مقالات, مقاله های آموزشی

گل انگشتانه

در این مقاله قصد داریم، ابتدا به معرفی و مشخصات گل انگشتانه پرداخته و در ادامه به سراغ خواص درمانی شگفت انگیز و اصول نگهداری و پرورش در خاک و در آب خواهیم پرداخت. آموزش قدم به قدم تکثیر، مقدار صحیح مصرف و مضرات گل به همراه معرفی انواع مختلف این گل، شما را از مطالعه منابع متعدد بی نیاز میکند. در مجموع سعی شده است تا در این مقاله همه ی اطلاعات موجود گرد آوری شود تا شما نیز با این گیاه آشنا شوید که در صورت بروز هر گونه مشکل، دانش و مهارت لازم را داشته باشید.

خانواده: Scrophulariaceae

نام علمي: Digitalis Purpurea

خرید بذر گل انگشتانه پابلند الوان

گل انگشت دانه (نام علمی: Digitalis purpurea) نام گونه ای از جنس بارهنگیان  Digitalis  است. این گیاه دارای گل های کوچک به رنگ های بنفش، صورتی یا سفید است که بعضی از آن ها دانه ای دیده می شوند. از این گل در تولید برخی از انواع داروهای قلب استفاده می شود. گل انگشتانه تا ارتفاع ۱ متر رشد می کند و دارای گل های زیبا و جادویی است که دارای لکه های کوچک است. از گل انگشتانه، داروی بیماری قلبی به نام دبجیتالین از برگ های آن استخراج می شود. درمان های رایج پزشکی از گل انگشتانه برای مسمومیت و جذب سموم ، شستشوی معده و گاهی اوقات برای بازگرداندن ضربان قلب به حالت طبیعی است.

بذر گل انگشتانه پابلند الوان - فروشگاه اینترنتی آقای بذر

یک گیاه چند ساله، بومی اروپا، آفریقای جنوبی و غرب آسیا، هر دو سال یکبار به عنوان گیاه دو ساله پرورش داده می شود. خوشه های بلند و گل لوله ای از اواخر بهار تا اوایل پاییز به رنگ های ارغوانی، بنفش، سفید، صورتی و زرد کمرنگ ظاهر می شوند و حداکثر ارتفاع آن ها به ۱-۱.۵ متر و عرض ۶۰ سانتی متر می رسد. تمام قسمت های گیاه به خصوص برگ ها سمی هستند. این گیاه خاصیت دارویی دارد و امروزه از فرآورده های آن برای کنترل یا تسکین اختلالات قلبی استفاده می شود.

معرفی کامل فواید گل انگشتانه برای سلامتی

خواص دارویی گل انگشتانه

۱) یکی از مهم ترین موارد استفاده از گل انگشتانه در طب سنتی ، درمان نارسایی های قلبی می باشد.

۲) برای کسانی که مشکل یبوست دارند، استفاده از برگ های گل انگشتانه توصیه می شود.

۳) برای درمان ذات الریه از گلبرگ های گل انگشتانه استفاده می شود.

معرفی گل انگشتانه | مجله پی جو

عوارض گل انگشتانه

این گل در دسته گیاهان سمی قرار دارد. اگر بیش از حد این استفاده کنیم، با عوارض زیادی روبرو خواهیم شد که مهم ترین آن ها استفراغ، حالت تهوع، اسهال، گلودرد، خارش موضعی، سرگیجه، سردرد و در مواردی مشکلات قلبی است. به همین دلیل است که استفاده از این گیاه فقط باید به توصیه پزشک و همچنین دقیقا به همان میزانی که توصیه شده است استفاده کنیم.

خرید بذر گل انگشتانه پابلند الوان

انواع گل انگشتانه

۱) انگشتانه روباه پشمالوی

نام علمی: Digitalis lanata

این گل به گل انگشتانه مویی یا کرکی معروف است و در قسمت بالای ساقه و کاسه گل موهای زیادی وجود دارد. گل ها در این گونه سفید و د ارای لکه های قهوه ای در داخل گل است. تنها گونه D.nervosa بومی ایران است و در مناطق وسیعی از شمال و غرب کشورمان رشد می کند.

File:Digitalis lanata 003.JPG - Wikipedia

۲) انگشتانه روباه زرد

نام علمی: Digitalis grandiflora 

این یک گیاه علفی چند ساله است که از پایه ای کوتاه و با ریشه های الیافی رشد می کند. گیاهان D. grandiflora دارای برگ های براق، سبز و رگه دار هستند که می توانند به ارتفاع ۷۰-۱۲۰ سانتی متربرسند. گل های زرد کمرنگ روی ساقه ۳/۴ سانتی متر طول دارند و از داخل یک علامت قهوه ای مشبک  دارند.

 

Digitalis grandiflora - Wikipedia

۳) انگشتانه روباه کاهگل

نام علمی: Digitalis lutea

روباه کاهلی یا روباه زرد کوچک، نوعی گیاه گل دهنده از خانواده چنار Plantaginaceae است که متعلق به اروپای غربی و جنوبی و شمال غربی آفریقا است. این گیاه چند ساله کوتاه یا دو ساله رشد می کند و به ۱ متر می رسد. خوشه های گل زرد لوله ای و لکه های قهوه ای در اواخر بهار و اوایل تابستان از گل های رز برگ دار در قسمت داخلی تاج گل رشد می کنند. گل ها ممکن است در طول تابستان تا پاییز به صورت محدود ظاهر شوند. مانند بسیاری از گونه های گل روباه، این گیاه غالباً در باغ ها پرورش می یابد، جایی که به راحتی رشد می کند.

 

Digitalis lutea - Wikipedia

۴) انگشتانه گل روباه

نام علمی: Digitalis thapsi

همچنین در ایالات متحده آمریکا به عنوان گل روباه شناخته می شود، گیاهی گلدار از تیره Digitalis بومی شبه جزیره ایبری است که در شرق پرتغال و مرکز و غرب اسپانیا واقع شده است. از نظر تجاری به عنوان یک گیاه زینتی مهم است. هیبریدهای با D. purpurea موفق و بارور هستند. مانند همه انگشتانه روباه، این گیاه در صورت بلعیدن سمی است.

Digitalis Spanish Peaks -- Bluestone Perennials

شرایط نگهداری و پرورش گل انگشتانه

نور

این گیاه به آفتاب کامل و کمی سایه احتیاج دارد. نور کافی باعث افزایش مواد موثر در برگ های آن می شود.

خاک

خاک مناسب برای گل ها، خاک ارگانیک و کمی اسیدی با زهکشی مناسب و کمی مرطوب است

دما

درجه حرارت محیط رشد آن در محدوده ۵ تا ۱۵ درجه سانتیگراد مناسب است.

آبیاری

گل انگشتانه گیاهی رطوبت پسند با نیاز آبی بالا است.

بذر گل انگشتانه الوان به همراه آموزش کاشت گل انگشتانه الوان - پوپونیک

تکثیر

انگشتانه توسط بذر تکثیر می شوند. رشد اولیه گیاه در سال اول بسیار کند است، بنابراین کنترل علف های هرز در این زمان ضروری است. برگ های گل انگشتانه مورد برداشت قرار می گیرد اما میزان برداشت برگ های در سال اول کمتر است تا گیاه بتواند سال بعد به حیات خود ادامه دهد. تکثیرانگشتانه توسط بذر انجام می شود. با این حال، در شرایط مطلوب، آن ها می توانند آزادانه تولید مثل کنند. رشد اولیه گیاه در سال اول بسیار کند است، بنابراین کنترل علف های هرز در این زمان ضروری است.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع گل انگشتانه، شرایط کاشت و نگهداری و خواص دارویی شگفت انگیز این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل انگشتانه را به خوبی شناخته باشید.

معرفی گل انگشتانه | مجله پی جو

(پرسش و پاسخ)

خواص دارویی گل انگشتانه چیست؟

۱) یکی از مهم ترین موارد استفاده از گل انگشتانه در طب سنتی ، درمان نارسایی های قلبی می باشد.
۲) برای کسانی که مشکل یبوست دارند، استفاده از برگ های گل انگشتانه توصیه می شود.
۳) برای درمان ذات الریه از گلبرگ های گل انگشتانه استفاده می شود.

عوارض گل انگشتانه چیست؟

گر بیش از حد این استفاده کنیم، با عوارض زیادی روبرو خواهیم شد که مهم ترین آن ها استفراغ، حالت تهوع، اسهال، گلودرد، خارش موضعی، سرگیجه، سردرد و در مواردی مشکلات قلبی است.

تکثیر گل انگشتانه به چه صورت است؟

تکثیرانگشتانه توسط بذر انجام می شود. با این حال، در شرایط مطلوب، آن ها می توانند آزادانه تولید مثل کنند.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + سه =