مقالات, مقاله های آموزشی

کلید ژنتیکی بیماری آلزایمر

پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، از کشف ارتباط مهمی میان روش تولید انرژی سلول‌ها و ژن‌های جهش‌یافته موثر در آغاز بیماری آلزایمر خبر داده‌اند.

تازه های یافت شده از بیماری آلزایمر | پژوهشگران استرالیایی - دیدار نیوز

به گزارش ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، گروهی از پژوهشگران “دانشگاه آدلاید”(University of Adelaide) استرالیا، ارتباطی را میان روش تولید انرژی سلول‌ها برای عملکرد مغز و ژن‌های جهش‌یافته که در بیماری آلزایمر نقش دارند، یافته‌اند. این کشف، بررسی بیشتر ارتباط مورد نظر را به عنوان عامل اصلی و ابتدایی بیماری آلزایمر در انسان امکان‌پذیر کرده است.

آلزایمر 🧠 علائم ، راه های درمان ، تشخیص و دلایل این بیماری را بشناسید -  زومیت

پژوهشگران در این پروژه، مغز گورخرماهی جوان را که دارای جهش‌های ژنتیکی مرتبط با آغاز زودرس آلزایمر بود، تجزیه و تحلیل کردند. گورخرماهی از آن جهت برای این پژوهش انتخاب شد که خانواده‌های بسیار بزرگی را تولید می‌کند و موجب می‌شود که تشخیص اثرات این جهش‌های ژنتیکی، ساده‌تر باشد.

ارتباط ویژگی‌های شخصیتی و علائم بیماری آلزایمر - ایسنا

این گروه پژوهشی، از فناوری پیشرفته ژنتیک و تجزیه و تحلیل ریاضی برای مقایسه فعالیت ژن و تشخیص تفاوت‌های ظریف میان ماهی‌های معمولی و ماهی‌های دارای جهش ژن استفاده کردند.

پژوهشگران دریافتند که جهش‌های گوناگون در ژن‌های مختلف، تأثیرات بسیار متفاوتی را بر عملکرد سلول‌های مغز دارند. همچنین، آنها دریافتند که جهش‌های بیماری آلزایمر، بر یک عملکرد مشترک سلولی بسیار مهم تأثیر می‌گذارند که استفاده از اکسیژن در سلول‌ها برای تولید انرژی است.

شناسایی فرآیندی که در بروز بیماری آلزایمر موثر است - ایسنا

دکتر “کاریسا بارتلسون”(Karissa Barthelson)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این موضوع، بسیار جالب است زیرا می‌دانیم زمانی که بیماری آلزایمر پیش می‌آید، مغز افراد به شدت در تولید انرژی دچار کمبود می‌شود.

وی افزود: هنگامی که ما متوجه این پیوند مشترک شدیم، پژوهش‌های خود را یک گام جلوتر بردیم و داده‌های گروه پژوهشی دیگری را که به بررسی نقش یک ژن مهم در بروز بیماری آلزایمر در موش‌ها پرداخته بود، دوباره تجزیه و تحلیل کردیم. ما توانستیم اثر مشابهی را ببینیم و مشاهده این اثر، اعتماد ما را به این موضوع تقویت کرد که یک عامل اساسی و ابتدایی بیماری آلزایمر را در انسان یافته‌ایم.

بیماران مبتلا به آلزایمر، میوه‎های قرمز رنگ مصرف کنند - ایسنا

مغز، انواع گوناگونی از سلول‌ها را در بر دارد که روش‌های پیچیده‌ای را برای تولید و تقسیم انرژی در پیش می‌گیرند. پژوهشگران دانشگاه آدلاید اکنون تصمیم دارند به بررسی این موضوع بپردازند که جهش‌های بیماری آلزایمر چگونه بر انواع گوناگون سلول‌ها تأثیر می‌گذارند. بارتلسون اضافه کرد: یافتن این عامل مشترک و ابتدایی مهم که به بروز بیماری آلزایمر منجر می‌شود، بسیار رضایت‌بخش است.

به گفته پژوهشگران، هزینه‌های بیماری آلزایمر برای جامعه بسیار زیاد است؛ نه تنها در مراقبت از کسانی که نمی‌توانند از خود مراقبت کنند، بلکه در روابط از دست رفته با عزیزان به دلیل محو شدن خاطرات و شناخت.

آیا آلزایمر ارثی است؟ - مهرین - اخبار سلامت

 

بارتلسون گفت: تولید انرژی اساسا مهم‌ترین فعالیت سلولی است که از سایر عملکردها، به ویژه در اندام‌های بسیار فعال مانند مغز پشتیبانی می‌کند. اگر ما بتوانیم مشکل مربوط به مصرف اکسیژن و تولید انرژی را با جزئیات درک کنیم، ممکن است روش‌هایی را برای متوقف کردن بیماری پیش از آغاز آن دریابیم و این به نفع جمعیت سالخورده ما خواهد بود.

پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده

پیش‌بینی زودهنگام زوال عقل با کمک یک آزمایش ساده

پژوهشگران آمریکایی در پروژه جدید خود، آزمایش ساده‌ای را ابداع کرده‌اند که می‌تواند به پزشکان در تشخیص زودهنگام نشانه‌های زوال عقل کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از یوپی‌آی، پژوهشگران “دانشگاه ایالتی اوهایو”(OSU)، آزمایش ساده‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند افراد مبتلا به نشانه‌های زوال عقل را شناسایی کند. هدف از ابداع این آزمایش موسوم به “SAGE” این است که نشانه‌های بیماری را زودتر از بررسی‌های استاندارد تشخیص دهد.

داده‌های به دست آمده نشان می‌دهند که این آزمایش طی ارزیابی ۶۰۰ بیمار در “مرکز اختلالات حافظه و شناختی”(Center for Cognitive and Memory Disorders) دانشگاه ایالتی اوهایو توانست افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی را که نهایتا به زوال عقل رسیدند، شش ماه زودتر از روش‌های کنونی شناسایی کند.

علائم آلزایمر | تشخیص آلزایمر | درمان بیماری آلزایمر| پیشگیری از ابتلاء به  آلزایمر

به گفته پژوهشگران، تشخیص زودهنگام برای مدیریت موثر از دست دادن عملکرد شناختی مرتبط با افزایش سن، حیاتی است؛ به ویژه این که درمان‌های جدید نیز در حال توسعه هستند.

دکتر “داگلاس شار”(Douglas Scharre)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این آزمایش برای شناسایی افرادی طراحی شده است که تفکر معمولی دارند، به اختلال شناختی خفیف دچار هستند یا مشکلات شناختی شدیدتری دارند که مطابق با شرایط زوال عقل است.

وی افزود: این آزمایش را می‌توان به مرور زمان تکرار کرد تا اطلاعاتی را ارائه کند که نشان می‌دهند توانایی‌های شناختی شخص، در حال کاهش یا بهبود است.

۱۳ درمان خانگی برای بیماری آلزایمر | بهداشت نیوز

شار ادامه داد: آزمایش SAGE، یک ارزیابی شناختی چهار صفحه‌ای است و سؤالاتی را شامل می‌شود که زبان، حافظه، توانایی‌های ترسیم کردن و سایر جنبه‌های عملکرد شناختی را آزمایش می‌کنند. کامل کردن این آزمایش، حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان می‌برد.

به گفته شار، نسخه آنلاین این آزمایش را که طی همکاری با شرکت “برین تست”(BrainTest) مستقر در شهر کلمبوس ایالت اوهایو ابداع شده است، می‌توان با تبلت یا رایانه صفحه لمسی در هر مکانی انجام داد.

پژوهشگران گفتند که نسخه آنلاین این آزمایش، با سیستم الکترونیکی سوابق پزشکی “مرکز پزشکی وکسنر”(Wexner Medical Center) در ایالت اوهایو ادغام خواهد شد تا خودآزمایی، ذخیره و بررسی نتایج را برای بیماران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی به آنها ساده‌تر کند.

علائم و نشانه های آلزایمر و روش های درمان و پیشگیری سریع - دکتر چک

براساس گزارش “انجمن آلزایمر آمریکا”(Alzheimer’s Association)، حدود شش میلیون نفر در این کشور به زوال عقل مبتلا هستند که بیماری آلزایمر، شایع‌ترین نوع آن است. گزارش این انجمن نشان می‌دهد که تشخیص دقیق و زودهنگام زوال عقل با استفاده از روش‌های موجود از جمله آزمایش‌های عملکرد شناختی و فناوری‌های تصویربرداری مغز مانند “تصویرسازی تشدید مغناطیسی” یا “ام‌آرآی” (MRI) و “برش‌نگاری با گسیل پوزیترون” یا “پت اسکن”(PET scan)، کاری چالش‌برانگیز است.

روش‌های جدید مانند آزمایش‌های خون برای شناسایی افرادی که سطح بالایی از پروتئین آمیلوئید بتا دارند که با آلزایمر مرتبط است، می‌توانند این فرآیند را ساده‌تر کنند. شار گفت: با وجود این، تشخیص زودهنگام نشانه‌های این بیماری همچنان مهم است.

تاثیر ورزش بر بیماری آلزایمر چیست؟ تحقیق و مقاله درباره آلزایمر

وی افزود: SAGE، بیماری آلزایمر یا هیچ بیماری شناختی خاصی را تشخیص نمی‌دهد اما امکان ارزیابی قوی توانایی‌های شناختی را برای پزشکان فراهم می‌کند. این امر به ویژه با توجه به درمان‌های جدید بالقوه‌ای که برای پیشگیری و درمان زوال عقل وجود دارند، مهم است.

داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که SAGE طی این بررسی توانست افراد مبتلا به اختلال خفیف شناختی و افرادی را که مشکلات شناختی شدید داشتند، حداقل شش ماه زودتر از رایج‌ترین ارزیابی یعنی “آزمون کوتاه وضعیت ذهنی” (MMSE) شناسایی کند.

به گفته انجمن آلزایمر، پزشکان طی آزمون کوتاه وضعیت ذهنی، سوالاتی را از بیماران می‌پرسند که برای آزمایش مهارت‌های ذهنی روزمره طراحی شده‌اند.

ورزش های مناسب سالمندان مبتلا به آلزایمر - مرکز پرستاری از سالمندان میعادگاه

حداکثر امتیاز در این آزمون، ۳۰ امتیاز و نمره ۲۰ تا ۲۴ نشان‌دهنده زوال عقل خفیف است؛ در حالی که نمره ۱۳ تا ۲۰ نشان‌دهنده زوال عقل متوسط و نمره کمتر از ۱۲ نشانه زوال عقل شدید به شمار می‌رود.

شار اضافه کرد: نظارت موثر با استفاده از آزمایش‌هایی مانند SAGE، به شناسایی زودهنگام اختلالات شناختی خفیف کمک می‌کند که به پزشکان امکان می‌دهند گزینه‌های درمانی بیشتری را در اختیار داشته باشند و بتوانند زودتر درمان را انجام دهند.

ارتباط ویژگی‌های شخصیتی و علائم بیماری آلزایمر

ارتباط ویژگی‌های شخصیتی و علائم بیماری آلزایمر

ایسنا/خراسان رضوی نتایج تحقیقات جدید کالج پزشکی دانشگاه ایالت فلوریدای آمریکا بیان کرد که اغلب تغییرات مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر در ابتدا در افرادی با ویژگی‌های شخصیتی خاص قابل مشاهده است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، این تحقیق بر دو ویژگی که پیش از این با خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط بود، متمرکز شد؛ روان‌رنجوری که مستعد ابتلا به احساسات منفی و وظیفه‌شناسی که تمایل به مواظب بودن، سازمان‌یافتن، هدفمند و مسئول بودن را می‌سنجد. روان‌رنجوری ( Neuroticisim) یا سرشت مضطرب، یکی از صفات شخصیتی بنیادین است که با اضطراب، ترس، بدخلقی، نگرانی، حسادت، یاس، غیرت و احساس تنهایی شناخته می‌شود. واکنش افراد مبتلا به عوامل استرس‌زا ضعیف است و احتمال اینکه اوضاع عادی را تهدیدآمیز و ناکامی‌های کوچک را به یاس شدید تعبیر کنند، زیاد است.

آنتونیو تراچیانو، استاد طب سالمندان در کالج پزشکی می‌گوید: نتایج مطالعات پیشین نشان داد که چه کسانی در معرض ابتلا به زوال عقل هستند و دیگر مطالعات به تشخیص بالینی پرداختند اما گروه تحقیق ما آسیب‌شناسی عصبی را بررسی کرده است یعنی ضایعاتی در مغز که به ما در مورد تغییرات آسیب‌شناختی زمینه‌ای می‌گویند. نتایج نشان داد که حتی قبل از زوال عقل بالینی، شخصیت، دامنه آسیب‌شناسی مرتبط با زوال عقل را پیش‌بینی می‌کند.

این تحقیق، داده‌های مطالعه طولی پیری بالتیمور (BLSA) و کارهای منتشر شده قبلی در یک متاآنالیز که خلاصه‌ای از ۱۲ تحقیق درباره شخصیت و آسیب‌شناسی عصبی آلزایمر است را ترکیب می‌کند. این تحقیقات ترکیب شده بیش از ۳۰۰۰ شرکت‌کننده را شامل  می‌شد. ترکیب نتایج در تحقیقات نسبت به یک تحقیق جداگانه، برآوردهای قوی‌تری از ارتباطات بین شخصیت و آسیب‌شناسی عصبی ارائه می‌دهد.

محققان در مطالعه طولی پیری بالتیمور (BLSA) و در متاآنالیز، رسوبات آمیلوئید و تاو (پروتئین‌های مسئول پلاک‌ها و درهم تنیدگی‌های مشخص‌کننده بیماری آلزایمر) را در شرکت‌کنندگان  دارای نمره بیشتر روان‌رنجوری و نمره کمتر وظیفه‌شناسی یافتند.

این گروه همچنین دریافتند که ارتباط در تحقیقات افراد عادی از نظر شناختی در مقایسه با افراد دارای مشکلات شناختی، قوی‌تر است.

 

پیاده روی راه حلی برای سلامت سالمندان

یافته‌ها نشان می‌دهد که شخصیت می‌تواند با به تاخیر انداختن یا جلوگیری از ظهور آسیب‌شناسی عصبی در افراد دارای وظیفه‌شناسی قوی و روان‌رنجوری کمتر، از بدن در برابر آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی محافظت کند.

تراچیانو گفت: «چنین حفاظتی در برابر آسیب‌شناسی عصبی ممکن است ناشی از تفاوت دوره زندگی در احساسات و رفتار افراد باشد. به‌عنوان‌مثال، نتایج تحقیقات گذشته بیان کرده است، روان‌رنجوری پایین به مدیریت استرس کمک می‌کند و خطر ابتلا به اختلالات روانی شایع را کاهش می‌دهد. به‌طور مشابه، وظیفه‌شناسی بالا و مداوم با شیوه‌های زندگی سالم مانند فعالیت بدنی مرتبط است. با گذشت زمان، ویژگی‌های شخصیتی سازگارتر می‌تواند از عملکردهای متابولیکی و ایمنی‌شناسی بهتر حمایت کند و در نهایت روند تخریب عصبی را  به تاخیر اندازد یا از آن جلوگیری کند.

درمان آلزایمر: بهبود بیماری آلزایمر با دارو، تغذیه و طب فیزیکی - پروفسور  بیژن فروغ

مطالعه طولی پیری بالتیمور (BLSA) یک تحقیق علمی در مورد پیری انسان است که توسط موسسه ملی پیری (NIA) و بخشی از موسسه ملی بهداشت آمریکا (NIH)، در سال ۱۹۵۸ انجام شد. در این تحقیق شخصیت با استفاده از رایج‌ترین ابزار ارزیابی آن یعنی آزمون شخصیت پنج عاملی سنجیده شد. در زمان ثبت‌نام در زیرمجموعه تصویربرداری عصبی این مطالعه، همه شرکت‌کنندگان فاقد زوال عقل یا سایر شرایط پزشکی جدی بودند.

پیشرفت در فناوری اسکن مغزی که برای ارزیابی آسیب‌شناسی عصبی آمیلوئید و تاو در داخل بدن استفاده می‌شود، امکان تکمیل این کار را برای محققان فراهم کرد.

ترراچیانو بیان کرد: تا همین اواخر محققان، آمیلوئید و تاو را در مغز از طریق کالبدشکافی پس از مرگ افراد اندازه‌گیری می‌کردند. در سال‌های اخیر، پیشرفت در تصویربرداری پزشکی این امکان را فراهم کرده است که آسیب‌شناسی عصبی را زمان زنده بودن افراد و حتی قبل از بروز هرگونه علامت ارزیابی کرد.

آیا ژنتیک در احتمال ابتلا به آلزایمر نقش دارد؟

ترس از آلزایمر گرفتن تبدیل به هراس و نگرانی بزرگی در دل خیلی از افراد شده که موجه نیز هست. بیماری آلزایمر، فُرمی از زوال عقل است؛ یک بیماری مغزی دژنراتیو پیش رونده که آرام‌آرام، حافظه و توانایی تفکر منطقی ِ قربانی خود را می‌رباید.

آیا ژنتیک در احتمال ابتلا به آلزایمر نقش دارد؟

جنبه‌ی ژنتیکی بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر عموماً بعد از 65 سالگی بروز می‌کند اما این بیماری در واقع دو نوع دارد: آلزایمر زودهنگام و آلزایمر دیرهنگام. آلزایمر زودهنگام قبل از 65 سالگی روی می‌دهد و آلزایمر دیرهنگام، در افراد 65 سال به بالا. خوشبختانه فقط 5 درصد از موارد این بیماری از نوع زودهنگام هستند.

این دو نوع آلزایمر از جهت ژنتیکی چه تفاوت‌هایی دارند؟
آلزایمر دیرهنگام مرتبط با گونه‌ای ژن به نام APO E است. این ژن با آپولیپوپروتئین کدگذاری شده که پروتئینی است که کلسترول و سایر چربی‌ها در جریان خون را انتقال می‌دهد. این ژن، انواع گوناگونی دارد که شامل APO E1، APO E2، APO E3 و APO E4 می‌شوند. شما دو کُپی از هر ژن APO E دارید که هر یک را از هر والد خود به ارث می‌برید. فرم APO E4 این ژن با ریسک بزرگ‌تری از ابتلا به آلزایمر زودهنگام مرتبط است. اگر شما دو آلل APO E4 به ارث ببرید، یعنی یکی از هر والد، استعداد شما برای ابتلا به آلزایمر به میزان زیادی بالاتر از یک فرد معمولی است.

مغزتان را با یاد گرفتن چیزهای جدید، فعال نگه دارید. مثلاً دوزبانه بودن می‌تواند به میزان قابل توجهی از احتمال بروز آلزایمر پیشگیری کند

اما حتی به ارث بردن دو کپی ژن، لزوماً به این معنی نیست که شما آلزایمر می‌گیرید؛ زیرا سبک زندگی نیز در بیان این ژن‌ها اثر دارد. ضمناً اگر شما یک آلل APO E4 به ارث ببرید و یک آلل دیگر به ارث برده‌تان، APO E1، APO E2 و یا APO E3 باشد، ریسک شما فقط اندکی بیشتر از یک فرد معمولی است زیرا آن آلل ِ کم‌خطرتر، آلل ِ پرخطرتر را خنثی می‌کند.
بین بیماری آلزایمر و شدت کووید ۱۹ ارتباط وجود دارد - خبرگزاری مهر | اخبار  ایران و جهان | Mehr News Agency

 
 
در مورد آلزایمر زودهنگام چطور؟
بیشتر افرادی که قبل از 65 سالگی آلزایمر می‌گیرند، در یک از سه ژن، جهش دارند. این ژن‌ها PSEN1، PSEN2 و APP نام دارند. جهش در این سه ژن باعث می‌شود مغز، سخت‌تر بتواند پروتئین‌های آسیب‌دیده مانند بتاآمیلوئید را دفع کند. افرادی که آلزایمر دارند، پلاک‌های بتاآمیلوئید در مغزشان جمع شده است که شاخصی از این بیماری محسوب می‌شود. اگر توانایی پاکسازی مغز از این پروتئین‌ها کاهش پیدا کند، تجمع آن‌ها می‌تواند به عصب‌های مغز آسیب بزند یا آن‌ها را نابود کند.
افرادی که دو کپی از APO E4 دارند مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی نیز هستند. داشتن ِ دو کپی از APO E4، موجب افزایش ریسک ابتلا به زوال عروق نیز می‌شود که نوعی دیگر از زوال عقل است و از تجمع پلاک در درون عروق حامل خون به مغز ناشی می‌شود. اما یادتان باشد که حتی اگر دو کپی از این آلل داشته باشید، محکوم به گرفتن آلزایمر نیستید. سبک زندگی‌تان می‌تواند این ریسک را اصلاح کند. ضمناً سایر ژن‌ها نیز که بیش از 20 تا هستند، در ابتلا به آلزایمر نقش دارند. بنابراین افرادی که اصلاً APO E4 ندارند نیز ممکن است آلزایمر بگیرند چون سبک زندگی و فاکتورهای محیطی در این احتمال دخیل‌اند. جالب است بدانید داشتن ِ آلل APO E2، ریسک ابتلا به آلزایمر را کاهش می‌دهد.
رفتار مناسب با افراد مبتلا به آلزایمر - انستیتو سلامت مغز دانا

سبک زندگی سالمی در پیش بگیرید

از آنجایی که می‌دانیم هر کسی ممکن است آلزایمر بگیرد؛ حتی افرادی که گونه ژن‌های گفته شده را ندارند، پس منطقی این است که سبک زندگی سالمی در پیش بگیریم تا از ابتلا به آلزایمر پیشگیری کنیم. تحقیقات نشان داده‌اند عوامل زیر در سبک زندگی می‌توانند از این اتفاق پیشگیری کنند:
* رژیم غذایی مدیترانه‌ای داشته باشید. مطالعات نشان داده‌اند رژیم مدیترانه‌ای با سلامت مغز ارتباط مستقیمی دارد.
* دست کم 5 روز در هفته و هر بار 30 دقیقه ورزش کنید. مطالعه‌ای دریافته زنانی که طی میانسالی خود از لحاظ فیزیکی سالم و فیت هستند، 88 درصد کمتر در معرض ابتلا به آلزایمر قرار دارند.
* مغزتان را با یاد گرفتن چیزهای جدید، فعال نگه دارید. مثلاً دوزبانه بودن می‌تواند به میزان قابل توجهی از احتمال بروز آلزایمر پیشگیری کند.
* سیگار نکشید و الکل ننوشید.
* از سرتان در برابر آسیب محافظت کنید.
* از لحاظ اجتماعی فعال باشید و بیشتر در گروه‌ها قرار بگیرید.
* سطح قند خون خود را کنترل کنید.
* فشارخونتان را در طیف نرمال نگه دارید.
* به داروهایی که مصرف می‌کنید توجه کنید. برخی از داروها به‌ویژه آن‌هایی که اثر آنتی کولینرژیک دارند می‌توانند ریسک آلزایمر را افزایش بدهند.

 

یافته‌های این تحقیق، به صورت آنلاین در مجله Biological Psychiatry منتشر شده همچنین از طریق مخزن تحقیقات دسترسی آزاد دانشگاه فلوریدا قابل استفاده است.

این پژوهش، در مجله “Alzheimer’s Research and Therapy” به چاپ رسید.

تدوین:مینو غفوری ساداتیه
ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@
تلفن:09308743868

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 1 =