مقالات, مقاله های آموزشی

گل انچوزا

خانواده: Boraginaceae

نام علمي: Anchusa azurea loddon Rogalist

گياهي است افراشته به بلندي ٢/١ متر و گستردگي ۶٠ سانتي متر، داراي برگ هاي تخم مرغي، باريک و کرک دار که گل هاي منفرد و آبي کم رنگ آن اوايل تابستان ظاهر مي شوند.

ابتدا با نام های مختلفی که به این گیاه زیبا داده می شود شروع می کنیم، این گیاه به گل آنچوزا یا آنچوسا معروف است اما به آن زبان گاو هم نیز گفته می شود. اگرچه اغلب به آن Bugloss ایتالیایی می گویند. این تنوع در برگ ها نیز به همین ترتیب کوتاه است. زیرا این گیاه چند ساله است.

Anchusa Azurea Feltham Pride - Wood Cottage Nursery

شکوفه های آن به طور معمول از اواخر بهار تا اواسط تابستان رشد می کند و اطلاعات زیادی در مورد این گیاه ساده اما زیبا برای برجسته سازی وجود دارد. بنابراین ما این کار را به روشی ساده برای درک آن انجام خواهیم داد و شما می توانید اکثر قریب به اتفاق ویژگی های اصلی آن را به خاطر بسپارید.

این گیاه به آفتاب کامل احتیاج دارد، به همین دلیل است که اغلب در کنار جاده یافت می شود. باید حداقل ۶ ساعت نور به تنهایی دریافت کند، اگرچه این رشد آن را در سایه جزئی محدود نمی کند. و اما در مورد منطقه ای که می توان کشت کرد، می توان آن را از نواحی ساحلی و کوهستانی دانست.

لازم به ذکر است که گیاه به راحتی می تواند در مکان هایی مانند کنار جاده با نگهداری کم یا بدون نگهداری، در مکان هایی با زهکشی مناسب و در مناطقی که خاک مرطوب است رشد کند. بنابراین، با اطمینان می توان گفت که گیاه به یک بستر بسیار اساسی نیاز دارد و در شمال اروپا طبیعی شده است. به همین ترتیب، می توان آن را در غرب آسیا و شمال آفریقا یافت.

انواع مختلف گل انچوزا

برخی از شناخته شده ترین انواع گل با عکس انچوزا عبارتند از:

1) انچوزا درپمور _ Anchusa Feltham Pride

Anchusa Azurea Feltham Pride - Wood Cottage Nursery

۲) انچوزا اوپال _ Anchusa capensis

Anchusa capensis (Bugloss, Cape Forget-Me Not, Summer Forget-Me Not) |  North Carolina Extension Gardener Plant Toolbox

۳) انچوزا توسک_ Anchosa Tusk

Buy azurea Anchusa azurea Loddon Royalist: £8.99 Delivery by Crocus

4) انچوزا آنگوسومولیا _ Anchosa Angosomulia

File:Anchusa azurea Loddon Royalist 0zz.jpg - Wikimedia Commons

 

 

 

 ۵) انچوزا لودون واقع بین _ Anchosa Ludon Real

Loddon Royalist Anchusa (Anchusa azurea 'Loddon Royalist') in Chambersburg  Hagerstown Pennsylvania PA at Snavely's Garden Corner

ویژگی گل انچوزا

برگ ها گل انچوزا: برگ های آن به رنگ سبز معمولی است، فقط در این حالت، آن ها بطور متناوب مرتب شده و دارای شکل بیضی یا خطی هستند. شکل برگ به محل قرارگیری آن در شاخه های مختلف گیاه بستگی دارد. لازم به ذکر است که طول تیغه استاندارد نیست

Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - Beth Chatto's Plants & Gardens

زیرا اندازه آن می تواند بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر متغیر باشد. یک واقعیت جالب این است که برگ های آن به گونه ای است که انگار یک کت ساده دارد، بنابراین در هنگام لمس احساس لطافت و نرمی میکنید

Anchusa Azurea Loddon Royalist

رنگ گل انچوزا: همانطور که مشخص است، رنگ گل های این گونه آبی با رنگ یاسی خاص است. شما از قبل فصل گلدهی را می دانید، آنچه شما نمی دانید این است که اندازه گل ها بیش از ۳ سانتی متر نیست. گل با جوانه ای به رنگ صورتی مایل به قرمز شروع به رشد می کند، سپس به گلی با پنج گلبرگ آبی تبدیل می شود.

شرایط کاشت و نگهداری از گل انچوزا

دانستن این نکته مهم است، زیرا به شما امکان می دهد گیاه را به درستی تکثیر کنید. باید بدانید که شما سه روش برای تکثیر گل انچوزا دارید. این کار را می توانید با تقسیم، بذر و یا کاشت آن، ریشه زدن انجام دهید. درمانی که معمولاً با این گیاه انجام می شود بسیار شبیه به انواع معروف به “گوشت بره یا اسطوخودوس” است. البته شباهت های زیادی بین آبیاری و تأمین آب وجود دارد. به خاطر داشته باشید

Anchusa Loddon Royalist | Mirror Garden Offers

روش کاشت و پرورش گل انچوزا

روش کاشت گل انچوزا

برای کاشت و پرورش آن، باید این کار را درست با پایان یافتن آخرین یخبندان انجام دهید و چون یک گیاه چند ساله است، لازم است که این کار را در طول پاییز انجام دهید. حال، اگر روش کاشت شما از طریق ریشه است، باید یک حفره عمیق ایجاد کنید تا فضای کافی برای رشد ریشه داشته باشد و به درستی رشد کند وآب در خاک ته نشین شود. وقتی ریشه ها برای کاشت آماده شدند، باید سوراخی به عمق حدود ۵ سانتی متر داشته باشید. از این طریق به گیاه توانایی رشد خود به خود و بدون عارضه را می دهد و این عمق برای به دست آوردن تغذیه و آب مربوطه کافی است.

Anchusa | HortWeek

روش کاشت در گلدان گل انچوزا

حال، اگر قصد ندارید آن را در گلدان بکارید و می خواهید آن را مستقیماً داخل زمین قرار دهید، فقط کافی است یک خط کش یا هر ابزار اندازه گیری برداشته و چندین سوراخ درآن حفر کنید. جوانه زدن بذرها حدود ۸ هفته طول می کشد، در فاصله ۲۵ تا ۵۷ سانتی متر از یکدیگر باشند. یک واقعیت مهم که باید هنگام رشد بدانید.

استفاده از دانه های انچوزا همان کاری است که شما ترجیح می دهید در گلدان انجام دهید. بعد از جوانه زنی، آن ها را به محلی که می خواهید بکارید منتقل کنید و مطمئن شوید که همه این مراحل را پس از آخرین سرما انجام داده اید. حقیقت این است که شما باید از میزان آب، رطوبت زمین و دمای محیط کاملاً آگاه باشید. این ها همه عوامل جزئی هستند اما می توانند در مرگ گیاه موثر باشند. این جنبه ها جزئی به نظر می رسند، اما به دلیل مراقبت و نگهداری ضعیف، این گونه ها معمولاً در باغ ها و باغات عمر طولانی ندارند.

Anchusa azurea - BBC Gardeners World Magazine

نور

همانطور که گفته شد، باید در معرض تابش مستقیم آفتاب و در مکانی باشد که زهکشی آن بسیار خوب باشد. این اتفاق می افتد که اکثریت قریب به اتفاق معمولاً فکر می کنند که گیاه به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و ریشه ها اولین قطعه ای هستند که به دلیل مقدار آب یا رطوبت گیاه می میرند. باید بدانید که می توانید رطوبت سطح مشخصی را بدست آورید، اما نه زیاد زیرا ریشه های این سطح سختی کمی دارند و روند تجزیه به تدریج تسریع می شود.

خاک

خاک مرطوب با زهکش خوب و نسبتاً غني نياز دارد.

دما

حداقل دماي قابل تحمل آن ١۵- درجه سانتي گراد مي باشد.

آبیاری

این اتفاق می افتد که اکثریت قریب به اتفاق معمولاً فکر می کنند که گیاه به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و ریشه ها اولین قطعه ای هستند که به دلیل مقدار آب یا رطوبت گیاه می میرند. هر وقت که سطح خاک خشک شد گیاه را آبیاری کنید. باید بدانید که می توانید رطوبت سطح مشخصی را بدست آورید، اما نه زیاد زیرا ریشه های این سطح سختی کمی دارند و روند تجزیه به تدریج تسریع می شود.

Download anchusa images for free

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع گل انچوزا، شرایط کاشت و نگهداری و مشخصات و ویژگی این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل انچوزا را به خوبی شناخته باشید.

(پرسش و پاسخ)

خاک مورد نیاز گل انچوزا چه نوع خاکی است؟

خاک مرطوب با زهکش خوب و نسبتاً غني نياز دارد.

حداقل دمای قابل تحمل گل انچوزا چند درجه سانتیگراد است؟

حداقل دماي قابل تحمل آن ١۵- درجه سانتي گراد مي باشد.

بهتری مکان نوری گلانچوزاچه نوع مکانی است؟

همانطور که گفته شد، باید در معرض تابش مستقیم آفتاب و در مکانی باشد که زهکشی آن بسیار خوب باشد.

 

اقتباس از:vipshop.flowers

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =