مقالات, مقاله های آموزشی

گل آلیومAllium“پیاز زینتی”

بسیاری از ما پیاز را گیاهی زیبا نمی دانیم، اما جالب است بدانید که گیاه پیاز، از یک تیره ی گسترده ای است که به سبب زیبایی فوق العاده اش، زینت بخش هر باغی خواهد بود. همانند گیاه پیاز و سیر، آلیوم های تزئینی نیز دارای ده ها گل گرد و ستاره ای شکل می باشند. با این حال، این گیاهان خوراکی نیستند؛ اگرچه با له شدن برگ های آنها، بویی پیاز مانند به مشام خواهد رسید.

آلیوم های تزئینی طعم دهنده ای برای غذاهای شما نیستند، اما گل های کروی و سرزنده ی آنها، باغ شما را زنده و دلپذیر خواهند کرد. این گیاهان هم در برابر خشکی مقاوم هستند و هم در برابر سرما. حتی در برابر گزند گوزن ها یا جوندگان نیز در امان هستند و تنوع زیادی برای انتخاب کردن دارند.

نام لاتین: آلیوم (Allium)

معرفی و راهنمای پرورش سیفی جات - پیازچه برگی

توصیف آلیوم ها:

اکثر آلیوم ها پیاز گیاه دارند. با این حال، تعداد انگشت شماری از آنها وجود دارد که به واسطه ‌ی ریزوم ها رشد می کنند، روشی که پیازچه معمولی (Allium schoenoprasum) برای رشد خود انجام می دهد. این گونه آلیوم ها ممکن است هرگز هیچ پیازی ایجاد نکنند.

برگ ها:

برگ های آلیوم اغلب بلند و تسمه ای مانند هستند. برگ های برخی از انواع آنها مانند آلیوم cork-screw، با رنگ سبز آبی خود که مکمل گل های زیبای آن هستند، در تمام طول سال ظاهر جذاب خود را حفظ می کنند. برگ اغلب آلیوم هایی که زود شکوفا می شوند، به سرعت زرد شده و از بین می روند، زیرا این نوع گیاهان، در فصل سرما به خواب زمستانی می روند.

گل ‌ها:

گل های آلیوم به صورت خوشه ای تشکیل شده و اغلب به شکل پوم پوم و گرد هستند؛ اما می توانند به صورت ستاره ای، فنجانی، نیمه دایره ای یا آویز نیز باشند.

Allium ampeloprasum چگونه رشد می کند؟ | باغبانی روشن است

نام (های) مشترک:

هر گونه یا نوع خاص، برای خود نامی متمایز دارد، اما همه آنها با عنوان “پیاز زینتی” (Ornamental Onions) شناخته می شوند.

منطقه مقاومت:

میزان مقاومت آلیوم ها، به نوع گیاه و شرایط رشد آن بستگی دارد، اما اکثر آلیوم ها در مناطق مقاومت USDA ۴-۱۰ به خوبی رشد می کنند.

اندازه ی گیاه بعد از به بلوغ یا رشد کامل رسیدن:

در گیاه آلیوم، تنوع زیادی وجود دارد. آلیوم Drumstick تنها تا حدود سه سانتی متر رشد می کند، در حالی که گیاه غول پیکر Globemaster می تواند تا 1.2 متر نیز ارتفاع داشته باشد و گل های بزرگ آن، 20 تا 28 سانتی متری باشد. باید توضیحات مربوط به هر نوع را به دقت مطالعه بفرمایید.

پرورش این گیاهان بسیار آسان است و در انواع بسیار گسترده ای از رنگ، اندازه، زمان گل دهی و شکل گل، وجود دارند. از گل های بسیار زیبای این گیاهان، می توان دسته گل هایی تازه و خشک شده و بی نظیر، درست کرد. حتی باغ هایی با مقدار فضای کم نیز می توانند چند آلیوم در خود جای دهند؛ زیرا این گیاهان، فضای زیادی را اشغال نمی کنند. علاوه بر این، آلیوم ها در برابر گوزن ها، موش های صحرایی، سنجاب ها و خرگوش ها نسبتا مقاوم اند.

آلیوم ها، فقط پیازهای معمولی را شامل نمی شوند:

بیش از ۷۰۰ نوع مختلف آلیوم در جهان وجود دارد. از اواخر دهه ۱۸۰۰، این گروه متنوع، محبوبیت خود را در میان دوستداران گل و گیاه پیدا کردند. گیاه شناسان روسی، شروع به جمع آوری برخی از انواع این آلیوم های دیدنی و جذاب از آسیای میانه، و معرفی آنها به باغداران مشتاق، از طریق باغ گیاه شناسی امپریال در سن پترزبورگ کردند.

طولی نکشید که گیاه شناسان انگلیسی نیز، از این خانواده “جدید” استقبال کرده و به کاشت آنها در باغ های خود، روی آوردند. اکتشافات آنها، معرفی انواع جدید و جالب توجهی از آلیوم ها را به دنیا، به همراه داشت.

Buy Chives Plants (Allium schoenoprasum) | Free Shipping | Wilson Bros  Gardens | 5 Pack of Quarts For Sale Online

آلیوم گیاهی با دوام و مقاوم با شرایط نگهداری آسان:

آلیوم های زینتی به خوبی رشد می کنند و مراقبت بسیار کمی نیاز دارند. این گیاهان، تا زمانی که خاک زهکشی خوبی داشته باشد، در اکثر خاک ها رشد می کنند. آلیوم ها نور خورشید را دوست دارند و بهترین عملکرد را زمانی دارند که بتوانند از نور خورشید در تمام طول روز، بهره‌مند شوند. از آنجا که اکثر آنها به طور طبیعی تکثیر می شوند، می توان سالها در یک منطقه، دست نخورده باقی بمانند.

آلیوم ها گیاهان مقاوم به خشکی هستند و در واقع ترجیح می دهند که خاک آن ها، کمی خشک باشد. هیچ بیماری جدی، و یا آفت حشره ای وجود ندارد که بتواند آنها را آزار دهد. علاوه بر این، دیگر هرگز نگران هجوم جوندگان و یا گوزن ها نخواهید بود، زیرا این گیاهان زینتی، طعمی پیاز مانند دارند که برای این جانوران، به هیچ وجه دوست دشتنی نیست.

فقط به یاد داشته باشید، که تنها در یک زمان خاص از سال، می توانید این گیاهان را بکارید:

در فصل پاییز. گل هایی مانند نرگس زرد (Daffodils)، گل لاله (tulips) و گل زعفران (crocuses)، به راحتی در بیشتر فروشگاه ها و مراکز باغبانی یافت می شوند، اما آلیوم ها به راحتی در دسترس نیستند. 

به این ترتیب، آنها در زمان مناسب به دستتان خواهند رسید و نیازی نیست تا یک سال دیگر را نیز، بدون این گلهای زیبا، ماندگار و جاذب زنبورعسل، در باغ خود بسر کنید. برخی از انواع آلیوم های تزئینی، بیشتر شبیه به پیاز کوهی رشد می کنند و در واقع، آنچه شما می کارید، یک ریشه است تا پیاز گیاه. این نوع آلیوم ها، معمولاً به عنوان “گیاه گلدان” فروخته می شوند و ممکن است در فصل بهار، بیشتر از فصل پاییز در دسترس باشند.

Allium schoenoprasum 'Prado'

برخی از انواع آلیوم های محبوب:

ده ها نوع مختلف از این گیاه، برای کشت وجود دارد. تعدادی از محبوب ترینِ آنها عبارتند از:

آلیوم Purple Sensation همانند پلی است بین گلهای چند ساله فصل بهار و گلهای اوایل تابستان

گل Purple Sensation:

این گل های زیبای بنفش با قطر 5 تا 10 سانتی متر، در اوایل ماه ژوئن، درست بعد از شکوفا شدن گلهای لاله، شکوفا می شوند. ساقه های محکم این گیاه، ۲۴ تا ۳۰ سانتی متر بالا می روند بنابراین به نظر می رسد که این گل های بنفش و بی‌نظیر، درست در بالای شاخ و برگ چند ساله ی تازه ظهور این گیاه، در هوا شناور اند.

گل آلیوم

آلیوم گلوبمستر (Globemaster) و Gladiator:

بلندترین و زیباترین انواع آلیوم، با گل های بزرگ و به شکل کُره، به همراه ساقه هایی به طول 1 تا 1.3 می باشد. زمان شکوفه دهی این گل ها، اوایل تا اواسط ژوئن است. انواعی از این آلیوم ها با رنگ بنفش تیره، بسیار چشم نواز اند، به ویژه هنگامی که با گل های صد تومانی (peonies) سفید یا صورتی، گل های زبان‌پس‌قفا (delphiniums) و یا گل‌های زنبق یا آیریس بلند (tall bearded iris) کاشته شوند.

کوه اورست، سرتاسر پوشیده از گل های سفید رنگ و کوتاه این نوع آلیوم است که در کنار بوته هایی با شاخ و برگ های سبز تیره و یا گیاهان کبود (burgundy foliage)، گیاهان پوششی (groundcover) و گل های پریوش (periwinkle) و یا (Vinca minor)، زیبایی خیره کننده ای دارد.

آلیاوم Ozawa از آخرین گیاهان چند ساله است که گل می دهد. گلهای صورتی آن که در تصویر به شکل ستاره می باشد، در بالای شاخ و برگ گیاهان، تشکیل می شود و خودنمایی می کند.

پیاز گل آلیوم

آلیوم Ozawa (Allium thunbergii ‘Ozawa’):

گیاهی مرتب و خوشه ای است که از ۱۸ تا ۲۰ سانتی متر رشد می کند. این گیاه، جزو آخرین گیاهان چند ساله ای است که گل می دهد، و شکوفه های آن اغلب تا اواخر سپتامبر یا اکتبر باز نمی شوند. زنبورها آن را دوست دارند. این گیاه دیر گل ده، در فصل پاییز گل می دهد. گلهای صورتی آن، به خوبی با گل اشرفی پرپر (coreopsis)، رعنا زیبا/گل شاد (gaillardia)، آبشار طلایی/ روئینه زرین (solidago) و سایر گل های پاییزی جفت می شوند و زیبایی حیرت انگیزی دارند.

موسیر گیاهی نام آشنا با خواص فراوان - شرکت کشاورزی و دامپروری گلدشت رخ خراسان

آلیوم Corkscrew:

این گیاه مقاوم به خشکی (Allium senescens ssp. montanum var glaucum)، یک گیاه لبه دار است که در خاک های خشک، و در بالای دیواره های سنگی، رشد کرد و پرورش می باید. برگهای سبز و آبی آن، همانند چوب پنبه هستند و زمان گلدهی این گیاه، اواخر تابستان است.

آماده سازی باغ برای بهار با معرفی 5 گل | باغچه حیاط | کاردستون 😍

آلیوم شوبرت (Allium schubertii):

با اندازه ی کوتاه خود (تنها ۸ سانتی متر)، بسیار چشمگیر و چشم نواز است. گلبرگ های پهن آن، مانند صفحات آتش بازی به رنگ صورتی، بسیار خیره کننده می باشد و مطمئناً نظر هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کند. بعد از گذشت حدود یک ماه یا کمی بیشتر از گلدهی، بذرهای گیاه تشکیل می شوند. آلیوم drumstick کمی سست و شل است، بنابراین بهتر است آن را در میان گیاهان چند ساله محکمی که بتوانند وزن آن را پشتیبانی کنند، بکارید.

موسیر کوهی؛ خواص، مضرات و تفاوت آن با موسیر معمولی | ستاره

آلیوم Drumstick (Allium sphaerocephalon):

در اوایل ماه ژوئیه، دو هفته پس از گل Purple Sensation شکوفا می شود. به اندازه گل های Purple Sensation راست و عمودی و مرتب نیست، اما در کل، به شکل مناسبی برافراشته شده است (در کل خوب است). گلی دو رنگ، به رنگ سبز کبود و خارق العاده است. کاشت آن به همراه علف های زینتی، فوق العاده چشم نواز است. این آلیوم های زرد (Allium flavum) انتخاب مناسبی برای کاشت در باغ های صخره ای است.

پیاز گل آلیوم

پیاز گل زرد - معرفی گیاهان بومی ایران

آلیوم زرد (Allium flavum):

گیاهی فوق العاده و محبوب برای کاشت در فصل تابستان و مناسب باغ های صخره ای است. بعد از طی یک دوره ۱۰ روزه، خوشه گلها به آرامی رشد کرده و به نمایشی پرشور از رنگ ها، تبدیل می شوند. این گونه از آلیوم ها، در رنگ های زرد، صورتی و سفید، با ارتفاع ۱۲ تا ۲۴ سانتی متر، موجود هستند.

اقتباس از:سایر
تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =