مقالات, مقاله های آموزشی

پیرچشمی ودرمان آن

پیرچشمی به شرایطی اطلاق می شود که به علت افزایش سن و کاهش پدیده تطابق فرد برای انجام فعالیتهای بینایی در فاصله نزدیک دچار مشکل شده و برای اصلاح آن نیاز به عینک نزدیک یا پیرچشمی دارد.

در فرد دچار پیرچشمی که معمولا از چهل سالگی و به بعد شروع و حداکثر آن در دهه پنجم و ششم است، اگر دید دور بیمار خوب و بدون عینک باشد فقط برای نزدیک بینی دچار مشکل می گردد ولی در افرادیکه نزدیک بین هستند و برای دید دور عینک می زنند، در سن پیرچشمی برای مطالعه عینک خود رابر می دارند و در افراد دوربین که فاصله دور را بهتر از نزدیک می بینند باید از دو عینک یکی برای فاصله دور و یکی برای دیدن در فاصله نزدیک با قدرت بالاتر استفاده نمایند. در افراد دچار آستیگماتیسم که برای دید دور عینک می زنند در سنین پیرچشمی علاوه بر عینک دور از عینک نزدیک همراه با اصلاح آستیگماتیسم استفاده می نمایند.

در افراد دوربین، در سنین کمتر از 40 سالگی نیز برای فعالیتهای چشمی در فاصله نزدیک ممکن است فرد نیاز به عینک نزدیک با قدرت بالاتر نیاز داشته باشد

از عوامل موثر بر بروز پیرچشمی می تواند ساختار فردی، مصرف داروها، دوربینی و همچنین اعمال جراحی داخل چشمی  باشد.

برای درمان پیرچشمی، درمان اصلی و قدیمی ترین روش و شاید سالم ترین روش استفاده از عینک نزدیک یا پیرچشمی است.

امروزه برای کاهش وابستگی به عینک نزدیک در سنین بین 45 تا 60 سالگی و بهبود کیفیت زندگی و همچنین تمایل افراد به انجام فعالیتهای بینایی بدون وابستگی به عینک روشهای مختلف درمان پیرچشمی پیشنهاد شده است .

این روشها شامل

استفاده از لنزهای تماسی دو کانونی یا چند کانونی

روشهای لیزری بر روی قرنیه شامل (Presby LASIK) و Supracor

اصلاح یک چشم برای دید نزدیک و یک چشم برای دید دور با لنز ،فمتولیزیک یا لنزداخل چشمی

روشهای اصلاح پیرچشمی به کمکک فمتولیزر (IntraCor)

گذاشتن وسیله ای در ضخامت قرنیه درمرکز قرنیه به کمک فمتو لیزر که شایعترین وسیله ای که امروزه با توجه به نتایج این عمل استفاده می شود KAMRA Inlay است.

گذاشتن لنز چند کانونی داخل چشمی

جایگزینی عدسی طبیعی درسن پنجاه سالگی به بالا با لنزهای داخل چشمی تطابقی یا چند کانونی

بر اساس مطالعات انجام شده تاکنون هیچکدام از روشهای ذکر شده روش ایده آل محسوب نمی گردند ولی هرکدام از این روشها مزایا و مشکلاتی را دارا میباشد.

در روشهای اصلاحی لیزری بر روی قرنیه اگر بررسیهای قبل از عمل کامل و بخوبی انجام گیرد و بیمار درست انتخاب شود در تعدادی از بیماران موثر است.

در روش اصلاح یک چشم برای نزدیک و یک چشم برای دور نیز یک روش موثر و سالم بوده ولی نیاز به تمرین بیمار و سازگاری فرد با این شرایط دارد.

در روش جایگزینی عدسی طبیعی با لنزهای چند کانونی که فرد باید تحت عمل آب مروارید و لنز داخل چشمی واقع شود یک روش موثر و سالم در شرایطی که انتخاب بیمار صحیح باشد و تکنیک جراحی دقیق و بدون عارضه انجام شود که البته با آمدن روش جدید جراحی آب مروارید با کمک لیزر فمتوسکند در آینده از روشهای مطلوب خواهد بود.

در مورد گذاشن Inlay در ضخامت قرنیه، فقط در یک چشم و آن هم چشم غیر غالب گذاشته می شود و شایعترین آنها KAMARA Inlay  است.  Raindrop (ReVision Optics) ،اخیرا تایید FDA را دریافت نموده وFlexivue Microlens    که CE اروپا دارد. این عملها به کمک فمتولیزربا ایجاد فلپ قرنیه یا Pocket در قرنیه ،سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می گیرد و در بیماران سن۴۵ سالگی و بالاتر قابل انجام است، در صورتیکه در معاینات قبل از عمل از نظر سلامتی چشم، فشار چشم، شبکیه، خشکی چشم بررسی شده  و مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

KAMARA Inlay

وسیله ای به قطر 3.8 میلیمتر ، ضخامت 5 میکرون و در عمق 220-تا 250 میکرون قرنیه کاشته میشود و سبب افزایش عمق دید و بهبود دید نزدیک میگردد.

a y b) Implante Raindrop Near Vision Inlay (ReVision Optics, EE. UU.). |  Download Scientific Diagram

Raindrop (ReVision Optics)

از جنس  هیدروژل، شفاف، قطر 2 میلیمتر و ضخامت 38 میکرون و در عمق 110 تا 120 میکرون قرنیه کاشته میشود و سبب افزایش قدرت قرنیه در مرکز وو بهبود دید نزدیک میگردد.

UPDATED TO FDA CLASS 1 DEVICE RECALL: Raindrop Near Vision Inlay may raise  risk of corneal haze - American Academy of Ophthalmology

در اينجا دو روش جديد كه بر اساس ليزر در قرنيه و تغيير شكل قرنيه مي باشد و در بيماران انجام شده ، نتايج خشنود كننده بوده است را معرفي مينمايم

روش اول Intracor

این روش توسط كمپاني Technolas Perfect Vision ارائه شده و از سال 2009 ، تائيد استاندارد اروپا را دريافت نموده است. در اين روش به كمك دستگاه فمتوليزر Femtech ، در مركز قرنيه در ناحيه   1.8 تا 3.6 میایمتری در استروماي قرنيه (ضخامت قرنيه) پنج برش حلقوی ایجاد میشود که سبب Steep شدن مرکز و تغيير قدرت قرنيه به ميزان تقريبي 0.5  تا 0.75 ديوپتر و همچنين ايجاد اعوجاج اسفريكال شده و منجر به افزايش قدرت ديد نزديك ميگردد . اين عمل با بیحسی موضعي, سرپايي و در كمتر از 30 ثانيه در چشم غير غالب بيمار انجام ميگردد و بيمار روز بعد از عمل ميتواند به فعاليت روزمره برگردد . از آنجا كه سطح قرنيه  دست نخورده مي ماند چشم در معرض عفونت يا نگراني ديگري نمي باشد . بيماراني كه كانديد مناسب اين روش مي باشند عبارتند از :

سن حدود 50 تا-48 سال و بالاتر

ديد دوچشمي بهتر از 10/8

وجود عيب انكساري در حد 5/0+ تا 00/1+

آستيگماتيسم كمتر از 5/0 ديوپتر

تفاوت ريفراكشن بدون قطره سیکلوپلژیک و پس از آن كمتر از 5/0 ديوپتر

عدم وجود هيچگونه بيماري قرنيه ؛ آب مرواريد يا مشكلات شبكيه

عدم وجود خشكي چشم

توپوگرافي منظم و ضخامت قرنيه بيش از 500 ميكرون

معمولا عمل در چشم غير غالب انجام و نتيجه عمل پس از يك تا سه ماه تثبيت مي گردد.

نتايج مطالعات انجام شده از سال 2007 تاكنون در بيمارانيكه تحت اين عمل واقع شده اند رضايتبخش ، ثابت و همچنين سالم بوده است . اين عمل در ايران ازسال۲۰۱۲  شروع شده و نتايج در بيماراني كه همه شرايط لازم را داشته اند رضايتبخش بوده است اما بدلیل محدودیتهای ان امروزه خیلی مورد استفاده نیست.

روش دوم Supracor

اين روش بر اساس ليزر در قرنيه و تغيير شكل 3 میلیمتر مركز قرنيه به شكل افزايش Steepening  بنا نهاده شده و توسط كمپاني Technolas Perfect Vision ارائه گرديده است.اين نرم افزار دردستگاه اگزایمر     TENEO  قابل كاربري است. این روش در درمان پيرچشمي در بيمارانی که دچار دوربيني ویا نزديك بيني  باشند  به روش فمتولیزیک قابل انجام است

Supracor در برنامه Zyoptix Aspheric Ablation  انجام مي پذيرد. برنامه عمل بر اساس تغيير در كراتومتري و اپتیمیزاسیون Q-Value  است .

در حال حاضر فقط براي دوربيني همراه با پيرچشمي استاندارد اروپا را گرفته است . بيمارانيكه كانديد مناسب براي درمان پيرچشمي به روش Supracor و دچار دوربيني مي باشند عبارتند از:

ميزان متوسط عيب انكساري (MRSE) بين 1/5+ تا حداكثر 2/75+ باشد

ميزان آستيگماتيسم كمتر از 1 ديوپتر

ديد دو چشمي با اصلاح بيش از 10/8 باشد

هيچگونه محدوديت عمل فمتوليزيك را نداشته باشد

از آنجا كه روش عمل فمتوليزيك مي باشد ، بيمار نبايد هيچگونه محدوديت (ضخامت قرنيه ، توپوگرافي ، خشكي چشم و …) داشته باشد.

متوسط کراتومتری بيمار قبل از عمل بايد بين 42 تا 44 ديوپتر باشد

اختلاف بين ريفراكشن سیکلوپلژیک و بدون قطره كمتر از 5/0 ديوپتر باشد

بيمار براي ديد نزديك نياز به Add 2+ داشته باشد

Angle Kappa كمتر از 10تا-8 درجه باشد

سن 48 تا 50 سال و یا بالا

هيچگونه مشكل قرنيه ، عدسي و شبكيه نداشته باشد

انتظار بيمار براي اين عمل واقعي باشد

اندازه مردمك كمتر از 6 میلیمتر باشد

هرچند ادعا مي شود كه در اين روش كمترين Aberration ايجاد مي شود ولي بايد در مورد Glare ، Halo و كاهش ديد دور در حد يك خط به ویژه در شرايط نور كم با بيمار صحبت شود . نتيجه نهايي اين عمل معمولا 1 تا 3 ماه پس از عمل مشخص مي گردد . براي نشان دادن وضعيت پس از عمل به بيمار بهتر است در هنگام معاينه با افزودن 5/0+  تا 75/0+ ديوپتر به عينك دور بيمار، ديد دور پس از عمل را نشان داد و در صورت موافقت بيمار كانديد اين عمل شود.

چند نكته در مورد تكنيك جراحي:

Everything You Need to Know About Raindrop Eye Surgery | NVISION Eye Centers

عمل به روش فمتوليزيك انجام میگردد

در بيماران با Angle Kappa كمتر از 5 درجه ، مركز مردمك به عنوان مركز Ablation در نظر گرفته مي شود و در بيماران با Angle  Kappa تا 10 درجه ، مركز حد واسط بين مركز مردمك و پورکینژ رفلكس در نظر گرفته مي شود

هميشه Optical zone ، 6 میلیمتر در نظر گرفته مي شود

از سيستم ACE و Iris Registeraion استفاده شود.

معمولا براي Supracor ، 2000 پالس اضافه شده و طول درمان 20 ثانيه افزايش مي يابد .

نتایج این عمل هم در تجربه بین المللی و هم در تجربه ما در ایران در صورت انتخاب مناسب بیمار و بکار گیری روش جراحی صحیح بسیار موثر، سالم و همراه با رضایتمندی بالای بیماران است

 

تدوین:مینو غفوری ساداتیه

ادرس اینستاگرام:gooldono.stand.sidoos@

تلفن:09308743868

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + بیست =