مقالات, مقاله های آموزشی

گلدان وگل در محیط کاروتاثیرات آن در راندمان کارمندان

امروزه بیشتر افراد مواردی چون مشغله زیاد، نداشتن وقت و فضای کافی را بهانه عدم نگهداری از گیاهان می‌کنند. اما اگر این افراد بدانند که فواید گیاهان چیست و گیاهان چه تاثیری در سلامت جسمی و روانی ما دارند حتی یک لحظه هم برای استفاده از آن‌ها در منزل و محیط کار درنگ نمی‌کنند. نگهداری از گیاهان تنها به خانه محدود نمی‌شود و شما می‌توانید انواع گیاهان را در اکثر محیط‌های کاری مانند ادارات و شرکت‌ها مشاهده کنید. وجود گیاهان در محیط کار فواید بسیاری دارد. از جمله این که باعث افزایش کارایی کارمندان و کاهش استرس و خستگی آن‌ها می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تاثیر گل و گیاه در محیط کار بپردازیم. با ما همراه باشید.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار - فروشگاه اینترنتی گل و گیاه ایران درخت

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان باعث زیبایی بصری محیط می‌شوند

استفاده از گیاهان در دکوراسیون ادارات و شرکت‌ها روشی برای داشتن بهترین دکور با مناسب‌ترین هزینه است. چیدمان گیاهان در محیط کار علاوه بر طراوت و زیبایی که با خود به همراه می‌آورد مزایای دیگری هم دارد. امروزه شما می‌توانید در شرکت‌ها و ادارات گیاهان مختلف و متنوعی را مشاهده کنید.

استفاده از گلدان‌های بزرگ به خصوص در دفاتر مدیران بسیار مرسوم است. از انواع گیاهان در ساختن جداکننده‌ها در محیط‌های کاری استفاده می‌شود. سانسوریا یکی از گیاهانی است که می‌توان از آن در ساخت جدا‌کننده  استفاده کرد. برای انتخاب گیاهان مناسب محل کار خود، ابتدا باید فضا را بررسی کنید و سپس بهترین گیاه را برای آن‌جا انتخاب کنید. معمولا گیاهانی که نیازهای کمی دارند و با شرایط کم نور و کم آب سازگارند در ادارات استفاده می‌شوند.

طراحی بیوفیلیک چیست؟ - سبک ترند دیزاین فضای داخلی | پادایران

بعضی از گیاهان هوا را تصفیه می‌کنند

مبلمان ادارات می‌توانند آزادکننده سمومی مانند فرمالدئید در هوا باشند. همچنین کامپیوترها، پرینترها و دستگاه‌های کپی هم مقداری کربن دی اکسید و گازهای سمی دیگر به هوا وارد می‌کنند که این گازها برای سلامت ما مضر هستند. گیاهان فقط به عنوان عناصر دکوراتیو در ادارات و شرکت‌ها به کار نمی‌روند بلکه مزایای دیگری هم دارند. بعضی از گیاهان به عنوان تصفیه‌کننده‌های هوا تایید شده‌اند. این گیاهان می‌توانند سموم هوا را جذب کنند و باعث تمیز شدن هوا شوند. با جذب گازهای سمی، سلامت کارمندان در محیط کار بیشتر خواهد شد.

انواع گیاهان مناسب محیط کار | فروشگاه آنلاین گل و گیاه ایران درخت

گیاهان باعث کاهش استرس و خستگی کارمندان می‌شوند

استرس در محیط کار امری کاملا طبیعی است و معمولا راه گریزی ندارد. اما به هر حال کم کردن این استرس به هر میزانی می‌تواند روی سلامت روحی کارمندان تاثیر بسزایی داشته باشد. یکی از کم‌هزینه‌ترین و بهترین راه‌های کاهش استرس کارمندان، استفاده از گل و گیاه در محل کار است. البته لزومی ندارد که محیط کار را به یک جنگل تبدیل کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود ! توصیه ما به شما این است که در هر متر مربع یک گیاه قرار دهید. این کار به کاهش استرس و خستگی کارمندان کمک بسیاری می‌کند.

مزایای استفاده از گل و گیاه در طراحی داخلی اداری

گیاهان باعث کاهش سر و صدای محیط می‌شوند

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در سر و صدا قادر به تمرکز روی کارهایتان نیستید، استفاده از گیاهان در محیط کار می‌تواند به شما کمک بزرگی کند. می‌گویند گیاهان می توانند جاذب صدا باشند. این ویژگی گیاهان به دفع صداهای مزاحم پس زمینه محیط کار کمک زیادی می کنند. همین مسئله خود باعث افزایش تمرکز و کارایی کارمندان می‌شود. گلدان‌های کوچک برای روی میزها مناسب‌اند اما برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، چند گلدان بزرگ در گوشه‌ها و حاشیه‌های دفتر کار قرار دهید.

معرفی ایده های استفاده از گل و گیاه در محیط کار و دکوراسیون محیط کار با گل و گیاه

گیاهان باعث افزایش خلاقیت می‌شوند

نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید نگاه کردن به طبیعت یا حتی تصویری از طبیعت، می‌تواند مغز را فعال کند. به این ترتیب کارمندان با دیدن مداوم گیاهان احساس آرامش بیشتری می‌کنند و راحت‌تر متمرکز می‌شوند. همین مسئله باعث افزایش خلاقیت در کار می‌شود. حضور گیاهان سبز به کارمندان کمک می‌کند کارهای روزانه را با دقت بیشتری انجام دهند. همچنین باعث می‌شود ظرفیت توجه آن‌ها را تا 20 درصد افزایش پیدا کند.

52228390100702dd3fb780ad5e6216f0 – فروشگاه گل، گیاه و خدمات فضای سبز سبزوانه

گیاهان در روحیه کارمندان تاثیر مثبت دارند

برای این که بدانید چرا امروزه استفاده از گیاهان در محیط کار  انقدر محبوب است، کافیست از خود بپرسید که چه چیزی با فکر کردن به گیاهان به ذهن شما می‌آید ؟ برای اغلب مردم جواب این سوال طبیعت است. طبق نظر روانشناسان، رنگ سبز طبیعت یکی از آرامش‌بخش‌ترین رنگ‌هاست. به کمک گل و گیاه در محیط کار می‌توانید این حس آرامش را در محیط کار برای کارمندان فراهم کنید.

راهنمای انتخاب گل و گلدان برای دفتر کار – خریدمگ

گیاهان باعث افزایش کارایی کارمندان می‌شوند

در نتیجه همه مواردی که ذکر کردیم، می توانیم بگوییم حضور گل و گیاه در محل کار باعث افزایش کارایی کارمندان می‌شود. پس اگر می‌خواهید محیطی شاداب و پویا برای کارمندانتان ایجاد کنید شک نکنید که گیاهان سبز بهترین و پربازده‌ترین گزینه شما هستند.

15 گل مناسب محل کار - گیاهان مناسب برای محیط اداری و میز کار

سمیه یزدانی، کارشناس ارشد روانشناسی در گفتگویی گفت:

 گل و گیاه در زندگی بشر از دیرباز نقش مهمی در لطافت روح و روان و فرار از هیاهوی زندگی داشته است، پس به جاست که با این هدیه های ناب خداوندی پیوند بیش تری برقرار نماییم.

وی گل ها و گیاهان را راهی ساده برای رسیدن به آرامش و نوازش روح و روان دانست و تصریح کرد: با کاشتن گل و گیاه و یا حتی هدیه دادن و گرفتن، می توان بیش از هر چیزی شادی، آرامش، مثبت اندیشی، دوری از غم و غصه و طراوت دریافت کرد.

یزدانی به نقش گل و گیاهان در سلامت روحی و روانی افراد اشاره کرد و اظهار داشت: تماشا کردن گل و گیاهان و لذت بردن از آن سبب می شود تا خلق و خوی افراد تغییر کند و به حالت طبیعی خود بازگردد.

دریافت یا هدیه دادن یک شاخه گل در نگاه اول سبب لبخند در فرد شده و همچنین ایجاد احساس شادی و سرزندگی در همه افراد در هر گروه سنی نیز می شود.

وی اذعان کرد: افرادی که در محیط پیرامون خود گل و گیاه نگهداری می کنند، 2 تا 4 برابر بیش تر از دیگران آرام، مهربان، شاد و سرزنده هستند و می توانند این حس خوشایند را به دیگر افراد منتقل کنند، ضمن اینکه تبادل گل و گیاه بین افراد سبب سهولت در برقراری ارتباط میان همسران، فرزندان و والدین می گردد.

سمیه یزدانی در خصوص رنگ گل ها و اهمیت آن ها اشاره کرد و بیان داشت: گل های با رنگ صورتی، سفید و بنفش حس آرامش و گل های قرمز، زرد و نارنجی حس هیجان و سرزندگی را در افراد القاء می کنند.

وی اظهار کرد: گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد اثر مثبت می گذارند، بلکه روی رفتارهای بیرونی و اجتماعی افراد هم تاثیر بسزایی دارند.

گیاهان انرژی بخش مناسب محل کار | 11 گیاه مناسب محل کار - گلگونه

بیایید به کوتاهی عمر گل فکر نکنیم و محسنات آن را در نظر بگیریم و فضای بی روح خانه و محل کار خود را حتی با گلدانی کوچک صفا بخشیم و بخشی از طبیعت را همراه خود داشته باشیم، زیرا یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری و بهبود آثار مخرب زندگی شهرنشینی آشتی با گل و گیاه و طبیعت است و فراموش نکنیم طبیعت مادر انسان است.

 

اقتباس از:www.yjc.news,https://iranderakht.com/

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + چهار =