مقالات, مقاله های آموزشی

گل بروواليا، زیباترین گل دولپه جهان

گل برووالیا (Browallia Speciosa) یکی از زیبایی های بینظیر خلقت است. این گل از کشورهای آمریکای جنوبی وارد کشور ما می‌شود و دارای انواع مختلفی است، اما تقریبا تمام این انواع به شما این امکان را خواهند داد تا بتوانید در تمام فصول سال، جذابیت‌های آن‌ها را مشاهده کنید. گل‌های برووالیا بسته به نوع، رنگ‌های مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به زرد، نارنجی، سفید، آبی آسمانی، آبی تیره، سبز و بنفش روشن و تیره اشاره کرد. اما برای کاشت و نگهداری از این گل باید چه مواردی را رعایت کرد؟ در این مطلب قصد داریم تا به معرفی کامل این موارد بپردازیم.

File:IMG 7246-Browallia speciosa.jpg

ویژگی های گل برووالیا

گل Browallia متعلق به خانواده گل‌های شب بو است و در مناطق بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی یافت می‌شود. این گل مانند بسیاری از شب‌بوهای دیگر برای انسان و حیوانات سمی است و نباید با آن تماس داشت. طول عمر گل برووالیا در حدود یک سال است؛ فقط نوع Browallia speciosa یکی از گیاهان نیمه بوته‌ای است و به صورت گلدانی چند برگ و بوته‌ای رشد می‌کند و عمر آن به بیش از 2 سال می‌رسد.

شکل ظاهری گل برووالیا به این صورت است که گل‌های کوچک آبی، بنفش یا سفید آن‌ها اغلب در طول سال با تعداد بالا شکوفه می‌دهند که در مکان‌های خنک طول عمر آن‌ها بالاتر می‌رود. با این حال می‌توان گفت که Browallia یک گیاه با طول عمر کوتاه است، زیرا در کمتر از ۳ سال از بین خواهد رفت و باید آن را جایگزین کرد. با این حال در میان انواع گل ها، میتوانید نام برووالیا را در میان گل های محبوب خاص بیابید.

گل یاقوتی

سرنوشت منشاء، نام و گونه

گل Browallia نام مستعار خود را از گل آمتیست و گل یاقوتی کبود به دلیل شکوفه‌های ستاره‌ای شکل آبی پر جنب و جوش خود به دست آورده است که مانند جواهرات در برابر شاخ و برگ سبز روشن گیاه بیرون می‌زنند. برووالیا در برابر گرما بسیار مقاوم است و در طول فصول به صورت مداوم رشد می‌کند. شما می‌توانید گل برووالیا را در کشورهای آمریکای جنوبی مخصوصا کلمبیا و پرو مشاهده کنید. منشا اصلی این گل هم از این کشورها است.

Browallia

انواع مختلف گل برووالیا

اگر قصد سفاش گل برووالیا را دارید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که این گیاه زیبا انواع مختلفی دارد که برای نگهداری از آن‌ها باید شرایط مختلفی داشت. همچنین انواع رنگ گیاه برووالیا باعث می‌شود که شما در هنگام خرید این گل کمی گیج شوید. به همین خاطر در ادامه این بخش به برخی از انواع معروف این گل می‌پردازیم تا شما با شناخت کافی به سراغ تهیه برووالیا بروید.

1- نوع Endless Illumination browallia

نوع Endless Illumination یکی از انواع گل‌های برووالیا است که جذابیت بسیار زیادی دارد. این گل زیبا تقریبا در تمام فصول سال شکوفه می‌دهد و زیبایی‌های خود را از شما پنهان نخواهد کرد. گل‌های این نوع به شکل آبی آسمانی هستند که رشد آن‌ها به صورت دسته‌ای است.

Endless™ Illumination - Bush Violet - Browallia hybrid | Proven Winners

 گلدهی گونه

گل دهی گیاه برووالیا به این صورت است که شکوفه‌‌های آن به جز رنگ آبی، به رنگ بنفش نیز رشد می‌کنند. شکوفه‌های بنفش متالیک‌ مانند این گل روی شاخه‌های سبز پررنگ آن یک جلوه زیا را ایجاد می‌کنند و می‌توانند برای هر سلیقه‌ای جذاب باشند. این نوع گل گرما را دوست دارد و رشد آن به خودی خود انجام می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

2- نوع Endless Flirtation browallia

نوع گل Browallia هیبریدی یا Endless Flirtation، دارای شکوفه‌های سفید صدفی است که در هر مکانی می‌درخشند. این شکوفه‌ها از بهار تا پایان زمستان در بالای شاخ و برگ سبز برووالیا رشد می‌کنند. شکوفه‌های این نوع گل ستاره‌ای شکل هستند و می‌توانند با میزان نور کم نیز به رشد خود به طور عادی ادامه دهند.

گل Endless Flirtation Browallia طول عمری نزدیک به یک سال دارند و به صورت بوته‌ای و مانند یک تپه بزرگ رشد می‌کنند. همچنین بافت جذاب آن‌ها باعث شده است که این نوع برووالیا‌ها به جای شاخ و برگ، شکوفه‌های زیادی داشته باشند.

Endless™ Flirtation - Bush Violet - Browallia hybrid | Proven Winners

نگهداری گونه

نگهداری گل برووالیا Endless Flirtation Browallia شرایط خاصی ندارد و مانند یک گل معمولی باید با آن رفتار کرد. تنها به موقع به این گل زیبا آب بدهید تا در طول سال، شکوفه‌های زیبای آن را مشاهده کنید. طول این نوع از گل‌ها به حدودا ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد که در نوع خود، طول زیادی است.

3- نوع Browallia Americana

گل Browallia Americana بیشتر با نام Jamaican Forget Me Not شناخته می‌شود. این گل، بومی آمریکای لاتین و منطقه گرمسیر است و در مناطقی از مکزیک تا دریای کارائیب، از جنوب تا برزیل و پرو یافت می‌شود. همچنین بافت نازک این گیاه به شکلی است که انگار به هنگام لمس، شما را نوازش می‌کند.

گل برووالیا آمریکایی به نسبت انواع دیگر برووالیا ارتفاع بسیار کمی دارد که این ارتفاع به ۵ سانتی‌متر می‌رسد. همچنین گل‌های برووالیا آمریکایی به رنگ آبی تیره هستند که وسط آن‌ها به صورت سفید صدفی است. البته ممکن است که در برخی مواقع شما این گل را در رنگ‌های دیگری مانند سفید و بنفش نیز پیدا کنید. این گل‌ها مناسب مناطق آفتابی هستند و بهتر است که سایه روی آن‌ها نباشد.

Browallia Seeds - Browallia Americana

4- نوع Browallia Speciosa

نام‌های رایج Browallia Speciosa بوش بنفشه یا گل آمیتیست است. این یک گونه یکی از انواع Browallia است و طول عمر بالایی دارد. Browallia Speciosa بومی آمریکای جنوبی است و در بسیاری از کشورها هم به عنوان بوته مارمالاد شناخته می‌شود.

ارتفاع این گل زیبا پس از یک سال رشد به ۲ فوت یا ۵ سانتی‌متر می‌رسد. همچنین شکوفه‌های آن هم از ۵ گلبرگ تشکیل شده‌اند که جذابیت این نوع گل برووالیا را چند برابر می‌کنند. این گل‌ها به دو صورت تکی یا بوته‌ای رشد می‌کنند و بیشتر می‌توانید در فصل تابستان از زیبایی این نوع گل‌ها استفاده کنید.

Browallia Speciosa: The Sapphire Flower Growing And Care

نحوه کاشت گل برووالیا

برخی از انواع گل‌های برووالیا مانند Endless Flirtation Browallia در زمان رشد کامل حدود به ۴۰ سانتی‌متر می‌رسند. هنگامی که گل‌های برووالیا به صورت انبوه رشد می‌کنند، هر بوته گیاهان باید تقریبا ۳۰ سانتی‌متر از هم فاصله داشته باشند. چرا که شاخ و برگ این گل‌ها تمایل دارد تا در زیر و روی زمین گسترده شوند و در این میان، گلی مانع آن‌ها نشود.

برای خرید گل برووالیا و کاشت آن‌ها در منزل یا باغ باید به این نکته توجه داشته باشید که گل مورد نظر را از چه نوعی خریداری می‌کنید. چرا که برخی از برووالیاها باید در معرض آفتاب باشند؛ این در حالی است که برخی از آن‌ها باید حتما در سایه کاشته و نگهداری شوند.

چرا گل‌های برووالیا می‌توانند یک انتخاب خوب برای باغ‌ها و منازل باشند؟ قطعا دلیل آن این است که گل‌های برووالیا اغلب به عنوان یک پرکننده استفاده می‌شوند و در جایی که فضای خالی وجود داشته باشد، می‌توان به راحتی روی این نوع از گل‌ها حساب ویژه باز کرد.

Browallia speciosa

مراقبت و نگهداری گل بروواليا

خاک مناسب گل برووالیا، خاکی مرطوب و ارگانیک است که بتواند مواد معدنی مورد نیاز این گل را فراهم کند. در رابطه با نور مورد نیاز برای آن هم باید به این مورد اشاره کرد که میزان نور مورد نیاز در هر نوع این گل متفاوت است و در حین خرید باید به آن توجه کنید.

برای آب مورد نیاز گل برووالیا اشاره به این نکته خالی از لطف نیست که این گل‌ها نیازمند آب‌دهی نسبتا کم اما منظم هستند. همچنین برای رشد بهتر نیز بهتر است هر چند مدت یک بار، به این گل‌ها کود بدهید. کود مورد نیاز گل برووالیا، کودی ارگانیک است که ریشه‌های آن را نسوزاند. اما برای تعیین میزان کود مورد نیاز گل برووالیا باید به نوع گل خود توجه داشته باشید و سپس نسبت به آن اقدام کنید. برخی از انواع برووالیاها نیاز به کود زیاد دارند و کود کم به آن‌ها آسیب می‌زند.

Universities breed new varieties and careers

برای اطلاع از نحوه تکثیر گل برووالیا نیز باید با دانش نسبت به گل مورد نظر اقدام کنید. چرا که برخی از انواع برووالیاها نیاز به قلمه‌ زدن دارند. این در حالی است که برخی انواع دیگر به خودی خود تکثیر می‌شوند. اما در مورد هرس کردن گل برووالیا، بهتر است که به گلبرگ‌ها دست نزنید و تنها شکوفه‌ ها و گلبرگ‌های خراب را جدا کنید. تلاش کنید که بیشتر تمرکز خود را روی شاخه‌ ها و برگ‌های این گل بگذارید.

اگر هم قصد پرورش گل برووالیا را دارید، باید برای درمان بیماری های این گیاه، در مدت‌های مشخص، این گل را سم‌زدایی کنید. برای سم‌زدایی نیز بهتر است که از سم‌های نسبتا ضعیف استفاده کنید که باعث سوختن گل نشوند.

PlantFiles Pictures: Browallia Species, Amethyst Flower, Bush Violet,  Jamaican Forget-Me-Not (Browallia americana) by Evert

حتما یک بار نگهداری از گل برووالیا را امتحان کنید

گل برووالیا از آن دسته گل‌هایی است که تا سال‌ها می‌تواند زندگی کند. این گیاهان، گیاهانی گلدار هستند که از اوایل بهار تا دوره سرمای پاییزی شکوفا می‌مانند. ارتفاع این گل‌ها در سال تا ۲ فوت معادل ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. برووالیا دارای گل‌های ۵ گلبرگی لوله‌ای شکل و معمولا به رنگ آبی مایل به بنفش با مرکز سفید رنگ است. عرض هر گل تقریبا ۵ سانتی‌متر است که به نوعی گل بزرگی شناخته می‌شود. گل‌ها ممکن است به صورت تکی شکوفا شوند یا ممکن است به صورت خوشه‌ای رشد کنند که این بستگی به نوع گل دارد.

گیاهان بروالیا در چند سال اول گل‌های بسیاری می‌دهند که پس از آن تولید گل کاهش می‌یابد. اگر می‌خواهید هر سال گل بروالیا در باغ خود داشته باشید، به شما توصیه می‌کنیم هر بهار یک گل جدید بکارید و بوته‌ای را که در سال اول به اندازه کافی گل تولید کرده است دور بریزید.

علاوه بر آن فراموش نکنید که با خرید گل، میتوانید انرژی بسیار زیادی را برای خود و خانه خود فراهم کنید و حتی از برخی بیماری های مختلف نیز جلوگیری کنید. پس اگر تا به حال تجربه این کار را نداشتید، حتما یک بار آن را امتحان کنید.

File:Browallia speciosa Marine Bells 1zz.jpg - Wikimedia Commons

در نتیجه؛

دیدیم که گل برووالیا چه مشخصات و ویژگی هایی دارد و مناسب برای نگهداری در چه مناطقی است. گل برووالیا که ۴ گونه مختلف دارد میتواند یک زینت بخش عالی برای باغچه و یا گلدان شما باشد. با در نظر گرفتن تمام این موارد، باز هم ممکن است به دنبال گل زیایی با شرایط متفاوت تر بگردید، برای این منظور کافی است با مطالعه بقیه مقالات سایت، اطلاعات خود را گسترش دهید.

آیا گل برووالیا سمی است؟

بله، این گل برای انسان و حیوانات سمی است و در تماس با پوست، بلعیده و یا جویده شدن میتواند موجب بروز حساسیت های مختلف شود.

گل برووالیا فقط یک رنگ دارد؟

خیر، گل برووالیا معمولا به رنگ سفید و بنفش یافت میشود اما دربرخی موارد خاص به رنگ زرد، نارنجی و آبی نیز مشاهده میشود.

نگهداری از گل برووالیا آسان است؟

با رعایت نکات زیر میتوانید به سادگی از این گل زیبا نگهداری کنید؛
۱- آبیاری کم و منظم
۲- کوددهی به موقع
۳- توجه به نوع گل برای تامین نور مورد نیاز

Browallia hybrid 'Endless™ Illumination'

گل برووالیا تنها یک نوع است؟

خیر، گل برووالیا ۴ گونه مختلف دارد که به شرح زیر است:
1- Endless Illumination browallia
2- Endless Flirtation browallia
3- Browallia Americana
4- Browallia Speciosa

شما چه سوالی در ذهن دارید که به آن پاسخ داده نشده؟ نظرات خود را در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید تا هیچگونه ابهامی در ذهنتان باقی نماند.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =