، میتوانید مقاله آموزش تکثیر گیاهان آپارتمانی را مطالعه کنید تا با فوت و فن های تکثیر گیاهان آشنا شوید.

گیاه برگ عبایی با چه مشکلات و بیماری مواجه می‌شود؟
بیماری‌ها و آفات گیاه برگ عبایی می‌توانند مشکلاتی را برای این گیاه به وجود بیاورند. این بیماری‌ها با علائم مختلفی قابل تشخیص بوده و راه‌های درمان مختلفی دارند. به همین دلیل باید به علائم گیاه باید توجه کنید و هرچه سریع‌تر برای درمان آن آماده شوید. در این بخش از مطلب نیز به شما روش‌های درمان بیماری‌های مختلف و تشخیص آن ها را آموزش خواهیم داد.

چرا در برخی موارد در این گیاه برگها رو به زردی می روند و سقوط می کنند؟

۱- زرد شدن برگ عبایی
درمان بیماری گیاه برگ عبایی با علائمی مثل زرد شدن برگ‌ها چندان سخت نیست. البته این اتفاق در زمان گل‌دهی برگ عبایی ممکن است که مشکلاتی را به وجود بیاورد. به همین دلیل باید به زرد شدن برگ‌ها در اواخر تابستان باید بیشتر اهمیت دهید. همچنین دلیل این بیماری آبیاری و تغذیه زیاد بوده و باید برگ زرد از گیاه جدا شود.

گیاه برگ عبایی سالم و بدون آفت و روش های از بین بردن آفات
آشنایی با آفات مختلف گیاه برگ عبایی و رسیدن به یک گیاه سالم و بی عیب

۲- به وجود آمدن لکه‌های قهوه‌ای
شاید دیدن چند لکه قهوه‌ای روی برگ‌ها هنگام گل‌دهی گیاه برگ عبایی شما را نگران کند. در برخی مواقع این لکه‌ها به دلیل استفاده از براق کننده‌ها هستند که باید مصرف آن‌ها را کنار بگذارید. اما قهوه‌ای شدن برگ‌های گل برگ عبایی نشان از بیماری‌های قارچی می‌دهند. به همین دلیل باید هرچه سریع‌تر برگ‌های قهوه‌ای را جدا کرده و از قارچ‌کش‌های قوی کمک بگیرید.

برگ عبایی

۳- زخم سفید پنبه‌ای روی برگ‌ها
علت بروز زخم سفید پنبه‌ای روی گل برگ عبایی یک حشره کوچک به نام کنه قرمز است. زمانی که اولین زخم را روی برگ‌ها مشاهده کردید، باید هر چه سریع‌تر برای سم‌پاشی گیاه اقدام کنید. هر دو هفته یکبار نیز بهترین زمان برای سم‌پاشی کنه است.

۴- شکافته شدن برگ‌های برگ عبایی
اگر روی برگ‌های شیارها یا شکاف‌هایی را می‌بینید، احتمالا توجه و مهربانی زیادی را خرج گیاه گل برگ عبایی می‌کنید. جالب است بدانید زمانی این شکاف‌ها روی برگ‌ها به وجود می‌آیند که گیاه بیش از اندازه تغذیه شود. به همین دلیل باید تغذیه را یک بار در ماه آن هم نصف میزان همیشگی انجام دهید.

۵- بیماری قارچی گیاه
بیماری‌های قارچی گیاه به شدت خطرناک بوده و با علائمی مانند زرد یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها خود را نشان می‌دهند. همچنین اگر برگ‌ها رو به پایین رشد می‌کنند، احتمالا در ساقه قارچ وجود دارد. به همین دلیل باید استفاده از قارچ‌کش‌ها را برای رشد صحیح گیاه جدی بگیرید.

نور برگ عبایی

معرفی مضر ترین آفات برای برگ عبایی
بیماری‌های گیاهی به تنهایی می‌توانند گلدان گل برگ عبایی شما را از بین ببرند، اما باید آفاتی را بشناسید که بیشتر در گلدان‌های این گیاه دیده می‌شوند و به شدت مضر هستند. همچنین برای از بین بردن این آفات روش‌های کاملا متفاوتی وجود دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

کنه‌های عنکبوتی
اگر در گلدان برگ عبایی خود چند برگ زرد دیدید که برق می‌زنند، احتمالا عنکبوت قرمز یا کنه عنکبوتی به گیاه حمله کرده است. استفاده از سم‌های آفات معمولی می‌تواند این حشره را به طور کامل از بین ببرد. اما با شست و شوی کامل گیاه نیز می‌توانید با این آفت مقابله کنید. بدیهی است که استفاده کمتر از سم‌ها قطعا برای گیاه مفید خواهد بود.

حشرات آردی (شپشک آرد آلود)
حشرات اردی یکی از خطرناک‌ترین آفاتی است که می‌توان برای گیاه شما مضر باشد. این آفت به ساقه نفوذ کرده و آب موجود در آن را تخلیه می‌کند. به همین دلیل گیاه خشک خواهد شد، و آسیب جبران ناپذیری می‌بیند. دقت کنید که قرار دادن گیاه در محیط‌ های خشک، فضای مناسبی را برای رشد این حشرات یه وجود می آورد. همچنین با آغشته کردن برگ ها به سرکه، می‌توان جلوی رشد این آفت را گرفت.

حشرات اسکیل
حشرات اسکیل که در گیاهان زیادی دیده می‌شوند، می‌توانند برگ‌ها را به طور کامل قهوه‌‌ای کنند. جالب است بدانید که تغذیه نادرست گیاه می‌توان این آفت را به وجود بیاورد. همچنین برای از بین بردن حشرات اسکیل راهی به جز مواد شیمیایی و انواع سم ها وجود ندارد.

برگ عبایی
در نهایت؛
گیاه برگ عبایی از زیباترین گیاهان است که با ظاهر زیبا و رفتار دوستانه اش با حیوانات و کودکان، توانسته در دل همگان جای بگیرد. با اینکه گل برگ عبایی یک گیاه آپارتمانی مقاوم است و از آن به عنوان گیاه فولادی یاد می‌شود. اما به هر حال نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد تا بتواند سالیان درازی رشد کند. همچنین اگر میخواهید که از انواع مختلف آن در خانه داشته باشید و یا گلدان برگ عبایی خود را تکثیر کنید، اکنون با دانسته های خود، توان انجام این کار را دارید.

خوب است در اینجا به چند سوال اساسی پاسخ دهیم:

آیا گل برگ عبایی سفید همان برگ عبایی آشاهی است؟
خیر؛ گیاه آشایی برگ عبایی، در ابتدا سبز رنگ است و با گذر زمان مانند انسان ها دچار کهولت سن شده و به سفید تغییر رنگ میدهد اما گل برگ عبایی سفید از همان بدو تولد سفید رنگ است.

چرا به برگ عبایی گیاه آهن می گویند؟
خاصیت آهن، مقاوم و سرسخت بودن است و گیاه برگ عبایی نیز در این زمینه با آهن نقاط مشترک دارد! اگرچه که یک برگ گیاه نمیتواند کارایی یک قطعه آهن را داشته باشد اما گیاه آهنی نام خود را از ساختار مقاوم و روکش آهن آن گرفته است و به همین دلیل به این گیاه، گیاه آهنی نیز میگویند.

آیا برگ عبایی سمی و خطرناک است؟
خیر؛ گل برگ عبایی برای کودکان و حیوانات خانگی خطر آفرین نیست و در صورت بلعیده شدن برگ های انی گیاه توسط کودک شما و یا حیوانات خانگیتان، تنها میتواند موجب برخی مشکلات جزئی گوارشی شود.

انواع برگ عبایی

آیا نگهداری تمام گونه های برگ عبایی مانند یکدیگر است؟
تقریبا بله؛ انواع مختلف گیاه برگ عبایی تنها در برخی شرایط نگهداری مانند نور مورد نیاز در گونه هایی با رنگ برگ های مختلف، تفاوت دارند و در اصول کلی نگهداری مانند یکدیگر هستند.

حال، در گوشه ذهن خود درباره این گیاه زیبا اطلاعات بسیاری دارید که میتوانید با استفاده از آن، گل های برگ عبایی بسیاری را از مرگ نجات دهید و یا برای خودتان باغچه ای کوچک از این گل یسازید. میتوانید برای اطلاعات بیشتر به بقیه مقالات ما سر بزنید و برای تهیه گیاهان آپارتمانی سالم و زیبا نیز قسمت محصولات سایت را از دست ندهید.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − سه =