مقالات, مقاله های آموزشی

 گل آدونیس

در این مقاله از VIP Shop قصد داریم، ابتدا به معرفی و مشخصات گل آدونیس پرداخته و در ادامه به سراغ خواص درمانی شگفت انگیز و اصول نگهداری و پرورش در خاک و در آب خواهیم پرداخت. آموزش قدم به قدم تکثیر، و مضرات گل تا آفات و بیماری به همراه معرفی انواع گل، شما را از مطالعه منابع متعدد بی نیاز میکند. در مجموع سعی شده است تا در این مقاله همه ی اطلاعات موجود گرد آوری شود تا شما نیز با این گیاه آشنا شوید که در صورت بروز هر گونه مشکل، دانش و مهارت لازم را داشته باشید.

خانواده: Ranunculaceae

نام علمي: Adonis amurensis

گياهي است دائمي که گل هاي آن در اواخر زمستان تا اوايل بهار ظاهر مي شوند. گل ها فنجاني شکل زرد رنگ تا طلائي که به صورت منفرد درانتهاي ساقه تشکيل مي شوند. بلندي آن ٣٠ سانتي متر و گستردگي آن بين ٢٣ تا ٣٠ سانتي متر مي باشد.

این یک گیاه چند ساله زیبا با ریشه های ضخیم و ریشه های تیره رنگ است. شاخه های برگ بسیاری از این گیاه در بهار هر سال ظاهر می شوند و دارای گل بزرگ و زرد است. آن ها به صورت منفرد روی شاخه های گیاه ظاهر می شوند. از برگ ها و ساقه ها به عنوان دارو استفاده می شود.

آدونیس یک گیاه منحصر به فرد است و می تواند به صورت چند ساله و یا یک ساله رشد کند. از خانواده Ranunculaceae است. در آب و هوای معتدل اروپا و آسیا رشد می کند.

آدونیس یک گیاه دارویی است و به طور گسترده در پزشکی استفاده می شود.

خاصیت آدونیس - شفاخونه

معنی اسم گل آدونیس

طبق افسانه های یونان، این گل نمادی از عشق الهه افرودیت و مرد عادی آدونی است که هنگام شکار توسط خوک زخمی شد. الهه مدت ها به او علاقه مند شد و در خاطراتش از قطرات خونش گل هایی شکوفا شد که در اوایل بهار شکوفا شدند.

گیاه دارویی آدونیس | قیمت، مشخصات و تأثیر درمانی گیاه دارویی آدونیس بهاره

خواص دارویی گل آدونیس

۱) اختلالات قلبي، اختلالات ريتم، فشار خون پايين، بيماري قلبي و ضعف تنفس مرتبط با آن؛

۲) با عصبانیت و درمان روانشناختی، خصوصاً در میان معتادان به مواد مخدر و افراد معتاد به الکل.

۳) با ضایعات عفونی کلیه – تشکیل و دفع ادرار را افزایش می دهد؛

۴) با بیماری های عفونی، مانند گلودرد، التهاب دستگاه تنفسی فوقانی، سرفه شدید؛

۵) به عنوان یک بیهوشی برای درد های روماتیسمی در مفاصل. درگیری ها

۶) بیماری های زخم معده از دستگاه گوارش

۷) التهاب روده

۸) فشار خون بالا

۹) گاستریت معده

۱۰) آترواسکلروز قلبی

۱۱) آرام بخش

۱۲) برای درمان بیماری های عصبی

در دوره حمل یک کودک سقط جنین را تحریک می کند.

آدونیس گیاهی سمی و قدرتمند است، بنابراین استفاده از آن بدون مشورت با پزشک مخصوصاً برای کسانی که بیماری قلبی دارند بسیار خطرناک است و برای کودکان زیر ۳ سال این گیاه به هر فرم ممنوع است.

بذر گل آدونیس - نازبو | پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه و لوازم وابسته

انواع مختلف گل آدونیس

۱) اییز آدونیس (Adonis annua)

در شرایط طبیعی می توان آن را در دریای مدیترانه یافت کرد. این گیاه به حدود ۳۰ سانتی متر رشد می کند. برگ های نازک آن  پشت سر هم وجود دارند. گل های دیدنی با رنگ زرد روشن یا قرمز اشباع رنگ آمیزی می شوند، در حالی که قسمت مرکزی آن تیره است. قطر آن حدود یک و نیم سانتی متر است، در حالی که گلبرگ های آن از بالا بسته شده اند.

۲) آدونیس ولگا (Adonis volgensis)

ریزوم قهوه ای روشن آن بسیار ضخیم و کوتاه است. شاخه های آن نسبتاً کم است و ارتفاع آن ها به حدود ۳۰ سانتی متر می رسد. انشعاب از وسط شروع می شود. شاخه های کوچک و متراکمی دارند، اما وقتی اولین گل پژمرده می شود، بلوغ کمیاب تر می شود. گل ها زرد روشن هستند، در حالی که آبشارهای سطح آن بنفش است.

3) آدونیس تابستان (Adonis Summer)

این گیاه در اروپای غربی و آسیای میانه رایج است. یک گیاه یک ساله به ارتفاع ۵۰ سانتی متر با ساقه های مستقیم، که گاهی اوقات شاخه های برگ متصل دارند و شامل قسمت های جدا شده است. یک گل کوچک به قطر ۳ سانتی متر روی ساقه رشد می کند. گلبرگ ها قرمز و دارای قاعده سیاه هستند. در تابستان؛ کاشت بذر خوب نیست، بنابراین بهتر است که در پاییز کاشت شود، زیرا در زمستان آن ها از روش طبقه بندی استفاده می کنند و رشد خوبی دارند. مناطقی مناسب و خاک سبک را ترجیح می دهد، اما می تواند در سایه جزئی شکوفا شود. در هر خاکی رشد می کند و در روزهای بسیار گرم به آبیاری احتیاج دارد.

4) بهار آدونیس (Adonis vernalis)

این گیاه در منطقه استپی اروپا، قفقاز و در کریمه رشد می کند. آدونیس بهار معروف است به نام: مونته نگرو، خزه خرگوش، بهار آدونیس. این گیاه را می توان به عنوان یک گیاه چند ساله توصیف کرد، ارتفاع آن به ۴۰ سانتی متر می رسد، در لبه های جنگل یا در میان بسیاری از بوته ها رشد می کند. ساقه ها برهنه و نرم و هستند، به صورت عمودی به سمت بالا قرار گرفته اند. شاخه های درختچه به سختی منشعب می شوند. برگ های آن بیضی شکل بلند است، تا ۲ سانتی متر طول و از چندین لوبول جدا شده تشکیل شده است. ریشه کوتاه، ضخیم و ریشه ها به صورت عمودی است. گل قسمت فوقانی شاخه ۵ سانتی متر قطر دارد و دارای رنگ زرد غنی است. بسته به شرایط آب و هوایی منطقه ای که در آن رشد می کند، دوره گلدهی از اواسط بهار تا اوایل تابستان ادامه دارد. گل بلافاصله پس از ریزش برف ذوب می شود، سپس توده سبز گیاه رشد می کند.

۵) آدونیس آمور(Adonis amurensis)

این گیاه در ژاپن و مناطق دیگر رشد می کند و یک گیاه چند ساله با چنین ویژگی هایی:  ارتفاع گیاه به ۱۵ سانتی متر می رسد. ساقه های باریک، برگ های سبز روشن تراشیده شده در قلمه های بلند؛ گل های زرد روشن تا ۵ سانتی متر قطر دارند و در جلوی برگ ها ظاهر می شوند. دوره گلدهی تقریباً هر یک به طول می انجامد.

گیاه دارویی آدونیس | قیمت، مشخصات و تأثیر درمانی گیاه دارویی آدونیس بهاره

۶) آدونیس سیبری (Adonis sibirica)

نام دیگر این گونه Apennine است. گل چند ساله در مغولستان، سیبری و شرق روسیه رشد می کند. می توان توصیف کرد که گیاهان تا ارتفاع ۶۰ سانتی متر رشد می کنند. اگر شرایط آب و هوایی برای رشد آن مناسب باشد، رشد خوبی خواهد داشت و ساقه آن منشعب می شود. گل ها تعداد زیادی گلبرگ زرد غنی دارند. قطر یک جوانه کامل تقریباً ۶ سانتی متر است. قسمت بالایی گل به عنوان ماده اولیه دارویی استفاده می شود و از ابتدای گلدهی تا رسیدن میوه ها برداشت می شود.

۷) آدونیس طلایی (Adonis chrysocy)

این گیاه در کتاب قرآن ذکر شده است. مکان های زیادی وجود دارد که می توانید گلدان آدونیس طلایی را پیدا کنید و تعداد آن ها در حال کاهش یافتن است، زیرا مردم تمایلی به جمع آوری گیاه به عنوان ماده اولیه دارویی ندارند. ولی آن ها گیاهانی با کیفیت بالا، تزئینی و دارویی با دوام به نظر می رسند. در طبیعت، گل هایش ۲۵ سال شکوفا می شود و گیاه تا ۱۰۰ سال عمر می کند.

۸) آدونیس کرکی (Adonis villosa)

در شرایط طبیعی، می توانید در قزاقستان و سیبری ملاقات کنید. ریزوم آن کوتاه قهوه ای است. شاخه ها منفرد هستند، در آغاز گلدهی به طور متراکم اشغال می شوند و به ارتفاع حدود ۱۵ سانتی متر می رسند. پس از ناپدید شدن گیاه، برگه ای دو جداره به شکل مثلث یا بیضی شکل رشد می کنند، ساقه ها رنگ پریده تر می شوند و طول آن ها به ۳۰ سانتی متر می رسد. رنگ گل ها زرد روشن است.

9) آدونیس ترکستان (Adonis turkestanicus)

این نوع گیاه در آسیای میانه و پامیر یافت می شود. در مورد این ویژگی های چند ساله، ارتفاع آن ها به ۷۰ سانتی متر و قطر گل آن تا ۶ سانتی متر میرسد. رنگ آن نارنجی زرد و قسمت پایین گلبرگ آبی است. از ویژگی های بارز این گونه این است که همزمان جوانه ها، گل ها و دانه ها شکوفا می شوند. چندین شاخه جانبی در ساقه ها وجود دارد، بنابراین تعداد گل های یک گیاه بالغ می تواند به ۲۵۰ گل برسد. این خاکی را که حاوی مواد آلی است دوست دارد، یک داروی گیاهی است و در پزشکی استفاده می شود.

10) آدونیس مغول (Adonis mongolica)

این گل بومی مغولستان است و ترجیح می دهد در علفزارهای خالی از سکنه رشد کند. در یک گیاه می تواند حدود ۳۰ ساقه وجود داشته باشد، در حالی که درجه دوم و سوم وجود دارد. برگ های پایه کاهش یافته و وسط آن خالی است. قطرگل ها حدود ۵ سانتی متر است.

آدونیس آمورنسیس - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شرایط کاشت و نگهداری گل آدونیس

نيازها

محل نيمه سايه با خاک مرطوب داراي زهکشي خوب براي اين گياه مناسب است . حداقل دماي قابل تحمل اين گياه ١۵- درجه سانتي گراد است.

کاشت

برای کاشت، لازم است خاک حاوی شن، خاک برگ و هوموس (۳: ۱: ۱) تهیه شود. دانه ها در خاک مرطوب تا عمق ۲ سانتی متر دفن می شوند. ساقه ها پس از ۱۴ روز ظاهر می شوند. قبل از زمستان، بذرها در ظروف با خاک مشابه گلخانه کاشته می شوند. در جای خنک نگهداری کنید.

بیماری ها و آفات

از آنجا که این گیاه بسیار سمی است، به هیچ گونه بیماری و حمله به آفات حساس نیست.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع گل آدنیس، شرایط کاشت و نگهداری و خواص دارویی شگفت انگیز این گل پرداختیم. امیدواریم که مطالب برایتان مفید بوده باشد و گل آدنیس را به خوبی شناخته باشید.

(پرسش و پاسخ)

خواص دارویی گل آدونیس چیست؟

۱) اختلالات قلبي، اختلالات ريتم، فشار خون پايين، بيماري قلبي و ضعف تنفس مرتبط با آن.
۲) با عصبانیت و درمان روانشناختی، خصوصاً در میان معتادان به مواد مخدر و افراد معتاد به الکل.

گل آدونیس به چه معناست؟

طبق افسانه های یونان، این گل نمادی از عشق الهه افرودیت و مرد عادی آدونی است که هنگام شکار توسط خوک زخمی شد. الهه مدت ها به او علاقه مند شد و در خاطراتش از قطرات خونش گل هایی شکوفا شد که در اوایل بهار شکوفا شدند.

تکثیر گل آدونیس به چند روش است؟

از طریق کاشت بذر تازه در اواخر تابستان یا تقسیم پس از گل دهی میسر است.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =