مقالات, مقاله های آموزشی

پلی اتیلن چیست و برای چه از آن استفاده می کنیم؟

 

 

پلی اتیلن یک پلیمر ترمو پلاستیک (قابل ارتجاع درگرما) با ساختار کریستال نرم است.

یکی از پلاستیک های اصلی و مهم در جهان که تولید انبوهی در بازار دارد، پلی اتیلن می باشد. بدیهی است که به دلیل گسترش و تنوع بالایی که در بین پلیمرها دارد، کاربرد و ویژگی های گوناگونی را به دنبال دارد.

پلی اتیلن ها مطابق با چگالی آن ها، به دسته های گوناگونی از جمله: سنگین، سبک، سبک خطی تقسیم خواهند شد.

یکی از بارزترین ویژگی های این پلیمر، کاربرد انبوه در صنعت مواد غذایی می باشد و دلیلش سمی نبودن پلی اتیلن می باشد.

تبدیل مواد پلی اتیلن به محصولات پلی اتیلن

این پلیمر از ترکیب گازهای طبیعی و نفت خام به وجود می آید. همچنین نام های اختصاری فراوانی دارند مثل: PE -Polythene –Polyethylyne

جهت تهیه و ساخت ترکیب های پلاستیکی به شیوه خالص، از پلی اتیلن استفاده می شود.

پلیمر پلی اتیلن جزء دسته ی گرمانرم ها محسوب می شود و از روش پلیمریزاسیون گاز اتیلن به وجود خواهد آمد.

 

 

کاربردهای کلی پلی اتیلن

پلی اتیلن کار برد های زیادی دارد که از این رو برای استفاده در جاهای مختلف انواع مختلفی از آن وجود دارد برای مثال:

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) بسیار بلورین تر است، تراکم بسیار بالاتری دارد و اغلب در شرایط کاملا متفاوت از پلی اتیلن با ضخامت کم (LDPE) استفاده می شود. به عنوان مثال، LDPE در بسته بندی های پلاستیکی مانند کیسه های مواد غذایی یا بسته بندی پلاستیکی استفاده می شوداما HDPE برای کار های تخصصی تری مانند لوله گذاری های عظیم برای انتقال مواد استفاده می شود . یا مثلا پلی اتیلن های که کاربردشان در موارد پزشکی است …

 

 

 

 

اما در این مقاله ما تمرکزمان بر روی hpde ها است و تفاوتشان را با لوله ها ی معمولی نشان می دهیم.

پلی اتیلن

تفاوت لوله های پلی اتیلن با سایر لوله های

پس از این که دور نمایی از پلی اتیلن ها پیدا کردید می خواهیم فرق این لوله ها و لوله های دیگر را برایتان بگوییم :

ابتدا به این نکته اشاره می کنیم که مواد پلاستیکی بسیار انعطاف پذیر و قابل انعطاف هستند. آنها می توانند قالب بندی شوند، فشرده شوند یا به اشکال مختلف ریخته شوند. آنها بیشتر از نفت و گاز طبیعی ساخته شده اند.

پلی اتیلن

انواع پلاستیک

دو نوع پلاستیک داریم بنام های ترموپلاستیک ها و پلیمرهای ترموخته که ترموپلاستیک ها قابل بازیافت و پلیمرها غیر قابل بازیافت هستند.

ترموپلاستیک ها در ساخت ظروف، بطری، مخازن سوخت، میزهای تاشو و صندلی، سایبان، کیسه های پلاستیکی، عایق کابل، صفحات بالستیک، اسباب بازی های استخر، اثاثه یا لوازم داخلی، لباس و سیستم های لوله کشی استفاده می شود.

ترمو پلاستیک ها انواع مختلفی دارند که با عنوان آمورف یا نیمه بلورین طبقه بندی می شوند. دو مورد از آنها عبارتند از PVC (پلی وینیل کلراید)، که غیر آلی و HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) است که نیم کریستالی است.

پلی وینیل کلراید (PVC) یک پلیمر ارزان و با دوام است که در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. این سومین پلاستیکی است که بیشتر از پلی اتیلن و پلی پروپیلن استفاده می شود و به طور گسترده ای در تولید لوله ها استفاده می شود. Pvc وزن سبک و استحکام بالایی دارد و درکاربردش در لوله کشی بسیار بالاتر از سطح زمین و زیر زمین است. pvc مناسب برای استفاده در تاسیسات مستقیم و دفع نشده است زیرا بسیار محکم است.

پلی اتیلن

از سوی دیگر، پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE) از نفت ساخته شده است. Hpde ها قوی تر، سخت تر و مقاوم تر در حرارت بالا هستند.

لوله های HDPE برای لوله های زیرزمینی استفاده می شوند، زیرا آنها در معرض کم شدن و جذب امواج شوک قرار می گیرند و باعث می شوند که موج ها را تحت تاثیر قرار دهند. آنها همچنین بهترین مقاومت فشار مشترک را دارند و همچنین مقاوم به سایش و گرما هستند.

اگرچه هر دو مواد قوی و با دوام هستند، اما در قدرت و جنبه های دیگر متفاوتند. اول از همه، آنها در ظرفیت تحمل فشار طراحی متفاوتی دارند. برای رسیدن به فشار قابل تحمل لوله های PVC، دیوارهای لوله HDPE باید ۲٫۵ برابر ضخیم تر از لوله های PVC باشد.

در حالی که هر دو مواد نیز در تولید مواد آتش بازی استفاده می شود، HDPE مناسب تر و ایمن تر از pvc می باشد، زیرا مواد آتش بازی را به ارتفاع مناسب خود می رساند. و اگر نتواند در داخل کانتینر قرار بگیرد و داخل ظرف بماند، ظرف HDPE با همان ظرفیتی که به عنوان یک ظرف PVC ساخته می شود، شکست نمی خورد.

 

 پلی اتیلن سبک چیست؟

پلی اتیلن سبک، مقاومت کششی پایین و همچنین نیروی بین مولکولی پایین و ضعیف تری را دارد. پلی اتیلن سبک، زنجیر شاخه داری را به همراه دنبال دارد. پس به همین خاطر پیوند خوبی را با یکدیگر نمی توانند برقرار کنند. یکی از ویژگی های مهم پلی اتیلن سبک، توانایی تجزیه از طریق میکرو ارگانی ها و همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری بالا نیز می باشد. تولید پلی اتیلن سبک به روش پلیمریزاسیون رادیکالی می باشد.

پلی اتیلن سنگین چیست؟

تولید و ساخت پلی اتیلن سنگین از طریق پلیمریزاسیون همراه با کاتالیزور زیگلر انجام می شود. دارای زنجیر بدون شاخه می باشد. مقاومت کششی و همچنین نیروی بین مولکولی بالاتری را دارد.

پلی اتیلن چه مزیت هایی را داراست؟

تست کیفیت پلی اتیلن

 • عدم داشتن بوی بد و سمی بودن
 • دارا بودن هزینه مقرون به صرفه
 • افزایش استحکام شیمیایی
 • ویژگی الکتریکی مناسب
 • عدم نفوذ پذیری در برابر آب

مدل های مختلف پلی اتیلن

در واقع می توان گفت پلی اتیلن ها در بازار به شکل و ظاهر گوناگونی تولید و عرضه می شوند. از جمله:

 • چگالی پایین
 • چگالی بالا
 • بسیار سبک
 • سبک خطی
 • وینیل استر
 • همراه با اتصالات عرضی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 4 =