مقالات, مقاله های آموزشی

گل‌های مناسب پشت پنجره

کدام گل‌ها مناسب پشت پنجره هستند؟

گلدان‌های تزئینی پشت پنجره یک فکر ایده آل برای باغبانی کردن است به ویژه در ایام پاییز و زمستان که به علت سرد شدن هوا و بارندگی نمی‌توان برای مدت زیادی در حیاط یا فضای بیرون از خانه ماند.

به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما؛ بهتر است بدانید که گلدان‌های مناسب پشت پنجره‌ای در هر ساختمان و خانه‌ای که اجرا می‌شوند زیبایی و طراوت را به چهره خانه می‌نشانند و همانطور که می‌دانید با آغاز فصل بهار بیش از پیش شاهد سرسبزی و طراوت طبیعت هستیم که در فضای شهری شاید خیلی کم از آن بهره‌مند شویم و یکی از راه‌هایی که می‌توان حال و هوای بیرون و داخل خانه را بهاری کرد قرار دادن گل‌ها و گلدان‌ها در پشت پنجره است.

آشنایی با گل‌های مناسب پشت پنجره

توجه داشته باشید که گلدان‌های تزئینی پشت پنجره یک فکر ایده آل برای باغبانی کردن است به ویژه در ایام پاییز و زمستان که به علت سرد شدن هوا و بارندگی نمی‌توان برای مدت زیادی در حیاط یا فضای بیرون از خانه ماند. به طور کلی پرورش گیاهان نیازی به انجام کار‌های سخت باغبانی مانند کندن زمین، دولا شدن و جمع شدن علف‌های هرز ندارد و از همه مهم‌تر اینکه گلدان‌ها قسمتی از خانه و زندگی شما را تشکیل می‌دهند و در مقابل چشمان شما رشد خواهند کرد. بهتر است بدانید گیاهانی که برای پنجره شمالی و نور کم مناسب هستند به طور طبیعی از مقاومت بیشتری برخوردار می‌باشند و بدین ترتیب توقع کمتری نیز خواهند داشت پس اگر زمان کمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی دارید یا تازه کار می‌باشید این گیاهان برای شما دردسر کمتری ایجاد خواهند کرد. به طور کلی این گیاهان قادر هستند خشکی را تا حدودی تحمل کنند و با نور کم و کوددهی زندگی خوبی داشته باشند. توجه داشته باشید که اغلب گیاهان کم توقع آفات و حشرات کمی دارند که بسیاری از مواقع حتی این مقدار کم هم پیش نخواهد آمد و یا می‌توانید به راحتی آن را دفع نمایید.

کدام گل‌ها مناسب پشت پنجره هستند؟

توجه داشته باشید که با وجود اینکه گیاهان مناسب برای پنجره‌های شمالی نیاز به نور شدید و مستقیم ندارند، ولی باید مقداری نور برای آن‌ها فراهم نمایید. اگر نور روز به صورت کامل به گیاه برسد سلامت آن‌ها به خطر نخواهد افتاد، ولی اگر گیاه احساس کند که نور کافی بدان نمی‌تابد می‌توانید از نور مصنوعی و چراغ‌های رشد گیاه استفاده نمایید. همچنین می‌توانید این گیاهان آپارتمانی را در شرایطی در پنجره‌های جنوبی نیز نگهداری کنید که آفتاب به صورت مستقیم بدان نتابد، زیرا برگ‌ها رو به زرد شدن خواهند رفت.

کدام گل‌ها برای نگهداری در پشت پنجره‌ها مناسب هستند؟

همانطور که می‌دانید شما می‌توانید گیاهان فراوانی را در محیط‌های آپارتمانی به ویژه محل‌های پشت پنجره‌ای پرورش دهید که به همین منظور در ادامه به بیان برخی از گل‌های مناسب برای پشت پنجره آشنا نماییم:

گل پوتوس:

توجه داشته باشید که در واقع گل پوتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آید که روندی پیچکی و رونده دارد. این گیاه بر اساس لیست ناسا جز ۱۰ گیاه برتر برای تمیز کردن هوا نیز محسوب می‌شود. به طور کلی کاشت گیاه پوتوس به راحتی خواهد بود و کم توجهی را تا حدودی تحمل می‌کند. این گیاه دارای برگ‌های قلبی شکل و براق می‌باشد که در رنگ‌های مختلفی مانند سبز، زرد و ابلق دیده می‌شود. شما می‌توانید برای کاشت این گیاه چند شاخه از آن را درون یک گلدان بکارید تا پر پشت‌تر به نظر برسد، ولی اگر دوست دارید گیاه به صورت رونده در کنار پنجره رشد کند توصیه می‌شود که از گل پوتوس استفاده نمایید.

کدام گل‌ها مناسب پشت پنجره هستند؟

گل اسپاتی فیلوم:

بهتر است بدانید که این گیاه آپارتمانی در نور کم خانه و پنجره‌های شمالی رشد بسیار خوبی خواهد داشت و ارتفاع آن تا یک متر خواهد رسید. به طور کلی اسپاتی فیلوم از دسته گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می‌آید و البته سمی هم می‌باشد. این گیاه خاک نسبتا مرطوب را می‌پسندد، ولی نباید ریشه‌های آن را غرقابی نمایید و به طور کلی زمانی که برگ‌ها کمی بیحال شده باشند زمان آبیاری فرا رسیده است. توصیه می‌شود که آبیاری را به خوبی انجام دهید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. توجه داشته باشید که اگر آب مورد استفاده برای آبیاری دارای کلر زیادی است بهتر است ۲۴ ساعت پیش از استفاده به آن اجازه استراحت دهید.

گل برگ عبایی:

بهتر است بدانید که این گیاه در هر شرایطی دوام خواهد آورد و معمولا برای گلدان‌های بزرگ مناسب می‌باشد و حدود یک متر رشد خواهند کرد. این گیاه دارای برگ‌هایی بیضی شکل و به رنگ سبز تیره می‌باشند. توجه داشته باشید که رشد این گیاه بسیار آهسته است و خوشبختانه برای انسان و حیوان‌ها سمی نیست. خاک مورد استفاده برای این گیاه بایستی از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و به طور کلی درجه حرارت ایده آل برای این گیاه حدود ۱۰ الی ۲۹ درجه سانتی گراد می‌باشد. توصیه می‌شود که روند کوددهی این گیاه را در فصل بهار و تابستان انجام دهید و همچنین فصل بهار برای تقسیم و تکثیر گیاه هم مناسب خواهد بود.

کدام گل‌ها مناسب پشت پنجره هستند؟

گل کالاته آ:

بهتر است بدانید که گل کالاته آ به دلیل برگ‌های زیبایی که دارد مشهور شده و طرح‌های مختلف روی برگ‌ها به رنگ‌های سبز، زرد و قرمز مشاهده می‌شود که البته مصنوعی به نظر می‌آیند. این گیاه قابلیت رشد تا حدود ۸ متر را دارا است و نسبت به سایر گیاهان نیاز به رطوبت بیشتری دارد و اغلب خاک مرطوب و نه غرقابی را می‌پسندد. به طور کلی دمای محیط بایستی بین ۲۱ الی ۲۹ درجه سانتی گراد باشد و کوددهی و تغذیه این گیاه بایستی به صورت ماهانه صورت بگیرد.

گل آگلونما:

توجه داشته باشید که این گیاه آگلونما به دلیل طرح و نقش‌های فراوانی که دارد محبوبیت زیادی در میان علاقه‌مندان به گل و گیاه پیدا کرده است. نکته جالب در مورد این گیاه مربوط به این است که علی رغم بسیاری از گیاهان کم نور دیگر ظاهری پرپشت خواهد داشت. همچنین این گیاه قابلیت رشد تا حدود ۱ متر را دارد و اغلب از آن برای بهبود هوای محیط استفاده می‌کنند.

کدام گل‌ها مناسب پشت پنجره هستند؟

گل سانسوریا:

بهتر است بدانید که در واقع هیچ گیاهی مانند سانسوریا برگ شمشیری نمی‌تواند در دکوراسیون به سبک معاصر تاثیر بگذارد البته که می‌توان این گیاه را در هر سبکی از دکوراسیون به کار برد. رشد این گیاه اغلب به صورت طولی انجام خواهد گرفت و می‌تواند تا ارتفاع ۱ الی ۲ متر رشد کند و به همین منظور فضای زیادی از خانه را اشغال نخواهد کرد. توجه داشته باشید که بستر این گیاه بایستی از زهکشی مناسبی برخوردار باشد و به سرعت آب اضافی را از خود خارج نماید. به طور کلی دمای مناسب برای این گیاه بین ۱۶ الی ۲۹ درجه سانتی گراد می‌باشد و در زمان آبیاری بایستی از مرطوب بودن بستر و ریشه‌ها اطمینان حاصل نمایید.

اقتباس از:www.iribnews.ir

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =