مقالات, مقاله های آموزشی

درخت آرونيا

خانواده: Rosaceae

نام علمي: Aronia arbutifolia

درختچه خزان دار به بلندي ٣ و گستردگي ۵/١ متر است داراي برگ هاي تخم مرغي شکل سبز تيره در سطح زيرين خاکستري و کرکدار بوده و گل هاي سفيد آن اواخر بهار ظاهر مي شوند و ميوه هاي قرمز يا سياه توليد مي کند. شاخ و برگ سبز ت

 

يره آن در فصل پائيز به رنگ قرمز درمي آيند.

 

فروش ارونیا بری یا چوک بری سیاه معروف به بلوبری - 3

آرونیا یک گونه از درختچه های توت فرنگی از خانواده Rosaceae است که بومی شرق آمریکای شمالی است و بیشتر در جنگل های مرطوب و باتلاق ها یافت می شود.

Chokeberries Images – Browse 13,868 Stock Photos, Vectors, and Video | Adobe Stock

توت فرنگی به عنوان یک گیاه زینتی و به عنوان یک محصول غذایی به حساب می آید. توت ترش یا توت آرونیا را می توان به صورت خام مصرف کرد اما بیشتر فرآوری شده است. این ماده را می توان در مربا، آب میوه ها، نوشابه ها، چای، سس، عصاره ها، آبجو، بستنی و آدامس یافت.

بوته برگریز ۲ متر ارتفاع و ۲.۵ متر عرض و دارای برگ های بیضی شکل و سبز تیره در زیر گل های خاکستری و مودار است، گل های سفید در اواخر بهار ظاهر می شوند و میوه های قرمز یا سیاه تولید می کنند. برگ های سبز تیره آن در پاییز قرمز می شوند.

این گل کوچک، دارای پنج گلبرگ و پنج گلدان است و در چاله های ۱۰-۲۵ با هم تولید می شوند. هیپانتیوم کوزه ای شکل است.

Black Chokeberry – Ontario Native Plants

در شرق آمریکای شمالی، دو گونه شناخته شده به دلیل رنگ میوه، چوكبری قرمز و چوك توت سیاه و همچنین یقه بنفش ارغوانی که از مخلوط طبیعی این دو منشا گرفته است، نامگذاری شده اند. به نظر می رسد نوع چهارم، آرون میتچورینی (mitschurinii)، از این فرهنگ نشات گرفته باشد

معرفی و خصوصیات

یکی از محبوب ترین میوه های شمال آمریکا اورنیا بری یا چوبکری است. امروزه این محصول در اکثر نقاط دنیا به ویژه اروپا پرورش داده می شود. این میوه از ارزش غذایی فوق العاده بالایی برخوردار است به همین دلیل در تهیه کیک، غذا، شیرینی، آبمیوه، دسر و… مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران میوه اورنیا بری را ا نگورک گلوگیر می نامند.

نهال اورنیا بری از درختچه های کوتاه است. باردهی این درختچه بسیار زیاد است. طعم میوه چوکبری شیرین و ملس است که مورد پسند همگان قرار می گیرد. ظاهر درخت ارونیا شبیه به درخت گیلاس است و میوه های این درخت همانند درخت گیلاس بروی آن قرار گرفته اند.میوه نهال ارونیا بری یا چوکبری کروی شکل و گرد است که در نهایت به رنگ مشکی تغییر رنگ می دهد. میوه درخت ارونیا در ابتدا سبز بوده و بعد از آنکه کاملا رشد کرد به مشکی تغییر رنگ می دهد. درون این میوه قرمز گوشتی است.

انواع گل آرونیا یا چوکرای

۱) Aronia arbutifolia (Photinia pyrifolia) – چوکرای قرمز

برگ ها ۵-۸ سانتیمتر عرض دارند و در پایین متراکم می شوند. گل ها سفید یا صورتی کمرنگ، به عرض ۱ سانتی متر، دارای ساقه های لوله ای است. این میوه به رنگ قرمز، عرض ۴-۱۰ میلی متر است و در زمستان در شرق کانادا و مرکز ایالات متحده از شرق تگزاس تا نوا اسکوشیای داخلی تا انتاریو، اوهایو  کنتاکی و اوکلاهما گسترش می یابد.

Aronia Species, Red Chokeberry, Red Chokecherry Aronia arbutifolia

۲) Aronia melanocarpa (Photinia melanocarpa)  – Chokeberry سیاه

تمایل دارد که کوچک به نظر برسد، به ندرت بیش از ۱ متر ارتفاع دارد و به راحتی توسط شاخه های ریشه برگ کوچکتر، عرض بیش از ۶ سانتی متر، و غدد انتهایی  بر روی برگ ها گسترش می یابد. ناحیه زیر برگ ها براق است. گل ها سفید آن، به عرض ۱.۵ سانتی متر، با کاسبرگ های مودار و کرکی ظاهر میشوند و میوه های آن به رنگ سیاه است.

File:Aronia melanocarpa (Black Chokeberry) (36286083332).jpg - Wikimedia Commons

۳) Aronia prunifolia (Photinia floribunda)- چوکرای بنفش

به نظر می رسد که منشأ آن مخلوطی از چوکرهای سیاه و قرمز باشد، اما با دقت بیشتری ممکن است یک گونه متمایز باشد. برگ ها نسبتاً در پایین جوانه می زنند. تعداد کمی غده در سطح کاسبرگ وجود دارد. میوه آن به رنگ بنفش تیره تا سیاه، عرض ۷-۱۰ میلی متر است و تا زمستان دوام نمی آورد.

در شمال آلمان، جایی که گونه اصلی وجود ندارد – گیاه شناس آلن ویکلی استدلال می کند که این گونه یک گونه کامل است، نه ترکیبی. دامنه چوكبري بنفش تقريباً محدوده چوكبري سياه است. آن ها در مناطقی (مانند میشیگان و میسوری) یافت می شوند جایی که چوکر قرمز وجود ندارد. کانادای شرقی به شرق و مرکز ایالات متحده، از نوا اسکوشیا به غرب به انتاریو و ویسکانسین، جنوب تا غرب کارولینای جنوبی، با جمعیت جدا شده در جنوب آلاباما رشد میکند.

 

چوک بری استفاده های غذایی و زینتی بسیاری دارد و در انواع غذاها از جمله شربت ها، مرباها، دسرها و… یافت می شود. چوک بری از لحاظ غذایی بسیار مفید بوده چرا که به خاطر رنگ سیاه آن دارای ترکیبات آنتوسیانین می باشد و خواص سلامتبخشی بسیاری دارد. خاک مناسب برای کاشت ارونیا باید دارای pH بین 5 تا 8 باشد و بهتر است کمی اسیدی باشد. ارونیا شرایط خشکسالی و رطوبت پایین خاک را به خوبی تحمل میکند ولی در تابستان بهتر است از سیستم آبیاری قطره ای و از خاکی با زهکشی خوب استفاده شود تا عملکرد خوبی داشته باشیم آماده سازی خاک برای کاشت ارونیا شبیه بقیه خانواده توت ها می باشد. البته این گیاه گیاهی کم توقع می باشد ولی لازم است جهت نتیجه گیری بهتر خاک را با دادن کود های مناسب غنی سازی نماییم

Aronia Plant Description | Aronia Melancarpa | What Are Aronia Berry Plants?

شرایط کاشت و نگهداری گل آرونیا

این گیاه را می توان در مناطق گرمسیر، معتدل و سرد پرورش داد و در بهار گل های سفید به صورت خوشه ای روی درخت ظاهر می شوند و میوه های آن ها در اواخر تابستان رسیده می شود.

خاک:

بهترین خاک برای رشد بهتر این گیاه خاک اسیدی با pH مناسب بین 5 تا 8 و خاک شنی است و خاک کاشت باید دارای زهکشی باشد.

دما:

مناسب ترین دما برای رشد بهتر این گیاه بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. در بهار، گل های زیبا روی بوته ها ظاهر می شوند و به آن ها زیبایی می بخشند.

آبیاری:

این گیاهان می توانند در برابر خشکی و رطوبت کم مقاومت کنند اما در تابستان به دلیل گرمای هوا بهتر است به طور منظم آبیاری و قطره ای انجام شود و زهکشی خاک از اهمیت زیادی برخوردار است.

کوددهی:

انتظارات این بوته ها بسیار کم است اما برای نتایج بهتر و بدست آوردن میوه های مرغوب با کود، باعث غنی سازی خاک می شود. کمپوست یکی از کودهای مناسب برای آرونیا است.

File:Aronia melanocarpa cv Rubina P1020524.JPG - Wikimedia Commons

طریقه کاشت نهال چوکبری (آرونیا بری)

کاشت نهال چوکبری بسیار آسان است. کاشت نهال با توجه به گونه‌های مختلف متفاوت است که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود در ادامه نیز همراه ما باشید.

نهال ریشه لخت: در این نوع نهال ابتدای گودالی ایجاد کنید، سپس کمی خاک درون آن بریزید و نهال را در درون آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک نرم و مناسب پر کنید سپس گیاه را آبیاری کنید.

نهال گلدانی: در نهال گلدانی نیز ابتدا گودالی ایجاد نمایید سپس گلدان را شکسته و نهال را با خاک گلدان مستقیماً در گودال قرار دهید و اطراف آن را پر کنید. سپس گیاه را آبیاری کنید.

Aronia melanocarpa (Black Chokeberry)

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع گل آرونیا، شرایط کاشت و نگهداری و مشخصات و ویژگی این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل آرونیا را به خوبی شناخته باشید.

(پرسش و پاسخ)

انواع مختلف گل آرونیا کدامند؟

۱) Aronia arbutifolia (Photinia pyrifolia) – چوکرای قرمز
۲) Aronia melanocarpa (Photinia melanocarpa)  – Chokeberry سیاه
۳) Aronia prunifolia (Photinia floribunda)- چوکرای بنفش

خاک مورد نیاز گل آرونیا چه نوع خاکی است؟

بهترین خاک برای رشد بهتر این گیاه خاک اسیدی با pH مناسب بین 5 تا 8 و خاک شنی است و خاک کاشت باید دارای زهکشی باشد.

طریقه کاشت نهال آرونیا چگونه است؟

نهال ریشه لخت: در این نوع نهال ابتدای گودالی ایجاد کنید، سپس کمی خاک درون آن بریزید و نهال را در درون آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک نرم و مناسب پر کنید سپس گیاه را آبیاری کنید.

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 11 =