مقالات, مقاله های آموزشی

گلدان رنگی در خانه و تاثیرات آن بر روحیه افراد

یک وسیله دکوری زیبا و مقرون به صرفه که می تواند تغییرات زیادی در دکور خانه ایجاد کند، گلدان است. گلدان های گل که برای کاشت گیاهان طبیعی مورد استفاده قرار می گیرند، و یا حتی گلدانی خالی که در کنار شمع ها فقط به شکل تزیینی و دکوری در چیدمان خانه مورد استفاده واقع می شوند، همگی موجب شادتر شدن و جذاب تر شدن دکوراسیون خانه می گردند.

گلدان رنگی و تاثیر آن بر دکوراسیون خانه

چه کسانی که خانه شان را به صورت تک رنگ و یا دو رنگ چیدمان کرده اند و چه کسانی که به رنگ های شاد و سر زنده علاقه دارند و خانه شان رنگی و شاد است، می توانند از گلدان رنگی در خانه استفاده کنند. در دکوراسیون هایی که در آنها از رنگ های خنثی نظیر طوسی استفاده شده است، وجود گلدان های رنگی می تواند کمک بسیار خوبی در جهت ایجاد تعادل، خارج شدن فضا از سردی و بی روح بودن، گردش رنگ در محیط و در نهایت ایجاد فضایی که به آرامش روانی و تاثیر مثبت بر روحیه افراد کمک می کند، داشته باشد.

انواع گلدان رنگی

گلدان های پلاستیکی، سفالی، سرامیکی، فلزی، سنگی و شیشه ای می توانند در رنگ های مختلف وجود داشته باشند. بعضی از آنها مانند گلدان های سنگی ممکن است محدوده رنگی کمتری را شامل شوند و بعضی دیگر قابلیت ساخته شدن در گستره رنگی بالایی را دارند. هر کدام از این گلدان ها در جای مخصوص به خود استفاده می شوند و دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. همچنین بعضی از این گلدان ها مانند گلدان رنگی فلزی یا پلاستیکی برای فضای باز نیز قابل استفاده اند.

  • گلدان رنگی شیشه ای

یکی از گلدان هایی که از آنها تنها برای دکوری و یا قرار دادن شاخه گل می توان استفاده نمود، گلدان رنگی شیشه ای است. صنعت شیشه سازی و ساخت وسایل مختلف با شیشه یکی از قدیمی ترین صنایعی است که در طول تاریخ وجود داشته است. به همین دلیل تنوع مدل ها و طرح های بسیار زیادی در گلدان های رنگی شیشه ای وجود دارد. از گلدان های ساده گرفته تا گلدان های دسته دار، گلدان رنگی شیشه ای پایه دار یا بدون پایه، گلدان رنگی شیشه ای با تزیینات برجسته، گلدان رنگی شیشه ای مات یا شفاف، گلدان های عمودی، گلدان های کروی و یا مکعبی و انواع بسیار گوناگون دیگر، متناسب با هر سلیقه و چیدمانی در بازار موجود است.

از گلدان رنگی شیشه ای تقریبا در همه جای خانه می توان استفاده کرد. مثلا می توان گلدان رنگی شیشه ای با اندازه های کوچک و در رنگ های مختلف تهیه نمود و بر روی میز جلو مبلی قرار داد. یکی دیگر از مکان هایی که برای قرار دادن این گلدان ها مناسب است، قفسه، طبقات یا شلف هایی است که بر روی دیوار نصب می گردد. قسمت های مختلف کتابخانه و در جاهایی که کتاب کمتری موجود است هم می توان گلدان رنگی شیشه ای قرار داد و کتابخانه را زیباتر نمود. همچنین بر روی میز تحریر گذاشتن چند گلدان رنگی شیشه ای هم به شکل خالی و هم با شاخه های گل، محیطی جذاب و دوست داشتنی ایجاد می کند.

گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
گلدان شیشه ای رنگی
  • گلدان رنگی پلاستیکی

گلدان رنگی پلاستیکی را در هر رنگی می توانید تهیه کنید. این گلدان ها برای کاشت گیاهان آپارتمانی مناسب هستند و از آنها در داخل خانه و همینطور در فضای باز می توان استفاده نمود. گلدان رنگی پلاستیکی در رنگ های سفید تا مشکی و بی شمار رنگ های دیگر موجود هستند. این گلدان ها قیمت ارزانی دارند بنابراین می توان هر چند وقت یک بار به راحتی آنها را با گلدان رنگی دیگری تعویض نمود. گلدان رنگی پلاستیکی برای قرار دادن در محیط های غیر رسمی مانند راهرو و تراس مناسب اند و برای جایی نظیر سالن پذیرایی و نشیمن بهتر است از گلدان رنگی دیگری مانند سرامیکی استفاده نمود.

colorful-pot-and-vase 5
colorful-pot-and-vase 6
colorful-pot-and-vase 4
  • گلدان رنگی سفالی

گلدان های سفالی پس از ساخته شدن و قرار گرفتن در کوره می توانند به رنگ های مختلف، رنگ آمیزی شوند. در سال های اخیر گلدان رنگی سفالی با رنگ های بسیار زیبا و طرح هایی که با دست بر روی آنها نقاشی شده است، به یکی از بهترین صنایع دستی ایران تبدیل شده و برای هدیه دادن بسیار مناسب است. در گلدان رنگی سفالی می توان گیاهان سبز کاشت و یا از آنها تنها برای قرار دادن شاخه گل و گذاشتن بر روی میز استفاده کرد. این گلدان ها در برابر ضربه مقاوم نیستند و احتمال شکستن آنها بسیار زیاد است.

گلدان سفالی رنگی
گلدان سفالی رنگی
گلدان سفالی رنگی
  • گلدان رنگی سرامیکی و چینی

در گذشته گلدان های سرامیکی و چینی بیشتر به رنگ سفید ساخته و بر روی آنها طرح ها و نقوشی رنگی، نقاشی می شد. هنوز هم این گلدان ها، محصولاتی ارزشمند هستند و قیمت های بیشتری نسبت به گلدان رنگی پلاستیکی و گلدان رنگی سفالی دارند. امروزه به غیر از سفید از رنگ های دیگر هم در ساخت گلدان رنگی سرامیکی و چینی استفاده می شود. رنگ هایی مانند زرد و سبز و نارنجی و صورتی و آبی به شکل ساده و یا همراه با نقوش مختلف، طرفداران زیادی دارد. گلدان رنگی سرامیکی نیز می تواند برای کاشت گیاه و یا تنها به منظور تزیین مورد استفاده قرار گیرد.

گلدان رنگی سرامیکی در طرح ها و مدل های گوناگونی ساخته می شود. بعضی از آنها شکلی کلاسیک همانند دیگر گلدان ها داشته و بعضی دیگر در مدل های دکوراتیو تری تولید می شوند. حتی در بعضی از گلدان های سرامیکی در حین ساخت، بافت هایی بر روی سطح گلدان (مانند راه راه، لوزی لوزی، طرح کندو و غیره) ایجاد می گردد. در گلدان رنگی سرامیکی با توجه به سلیقه و هنر دست سازنده آن از رنگ هایی نظیر طلایی نیز استفاده می گردد. رنگ طلایی در کنار سرامیک سفید و یا مشکی تصویری بی نظیر ایجاد خواهد کرد.

گلدان سرامیکی رنگی
گلدان سرامیکی رنگی
گلدان سرامیکی رنگی
  • گلدان رنگی فلزی

گلدان های فلزی سطلی فانتزی امروزه بسیار رواج پیدا کرده اند و شما می توانید یکی از آنها را که متناسب با رنگ غالب در دکوراسیون منزلتان باشد انتخاب کنید.

colorful-pot-and-vase 3
colorful-pot-and-vase 2
colorful-pot-and-vase 1

درست کردن گلدان رنگی در خانه

اگر به داشتن گلدان رنگی علاقه مند شده اید، به راحتی می توانید در خانه گلدان های رنگی جذاب درست کنید. برای داشتن گلدان شیشه ای رنگی از بطری های دلستر یا نوشابه کمک بگیرید. بعضی از دلستر ها و نوشابه ها دارای ظرف شیشه ای به رنگ قهوه ای و سبز هستند. آنها را پس از استفاده خوب بشویید و برچسب های اضافی را از روی آنها پاک کنید. سپس می توانید سه بطری شیشه ای را در کنار هم قرار دهید و در هر کدام یک شاخه گل پتوس بگذارید. به این ترتیب یک دکوری عالی به وسیله گلدان رنگی شیشه ای تهیه کرده اید.

یک روش دیگر برای درست کردن گلدان رنگی استفاده از قوطی های دور انداختی رب و کنسرو است. به کمک رنگ اکریلیک و قلمو می توانید سطح بیرون آنها را رنگ آمیزی کنید و درون آنها را نیز به راحتی سوراخ کرده تا زه کشی انجام شود، سپس گیاه مورد علاقه تان را درون آن بکارید. گلدان رنگی به وسیله شیشه های مربا نیز ساخته می شود. با کمک رنگ اکریلیک و یا اسپری های رنگی ظرف مربا را رنگ کنید و گل های کوچک تازه درون آن قرار دهید. این گلدان های رنگی به خاطر ابعاد کوچک شان برای قرار گیری بر روی میز تحریر مناسب اند.

اقتباس:chidoplus.com

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 9 =