مقالات, مقاله های آموزشی

گل باد

گل باد گیاهی است با ریشه غده‌ای که بیشتر به عنوان گل شاخه بریده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این گیاه مطابق کتاب مقدس “سوسن سفید” نیز گفته می شود.

خانواده: Ranunculaceae

آشنایی با گیاه آنمون یا شقایق نعمانی و نحوه نگهداری آن | مجله پی جو
نام علمي: Anemone coronaria

گياهي است دايمي با ريشه غده اي که گلدهي آن اواخر بهار، اوايل تابستان است . گل ها در رنگ هاي زرد، سفيد، صورتي، قرمز و نارنجي ظاهر مي شوند. حداکثر بلندي گياه به ۵٠ و گستردگي آن به ١٠ سانتي متر مي رسد و به عنوان گل شاخه بريده مورد استفاده قرار مي گيرد.

بذر گل همیشه بهار | خواص گل همیشه بهار | خرید اینترنتی بذر گل و گیاه

گل باد با نام Anemone Coronaria و با نام های متفرقه دیگری چون شقایق خشخاش، گل همیشه بهار اسپانیایی، خشخاش هلندی و .. در دنیا شناخته می شود . گل باد گونه ای گیاه گلدار از جنس Anemone در خانواده Ranunculaceae بومی مناطق مدیترانه ای می باشد. گل باد گیاهی است با ریشه غده‌ای که بیشتر به عنوان گل شاخه بریده مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این گیاه مطابق کتاب مقدس “سوسن سفید” نیز گفته می شود.

گل آن به تنهایی در انتهای یک ساقه بلند پیچ خورده است. برگ های کوچکی درست در زیر گل میروید. گل دارای 3 تا 8 سانتی متر قطر، با 5 تا 8 گلبرگ قرمز، سفید یا آبی میباشد.

خصوصیات گیاه شناسی گل باد

گل باد گیاهی است چند ساله که در طول رشد خود به ارتفاع 20 تا 40 سانتی متر بلندی (به ندرت تا 60 سانتیمتر) میرسد. برگ های آن دارای سه برگچه و هر برگچه دارای لوب های عمیق می باشد.

گل باد در سراسر سرزمین های فلسطین و اردن فراوان است. گلها در اواسط بهار (آوریل) و در حدود 4 هفته نمایان می شود.
گل باد نیازمند نور آفتاب کامل با سایه جزئی. رطوبت متوسط ( متحمل به خشکی در تابستان است، اما در طول پاییز و بهار مرطوب نگه داشته شود) و خاک غنی و سبک با PH حدود 6 می باشد. دمای محیط بین 8 تا 20 درجه سانتیگراد ایده آل است.

خاک این گیاه بهتر است کمی مرطوب و دارای زهکش خوب باشد. حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتی‌گراد است. استفاده از این گل برای مصارف زینتی به طور گسترده ای افزایش یافته است. ارقام متعدد آن در فرانسه از قرن 18 میلادی کشت می شده است.

گل

روش نگهداری گل باد

گل باد اگرچه یک گیاه چندساله است اما ریشه های آن به رطوبت حساس بوده و دچار پوسیدگی میشود بنابراین در مناطق مرطوب و بارانی و همچنین در مناطق دارای زمستان های معتدل به صورت یکساله رشد می کند. پس در هنگام نگهداری این گل توجه به رطوبت آن بسیار ضروری می باشد.

نکاتی در رابطه با نگهداری گل باد

خواص گل شقایق و کاربردهای دارویی و غذایی آن - فروشگاه عطاری یاس

 

1. گل باد باید در یک بستر با زهکشی خوب و زیر سایه درختان برگریز رشد کند. خاک شنی به دلیل زهکشی بالا می تواند گزینه ی مناسبی باشد.
2. در آب و هوای خشک می توانید یک هفته در میان این گیاه را آبیاری کنید. برای هربار آبیاری حدودا ۲٫۵ سانتی متر آب روی سطح خاک کافی می باشد. قبل از آبیاری خاک بستر باید کاملا خشک شده باشد.
3. گل را پس از زرد شدن شاخ و برگ از ۲٫۵ سانتی متری سطح زمین قطع کنید زیرا پس از بهار و در اوایل تابستان گیاه وارد دوره ی رکود یا خواب می شود.
4. یک لایه ۲٫۵ سانتی متری مالچ را در فصل پاییز پای گیاه خود بریزید زیرا مالچ باعث محافظت ریشه های جدید در سرمای زمستان می شود.
5. پس از رشد ریشه ها در پاییز، بخش هوایی گیاه در فصل بهار ظاهر شده و شاخ و برگ جدید تولید می کند که در این مرحله باید از کود فرموله شده و با توجه به دستورالعمل مصرف روی بسته آن استفاده کنید.

روش کاشت و تکثیر گل باد

گل باد از طریق تقسیم غده و کشت مستقیم بذر تکثیر می شود. برای تکثیر از طریق تقسیم غده کافی است در پایان دوره ی گلدهی یعنی اواخر بهار یا اوایل تابستان غده ها را از زمین خارج کرده و از یکدیگر جدا کنید و آن ها را در پاییز در بستر مناسب با زهکشی خوب و خاکی سبک با pH حدود ۶ کشت کنید.

گل بنفش

آفات: فقط برخی حشرات می توانند برای این گیاه مزاحمت ایجاد کنند و آفات خاص نداشته و به مبارزه ی خاصی هم نیاز ندارد.

بیماری: پوسیدگی ریشه که در اثر رطوبت زیاد و مداوم ایجاد می شود و در صورت بروز این بیماری ریشه های غده ای پوسیده شده و گیاه شما قابلیت تکثیر را از دست می دهد. برای پیشگیری از این بیماری کافی است این گیاه را در مناطق مرطوب و بارانی کشت نکنید و حتما تا قبل از خشک شدن خاک بستر اقدام به آبیاری نکنید.

کاربردهای گل باد

کشت حاشیه ای

باغ های سنگی

فضای سبز

شاخه بریده

نکته : تمام قسمت های این گیاه سمی هستند و در صورت بلع منجر به عوارض سوء در بخش های گوارشی میشود.

نيازها
مکان آفتابي، خاک مرطوب که داراي زهکش خوب باشد. حداقل دماي قابل تحمل آن صفر درجه سانتي گراد است.

ازدياد
از طريق کاشت بذر تازه و يا تقسيم غده در بهار يا پائيز امکان پذير است.

 

 

اقتباس از:www.delgarm.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − یک =