مقالات, مقاله های آموزشی

گل اکوميس

خانواده: Liliaceae

نام علمي: Eucomis bicolor

گياه پيازي تابستانه ، با گل هاي سبز يا سفيد مايل به سبز، مجتمع در گل آذين سنبله که بالاي گل آذين آن براکته هاي برگ مانند به چشم مي خورند. برگ هاي پايه اي آن داراي لبه هاي موج دار و لکه هاي ارغواني است . بلندي گياه به ۵٠ – ٣٠ و گستردگي آن به ۶٠ – ٣٠ سانتي متر مي رسد.

Amazon.com : Eucomis Sparkling Burgundy -Pineapple Lily (2 Bulb) Zones 9-11  Tropical Plant . : Patio, Lawn & Garden

اکومیس، نوعی از گونه ی سوسن آناناس یا زنبق آناناس، یک نوع گل پیازدار است از گیاهان خانواده Asparagaceae، بومی آفریقای جنوبی که در امتداد باران دراکنزبرگ است. به شکل میله ای در چمنزارهای مرطوب یافت می شود، در نزدیکی نهرها، آن ها از سطح دریا به ۲۵۰۰ متر می رسند. گل هایی با رنگ سبز کمرنگ و حاشیه های بنفش است.

Eucomis Top Sellers, 44% OFF | www.enaco.com.pe

این گیاه به عنوان یک گیاه پیازدار تزئینی کشت می شود. گل های آن بوی نامطبوعی دارد که برای مگس ها جذاب است. گیاه اکومیس در درجه اول توسط مگس ها، از جمله مگس خانگی و مگس های گوشتی گرده افشانی می شود، که توسط ترکیبات گوگردی در رایحه گل ها جذب می شود. اکومیس یک گیاه دائمی است که از یک پیاز بزرگ رشد می کند.

Eucomis comosa (King's Flower, Pineapple Lily) | North Carolina Extension  Gardener Plant Toolbox

انواع مختلف گل اکومیس
۱) اکومیس کمسا
نام علمی: Eucomis comosa

اکومیس کمسا، انواع گل پیاز چند ساله مارچوبه که به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود ، بومی آفریقای جنوبی است. گل های سفید تا بنفش در تابستان ظاهر می شوند و خوشه هایی مرتب (raceme) تشکیل می دهند که بالای آن “سر” برگ های سبز قرار دارد. اکومیس کمسا یک گیاه چند ساله است که از یک پیاز بزرگ، اغلب بنفش رشد می کند. برگ ها معمولاً لکه های بنفش دارند و به طور کلی ممکن است بنفش باشند.

Kuiflelie bicolor (Eucomis bicolor) | MijnTuin.org

۲) اکومیس اتومنالیس
نام علمی: Eucomis autumnalis

اکومیس اتومنالیس، گیاهی گل دهنده و بومی مالاوی، زیمبابوه و آفریقای جنوبی است. این یک گیاه پیاز چند ساله است و از اواسط تا اواخر تابستان گل برگ ریز دارد. ساقه گل به حدود ۴۰ سانتی مترمی رسد. این گیاه به عنوان یک گل زینتی در باغ رشد می کند و همچنین می تواند به عنوان یک گل شاخه بریده مورد استفاده قرار گیرد.

Eucomis comosa - Pineapple Lily - Brent & Becky's Bulbs

۳) اکومیس واندرمروی
نام علمی: Eucomis vandermerwei

اکومیس واندرمروی گیاهی پیازی چند ساله در آفریقای جنوبی است و از خانواده مارچوبه ها (Asparagaceae) است و مانند سایر اعضای اکومیس به دلیل شباهت زیاد آن به گیاه آناناس مینیاتور (Ananas comosus) ارتباط نزدیک دارد و با آن مرتبط است. برگ های اکومیس واندرمروی متراکم، عمودی یا صعودی، بنفش پر رنگ رنگ آمیزی شده و لبه های برگ آن بسیار چروکیده یا موج دار است. گل های ستاره ای در نیمه تابستان ظاهر می شوند.

File:Eucomis zambesiaca (11792426616).jpg - Wikimedia Commons

۴) اکومیس زامبسیاکا
نام علمی: Eucomis zambesiaca

اکومیس زامبسیاکا که از خانواده Scilloideae به عنوان گیاه پیازی نیز شناخته می شود، بومی آفریقای جنوبی است، از منطقه زیمبابوه تا مالاوی تا استان لیمپوپو در آفریقای جنوبی رشد میکند. دارای گلبرگ های گل رز ۴۵ سانتی متری و گل های سنبله ای سفید که ارتفاع آن تقریبا ۳۰ سانتی متراست.

Fleur ananas - Eucomis bicolor - Le Jardin du Pic Vert

۵) اکومیس پلیدی فلورا
نام علمی: Ecumenical Evil Flora

اکومیس پلیدی فلورا گیاهی غول پیکر بومی آفریقای جنوبی (آفریقای جنوبی ، لسوتو و سوازیلند) است. گل های سفید تا سبز آن در تابستان ظاهر میشود. برخی از فرم ها در موقعیت گل به حدود ۲ متر می رسند. این گونه به عنوان یک گیاه زینتی رشد می کند، اگرچه در مناطقی که دارای یخبندان شدید هستند مقاوم نیست.

Grow a piece of paradise— Aloha lily 'leia' - Columbia Star

۶) اکومیس مونتانا
نام علمی:Eucomis montana  

اکومیس مونتانا یک گونه گیاهی که در آفریقای جنوبی (کوازولو-ناتال و استانهای شمالی) و اسواتینی (سوازیلند) یافت می شود. هنگامی که در تابستان گل می دهد ، ارتفاع گیاه به ۴۵ سانتی مترمی رسد.

Ananaslelie (Eucomis montana) | MijnTuin.org

نيازها
مکان آفتابي، خاک داراي زهکش خوب ، در فصل تابستان خاک دائماً مربوط نگه داشته شود. حداقل دماي قابل تحمل آن ۵- درجه سانتي گراد مي باشد.

ازدياد
به وسيله کاشت بذر و يا تقسيم گياه در بهار امکان پذير است.

جمع بندی
در این مقاله به معرفی انواع گل اکومیس، نیازها و ازدیاد ها و مشخصات و ویژگی این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل اکوميس را به خوبی شناخته باشید.

(پرسش و پاسخ)
انواع مختلف گل اکومیس کدامند؟
۱) اکومیس کمسا
۲) اکومیس اتومنالیس
۳) اکومیس واندرمروی

حداق دمای قابل تحمل گل اکومیس چند درجه سانتی گراد است؟
حداقل دماي قابل تحمل آن ۵- درجه سانتي گراد مي باشد.

خاک مورد نیاز گل اکومیس چه نوع خاکی است؟
به خاک داراي زهکش خوب نیاز دارد.

اقتباس از:vipshop.flowers

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =