اخبار

گزینه‌های محدود عربستان برای خروج از باتلاق یمن کدامند؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حدود چند ماه قبل آمریکا علناً با اعتراف به شکست خود در افغانستان از این کشور خارج شد و با این کار شوک و سردرگمی بزرگی میان متحدانش در منطقه خلیج فارس به وجود آورد؛ چرا که آنها احساس کردند ایالات متحده اکنون در حال عقب‌نشینی از غرب آسیا به‌سمت شرق آن و تمرکز بر مقابله با نفوذ چین و روسیه در جهان است و این یعنی تنها ماندن دوستان آمریکا در منطقه.

در این بین عربستان سعودی به‌عنوان مهمترین هم‌پیمان عربی آمریکا در منطقه به‌شکل جدی شروع به تلاش برای حل‌وفصل پرونده‌های حساس خود از جمله جنگ یمن و خروج از باتلاق این جنگ کرد. امارات متحده عربی نیز که یکی از طرف‌های اصلی جنگ یمن بعد از عربستان است همین هدف را دنبال می‌کند و به‌دنبال پایان دادن به جنگ است؛ اما ابوظبی و ریاض برای رسیدن به این هدف مشترک دو مسیر متفاوت را دنبال کردند.

در تحرکاتی که از جانب عربستان و امارات برای خروج از باتلاق یمن مشاهده می‌شود، بی‌اعتمادی صریح میان آنها کاملاً مشهود است. واقعیت آن است که عربستان با ادامه دادن یک جنگ بیهوده، میان سایر کشورهای عضو ائتلاف متجاوز متحمل بیشترین خسارت شد و ناخواسته مسئولیت همه شکست‌ها در این جنگ را به‌عهده گرفت.

در همین راستا کارشناسان به بررسی گزینه‌های احتمالی پیشِ‌روی عربستان در جنگ یمن و راهکارهای پایان دادن به آن صحبت می‌کنند. عربستان در اولین اقدام خود برای حل‌وفصل پرونده جنگ یمن و کاهش خسارت‌های خود در این جنگ، باب ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را باز کرد. منابع گزارش می‌دهند جنگ یمن از جمله موضوعاتی بود که در دور اول مذاکرات میان ریاض و تهران مورد بررسی قرار گرفت.

بسیاری از ناظران معتقدند تلاش‌هایی که عربستان در دوره گذشته برای جلب نظر سوریه و بازگشت به‌سمت این کشور و ازسرگیری روابط دیپلماتیک با آن انجام داده است نیز جدا از تلاش‌های ریاض برای خروج از باتلاق یمن با کمترین خسارت نیست.

پرواضح است که خروج آمریکا از افغانستان سرآغاز خروج نظامی ایالات متحده از منطقه بود و نتایج این عقب‌نشینی، در تحولات یمن مشاهده شد و بازتاب آن با هر پیشروی نیروهای انصارالله در منطقه استراتژیک «مأرب» و آزاد شدن مناطق اشغالی یمن یکی پس از دیگری که در نهایت به عدن خواهد رسید، صراحتاً دیده می‌شود. در این شرایط گزینه‌های پیشِ‌روی عربستان در یمن بسیار محدود است و 3 سناریو در این باره مطرح می‌شود:

ـ توافق عربستان با ایران می‌تواند یک نظام منطقه‌ای ایجاد کند که البته در این نظام جدید، عربستان سعودی ضعیف‌ترین طرف خواهد بود؛ زیرا توازن قوا در میدان برتری آشکار ایران مقابل عربستان در تمام جبهه‌ها را نشان می‌دهد.

ـ خروج عربستان از یمن با پذیرش شروط انصارالله که شامل رفع کامل محاصره یمن و پرداخت غرامت جنگی به مردم این کشور است، دومین گزینه پیشّ‌روی سعودی‌ها است که البته این سناریو با توجه به تحولات سریع یمن در زمان حاضر محتمل نیست.

ـ آخرین سناریو مربوط به شکست کامل عربستان و متحدانش در جنگ یمن است که بعد از تسلط کامل انصارالله بر مأرب محقق می‌شود؛ چرا که این منطقه راهبردی ستون فقرات جنگ یمن به‌شمار می‌آید. بسیاری معتقدند که این سناریو محتمل‌ترین گزینه است و به تحقق آن نزدیک می‌شویم، در این شرایط ممکن است که عربستان به تغییر ائتلاف‌های خود روی آورد و گزینه همگرایی با ترکیه را در اولویت قرار دهد.
تدوین:سحر مجدی
تماس:09334152493

اینستاگرام:goldon.sidos

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − 9 =