مقالات, مقاله های آموزشی

چیزهایی که باید زودتر میدانستیم

اُراکل دلفی روزی سقراط را داناترین مرد روی زمین خواند. سقراط بی‌درنگ از این اتفاق به او گفت که اشتباه می‌کند و پاسخی داد که تا امروز شهرت خود را حفظ کرده‌ است.

او گفت:«من فقط یک چیز می‌دانم، اینکه هیچ‌ چیز نمی‌دانم»!

به‌نظرت، چطور یک متفکر اسطوره‌ای که از پایه‌گذاران فلسفه مدرن است خود را نادان خطاب می‌کند؟ این تناقض بزرگ را من شاید وقتی ۱۴-۱۵ سالم بود برای اولین بار وقتی که معلم مدرسه‌ام گفت متوجهش شدم. در طول سا‌ل‌ها از آدم‌های بزرگ زیادی این جمله را باز شنیدم اما معنایش هیچوقت برایم تغییر نکرد: اینکه هرچقدر هم که آدم تحصیل کرده و اصلا نمره بیست کلاس هم که باشی باز می‌توانی از هرکس و هرچیزی مفاهیم و تجربیات تازه یادبگیری!

هر نفر، یک دوره آموزشی

یادگیری از اشتباهات گذشته‌ام را خیلی دوست‌ دارم اما می‌دانی چه چیزی از آن برایم جذاب‌تر است؟ یادگیری از اشتباهات دیگران! حضور آدم‌های مختلف در زندگی ما یک نعمت است که تقریبا همه از آن برخورداریم و می‌توانیم به‌طور مداوم از آن استفاده کنیم.

آنچه در این مطلب می‌خوانید مهم‌ترین چیزهایی است که من از دیگران و کتاب‌هایی که خوانده‌ام یادگرفته‌ام. برخی از آن‌ها را قطعا شما می‌دانید و برای یادگرفتن‌شان هم زحمت زیادی کشیده‌اید اما خوب است تا باز این لیست را مرور کنیم؛ چون به هرحال تجربه کردن همه این موارد به‌طور شخصی کار عاقلانه‌ای به‌نظر نمی‌رسد و بسیار هم زمان‌بر است.

ضمن اینکه ما هرچیزی که را که سریع‌تر یادمی‌گیریم زودتر و بیشتر هم آن را فراموش می‌کنیم. برای همین باید در چنین فرصت‌هایی تجربیات ارزشمندمان را به خود یادآوری کنیم.

Five reasons why you need to act like a leader « The PR Sound Post

۱- کشمکش با مشکلات چیز بدی نیست!

هیچ‌وقت نگویید بیشتر از این نمی‌توانم… . بلکه بگویید بیشتر می‌خواهم! هر مشکل، فرصتی تازه برای رشد است. رشدی که بین شما و افراد تمایز ایجاد می‌کند.

چگونه غر نزنیم؟ + فیلم و عکس | خبرگزاری صدا و سیما

۲- غر نزنید

ایراد گرفتن از زمین و زمان یا همان غر زدن خودمان، بهترین راه برای تلف کردن وقت ارزشمندتان است. پس از این به بعد یا کاری برای یک مساله انجام دهید یا درموردش حرف نزنید.

قیادت کی تعریف (کیا ایک اچھا لیڈر ہے)

۳- با افرادی که دوستشان دارید وقت بگذرانید

درمورد خانواده و بهترین دوستان‌تان حرف می‌زنیم. اگر خانواده‌ای ندارید یکی بسازید. یادتان باشد که بسیاری از افرادی که هر روزه می‌بینید شبیه به توریست‌هایی در زندگی‌ شما هستند که روزی می‌روند اما خانواده مادام‌العمر است و به آسانی هم به‌دست نمی‌آید.

Difference between manager and leader – Agile and Scrum Blog 

 

۴- اگر عاشق نیستید رابطه‌ای را آغاز نکنید

صرفا برای اینکه شانس‌ خود را امتحان کنید خود را درگیر یک ارتباط عاطفی نکنید. اینکار ایده خوبی نیست. شما بالاخره یا عاشق کسی هستید یا نیستید پس نه خودتان را گول بزنید و نه طرف مقابل را.

تفاوت مدیریت و رهبری سازمانی چیست؟ | مدیران ایران 

۵- روزانه ورزش کنید

این مساله را من تا همین چندوقت پیش جدی نمی‌گرفتم. یک بدن سالم جایی است که همه‌چیز زندگی شما از آن آغاز می‌شود. نگویید نمی‌شود یا وقت ندارم. اگر نمی‌توانید یک بدن سالم برای خودتان بسازید پس کلا چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟

بنویس تا بهش برسی ! - ویرگول

 

۶- بنویسید

نوشتن خاطرات برای دختر بچه‌ها نیست این تصورات از ذهن‌ها بریزید بیرون. نوشتن اتفاقات روزمره زندگی‌تان به شما کمک می‌کند بهتر فکر کنید و روند احساسات خود را مدیریت کنید. لازم نیست نویسنده باشید. فقط باید برای زندگی‌ خود و اتفاقات روزمره‌تان ارزش بیشتری قائل شوید تا ثبت‌شان کنید.

قدردان بودن در هر روز هفته با این 7 روش - مجله قرمز 

۷-قدردان باشید

از هرچیز و هرکس تشکر کنید. کوچکترین چیزهای خوب را جدی‌ بگیرید. با اینکار می‌توانید قدردانی را به عادتی خوب برای داشتن زندگی شاد مبدل کنید.

چه کنیم قضاوت دیگران برایمان مهم نباشد؟

۸- به تصورات دیگران کاری نداشته باشید

همه ما در آخر خواهیم مُرد. با این وجود، به‌نظرت واقعا مهم است که دیگران درمورد تو، اهداف و کارهایت چه فکر می‌کنند؟!

How to Be a Leader Without Having to Act Like One | Inc.com 

۹- با عقلانیت ریسک‌های بیشتری را بپذیرید

شاید رفتن به دنبال خطر به عواقبی منجر شود اما قطعا ترسو بودن آدم را به هیچ‌جا نمی‌رساند. همان‌طور که ما همیشه در فرانش گفته‌ایم:«ترس، سرآغاز شکسته!». پس شروع کنید.

نمونه رزومه مهندس صنایع | جابینجا

۱۰- برای حرفه خود یک صنعت انتخاب کنید نه یک شغل

وقتی می‌خواهید در کار به‌خصوصی خوب و موفق باشید باید سال‌های سال برایش وقت بگذارید. اگر مکرر از یک صنعت به صنعت دیگری و از یک حوزه به حوزه کاری دیگری جابه‌جا شوید تخصص کافی پیدا نخواهید کرد. یک حوزه حرفه‌ای که دوستش دارید را شروع کنید تا ببینید که در نهایت بهترین نقش را در آن ایفا خواهید کرد.

How to Appreciate and Develop 'Quiet' Leadership

۱۱- پیشروی‌ها را مدیریت کنید

گاهی آدم در جمع‌ها و شرایطی قرار می‌گیرد که همه فقط به یکدیگر نگاه می‌کنند و نمی‌دانند که چه باید کرد. در چنین مواقعی رهبری مسیر را به عهده بگیرید. شما می‌توانید یک مدیر یا پیشوا باشید اما اگر بخواهید. پیشتازی دیگران نه یک عنوان است و نه یک مسیر، بلکه انتخابی است که شما در درون‌تان می‌گیرید!

ویژگی آدم پولدار+یکی از مهم ترین خصوصیات افراد ثروتمند | گروه آموزشی من  حقیقی

۱۲- پول مهم‌ترین چیز نیست

به خودتان یاد دهید که به پول اهمیت ندهید، درعوض تمرکزتان را روی ارزش‌ها بگذارید. این فقط شامل پول نقد و حساب بانکی‌تان نمی‌شود، پس به وسایل و چیزهایی که صاحبشان هستید هم وابسته نشوید، وگرنه روزی آن‌ها صاحب شما خواهند شد.

Developing Mindful Pharma Leaders – Intelligence Pharma

۱۳- مهربان باشید

منظور از مهربان بودن، حساس بودن نیست. اشتباه نکنید. فقط با دنیا و دیگران نرم‌تر باشید. برای موفقیت لازم نیست به‌دیگران توهین یا نقطه‌ ضعفی از آن‌ها پیدا کنید.

رهبری سازمانی چیست؟ + 10 سبک موفق‌ رهبری سازمانی | کارلیب 

۱۴- هر روز چیزی تازه یادبگیرید

هوشیارتر باشید تا هم بهتر زنده ‌بمانید هم بهتر زندگی کنید. لازمه هوشیاری هم یادگیری مداوم است. البته قرار نیست همیشه کتاب بخوانید بلکه باید بیشتر به بخش‌های مختلف محیط و حتی عمرتان توجه کنید. یعنی از گذشته و اشتباهاتان و همینطور آدم‌های اطراف تا می‌توانید یادبگیرید.

در طول روز دچار کمبود انرژی می‌شوید؟ این مطلب را بخوانید - ایرنا زندگی 

۱۵- قبل از آنکه خسته شوید استراحت کنید

حتی اگر عاشق کارتان هستید و هر روز برایتان شبیه به یک مسافرت یا روز تعطیل خوب می‌ماند باید حواستان باشد که به موقع استراحت کنید. ما انسان‌ هستیم نه ربات. این را هیچکدامان نباید فراموش کنیم.

عکس نوشته قضاوت نکن (2) - تــــــــوپ تـــــــــاپ 

۱۶- کمتر قضاوت کنید

مسخره است اگر بگوییم اصلا قضاوت نکنید چون چه بخواهیم یا نه، روزانه بخش زیادی از حواس ما درگیر قضاوت کردن افراد و مسائل مختلف است. اما این هم به‌این معنی نیست که خود را قاضی دنیا بدانیم. ضمن اینکه چون دیگران تصمیم متفاوتی نسبت به ما می‌گیرند به این معنی نیست که اشتباه می‌کنند!

بهترین و سریع ترین راه رهایی از فکر زیاد 

۱۷- به دیگران هم فکر کنید

همه ما قبض برق و گاز داریم؛ همه ما روابط دوستانه و عاطفی داریم که در بستر آن‌ها مشکلات متعددی وجود دارد. پس فقط به خودتان فکر نکنید و گاهی دیگران را هم درنظر بگیرید. بعضی‌ها کلید داشتن یک زندگی و ذهن آرام را تنها در این نکته دیده‌اند.

🔥 حدیث - عذرخواهی🔥 | طرفداری 

۱۸- بی‌چشم داشت ببخشید

برای هرکاری که می‌کنید لازم نیست در ذهن‌تان حساب‌و‌کتاب کنید. اینکه چقدر دیگران به شما بدهکارند. در غیر این‌صورت آدم تلخی خواهید شد و تلخ بودن، هیچ‌جای دنیا مزیت نیست.

دریافت کارنامه امتحان نهایی ۱۴۰۰ - لینک و راهنمای دریافت کارنامه امتحانات  نهایی - پاسخ با ما

۱۹- هیچ جواب نهایی وجود ندارد

ما هم مثل سایر موجودات در حال طی کردن سفر خودمان هستیم و در این راه چیزهای زیادی هست که از آن‌ها سر نمی‌آوریم. کنجکاوی عالی است اما نیازی نیست همه‌چیز را بفهمیم. از مسیر لذت ببرید.

چطور شادی را در درون خودتان پیداکنید؟ - مجله اینترنتی مبین

۲۰- از چیزهای کوچک شاد شوید

من به شخصه کلیشه‌ها را دوست دارم، چرا که احساساتی همگانی در زندگی ما به شمار می‌روند. شما هم آن‌ها را بپذیرید و از لحظه‌ها و خنده‌های کوچک شاد شوید و لذت‌های پنهان و اندک را قدر بدانید.

5 Cara Meningkatkan Self Esteem untuk Kesehatan Mental yang Lebih Baik -  IndoPositive - Bahas Psikologi Sehari-Hari

۲۱- خودتان را خیلی جدی نگیرید

بله! میفهمم شما هم یک شخصیت مستقل هستید و مردم باید برایتان ارزش قائل باشند اما در نهایت همه ما مثل مورچه‌هایی می‌مانیم که دنبال چیزی مشترک می‌گردیم. این یعنی هیچ‌گاه یادتان نرود که دنیا دور پاشنه شما حرکت نمی‌کند.

سرزنش ممنوع | زن امروزی 

۲۲- دیگران را کمتر سرزنش کنید

اتفاقات ناخوشایند همه‌جا و به‌دست همه رخ می‌دهند. لازم نیست از صبح تا شب وقت و اعصاب خود را برای گرفتن مچ دیگران یا حتی مچ خودتان سپری کنید. شما هم انسانید و اشتباه می‌کنید.

اثر هوشینگ ، چیزی بسازید یا در کنار آدم های باهوش باشید! 

۲۳- چیزی بسازید

نه برای آنکه میراثی درست کنید، بلکه برای دل خودتان هم که شده یادبگیرید آهنگ بسازید، کتاب بنویسید، یک چیز را نجاری کنید. با اینکار احساس بهتری درمورد خودتان خواهید داشت. به علاوه اینکه می‌توانید ساخته‌هایتان را به دیگران هدیه دهید.

تست روانشناسی بررسی انواع رنگ چشم و - زیباکده 

۲۴- خیلی به اعماق گذشته‌تان نروید

یادآوری اتفاقات و اشتباهات گذشته فقط برای یک کار بیشتر خوب نیست و آن هم یادگرفتن است!

دکلمه : یه کاری کن 

۲۵- کاری کن!

فقط حرف نزنیم. گاهی عمل کنیم. اگر فقط یک گوشه بشینیم و دست روی دست بگذاریم هیچ نتیجه برای دیدن نخواهیم داشت.

شاید شما چیزهای بیشتری بدانید اما من و سقراط می‌دانیم که هیچ چیز نمی‌دانیم. برای همین همیشه باید یادبگیریم!

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =