مقالات, مقاله های آموزشی

گل برونرا (Brunnera) 

گل برونرا (Brunnera) شگفتی کوچکی است که به صورت گیاه نمایان شده است. افراد علاقه‌مند به گل‌ها، بسیار تمایل دارند که گل‌های خاص و جذاب را در منزل و باغچه خود داشته باشند و پرورش دهند و این گل، یکی از گل‌های بسیار خاص و جذاب برای آنان است. این گل چشم نواز دارای انواع مختلفی است که با توجه به موقعیت کاشت آن‌ها، باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، چرا که برخی از انواع برونراها به گرما حساسیت دارند و برخی دیگر حساسیت های سرما را غیر قابل تخمل میدانند. به همین خاطر در این مطلب قصد داریم تا به طور کامل گل‌های برونرا را برای شما مورد بررسی قرار دهیم.

Brunnera - Siberian Bugloss | White Oak Gardens | Cincinnati, OH

مشخصات گل برونرا

آشنایی با گل برونرا و خاستگاه آن

انواع گل ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و گل زیبای Brunnera macrophylla نیز به عنوان گیاهی با طول عمر چندین ساله است که در سال 2012 توسط انجمن گیاهان به عنوان یکی از زیباترین گل‌ها در این زمینه انتخاب شده است. این گیاه اولین بار در سال 2000 شناسایی شد و توانست طرفداران بسیاری پیدا کند.

گل برونرا از همان ابتدا توانست راه خود را در باغچه‌های ریز و درشت پیدا کند و با گذر زمان، انواع مختلفی از آن معرفی شدند. هرکدام از انواع این گل زیبا، رنگ‌های خاص خود را دارند، اما شرایط نگهداری آن‌ها به طور کلی یکسان است و تفاوت چندانی با هم ندارند.

گل برونرا در محیط‌های مرطوب با خاک نسبتا سست و سبک، ارگانیک و کمی رطوبت‌دار اما با زهکشی دقیق و مناسب رشد می‌کند و اگر قصد دارید تا این گل زیبا را داشته باشید، باید بتوانید این شرایط را برای آن‌ها فراهم کنید. البته پرورش گل برونرا نیازمند رعایت شرایط دیگری نیز است که در ادامه به طور کامل با آن آشنا خواهیم شد.

Brunnera macrophylla | Perennial Resource

 خصوصیات ظاهری گل برونرا

گل‌های Brunnera معمولا به صورت بوته‌ای رشد می‌کنند و کمتر اوقات می‌توانید آن‌ها را به صورت تکی پیدا کنید. یکی از وجوه اشتراک میان انواع گونه‌های برونرا این است که شکوفه‌های آن‌ها ریز هستند و بیشتر روی شاخ و برگ گل‌ها رشد می‌کنند.

نکته‌ای که درباره گل‌های Brunnera وجود دارد این است که این گل‌ها، از سری گل‌های مقاومی هستند که به این راحتی‌ها از بین نمی‌روند و تا مدت‌ها برای شما جذابیت دارند. البته منظور از مقاوت، استقامت در برابر گرما است؛ اما اگر به دنبال این هستید که گل برونرای شما بیشترین میزان رشد خود را تجربه کند، باید از این گرما دور بماند و بیشتر سعی کنید که آن را در سایه قرار دهید.

Brunnera macrophylla 'SILVER HEART' - Havlis.cz

با انواع گل‌های برونرا آشنا شوید

گل‌های برونرا از انواع مختلفی تشکیل شده‌اند که می‌توانند تمام افراد با سلیقه‌های مختلف را تحت تاثیر قرار دهند. هرکدام از انواع این گل‌ها برای نگهداری شرایط خاص خود را دارند و در عین حال ویژگی‌های ظاهری آن‌ها هم با یکدیگر متفاوت است. به همین خاطر در این بخش قصد داریم تا شما را با برخی از برترین انواع گل‌های Brunnera آشنا کنیم.

Brunnera, Siberian Bugloss (Brunnera macrophylla) | My Garden Life

1- گل برونرا Silver Charm

گل‌ Brunnera سرده کوچکی از گیاهان است که از سه گونه بومی جنوب غربی آسیا تشکیل شده است. گل برونرا نوع سیلور چارم یکی از انواع گل‌های Brunnera است که می‌توان در باغچه‌های منازل هم آن را کاشت.

ظاهر گل برونرا نوع سیلور چارم به این صورت است که این گل دارای برگ‌هایی شبیه به شکل مثلث است که که بافتی خشن و قلبی شکل دارند. همچنین روی برخی از شکوفه‌های آن هم می‌توانید لکه‌های نقره‌ای رنگ را مشاهده کنید که در برخی اوقات هم به شکل رگه‌های سبز زمردی دیده می‌شوند.

گل برونرا نوع سیلور چارم دارای طولی در حدود ۳۰ سانتی‌متر است و عرض بوته‌های آن نیز تا ۱ متر نیز می‌رسند. از این رو می‌توان گفت که با بوته گل‌های بسیار بزرگی طرف هستیم. گل‌های سیلور چارم دارای شکوفه‌های رنگارنگی هستند که معمولا می‌توانید آن‌ها را به رنگ آبی آسمانی یا تیره مشاهده کنید. گل‌های سیلور چارم معمولا روی ساقه و تنه آن رشد می‌کنند و از این رو به راحتی می‌توان این نوع را از انواع دیگر برونرا تشخیص داد. البته در نظر داشته باشید که این گل‌ها روی شاخه‌های کوچک خود هم شکوفه می‌دهند، اما این شکوفه‌های بسیار کوچکتر با شکل و شمایلی بیضی‌شکل هستند.

Brunnera macrophylla 'Alexander's Great' | Avant Gardens

2- گل برونرا Alexander’s Great

بسیاری از مواقع، به گل برونرا، گل سیبری باگلوس نیزگفته می‌شود که بیشتر منظور نوع الکساندرز گریت این گل است. گل Brunnera نوع السکاندرز گریت مانند سیلور چارم به شکل توده‌ای رشد می‌کند. رنگ گل برونرا الکساندرز گریت تقریبا سبز تیره است که عمده آن را شاخ و برگ‌های قلبی‌شکل تشکیل می‌دهند. اما در عین سبزی، الکساندرز گریت دارای گل‌های کوچکی شبیه به سیلور چارم با رنگ آبی است که کمی تشخیص این نوع را با سیلور چارم سخت می‌کند. اما نکته‌ای که درباره الکساندرز گریت وجود دارد این است که این گل می‌تواند تا ۱۸ اینچ معادل ۴۵ سانتی‌متر رشد کند. همچنین برگ‌های این گل در بخش پایینی بسیار بزرگ‌تر از سر آن هستند و هرچه به سمت گل‌ها بالاتر می‌رویم، برگ‌ها حالت بیضی بیشتری را به خود می‌گیرند.

Brunnera macrophylla 'Sterling Silver' PP31280 | Walters Gardens, Inc.

چه شد که برونرا الکساندرز گریفت یافت شد و به این نام آن را می‌شناسند؟

این گل اولین بار در کشور بلاروس توسط الکساندرز گریت پیدا شد. سپس در سال‌های بعد و در سال ۲۰۱۳، این گل با عنوان الکساندرز گریت شناخته شد. از نظر ظاهری نیز این گل بسیار شبیه به جک فراست است که در ادامه به آن می‌پردازیم. اما تفاوتی که این گل را از انواع دیگر برونرا متمایز می‌کند، ارتفاع آن است که می‌تواند مانند یک الماس در باغ شما بدرخشد. این گل را معمولا از طریق برگ‌های نقره‌ای مانند و به شکل قلب آن تشخیص میدهند. در ادامه نکاتی درباره گل الکساندرز گریت وجود دارند که برای شما توضیح داده‌ایم.

یابنده گل الکساندرز گریت و ایجاد کننده باغچه مخصوص این گل

در سال ۲۰۱۳ نیز الکساندز زوکیوویچ، پیدا کننده این نوع گل برونرا، باغچه اختصاصی آن را ایجاد کرد که توانست در همان سال به عنوان یکی از زیباترین باغچه‌های بلاروس شناخته شود. این گل‌ها در بهار ساقه‌هایی از گل‌های آبی آسمانی کوچک داشتند که از بالای شاخ و برگ رشد می‌کردند و تا ۵ سانتی متر ارتفاع می‌گرفتند؛ چیزی که نمی‌توانید نمونه آن را در گل‌های دیگری پیدا کنید.

رشد گل‌های الکساندرز گریت: گل‌های الکساندرز گریت به راحتی در خاک متوسط، رطوبت متوسط و با زهکشی خوب در نیم سایه رشد می‌کند. همچنین خاک‌های مرطوب و غنی از ارگانیک را در مناطق سایه ترجیح می‌دهد. به طور کلی نسبت به خاک‌های خشک کمی حساسیت دارند اما نسبت به سایر ارقام این گونه، کمی خشکی را بهتر تحمل می‌کند. شاخ و برگ این نوع برونرا ممکن است در آفتاب گرم تابستان بسوزد و تابستان‌های خنک را ترجیح می‌دهد؛ بهتر است بتوانید این نوع محیط‌ها را برای رشد آن‌ها به‌‍ وجود بیاورید.

Brunnera macrophylla

تکثیر گل الکساندرز گریت

تکثیر گل برونرا به صورت خودجوش انجام می‌شود و برای این کار نیاز به کار خاصی ندارید. اما اگر تنها به تکثیر سرخود این گل بسنده کنید، این امکان وجود خواهد داشت که در ادامه گل‌هایی را مشاهده کنید که تنوع رنگی خود را از دست داده‌اند و دیگر شکلی شبیه یک برونرا الکساندرز گریت ندارند

3- گل برونرا Diane’s Gold

گل داینیز گلد یکی از گل‌های برونرا جذاب به رنگ زرد و طلایی است که در تابستان مانند یک الماس می‌درخشد. فردی به نام استیو لش این گل شگفت انگیز را در باغ دوستش دایان پیدا کرد. یکی از ویژگی‌های این گل این است که می‌تواند تا سال‌ها بدون هیچگونه آسیبی باقی بماند.

همچنین گل داینیز گلد در برخی فصول مانند بهار گل‌های آبی رنگ هم می‌دهد که می‌توانند در تضاد با گل‌های زرد و طلایی، جذابیت ویژه‌ای را برای شما به همراه داشته باشند. همچنین بهتر است که آن‌ها را به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید که در اثر گرمای زیاد نسوزند.

4- گل برونرا Jack Frost

شاید بتوان نوع جک فراست را شناخته‌شده‌ترین نوع گل برونرا دانست. این گل به طوری رشد می‌کند که در اصطلاح علمی به آن ریزوماتوز گفته می‌شود. این نوع گل عمدتا در مناطق سایه‌ دار به دلیل برخورداری از شاخ و برگ‌های قاعده‌ای قلبی شکل رشد می‌کند و شاخه‌ها و برگ‌های آن به رنگ سبز تیره هستند. در جک فراست شاهد این هستیم که گل‌های کوچک و آبی رنگ جلوه جذابی را به آن بخشیده‌اند و طول آن‌ها تا ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد.

برگ‌های جک فراست به رنگ سفید و نقره‌ای هستند که در برخی جاها به رنگ سبز کم‌رنگ تغییر پیدا می‌کنند. در نظر داشته باشید که شاخ و برگ جک فراست ممکن است در آفتاب گرم تابستان از بین برود. این نوع گیاهان نیز تابستان‌های خنک را ترجیح می‌دهند.

5- گل برونرا Variegata

نوبت به یکی از جذاب‌ترین انواع گل‌های برونرا می‌رسد. این نوع واریگاتا نام دارد که حاشیه‌های برگ سفید پررنگ، نامنظم و خامه‌ای‌مانند آن می‌توانند برای شما بسیار جذاب باشند و برگ های تماما سفید آن توجه شما را از فاصله های دور جلب کنند.

Growing Brunnera - Plant Care For Brunnera Macrophylla

گل‌هایی که می‌توانند در کنار برونرا جلوه زیبایی به باغچه شما بدهند

نکته‌ای که درباره بسیاری از گل‌ها به خصوص انواع گل‌های برونرا وجود دارند، این گل‌ها در بسیاری از مواقع نمی‌توانند به خودی خود جذابیت داشته باشند. چرا که یکی از دلایل جذابیت وجود تضاد است که این مورد را نمی‌توان تنها در یک گل مشاهده کرد. به همین خاطر قصد داریم تا برخی از گل‌های مکمل برای کاشت در کنار برونرا‌ها را به شما معرفی کنیم.

Polygonatum multiflorum (Solomon's Seal) | World of Flowering Plants

1- Polygonatum

گل مهر سیمان (Polygonatum) یک گل بسیار زیبا است که می‌توانید آن را در کنار گل‌های برونرا خود قرار دهید. نام Solomon’s seals از شاه سلیمان گرفته شده است که باعث می‌شود تا با شنیدن آن احساس قدرت به شما دست بدهد. گل‌های پولی گوناتوم در درسته گل‌های تک‌لپه‌ای قرار می‌گیرند و اصل جذابیت آن‌ها مربوط به گل‌های زیبای لیلیومی‌مانندشان است که می‌توانند هر سلیقه‌ای را پوشش دهند.

گل پولی گوناتیوم به دلیل جذابیت بالای خود در کشورهای بسیاری مورد توجه قرار دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ۲۰ کشور از آسیای شرقی مانند چین اشاره کرد. گل پولی گوناتیوم دارای رنگ سبک تیره و شکوفه‌هایی سفید رنگ است که از نظر ترکیب رنگی می‌توان آن را به گل مریم تشبیه کرد.

گل قلب خونین را در چه مناطقی می توان کاشت ؟ - فوت و فن های باغبانی | سایت  گل و گیاه نارگیل

۳- گل گل دیسنترا

در روز‌های ولنتاین و عاشقانه دیگر، بسیاری به سراغ گل‌هایی مانند رز می‌روند؛ این در حالی است که در برخی کشورها مانند چین، کره و ژاپن، برای ابراز علاقه از گل‌هایی مانند گل دیسنترا استفاده می‌کنند. این گل‌ها بومی این کشورها هستند و معانی زندگی و علاقه را با خود به همراه دارنند.

گل دیسنترا استابلیس معمولا در فصل بهار شکوفه می‌دهد، اما همچنان به دلیل مقاوت بالا، زیبایی خود را در فصول سردی مانند زمستان هم حفظ می‌کنند. اگر روزی قصد خرید یک گلدان گل برونرا را داشتید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما از گلی مانند دیسنترا استابلیس هم در کنار آن استفاده کنید تا زیبایی محیط شما دوچندان شود.

در رابطه با این گل می‌توان گفت که دارای ساقه‌هایی سبز رنگ است که در برخی بخش‌های گل به رنگ صورتی تغییر پیدا می‌کنند. برگ‌های آن به رنگ سبزی هستند که نمی‌‌توانید نمونه آن را در جایی پیدا کنید.

در نظر داشته باشید که دیسنترا استابلیس نیاز به مراقبت زیاد دارد و از این رو باید حتما به آن توجه داشته باشید. اما مطمئن باشید که زیبایی‌های این گل جذاب می‌تواند تمام سختی‌های نگهداری از آن را از یاد ببرد.

Growing Columbine Flower - How To Care For Columbine

4- Aquilega Flower

گیاه کلمبیایی آکوییلگا یک گیاه با طول عمر بالا و شرایط نگهداری آسان است که تقریبا در تمام فصول به رشد خود ادامه می‌دهد. اما دوران اوج شکوفای آکوییلگا در فصل بهار است که شاهد شکوفه‌های رنگارنگی از آن خواهیم بود. به همین خاطر می‌توان گفت که اگر قصد سفارش گل برونرا را دارید، برای افزایش زیبایی یک گل آکوییلگا را هم سفارش دهید.

چگونه به درستی یک گل برونرا بکاریم؟

برونراها گیاهان چند ساله مقاومی هستند که اگر شرایط مناسب را برای آن‌ها فراهم کنید به راحتی رشد می‌کنند. اول از همه برای کاشت گل برونرا آب و هوای خود را در نظر بگیرید. اگر منطقه شما در محدوده گرم‌تری قرار دارد، یکی از انواع برونرا با برگ‌های نقره‌ای انتخاب کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به جک فراست، کینگز باج، لنگ تریز، لوینگ گلس و «قلب دریایی» اشاره کرد.

سپس تعیین کنید که چه زمانی باری کاشت برونرا مورد نظر مناسب است و تلاش کنید که این زمان به دور از هرگونه یخبندان باشد. در ادامه و برای کاشت بذر گل برونرا، دانه‌های خود را در یک محیط رشد مرطوب مخلوط کنید، مخلوط را در کیسه فریزر قرار داده و آن را به مدت چهار هفته در یخچال قرار دهید. زمان جوانه زنی باید حدود یک تا سه ماه باشد. سپس آن‌ها را در اوایل بهار یا در پاییز و در زمان رشد، در خارج از منزل بکارید. فراموش نکنید که آن‌ها را باید با فاصله ۱۰ تا ۲۰ اینچ از هم قرار داد.

Brunnera macrophylla 'Alexander's Great' - buy plants at Coolplants

در رابطه با نور مورد نیاز گل برونرا نیز بهتر است بگوییم که ایجاد سایه جزئی را برای گل‌های برونرای خود فراموش نکنید. سعی کنید که کاشت آن‌ ها به گونه‌ای باشد که از آفتاب گرم بعد از ظهر دور بمانند، چرا که گل‌های برونرا دارای برگ‌ هایی بسیار ظریف است و ممکن است در صورت بودن در حرارت بالا، از بین بروند.

خاک مناسب گل برونرا همواره باید غنی و مرطوب باشد؛ تلاش کنید که سطح اسیدی و PH خاک را بین 5.5 الی 7 نگهدارید و برای تامین خاک مناسب گل برونرا هم آن‌ها را به طور منظم آبیاری کنید. همچنین زهکشی را فراموش نکنید تا املاح معدنی و آب به میزان مناسب به گیاهان شما برسند.

راه‌های مراقبت و نگهداری از گل برونرا

نکاتی درباره نگهداری گل برونرا وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به رطوبت خاک مرطوب و زهکشی مناسب اشاره کرد. هیچوقت اجازه ندهید که گیاه شما خشک شود که مانند یک سم برای آن است، در عین حال بیش از حد آن را آبیاری نکنید؛ اعتدال و میانه روی در نگهداری گیاهان، راز داشتن گل هایی بی نقص است.

Brunnera wielkolistna Hadspen Cream Brunnera macrophylla- Sklep internetowy  oferujący wieloletnie rośliny ozdobne (doskonale sadzonki, byliny, krzewy,  rośliny na suche bukiety, skalniaki). Wysyłka roślin ze szkółki roślin  ozdobnych "MAGDA",

بیماری ها و آفات گل برونرا

درباره آفات و بیماری های گل برونرا هم می‌توان گفت که باید تلاش کنید که همواره میزان PH خاک را متناسب با میزان گفته شده نگهدارید؛ در این صورت، بیماری‌ها کمتر به سراغ برونرا‌های شما خواهند رفت و گل‌های سالم‌تری را پرورش خواهید داد. همچنین گل دهی و رشد گل برونرا وابسته به میزان اسیدی بودن است و باید همراه با استفاده از دستگاه‌ های مناسب این کار، PH خاک را در یک سطح و به اندازه ثابت نگه دارید.

کاشتن گل برونرا را در منزل امتحان کنید!

اکثرا گل هایی به رنگ های خاص مانند آبی، از گل های کمیاب و ویژه به شمار میروند و همین خاصیت همه را به سمت این گیاهان رنگی جلب میکند.

با خرید گل میتوانید از انواع مختلف گونه های رنگی بهره مند شوید اما اگر خیال تکثیر یک گیاه را در سر دارید، شما نیز با پرورش گل برونرا یا گل هایی با تم رنگی آبی میتوانید این چشم نوازی زیبا را به خانه خود اضافه کنید.

تنها نکته برای کاشت و پرورش این گل زیبا در گلدان این است که باید گلدانی مناسب با فضای بزرگ را برای گل برونرای خود در نظر بگیرید زیرا این گل ر یشه هایی رونده و عاشق رشد دارد.

فراموش نکنید که اگر به یک گل خاص دسترسی نداشتید نباید نا امید شوید زیرا گل های بسیار دیگری نیز وجود دارند که میتوانند قلب شما را به دست بیاورند. اگر گل های زیادی را نمیشناسید، کافی است مقالات مختلف سایت ما را مطالعه کرده و با اطلاعات گل ها آشنا شوید.

Brunnera 'Jack Frost' | TERRA NOVA® Nurseries, Inc.

آیا گل برونرا تنها یک گونه دارد؟

خیر، گل برونرا در حقیقت چندین گونه متفاوت دارد که تقریبا نگهداری مشابهی دارند اما در دما های مختلفی به خوبی رشد میکنند.

آیا گل برونرا سمی است؟

تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر سمی بودن آن ذکر نشده اما بهتر است که دور از دسترس کودکان قرار بگیرد.

آیا میتوان رنگی جز آبی گل برونرا را یافت؟

بله؛ در برخی موارد گل های برونرا میتوانند طیف مختلفی از آبی تا بنفش داشته باشند.

بهترین محل برای کاشت و پرورش گل برونرا کجاست؟

درست است کهخ میتوان این گل زیبا را در خانه نیز پرورش داد اما بهترین محل برای آن، باغچه ای در خارج از منزل است.

اکنون با مراجعه به قسمت محصولات سایت، میتوانید گل هایی متفاوت و فوق العاده را سفارش داده و خاص ترین تجربه vip خود را ثبت کنید . اگر سوالی در ذهن دارید همینجا در کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

اقتباس از:vipshop.flower

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =