اخبار

کربلا مهیای اربعین/ جزئیات طرح حشد شعبی برای تامین امنیت زائران

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری عراقی (واع)، سازمان حشد شعبی عراق از طرح امنیتی و خدماتی ویژه مراسم اربعین رونمایی کرد که در آن هفت هزار و 150 نفر از نیروهای حشد شعبی مشارکت دارند.

در بیانیه این سازمان آمده است: فرماندهی عملیات فرات مرکزی حشد شعبی طرح امنیتی و خدماتی ویژه مراسم اربعین با مشارکت 7150 رزمنده حشد شعبی و با پشتیبانی امنیتی و فنی، اجرایی کرده است.

سازمان حشد شعبی عراق بیان کرد: نیروهای حشد شعبی در چهار محور شمال، شرق و جنوب کربلا به مدت 10 روز تا پایان ماه صفر مستقر می‌شوند.

در این بیانیه با اشاره به هماهنگی نیروهای حشد شعبی با دیگر نیروهای امنیتی عراق در تامین امنیت زائران اربعین، آمده است: نیروهای حشد شعبی در جریان مراسم اربعین امام حسین(ع) روی حمایت و امنیت زائران با هماهنگی نیروهای امنیتی متمرکز می‌شوند تا مانع از تحرکات عناصر تروریستی علیه شهرهای مقدس و زائران اربعین شوند.

سازمان حشد شعبی عراق بیان کرد: این از طریق عملیات پیشدستانه و اقدامات امنیتی و اطلاعاتی و سیستم های نظارتی در جاده ها و داخل شهر و نیز مراقبت هوایی با پهپاد، انجام می‌شود.

در این بیانیه آمده است: برقراری تامین امنیت مراسم اربعین تلاش گسترده و متفاوت تر از دیگر ماموریت های امنیتی را طلب می‌کند زیرا این مراسم جهانی و رویداد کم نظیر سالانه در دنیاست. این مسئولیت و ماموریت حشد شعبی را به عنوان یکی از ارکان اصلی تامین امنیت این مراسم، بسیار سنگین تر می‌کند.

سازمان حشد شعبی به مشارکت نیروهای حشد شعبی در حمایت لجستیکی و خدماتی زائران و موکبها از طریق تامین 373 خودرو ، هشت موکب خدماتی و دیگر اقدامات در این زمینه اشاره کرد.

در این بیانیه به ارائه خدمات پزشکی و درمانی از سوی 24 تیم پزشکی، 86 آمبولانس و 6 بیمارستان صحرایی و نیز مشارکت در اقدامات پیشگیری از کرونا اشاره شده است.

درباره بحث رسانه‌ای هم سازمان حشد شعبی هم بیان کرد: رسانه‌های حشد شعبی نقش بزرگی در رساندن پیام و اهداف انقلاب امام حسین(ع) و نمایش این رویداد به جهانیان ایفا می‌کنند و 25 گروه رسانه‌ای میدانی به همراه تیم‌های فنی و ایستگاه‌های سیار به پوشش رسانه‌ای مراسم اربعین می‌پردازند.

این سازمان به فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی حشد شعبی هم اشاره کرد.

افزایش شمار نیروهای حشد شعبی در محور دیالی برای حمایت از مراسم اربعین

حشد شعبی عراق از افزایش شمار نیروها در محورها و مسیرهای زائران اربعین در دیالی به منظور حفاظت از آنها خبر داد.

«صادق الحسینی» سخنگوی محور دیالی حشد شعبی عراق به المعلومه اعلام کرد: شمار زائران اربعین که از مناطق مختلف دیالی عازم کربلا می‌شوند، بسیار زیاد است.

وی افزود: شمار زائران در مقایسه با سال گذشته افزایش 30 درصدی داشته است که این نیازمند تقویت نیروها در جاده‌ها و مسیرهای اصلی به منظور ممانعت از بروز مشکل امنیتی است.

الحسینی بیان کرد: طرح حمایت زائران اربعین در محورهای دشوار به ویژه جادهای «حمرین»،« امام ویس» و دیگر مسیرها، برعهده نیروهای حشد شعبی است.

وی گفت: پس از اینکه برشمار زائرانی که به کربلا می‌روند طی ساعات گذشته به شکل قابل ملاحظه‌ای افزوده شد، طرح برقراری امنیت آنها هم تقویت و بر شمار نیروها افزوده شده است.

الحسینی با اشاره به اینکه طی ساعات گذشته شمار زائرانی که در حال حرکت به سمت کربلا هستند به بیش از صد هزار زائر رسیده است، اعلام کرد که این آمار طی ساعات آتی به اوج خود خواهد رسید.

از سوی دیگر «احسان الشمری» عضو دفتر رسانه‌ای حشد شعبی عراق در دیالی هم گفت: نیروهای حشد شعبی امنیت مسیر زائران اربعین امام حسین(ع) را برقرار کرده‌اند.

وی افزود: تاکنون اطلاعاتی وجود ندارد مبنی بر اینکه نیروهای حشد شعبی در دیالی ماموریت تامین مراکز انتخاباتی را برعهده گرفته باشند و نیروهای حشد شعبی در حال حفاظت از زائران اربعین هستند.

الشمری تاکید کرد: ماموریت نیروهای حشد شعبی نظامی است و امکان دخالت در امور انتخاباتی را ندارند. درباره تامین مراکز انتخاباتی هم هنوز سخن گفتن در این باره زود است و ما منتظر اعلام نتایج طرح مراسم اربعین در استان هستیم.

طرح امنیتی ویژه اربعین در کربلا

سرلشگر «علی الهاشمی» فرماده فرماندهی عملیات کربلا از اجرای طرح امنیتی ویژه مراسم اربعین امام حسین و برادرش حضرت عباس(علیهما السلام) خبر داد.

وی افزو: در این طرح همه نیروهای امنیتی و نظامی اعم از نیروهای وزارت دفاع و کشور و نیز نیروی هوایی و هوانیروز حضور دارند.

الهاشمی از کنترل دقیق امنیتی که به عمل می‌آید و به کارگیری دستگاه‌های کشف مواد منفجره به منظور مقابله با هر رخداد امنیتی خبر داد و گفت: طرح امنیتی سال جاری با سال‌های قبل متفاوت است و همه راه‌ها و مبادی به روی زائران اربعین به منظور رسیدن آنها به مراقد مقدس و انجام مراسم به شکل روان و در کمال امنیت، باز است.

وی افزود: ماموریت حمایت مبادی و مسیرهای خارجی شهر کربلا به نیروهای ارتش و حشد شعبی و یگان‌هایی از پلیس محول شده است و در داخل شهر هم نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای پلیس مسئولیت برقراری امنیت را برعهده دارند و بیشتر پست‌های بازرسی فرعی برداشته شده‌اند.

درباره تهدیدات تروریستی علیه کربلا و زائران هم علی الهاشمی گفت: ما چند روز قبل دست به عملیات پیشدستانه و موفق در اطراف کربلا زدیم و چند نفر هم در این رابطه بازداشت و مقادیر سلاح و مهمات در شمال و غرب استان کربلا کشف و ضبط کردیم.

طرح ویژه وزارت برق عراق درباره اربعین

وزارت برق عراق به طرح ویژه اربعین این وزارتخانه اشاره کرد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: وزارت برق آمادگی کامل برای انجام موفق مراسم اربعین و خدمت به زائران سیدالشهداء(ع) دارد.

در این بیانیه به تجهیز کربلا به برق به شکل 24 ساعته و تامین روشنایی کامل جاده‌های فرعی و اصلی و نیز تامین ژنراتورهای برق و دیگر اقدامات ضروری انجام شده، اشاره شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 8 =